مقالات

صبر کنید تا برنامه ضبط پادکست Apple منتشر شود یا منتظر ویژگی‌های بهتر GarageBand بمانید

برای Apple ارائه یک راه‌حل پادکست از یک سر به سر دیگر که هر چیزی از ضبط گرفته تا ویرایش تا منتشر کردن را پوشش می‌دهد، مستلزم زمان بیشتری است.


نویسنده: Dan Moren
منبع: Mac World

5

Apple، برنامه توليد پادکست کجاست؟ اين دليل آن است که چرا ما اخيرا پس از اينکه نرم‌افزار ويرايش صوت GarageBand شرکت تغيير اساسي و قابل توجه کرده است، تعجب کرده‌ايم. پوشش جديدي از نقاشي وجود دارد که باعث مي‌شود اين مورد همراه با بسته Logic سطح بالاي شرکت و همچنين چند نيرنگ جديد ارائه گردد؛ تمامي آن‌ها مثبت نيستند؛ اما آنچه ما را شگفت زده‌تر مي‌کند، اين است که باز هم چه چيزي فراموش شده است (به سايت go.macworld.com/apo مراجعه نماييد).
واضح است که Apple هنوز هم قصد دارد GarageBand را به عنوان برنامه اصلي مخصوص موزيسين‌ها ارائه کند، اين مسئله با توجه به ريشه‌هاي عميق شرکت در تجارت موسيقي قابل درک است.
 
Logic ابزاري عالي براي ضبط سطح پيشرفته است؛ اما GarageBand براي مبتديان برنامه کاربرپسندتري است.
اما ما دوست داريم زمان بيشتري به آن‌هايي از ما اختصاص داده شود که صوت غير موسيقي را ويرايش مي‌کنند؛ چون تغييراتي ايجاد شده‌اند که قطعا باعث بهبود زندگي ما خواهند شد.

6سريع‌تر، مهيج‌تر

ما چند هفته قبل در به‌روزرساني به يک iMac جديد با سرعت بسيار بالاتر ويرايش پادکست روزمره و کارهاي تهيه کنندگي شگفت زده شديم؛ مخصوصا وقتي به موارد مربوط مي‌شد که کامپيوتر مجبور بود خود به طور کامل بدون مداخله ما انجام دهد. اما وقتي يک دستگاه بسيار سريع‌تر در دسترس ما قرار گرفت، آن وظايف خيلي سريع‌تر شدند و باعث شد تمام کارهاي زمان بر و تمام چيزهايي که مستلزم مداخله مستقيم و توجه مداوم ما بود، بسيار راحت شوند.
در فکر کردن به اينکه باز چه نوع ويژگي از GarageBand از ميان رفته، ما يک پست توسط همکارمان Jason Snell منتشر کرده‌ايم (به سايت go.macworld.com/js مراجعه نماييد) که کار عالي اجراي تعدادي از ويژگي‌هاي قدرتمند را انجام مي‌دهد؛ حتي يکي دو تا از آن‌ها تفاوت قابل توجهي براي ويراستاران پادکست و تهيه کنندگاني که در ميان ما هستند، ايجاد مي‌کنند. وقتي مقاله Jason  در سال 2013 را در نظر بگيريد، مي‌بينيد اين ويژگي‌ها بيش از آنچه اظهار شده، مي‌باشند.
نه تنها هيچ يک از آن ويژگي‌ها در چهار سال آخر به GarageBand نيامده‌اند، بلکه در آن زمانApple  بسياري از ويژگي‌هاي خاص پادکست ضعيفي را حذف کرد که زماني در برنامه شامل کرده بود؛ در حالي که آن ويژگي‌ها قطعا مفيدترين ويژگي‌ها براي توليد پادکست مدرن نبودند، تنها گوشه‌اي از چيزي بودند که Apple براي خلق پادکست ارائه کرده بود. اين روزها، GarageBand يک گام از داشتن يک نشانه "Podcasters Need Not Apply" دور شده است، درست همان طور که آيکون آن هم نشان مي‌دهد.

انقلاب پادکست

شايد تعجب برانگيزترين مسئله اين است که تنزل ويژگي‌هاي پادکست GarageBand تنها زماني رخ داده که پادکست‌ها محبوب‌تر از قبل شده‌اند و اين بدين معنا نيست که Apple در زمينه پادکست حاضر نيست؛ Apple هنوز هم بزرگ‌ترين دايرکتوري را اجرا مي‌کند و علاوه‌بر‌اين، يکي از محبوب‌ترين نرم‌افزارها براي گوش دادن به پادکست‌ها را توليد مي‌کند (اين مورد آسيبي به اين وارد نمي‌کند که آن شامل ده‌ها ميليون دستگاهي است که هر ساله روانه بازار مي‌کند).
اما در سمت (طرف) ايجاد به نظر مي‌رسد شرکت Apple تمايل بيشتري به تمرکز روي ديگر رسانه‌ها؛ نظير تصاوير و ويديوها دارد. در مورد دوم، نه تنها شرکت iMovie (هم در iOS و هم در macOS) و Final Cut Pro را دارد؛ بلکه علاوه‌برآن (که اخيرا به‌روزرساني هم شده است)، Clips را هم دارد (به سايت go.macworld.com.clp1 مراجعه نماييد) که سعي دارد عکسي در ويديوهاي قابل به اشتراک گذاري در شبکه‌هاي اجتماعي بگيرد.

