مايكروسافت، بالاخره نسخه پاياني اينترنت اكسپلورر 7 را براي download آماده ساخته و عرضه كرد.

در اين مقاله اطلاعات كاملي را در مورد توسعه‌ها و بخش‌هاي جديد ارائه خواهيم داد.

 

تمامي بخش‌هاي جديد

مايكروسافت در زمان تعيين شده نسخه آخر اينترنت اكسپلورر 7 را براي download ارائه كرد. البته اين نسخه اكنون تنها به زبان انگليسي وجود دارد. مايكروسافت اعلام كرده است كه نسخه زبان‌هاي ديگر اكسپلورر 7 را تا 3 هفته ديگر ارائه خواهد كرد.

براي نصب اين نرم‌افزار در ويندوز XP احتياج به SP2 مي‌باشد. البته از ماه اكتبر به هر حال از طرف مايكروسافت از ويندوز XP با SP1 پشتيباني نخواهد كرد. گفتني است كه اينترنت اكسپلورر7 براي Windows Server 2003, Windows XP X64 نيز قابل دسترس خواهد بود.

در ويندوز ويستا، اينترنت اكسپلورر 7 با عملكردهاي توسعه‌يافته‌اي وجود خواهد داشت.

گرچه مايكروسافت اكنون اينترنت اكسپلورر 7 را تنها براي download آماده ساخته است، اما تا چند هفته ديگر به صورت معمولي در Windows Update قرار خواهد گرفت و به عنوان يكي از به‌روزرساني‌هاي ضروري خواهد بود.

مايكروسافت خصوصا براي شركت‌ها در سايت زير ابزاري را براي download آماده ساخته است كه موجب مي‌شود، اينترنت اكسپلورر 7 در صورت وجود توسط Windows Update به صورت اتوماتيك نصب شود: (البته در صورتي است كه در كامپيوتر Automatic update شده باشد)

www.microsoft.com/downloads/details.aspx?family/d=451 6A6F7-5D44-482B-9DBD-869B4A90159C&display/any=en

 

از اين ابزار، كاربران شخصي كه نمي‌خواهند اينترنت اكسپلورر 7 را در ابتدا نصب كنند نيز مي‌توانند استفاده نمايند. چرا كه براي مثال بعضي از برنامه‌هاي كاربردي، با آن هم‌خواني ندارند.

 

بخش‌ها و منابع پيغامي به جاي Tabها و RSS-Feedها:

 

 

همانگونه كه بارها گفته شده است، با اينترنت اكسپلورر7، Tabها نيز در مرورگر مايكروسافت پيدا شدند.

در هنگام اولين استفاده از Tabها، پيغامي هر پنجره مرورگر ظاهر مي‌شود. كه در آن نحوه عملكردهاي بخش‌ها توضيح داده مي‌شود. پس از يكبار كليك كردن بر روي گزينه ظاهرسازي كليدهاي تركيبي براي بخش‌ها، Hotkeyهايي براي شما ظاهر خواهند شد كه كار را براي شما راحت‌تر خواهند كرد.

اگر چند Tab با هم باز باشند، عملكرد “Quick tab” به شما اين امكان را خواهد داد كه تمامي سايت‌هاي وب موجود در Tabهاي باز شده را در يك نگاه ببينيد. براي اين كار مي‌شود از كليدهاي تركيبي “Ctrl+Q”  نيز استفاده كرد.

 

 

در قسمت “Internet Option” در “Extra” يا Tools و سپس “General” به گزينه‌اي مربوط به محدوده بخش‌ها خواهيد رسيد. با يكبار كليك كردن بر روي Setting” پنجره تازه‌اي باز شده كه در آن براي مثال مي‌توانيد تعيين كنيد كه از اين به بعد صفحات جديد از پايه تنها در بخش‌ها باز شوند.

 

 

در مورد “RSS-Feed”ها بايد گفت كه به محض اينكه سايتي اينگونه Feedها را عرضه كند، آيكون نارنجي رنگ معروف موجود در Fire fox شروع به خاموش و روشن شدن مي‌كند. با يكبار كليك كردن بر روي اين آيكون، Feed اصلي سايت نشان داده مي‌شود. توسط نشانه Drop-Down موجود در آيكون مي‌توانيد تمامي Feedهاي ارائه شده را نشان دهيد.

