مقالات

اینتل با تکیه بر سیستم روی تراشه سرور Broadwell خود، درصدد ورود به بازار سرورهای کلاد است

-


نویسنده: Agam Shah
منبع: IDG News Service


نیویورک- اخیرا از سرورهای متراکم در پیاده‌سازیهای کلاد استقبال بالایی شده است، بر همین اساس هم اینتل امیدوار است بتواند در سایه تراشه‌های سروری که قرار است در سال جاری میلادی روانه بازار کند، سهم بزرگتری از این بازار را از آن خود کند.
اینتل تلاش دارد تا چیپ‌های سرور عملکرد بالای Broadwell-DE را بر روی مادربوردها جاگذاری کنند. تراشه‌های Broadwell-DE که اولین چیپ‌های‌ اینتل با طراحی سیستم روی تراشه هستند را نمی‌توان سوراخ کرد و همین هم وجه تمایز آنها از سایر چیپ‌های سرور استاندارد محسوب می‌شود.
شانون پولین، معاون و مدیر کل Intel Data Center Marketing Group در این باره گفت: "این ویژگی امکان طراحی بوردهای متراکم‌تر را افزایش می‌دهد". به گفته وی، چیپ‌های Broadwell-DE در نیمه دوم سال 2014 و یا اوایل سال 2015 وارد بازار خواهند شد.
سازندگان سرورهایی مانند Hewlett-Packard و Dell در حال متراکم‌سازی سرورها هستند تا در عین ارتقاء عملکرد آنها، مبلغ قبوض برق مراکز داده را هم کاهش دهند. Hewlett-Packard بیش از هر چیزی در حال سرمایه‌گذاری بر روی Moonshot است. Moonshot یک سرور ابر مقیاس با صدها هسته قدرت پایین با قابلیت پردازش درخواستهای جستجو، پستهای رسانه‌های اجتماعی و سایر عملیات کلاد است. بنا به ادعای HP، بازده یک سیستم مون‌شات U3/4 هم از سرورهای طبقاتی استاندارد بیشتر است و هم اینکه در کنار اشغال فضای کمتر، توان کمتری مصرف می‌کند.
به گفته پولین، تراشه‌هایی مانند Broadwell-DE مزایای دیگری هم دارند. به عنوان مثال، طراحی سیستم روی تراشه (SOC) تنگناهای احتمالی را از بین می‌برد. در عین حال، چیپ‌های سرور سوارخ‌دار به حافظه و توان بالاتری دسترسی دارند و همین خود به ارتقاء عملکرد آنها کمک می‌کند.
به اعتقاد وی، این چیپ‌ها به کنترلرهای I/O فراوانی مجهز هستند که بسته به نیاز، برای سیستم‌های شبکه‌سازی و ذخیره‌سازی تعدیل خواهند شد. چیپ‌های Broadwell-DE، در قیاس با چیپ‌های مبتنی بر سرور Atom‌ محور این شرکت، سرعت بالاتر و و البته، مصرف برق کمتری دارند. چیپ‌های Broadwell-DE با استفاده از فرآیند 14 نانومتری ساخته خواهند شد.
به گفته جیم مک‌گرگور، تحلیل‌گر ارشد Tirias Research، Broadwell-DE می‌تواند برخی واسط‌های باسی (خطی) را حذف کرده و عملکرد را ارتقاء ببخشد، اما ممکن است قابلیت اطمینان و ویژگیهای آنها دستخوش تغییراتی شود. وی در ادامه افزود: "انگیزه این کار پیشرفت هر چه بیشتر و بهتر در زمینه شبکه‌ است. نباید به استفاده از شبکه فقط در سرورها بسنده کنیم". وی همچنین اعتقاد داشت که مسئله بسیار مهم برای اینتل این است که همزمان با افزایش تعداد وسایل قابل اتصال به اینترنت، جای پای خود را در زمینه شبکه محکم کند.
علاوه‌براین، اینتل در فکر عرضه چیپ‌های سرور Xeon با کدنام Grantley، براساس ریز معماری Haswell در نیمه دوم سال جاری است. همچنین این شرکت قصد دارد نوعی مالکیت معنوی از مشتریان به عنوان بلاک‌های ماژولی در چیپ‌های سرور خود قرار دهد که به ادعای این شرکت، سفارشی‌سازی چیپ‌ها را راحت‌تر می‌کند.
پولین گفت: "ما برنامه تولید افراد یا شرکتهایی که خواستار همکاری با ما هستند را بررسی می‌کنیم تا ببینیم که در قالب محصولات خود چه چیزی را عرضه می‌کنند. در اغلب طرحها افراد می‌خواهند نیاز خاصی را برطرف کنند".
چیپ‌های سرور اینتل تا حد زیادی فناوری خاص خودشان را دارند، اما از سال 2012 این شرکت تلاش در زمینه تجارت سیلیکونی معمول خود برای مشتریان مراکز بزرگ داده‌ای از قبیل فیسبوک و گوگل را افزایش داده است. میزان سفارشی‌سازی پردازشگر و چیپ براساس بار کاری، طرح مرکز داده و مصرف برق متفاوت است. به عنوان مثال، اینتل سرعت کلاک را تغییر داده، از شتاب‌سنج استفاده کرده، کاشه را ارتقاء داده و هسته‌‌های بیشتری را به چیپ‌های عادی اضافه کرده است. به علاوه، این شرکت منطق سفارشی را به چیپ‌های سرور خود افزوده است.
به گفته مک‌گرگور، سال آینده میلادی سال "بیداری" اینتل خواهد بود. این شرکت با بروز و ظهور پردازشگرهای سرور مبتنی بر معماری ARM، با چالش مواجه خواهد شد. همچنین به اعتقاد وی، سرورهای ARM در سال آینده به تدریج وارد بازار خواهند شد و به عنوان یکی از جایگزین‌های سرورهای سنتی x86 که نبض بازار را به دست دارند، مطرح می‌شوند.
مک‌گرگور اضافه کرد، ممکن است سالها زمان ببرد تا ARM حضور بازاری معنادار برای خود دست و پا کند، اما اینتل در زمینه قیمت چیپ‌های سرورها تحت فشار قرار خواهد گرفت. ظرف چندین سال گذشته، اینتل قیمت چیپ‌های سرور خود را بالا نگه داشته است، اما در حال حاضر برخی از شرکتها تصور می‌کنند که ARM دست به کاهش قیمتهای خود خواهد زد.
پولین اضافه کرد که با این وجود، اینتل برای رقابت با رقبای خود چیزی کم ندارد و از آنجایی هم که به تازگی سال کاری قوی را آغاز کرده است، تلاش خود برای تولید سرورهای کم‌قیمت‌تر و ورود به بازارهای جدید را ادامه خواهد داد و در نتیجه، انتظار می‌رود که محموله‌های تراشه‌های سرور این شرکت در آینده افزایش پیدا کند.


سایر مقالات

READ ARTICLE

افزایش سرعت وای فای

READ ARTICLE

چگونه از پایان عمر SSD خود آگاه شویم؟

READ ARTICLE

بررسی وای فای گوگل: شبکه Mesh ساده تر شد

READ ARTICLE

هارددرایو 10 ترابایتیSeagate Barracuda Pro : وسیع و به طور شگفت‌آوری سریع (برای یک هارددرایو)