مقالات

دوئل Dell وسامسونگ بر سر نمایشگرهای لمسی

-


نویسنده: James Galbraith
منبع: PC World

از ويندوز ٨ براي كاري كه برايش طراحي شده است، استفاده كنيد. نمايشگرهاي لمسي غول‌پيكر زير (كه از دقت‌تصوير بالايي برخوردارند) كاملا با هدف تعامل آسان‌تر با ويندوز ٨ طراحي شده‌اند.
خو گرفتنتان با يك اينترفيس كاربر لمسي، آنقدر سريع خواهد بود كه شگفت‌زده خواهيد شد. اگر در حال حاضر از ويندوز ٨ استفاده مي‌كنيد، احيانا حداقل یک بار برايتان پيش آمده است ناخودآگاه انگشتتان را بر روي نمايشگر روميزي خود بكشيد (كه البته اگر نمايشگرتان لمسي نبوده باشد، هيچ اتفاقي هم نيفتاده است).
خوشبختانه بالاخره نمايشگرهاي لمسي خوش قيمت نيز وارد بازار شدند. به تازگي براي بررسي دو مدل از اینگونه نمايشگرها كه يكي از آنها Dell P2314TTouch Monitor و ديگري
Samsung S24C770T 10-point Touch Monitor بود، مدتي وقت صرف كردیم.
Dell P2314T نمايشگري ٣٢ اينچی است كه از پنلي مبتني بر IPS (In-Plane Switching) استفاده مي‌كند و Samsung S24C770T نيز مدلي ٢٤ اينچ بر پايه تكنولوژي MVA (Multi-domain Vertical Alignment) مي‌باشد. هر دو از نور پس‌زمينه LED و دقت تصوير محلي ١٩٢٠ در ١٠٨٠ پيكسل با قابليت لمس ١٠انگشتي برخوردارند.
هر دو نمايشگر، پايه‌اي دارند كه به سادگي مي‌توان آن را تنظيم نمود تا نمايشگر، همچون نمايشگري استاندارد عمودي بايستد و يا براي آنكه دستها هنگام استفاده از قابليتهاي لمسي آن راحت‌تر باشند، با اندكي زاويه به صورت افقي قرار گيرد. براي تنظيم زاويه نمايشگر بر روي پايه، به هيچ كليدي نياز نيست و براي رسيدن به زاويه مطلوب فقط کافی است نمايشگر را بكشيد يا هل دهيد. با وجود چنين انعطاف‌پذيري مطلوبي، هر دو پايه وقتي بر روي ميز قرار مي‌گيرند كاملا محكم و مقاوم هستند. نمايشگر Dell چند درجه مسطح‌تر از سامسونگ مي‌خوابد، ولي پايه آن چند سانتيمتر از جلوي نمايشگر بيرون مي‌زند كه به دليل همين طراحي، فضاي كمتري براي قرار دادن صفحه كليد در مقابل نمايشگر باقي مي‌ماند كه اين امر باعث افزايش فاصله‌اي كه دستان شما براي لمس نمايشگر بايد طي كنند مي‌گردد.
متاسفانه صفحه نمايش هر دو نمايشگر، نور محيط را شديدا منعكس مي‌كنند كه در نتيجه وقتي زاويه افقي آنها را مطابق ميلمان تنظيم نمودیم، نور چراغهاي سقفي دفترمان شديدا بازتاب داده شدند؛ لذا قبل از خريد حواستان باشد كه از اين نمايشگرها در چه محيطي مي‌خواهيد استفاده كنيد.
تعداد پورت‌هايي كه Dell بر روي P2314T ارائه نموده، فراوان ‌هستند و وروديهاي تصويري DisplayPort، HDMI و VGA؛ به علاوه دو پورت هاب USB 3.0 براي نصب لوازم جانبي يا تجهيزات ذخيره‌سازي جانبي را در بر مي‌گيرد. اما S24C770T سامسونگ فقط دو پورت HDMI دارد و بس. هاب USB هم ندارد. اگر به بلندگو نياز داريد، دو بلندگوي ٣ وات داخلي تعبيه شده در قاب نمايشگر سامسونگ بد نيستند. انتظار Dell بر اين است كه خودتان سخت‌افزار صوتي مورد نيازتان را تهيه كنيد كه اين امر اگر فضاي اندكي بر روي ميزتان داشته باشيد، شما را با مشكل مواجه خواهد كرد و جكي هم براي هدفون ندارد.
Dell P2314T همچنين از تكنولوژي MHL (Mobile High-Definition Link) كه شما را قادر مي‌سازد يك تلفن هوشمند يا تبلت سازگار را به آن متصل و فيلم‌هايشان را (با دقت تصوير حداكثر 4K) بر روي نمايشگر به تماشا بنشينيد و به صداي محيطي آنها (تا حداكثر 7.1 كانال شامل قالبهاي صوتي TrueHD و DTS-HD) گوش فرا دهيد و همزمان، باتري دستگاه خود را نيز شارژ كنيد، پشتيباني مي‌كند. علاوه بر توليدكنندگان تبلت و گوشيهاي هوشمند، سامسونگ نيز يكي از اعضاي كميسيون MHL محسوب مي‌شود و لذا عجيب است كه چرا نمايشگر سامسونگ از تكنولوژي MHL پشتيباني نمي‌كند!
به نظر ما قابليتهاي لمسي هر دو نمايشگر، در كل كاملا شبيه يكديگر هستند. در هر دو مدل مي‌توانیم از امكانات اشاره‌اي تعبيه شده در ويندوز ٨ براي كوچك كردن، بزرگ كردن، ورق زدن و تايپ كردن، بدون هيچ تاخير محسوسي استفاده كنیم. تايپ از طريق صفحه كليدي كه بر روي نمايشگر به نمايش در مي‌آيد خوب كار مي‌كند، هر چند انتظار نداریم به اين زوديها احساس خوب تايپ با يك صفحه‌كليد استاندارد را با آن داشته باشیم.
با مقايسه اين دو نمايشگر به اين نتيجه رسيدیم كه عكسها بر روي پنل MVA نمايشگر سامسونگ، كمي به صورتي مي‌زنند. ما رنگها و درجات خاكستري طبيعي پنل IPS نمايشگر Dell را ترجيح مي‌دهیم. بي‌نهايت نبودن وسعت زاويه ديد، براي نمايشگرهاي لمسي عيب بزرگي محسوب نمي‌گردد، چرا كه شما اكثرا مقابل مركز آن مي‌نشينيد، ولي اگر بخواهيد آنچه بر روي نمايشگر مي‌بينيد را به فرد ديگري نشان دهيد مهم مي‌شود. تصاوير بر روي مدل ساخت Dell وقتي از زاويه به آن نگاه مي‌كنيد بسيار بهتر به نظر مي‌رسند. در مدل سامسونگ، هر چه زاويه‌مان از مركز بيشتر مي‌شد، كنتراست تصوير نيز بيشتر از بين مي‌رفت و وقتي به راست يا چپ مي‌رفتیم، تصاوير به تدريج محو مي‌شدند.
متون بر روي هر دو نمايشگر خوانا و واضح بودند، اما سفيدهاي سفيدتر و چگالي پيكسل كمي بيشتر به نمايشگر Dell كمك مي‌كرد متون بر روي اين نمايشگر اندكي خواناتر ديده شوند. سامسونگ بلندگوهاي خوبي دارد، اما هم قيمت بيشتري دارد و هم پورت‌هاي ورودي/خروجي آن كمتر است و رنگها نيز بر روي آن اندكي به قرمزي مي‌زنند. در كل ما Dell P2314T را به خاطر پورت‌هاي فراوان، خاكستريهاي طبيعي و قيمت كمترش توصيه مي‌كنیم.
P2314T ٢٣ اينچ ساخت Dell نمايشگر لمسي بسيار واكنشي است كه پورت‌هاي ورودي/خروجي فراواني دارد.
نمايشگر Dell از كانكشن‌هاي DisplayPort، HDMI و VGA؛ به علاوه يك هاب USB برخوردار است و از MHL نيز پشتيباني مي‌كند.
S24C770T سامسونگ داراي دو پورت HDMI است، اما امكانات USB اين نمايشگر صرفا ورودي هستند (براي پشتيباني از حالت لمسي).
.


سایر مقالات

READ ARTICLE

افزایش سرعت وای فای

READ ARTICLE

چگونه از پایان عمر SSD خود آگاه شویم؟

READ ARTICLE

بررسی وای فای گوگل: شبکه Mesh ساده تر شد

READ ARTICLE

هارددرایو 10 ترابایتیSeagate Barracuda Pro : وسیع و به طور شگفت‌آوری سریع (برای یک هارددرایو)