 

كسي كه خواستار خواندن هميشگي يكسري از Feedهاي RSS مي‌باشد، مي‌تواند از عضويت استفاده كند. پس از اين كار، Feedهاي درخواستي هميشه در “Favorites center” خواهند بود. در نوار Tab در سمت چپ، شاهد يك آيكون ستاره مانند خواهيد بود كه توسط آن مي‌توانيد “Favorites center” را نشان دهيد. بدين‌وسيله به Favorites، منابع پيغامي و “Course”ها دسترسي خواهيد داشت.

سايت وب فعال و باز شده مي‌تواند توسط يك بار كليك كردن بر روي آيكون بعلاوه (+) به Favoriteها اضافه شود.

 

صفحه‌اي مرتب

يكي از مشهودترين توسعه‌ها در اينترنت اكسپلورر7 ظاهر آراسته و مرتب آن است. همان چيزهايي هم كه از منوها باقي‌مانده‌اند، اكنون در Tabها قابل يافت مي‌باشند. برخلاف اين، در قسمت بالا، شاهد سطر آدرس خواهيد بود. سپس آيكون‌هايي مانند Stop, Refresh به چشم خواهند خورد.

نحوه ساختار ظاهري اين نرم‌افزار بيشتر شباهتي به آن دسته از برنامه‌هاي كاربردي موجود در ويندوز ويستا دارد كه در آنها نوار منو از بين رفته و به همين جهت بستر عملكردهاي فعال و مهم به جلوي صفحه آورده مي‌شوند.

در سمت راست سطر آدرس، فيلد جستجو وجود دارد. در حالت استاندارد MSN-Search مربوط به مايكروسافت تمامي گزينه‌هاي جستجو را به عهده مي‌گيرد.

كساني كه لزومي در تغيير اين مسئله مي‌بينند، مي‌توانند به آيكون مربوط به تغيير موتورهاي جستجو كه در كنار field مربوطه وجود دارد رجوع كرده و از ليست موجود، جستجوگر ديگري را انتخاب كنند.

 

 

مايكروسافت براي اين‌كار از Open Search استاندارد كه باز نيز مي‌باشد و در قديم نام A9 را داشته است استفاده مي‌كند. بدينوسيله هر سايت وب اين امكان را به كاربران خود مي‌دهد كه موتورهاي جستجوي ديگر را به اينترنت اكسپلورر 7 خود وصل كنند.

اگر احيانا خواستاريد كه search مربوط به PC-WELT را به اينترنت اكسپلورر 7 خود وصل كنيد. از آدرس زير استفاده كنيد:

www.pcwelt.de/news/tss/index.html#suchplugings

 

با يكبار كليك كردن بر روي گزينه مربوط به Global Search در PCWELT.de تحت اينترنت اكسپلورر7، جستجوي PCWELT در IE7 نصب خواهد شد.

 

عملكردهاي اصلي

مهمترين عملكردهاي موجود در اينترنت اكسپلورر 7 در بخش مربوط Tabها مي‌باشد.

با يكبار كليك كردن بر روي نماد خانه، ‌صفحه شروع تنظيم شده توسط كاربر، فراخواني مي‌شود. مهم: در سمت راست آيكون، فلاشي به سمت پايين وجود دارد اگر سايتي را فراخوني كرده و سپس بر روي فلاش كليك كنيد و گزينه تغيير صفحه شروع را برگزيده شده به شما گزينه‌اي با نام اضافه كردن به بخش صفحات شروع ارائه مي‌شود. كه با انتخاب اين گزينه صفحه شروع ديگري را نيز مي توانيد تنظيم كنيد. از اكنون به بعد اگر مرورگر را باز كرده و يا روي نماد خانه كليك كنيد، همزمان، چند صفحه شروع در Tabهاي مختلفي باز مي‌گردند و با كمك همان منو مي‌توانيد توسط گزينه delete دوباره صفحات شروع مورد نظر را پاك كنيد.

 

 

در سمت راست نماد خانه،‌آيكوني مربوط RSS-Feedها به چشم مي‌خورد. در اينجا تمامي Feedهاي عرضه شده توسط يك سايت وب نشان داده مي‌شوند.

