مقالات

5 خصوصیت مهم برنامه Google Assistant

-


نویسنده: Ryan Whitwam
منبع: PC World

11

چندين سال از ارائه جستجوي صوتي گوگل در اندرويد مي‌گذرد؛ ولي با عرضه Google Assistant در اکتبر 2016، همه چيز تغيير کرد. اين برنامه را در بيشتر دستگاه‌هاي اندرويد مي‌توان ديد؛ البته در چند هفته گذشته، گوگل تغييراتي در اين برنامه به وجود آورده است.
اگر به خبرهاي دنياي کامپيوتر نگاه نکنيد، ممکن است متوجه اين تغييرت نشويد. ما در اين به 5 مورد اين تغييرات مي‌پردازيم.

9Explore Menu

گوگل همه مشخصات اين برنامه را در منوهايي مخفي مي‌کند. در اينجا به شکلي ملموس‌تر به آن‌ها مي‌پردازيم.
براي ديدن اين منو، برنامه را باز کنيد و از گوشه سمت راست بالا، شکلک دراور آبي را کليک کنيد؛ حال سرويس‌هاي پشتيباني شده در گروه‌هاي مختلف؛ مثل social &communication و Games & fun – Education & reference را خواهيد ديد؛ هر مورد لينکي به راهنمايي مربوطه و حساب کاربريتان هم دارد.
به طور خلاصه اين منو راحت‌ترين راه براي در جريان قرار گرفتن از تازه‌هاي سرويس‌ها و اپليکيشن‌ها است.
در قسمت بالا هم تعدادي فرامين ملاحظه مي‌شوند؛ کافيست جاي گفتن فقط کليک کنيد.

  14تايپ در Assistant

اين سرويس اولين بار در اپ Allo ظاهر شد که در آن مي‌شد با بات گوگل متن را chat کرد؛ ولي نسخه موبايلي آن با امکانات صوتي ظاهر گرديد. اين هنگامي مفيد است که امکان ويس فراهم باشد؛ البته هجاي صوتي هميشه دقيق کار نمي‌کند. در نسخه جديد مي‌توانيد سوالات و فرامين را تايپ هم کنيد.
براي اينکه صفحه کليد را داشته باشيد، کافيست کليد Home را زده و نگه داريد. به جاي صحبت در گوشه سمت چپ پايين شکلک صفحه کليد را بزنيد. سرويس به فرامين صوتي هم پاسخ مي‌دهد؛ از انجا که اين‌ها همه جزئي از Assistant هستند، صفحه کليد ظاهر شده هيچ ربطي به صفحه کليد اصلي ندارد.

15

قابل ويرايش بودن تاريخچه History

با خروج از اين سرويس و محيط آن هر کاري که انجام داده‌ايد، پاک مي‌شود؛ ولي تاريخچه کاملي از فرامين در حافظه مي‌ماند که مي‌توانيد ليست آن‌ها را هم ويرايش کنيد.
براي روئيت اين تاريخچه، کافيست به منوي مربوطه برويد؛ به اين ترتيب وارد يک محيط تمام صفحه مي‌شويد که همه موارد در آن مشاهده مي‌شوند.
ويرايش اين ليست ساده است روي هر مدخل کليک کرده و انگشت خود را نگه داريد تا رنگ آن عوض گردد. حال مي‌توانيد ويرايش يا حذف کنيد. با انتخاب حذف مدخل مورد نظر از ليست تاريخچه پاک مي‌شود.
با انتخاب ويرايش مي‌توانيد با تايپ، آن را تغيير دهيد. با زدن send فرمان تکرار مي‌شود. دقت کنيد که هيچ کدام از اين‌ها کاري که بار اول با دستور اول انجام شده بود را غيرفعال نمي‌کند.

ميانبرها Shortcuts

اين سرويس امکانات زيادي دارد مثلا مي‌توانيد با وارد کردن عبارت HomeyTell نور Hue را تغيير دهيد؛ ممکن است خسته کننده به نظر برسد؛ ولي ميانبرها کمک خوبي هستند.
براي ايجاد يک ميانبر سرويس مورد نظر را به Explore منتقل کنيد. صفحه ميانبر جايي براي عبارتي که بايد گفته شود و در زير آن هم واکنش سرويس به اين گفته دارد.
در جاي بالا، عبارت ميانبر را وارد کنيد؛ براي بهتر بودن عملکرد شکلک ميکروفون را زده و صحبت کنيد. گاهي خود سرويس در پايين يک فرمان را به عنوان نمونه وارد مي‌کند که مي‌توانيد آن را تغيير دهيد که بايد عبارتي کامل مثل Tell [X] باشد. با ذخيره کردن ميانبر مي‌توانيد با ويس يا تايپ از اين ميانبر استفاده کنيد.

12ليست خريد Google Express Shopping List

اين سرويس مي‌تواند ليست خريد را اضافه نمايد؛ البته اين ليست در Google Keep نگهداري مي‌شود که البته فقط يک ليست بود؛ ولي اکنون گوگل آن را مستقيما به سرويس تحويل کالاي Google Express تغيير داده است که بسيار کاربردي‌تر و مفيدتر مي‌باشد.
تنها کاري که بايد بکنيد، افزودن Add [ item name] to my shopping list است که بلافاصله در ليست خريد گوگل اکسپرس مشاهده خواهد شد. اين ليست را مي‌توانيد در اپ Google Express يا با گفتن show me my shopping list به سادگي در دسترس داشته باشيد. به اين ترتيب ليستي آن‌لاين که مي‌تواند با هر يک از افراد دفتر تلفن شما هم به اشتراک گذاشته شود، خواهيد داشت. اگر مشترک گوگل اکسپرس باشيد، با کليک عبارت Shop Your List مي‌توانيد ليستي با فيلتري خاص را ملاحظه کنيد. حال هر موردي که مي‌خواهيد را به سبد خريد خود اضافه کنيد.
قدمت اين سرويس کمتر از يکسال است؛ ولي در حال بهتر و مفيدتر شدن است. يکسال پيش اين موارد اصلا مد نظر نبودند.

مترجم: احمد محمدرضاپور


سایر مقالات

READ ARTICLE

5 خصوصیت مهم برنامه Google Assistant

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD