حذف برنامه‌هايى كه Uninstall نمىشوند

 

نوشته: Lincoln Spector

PC World Magazine

مترجم:  مريم پويان پور

 

هنگاميكه قصد داريم  برنامه‌هايى را Uninstall كرده اما يوتيليتى Uninstall آنها را پيدا نمىكنيم چه كارى مىتوانيم انجام دهيم‌؟  ( اليزابت سارانسو – كورت لند نيويورك‌)

 

من نمىتوانم تعهد كنم كه دستورالعملهاى زير هر گونه نشانه برنامه‌هايى را كه قصد داريد Uninstall نماييد به طور كامل از بين ببرد زيرا بسيار محتاطم و فقط  فايلهايى را كه مطمئنم ديگر به آنها نيازى نيست حذف مىكنم. اما در اغلب موارد دستورالعملهاى زير تقريبا" تمام  برنامه را حذف مىكند.

 

- نام فايل و مسير برنامه را بيابيد

 

در منوى Start روى ميانبر برنامه كليك راست كرده و Properties را انتخاب كنيد. هر چيزى در  Target Field و تا آخرين backslash ، مسير برنامه و عبارت بعد از backslash نام فايل محسوب مىشوند. مثلا" اگر Field Target بدين گونه باشد: C:\Myprograms\bug multiplier\bug.exe‌،  مسير C:\my programs\bug multiplier  و نام فايل برنامه bug.exe خواهد بود . باكس properties را باز نگه داريد.  شما در سراسر اين روند بايد به نام فايل و مسير رجوع كنيد.

 

- اطمينان حاصل نمايند كه چيزى از برنامه به طور خودكار  load نشود

 

در منوى start گزينه run را انتخاب كرده  و msconfig را تايپ كنيد سپس Enter را بزنيد. (اگر به جاى يك  برنامه‌،  پيغام error دريافت نموديد به MSconfig for Windows 2000 and 95 رجوع كنيد. بر روى Start Up tab  كليك نماييد. در ستون Startup Items  يا Name تمام چيزهاى مربوط به برنامه‌اى  را  كه مىخواهيد Unistall نماييد جستجو كنيد. در ستون Command تمام چيزهايى را كه شبيه به مسير برنامه است جستجو نماييد و تمام آيتم‌هايى را كه طبق يكى از اين معيارها عمل مىكند Uncheck نموده سپس OK كنيد.

 

- هر گونه ارتباط را حذف كنيد

 

در Windows Explorer به ترتيب گزينه‌هاى View و Folder Options را انتخاب كنيد. (در ويندوز 98 اين گزينه‌ها به ترتيب Tools و Folder Options هستند) سپس بر File Types  كليك نماييد. هر نوع فايلى را كه در ارتباط با برنامه‌اى  است كه مىخواهيد Uninstall نماييد جستجو كرده و بيابيد.  هنگاميكه آنها را مى يابيد دو راه در پيش رو داريد. اگر تمايل داريد اين نوع فايل را با برنامه ديگرى ارتباط دهيد change را كليك كرده و برنامه ديگر را انتخاب نماييد.  در غير اينصورت Delete را كليك كرده و yes  را انتخاب كنيد.  بعد از پايان اين مراحل close  را كليك كنيد.

 

Registry -  را پاك كنيد

 

در منوى Start  گزينه Run  را انتخاب كرده‌،  regedit  را تايپ نموده  و سپس Enter را بزنيد. در pane سمت چپ Registry Editor‌،  به  برنامه‌هاى  قسمت HKEY-CLASSES-ROOT  وارد شويد‌.  بر روى علامت باضافه كنار اين كليد كليك كرده سپس كليد فرعى نظير نام فايل برنامه خود را كليك راست نماييد.  سرانجام به ترتيب Delete  و yes را انتخاب كنيد.