اينكه اينترنت اكسپلورر، Feedهاي عضو شده در آنها را در چه زماني‌هايي بايد به‌روزرساني كند، مي‌توان در Tools®Internet option و سپس انتخاب گزينه content تنظيم كرد. در حالت استاندارد IE7 روزي يكبار اين به روزرساني را انجام مي‌دهد. اما بنا به درخواست مرورگر هر 15 دقيقه يكبار نيز مي‌تواند عمل به‌روزرساني را انجام دهد. و در اين ميان صدايي نيز بنابه به‌روزرساني شدن يك Feed از خود اعلام مي‌كند. يكي از بخش‌هاي ديگر توسعه‌يافته آيكون چاپگر مي‌باشد. گرچه اين آيكون در صفحه‌هاي قبلي نيز وجود داشته است اما اكنون گزينه‌اي با نام page-to-fit”“ را در خود جاي داده است. اين عملكرد به صورت اتوماتيك باعث مي‌شود كه پهناي يك سايت وب براي چاپ در هر قالب برگه‌اي تناسب پيدا كند. پس مي‌توان گفت، ديگر آن زمان گذشت كه پس از چاپ يك سايت برگه خالي يا نصفه نيمه به چشم مي‌خورد چرا كه بر فرض بخش ناوبري بيش از قد پهن بوده و در يك صفحه جا نمي‌شود.

 

 

عملكردهاي اضافي

تحت گزينه Extras يا Tools عملكردهاي امنيتي و يكسري عملكردهاي اضافي مربوط به اينترنت اكسپلورر 7 قابل مشاهده است.

براي مثال يكي از عملكردهاي جالب موجود در اين بخش نام delete browser course را به خود گرفته است كه البته اين عملكرد،‌كارهايي بيش از آنچه در نام اوست را انجام مي‌دهد. تمامي داده‌ها و اطلاعاتي كه در هنگام كار با مرورگر به عنوان محلي ثبت مي‌شوند، توسط اين گزينه به راحتي دوباره از كامپيوتر پاك مي‌شوند. براي مثال: فايل‌هاي موقتي مربوط به داده‌هاي اينترتي،‌كوكي‌ها، رمزعبورها، روندها، اطلاعات مربوط به فرم مشخصات.

 

در منوي اصلي گفته شده تنظيمات مربوط به phishing filter, popupblockes نيز قابل مشاهده‌اند، ‌وظيفه phishing filter، دادن پيغام اخطار به كاربر در صورت عملكرد او با يك سايت اينترنتي مشكوك يا خطرناك مي‌باشد. به عنوان محلي بر روي خود كامپيوتر حدودا هزار سايت اينترنتي درج شده است كه به عنوان بي‌خطر شناخته شده‌ام نه در صورت ورود شما به سايتي جديد كه خارج از ليست موجود باشد،‌ phishing filter ارتباطي را با سرور مايكروسافت برقرار كرده و اطلاعاتي را در مورد منفي يا مثبت بودن سايت وارد شده به ‌آن دريافت مي‌كند. اگر اطلاعات منفي در مورد سايت داده شده باشد،‌ سريع از طريق phishing filter پيغام اخطاري براي كاربر فرستاده خواهد شد.

اگر مشخصا به سايتي وارد شديد كه براي شما مشكوك بود، مي‌توانيد توسط گزينه "notify website" از مايكروسافت بخواهيد كه آنرا براي شما بررسي كند. مايكروسافت براي اين‌كار تيم جداگانه‌اي را به كار گرفته است تا صفحات اعلام شده را بررسي و سپس phishing filter را به‌روزرساني كنند. اينكه با چه سرعتي صفحات phishing توسط phishing filter شناخته مي‌شوند، با گذشت زمان مشخص خواهد شد.

به محض اينكه برقراري ارتباط بين phishing filter و سرور مايكروسافت، اين مسئله توسط نمادي در status bar براي شما نيز آشكار مي‌گردد.

اگربا سرور phishing تبادل اطلاعاتي صورت گيرد،‌ اين عمل توسط رنگي شدن آيكون از سفيد به سبز نمايان خواهد شد. بدينوسيله كاربر به سرعت متوجه خواهد شد كه مرورگر او با سرور مايكروسافت در حال ارتباط است.

 

عملكردهاي امنيتي بيشتر

به محض  ورود به يكي از سايت‌هاي وب ايمن شده، در كنار سطر آدرس علامت يك قفل ظاهر مي‌گردد. با يكبار كليك بر روي اين علامت گزارش امنيتي اين سايت در اختيار شما قرار داده مي‌شود.