در حالي که ما مطمئنيم هنوز هم مشتريان زيادي هستند که از GaragaeBand براي توليد موزيک استفاده مي‌کنند، تمايل داشتيم حدس بزنيم که گروه قابل توجهي وجود دارند که از GarageBand براي ويرايش پادکست‌ها و ديگر صوت‌هاي غير موسيقيايي استفاده مي‌کنند و شايد حتي تعداد آن‌ها بيش از آن‌هايي باشد که علاقه‌مند به يک بار استفاده از آن هستند؛ خصوصا با توجه به ميزان محبوبيت پادکست‌ها در حال حاضر. اما حتي صفحه خوشامدگويي GarageBand پازلي براي تشخيص اين مورد مي‌سازد که اگر پروژه شما شامل موسيقي نيست، بايد از کجا شروع کرد. 
 7

حتي بهترين ابزار مي‌تواند بهتر شود

با همه چيزهايي که گفته شد، ما هنوز هم از GarageBand براي ويرايش بسياري از پادکست‌هايي استفاده مي‌کنيم که خودمان آن‌ها را توليد مي‌کنيم. چرا؟ چون اگر شما اين ويرايش را روي يک Mac انجام دهيد، آن باز هم بهترين بازي در شهر است و قطعا بالاترين ارزش را دارد.
قطعا اين شمشيري دو لبه است؛ چون مي‌تواند حتي بهتر از اين شود؛ اما هيچ انگيزه‌اي براي Apple وجود ندارد تا اين کار را انجام دهد. با ارائه يک برنامه ويرايش صوت رايگان که کيفيت لازم را دارد، Apple تمامي نرم‌افزار ويرايش ديگري را از بين برده است که نرم‌افزارهاي سطح پيشرفته‌اي نيستند که توسط يک شرکت بزرگ ارائه شده است.
توسعه دهندگان مستقل زمان و زحمت زيادي صرف ايجاد يک برنامه ويرايش سطح متوسط نمي‌کنند، چون اغلب افراد از زماني که برنامه GarageBand به همراه Mac آن‌ها ارائه شده تا حال حاضر از GarageBand استفاده مي‌کنند (بر روي iOS، چندين برنامه رقيب محبوب مشاهد مي‌شود که شامل Ferrite قوي (به سايت go.macworld.com/f مراجعه نماييد) مي‌باشند، اما محدوديت‌هاي داخلي در مورد سيستم عامل وجود دارد که اجازه نمي‌دهند آن دستگاه‌ها به ابزارهاي توليد پادکست همه کاره‌اي تبديل شوند که مي‌توانند همه کار انجام دهند).

8

شايد Apple فقدان ويژگي‌هاي GarageBand را راه خوبي براي پيش بردن آن فروم‌هاي سطح متوسط در نظر گرفته تا آن‌ها را وا دارد پولي براي دريافت نرم‌افزار سطح تخصصي پرداخت نمايند؛ اما براي افرادي شبيه ما که به نظرمان Logic هنوز هم اندکي ترسناک است، شايد فضايي براي راه‌حل در حيطه ميانه وجود داشته باشد. اگر Apple نخواهد تعداد کمي از آن ويژگي‌هاي سطح حرفه‌اي را در محصول سطح مصرف خود ارائه کند، شايد شرکت بتواند گزينه خريد داخل برنامه‌اي در GarageBand ارائه کند تا قفل تعداد بيشتري از ابزارهاي قدرتمند را باز کند. ارائه راه‌حل پادکست از اين سر به آن سري که هر چيزي از ضبط گرفته تا ويرايش تا منتشر کردن را پوشش دهد، براي شرکت Apple فرآيند زمان‌برتري است. تنها چيزي که از دست رفته (و شاهد آن نيستيم)، علاقه به انجام اين کار است.

مترجم: هدی زارعی


سایر مقالات

READ ARTICLE

Ookla اعلام کرد: Comcast سریع‌ترین ISP و T-Mobile، سریع‌ترین ارائه دهنده بی‌سیم است

READ ARTICLE

اقدام متعادل‌سازی پر ریسک Apple در iPhone بعدی

READ ARTICLE

تغییر برنامه Flocker به Xfence به شکل نسخه بتا و رایگان توسط شرکت F-Secure

READ ARTICLE

صبر کنید تا برنامه ضبط پادکست Apple منتشر شود یا منتظر ویژگی‌های بهتر GarageBand بمانید