 

به HKEY-CURRENT-USER\Software تغيير مسير داده  و كليد فرعى را كه به نام فروشنده برنامه است بيابيد. علامت باضافه كنار نام شركت فروشنده را براى ديدن كليدهاى فرعى زير آن كليك نماييد. اگر كليدهاى فرعى برنامه‌هايى را كه مايل به نگه داشتن آنها هستيد مشاهده مىكنيد تنها كليد فرعى برنامه‌اى را كه Uninstall مىكنيد حذف نماييد. در غير اينصورت كليد فروشنده (Vendor) را به طور كامل حذف كنيد، همين عمل را در كليد HKEY-LOCAL_MACHINE\SOFTWARE انجام دهيد.

 

براى بازگشت به بالاى pane چپ registry Editor، Home را بزنيد ( با انتخاب My Computer براى باز كردن پنجره find ، ctrl-f را بزنيد. مسير برنامه ر ا در فيلد find what وارد كرده و اطمينان حاصل نماييد كه تمام گزينه‌هاى زير 'look at' انتخاب شده اند،  سپس بسته به نوع نسخه ويندوز خود Next يا Find Next را كليك كنيد . اگر موردى مطابقت داده و يافت شد ،  كليد محتوى آن را حذف كرده  و براى جستجو ى مجدد f3 را بزنيد‌.

 

در پايان Registry Editor را بسته و ميانبرها و پوشه  برنامه را حذف كنيد.

 

- تغيير Player

 

من در سيستم خود دو Media Player دارم: Winamp و Windows Media Player چگونه مىتوانم متوجه شوم هنگاميكه از يك سىدى صوتى استفاده مىكنم  يا يك فايل MP3 را دبل كليك مىنمايم كدام برنامه اجرا شود؟  بروس كاميكابو ، تورنس كاليفرنيا

 

مىتوانيد براى تغيير Player كه فايلهاى صوتى به طور اتوماتيك در آن باز مىشوند از پنجره Open With Windows Explorer استفاده كنيد. اما راه  بهتر،  قرار دادن ارتباطات فايل در منوى Preferences برنامه Media Player خودتان مىباشد. براى تغيير ارتباطات فايل رسانه‌هاى خود در Windows Explorer بر روى  اين فايل كليك راست كرده ( در ويندوز 98 shift-right-click) و open with را انتخاب كنيد، application را كه مىخواهيد اين نوع فايل با آن همراه باشد برگزيده سپس:

"Always use this program to open this type of file" را انتخاب كرده و  OK كنيد. ( البته بسته به نوع نسخه ويندوز مورد استفاده شما واژه هاى اين عبارت متفاوت است). توجه داشته باشيد كه اگر مسير Windows Explorer را انتخاب كنيد بايد هم Audio CD و هم تنظيمات CD Audio را براى reset كردن ارتباطات فايل CD audio Player خود تغيير دهيد.

 

به عنوان راهكار ديگر مىتوانيد دقيقا" به طرف منبع برويد:  يعنى تنظيمات Media Player خود .

گاهى اوقات اين برنامه‌ها نمىخواهند از ارتباطات فايل خود صرف نظر كنند . بنابراين توصيه مىكنم ابتدا به برنامه پيش فرض  فعلى رفته و نوع فايلى را كه در حال تغيير دادن ارتباطات آن هستيد  deselect كنيد. سپس براى انتخاب اين فايل به برنامه پيش فرض مورد نظر خود برويد. در اينجا چگونگى reset كردن ارتباطات را در نسخه‌هاى فعلى چهار player معروف توضيح داده ايم:

 

Realone Player: ابتدا به ترتيب گزينه‌هاى Tools، Preferences  را انتخاب كنيد. در pane سمت چپ Media Types را كليك كرده و انواع فايلى را كه مىخواهيد Realone Player به صورت پيش فرض اجرا نمايد از فهرست سمت راست انتخاب كنيد. ( انواع فايلى را كه نمىخواهيد Realone Player اجرا كند Uncheck نماييد) در مورد  فايلهاى MP3، MP3 Audio را  check يا Uncheck كنيد،  در مورد سى‌دى‌ها هم Audio CD Playback  و هم Audio CD را تغيير دهيد.