 

IE7، از URLهايي با علامت مخصوص نيز پشتيباني مي‌كند: (IDN: International Domain names)

به همين دليل هر سايتي با هرگونه اسمي از علامات موجود در يك كشور قابل نوشتن و نشان دادن خواهد بود. در اين ميان باز هم مرورگر اين خبر را توسط نمادي در كنار سطر آدرس خواهد داد كه كاربر اكنون مراجعه به سايتي كرده است كه آدرس آن داراي علامات خاصي مي‌باشد.

علاوه بر اين‌ها، در مرورگر پيغام اخطاري درست شده است كه براي امنيت بيشتر به كار مي‌رود چرا كه در گذشته حمله‌هاي phishing زيادي صورت مي‌گرفت كه در آنها كاربران به سايت‌هايي راهنمايي مي‌شدند كه اسامي آنها در نگاه اول كاملا عادي بوده اما براي مثال داراي علامات سيبرنتيك بوده‌اند.

 

 

بخش امنيتي عملكرد ديگري را نيز انجام مي‌دهد:

در گذشته سايتهاي وبي وجود داشت كه پنجره مرورگر جداگانه‌اي را باز مي‌كردند و اين پنجره كاملا مانند پنجره ويندوز بود و بدين‌وسيله كاربران را تشويق مي‌كردند كه آنرا كليك كنند. با IE7 اين ترفندها ديگر عملي نيستند در هر پنجره‌اي كه IE7 باز مي‌كندو سطر آدرس وجود دارد كه نشان مي‌دهد اطلاعات درون پنجره از كجا تشكيل شده‌اند. اين عمل براي تمامي پنجره‌هاي popup نيز صدق مي‌كند.

 

اختصارات و تركيبات دكمه‌ها در يك نگاه

IE7 بيش از 30 اختصار و تركيب دكمه را شناسايي كرده است. يكي اين موارد براي مثال تركيب دكمه‌هاي <Ctrl+E> مي‌باشد كه توسط آن در يك چشم به هم زدن پرشي به محوطه ورودي بخش search خواهيد داشت. توسط دكمه <F4> آخرين آدرس‌هاي وب داده شده ظاهر خواهند شد. اگر خواستار فراخواني منويي هستند كه در حالت استاندارد مخفي شده است كافيست مدت زمان كمي دكمه <Alt> را نگهداريد. برخلاف Fire fox 2.0 براي هر Tab، آيكون بستن وجود ندارد. مايكروسافت از اين آيكون‌ها صرف‌نظر كرد چرا كه اظهار داشت در صورت وجود آنها، خوانايي نوار Tab كم مي‌شود. البته براي اينكه بتوان به سرعت يك Tab را بست، تنها كافيست كه با دكمه مياني موس يكبار بر روي آن كليك كرد. با دكمه مياني موس مي‌توانيد بر روي لينك‌هاي موجود در يك سايت وب كليك كنيد تا صفحه مربوط به آن، نه در پنجره‌اي جديد بلكه در يك Tab تازه باز شود.

در اينجا تصويري از صفحه نشاندهنده تمامي تركيبات دكمه‌هاي موجود در IE7 مي‌بينيد.

 

 

اطلاعات بيشتر

در IE7 نيز مسائلي وجود دارند كه بهتر شده‌اند. براي مثال حمايت از Portable Network Graphics, (Cascading Style Sheets) CSS يكي از عملكردهاي به صرفه خود را در status bar مخفي كرده است.

عملكرد Zoom براي سايت‌هاي وب بدينوسيله مي‌توانيد صفحه وب فعال را كوچك يا بزرگ كنيد.

 

ميزان فضاي اشغالي IE7 به زبان انگليسي 15 مگابايت مي‌باشد.

عكس‌هاي مقاله در 11council/bagheri/image/internet explorer7(1-14)

(اسامي عكس‌ها با شماره مقاله يكسان نيست چرا كه در تاريخ 10/8/1385 تشريف  نداشتيد و نشد آيتم عكس‌ها را با شماره مقاله تنظيم كرد.)

 

Copyright 1998-2006 PC World Iran All rights reserved.
Copyright 1977-2006 Electronics and Computer Magazine (GSRP). All rights reserved.

Copyright 2000-2006. International Data Corp. Inc.. All right Reserved.