 

Windows Media Player 8: به ترتيب گزينه‌هاى Tools‌، Options را انتخاب كرده و قسمت File Tape را كليك نماييد. درمورد Mp3‌ها بايد گزينه MP3 Format Sound را Check  يا Uncheck كنيد اما در مورد سى‌دى‌ها گزينه CD Audio Track  بايد Check  يا Uncheck شود.

 

Winamp: ctrl-p را فشار داده و در پانل چپ، file Tapes را كليك نماييد، در فهرست "Associated extensions" نوع  فايلهايى را كه قصد داريد ارتباطاتش را تغيير دهيد انتخاب يا لغو انتخاب نماييد. اما در مورد سى‌دىها بايد CDA  را انتخاب يا deselect و گزينه Associate with audio cds را check يا Uncheck نماييد.

اكنون close را كليك كنيد.

 

 

Quick Time: اين Player از CD Audio پشتيبانى نكرده و از ارتباطات فايل MP3 به آسانى صرفنظر نمىكند. در اين مورد ابتدا Control Panel را باز كرده و آيكن Quick Time را دبل كليك نماييد. در پنجره Settings Quick Time ،  گزينه File Type Associations را از منوى drop-down انتخاب كنيد. Notify me if other applications modify these Viewer associations را Uncheck نموده و پنجره را ببنديد. سپس فرض file-association را در player مورد نظر خود تعيين نماييد.

 

براى برگرداندن ارتباطات MP3 به Quick Time ابتدا پنجره Quick Time Settings را به همان ترتيبى كه شرح داده شد باز كرده  و File Type Associations  را انتخاب كنيد. سپس گروه Internet File Types را check كرده تا اين گروه يك Check Mark كامل و black-on-white شود.

سرانجام پنجره را ببنديد.

 

 

- اطلاعات بيشتر درباره صفحات مسدود شده

 

رونالد برگمن با يك روند رفع اشكال ديگر براى صفحات وب مشكل دار به اين پرسش كه چرا صفه وب باز نمىشود؟  پاسخ داده است.

 

پاسخ- فايلى در پوشه ويندوز شما به نام 'host' (بدون پسوند) ممكن است آدرس IP نادرستى براى صفحه وب داشته باشد.  براى دانستن آن ابتدا Windows Explorer را باز كرده و پوشه C:\windows را انتخاب نماييد. در pane سمت را ست اين پوشه فايل hosts را پيدا كنيد، اگر نمىتوانيد آنرا در پوشه ويندوز خود بيابيد پس مشكل در اين جا نيست. اما در صورتيكه اين فايل را يافتيد آن را در Notepad باز كرده و سطرى را كه به صفحه مشكل دار اشاره مىكند جستجو كنيد. سپس در شروع سطر فوق (#) را وارد كرده و سرانجا‌م آنرا ذخيره كرده  و از فايل خارج شويد.

 

 

 

 

Top of Form

ÿ‡œ‹Í՜

ޟÁ ËÍߛ ÍË ÁÍ Ëߊ Í՜
:˟Ÿß˜ƒ ‚› àƒ Ã™Ô›

ÑÎÍÁ ‚ƒ ÿ™ŸŠ -
ÑÎÍÁ ‚ƒ -
ÑÎÍÁÿƒ -

ÿœ šßÔ ÿ™ŸŠ -
˂œ› -
à‚…ß— -

ÿŠ… ÿ™ŸŠ -
Ãߙԛ -
ŋŸœ ÿŠ… ÿ•‚— àÎÁ˜Á àƒ -


:݂œ

:ڟœßͅ—™Á ŋ„

: ŗ͌ ݂œ

Bottom of Form


 

 

 

 


Copyright 2002, PC World.com / International Data Group Inc. / PC WORLD Iran. All rights reserved.