مقالات

تغییر برنامه Flocker به Xfence به شکل نسخه بتا و رایگان توسط شرکت F-Secure

-


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac World

28

وقتي که jonathanZdziarski به عنوان محقق امنيتي به اپل پيوست، بسياري منتظر تغييراتي در برنامه Little Flocker که ابزاري براي محدود کردن دسترسي است، بودند.
وي چيزي از جزئيات نمي‌توانست بگويد؛ ولي اخيرا مشخص شد که شرکت توسعه امنيتي F-Secure با خريد Flocker اسم آن را به X-Fence تغيير داده است.
ما با سوليوان مشاور امنيتي X-Fence راجع به خطرات پيش روي کاربران مک در اثر اين تغيير صحبت کرديم. وي گفت، در آينده نسخه رايگان بتاي اين برنامه عرضه خواهد شد. دامنه اينترنتي littleflocker.com باقي خوهد ماند و داراي لينک به‌روزرساني خواهد بود که البته با عرضه نسخه بتاي جديد احتمالا تغيير خواهد کرد. کساني که با اين برنامه آشنا نيستند، بد نيست بدانند که اين برنامه براي جلوگيري از سواستفاده‌هاي باجگيري مرسوم در ويندوز طراحي شده بود. به اين منظور ابتدا متن‌هاي شما کدگذاري مي‌شوند و سپس حمله کنندگان و عوامل اين کار با دريافت پول که اغلب با بيت کوين هم مي‌باشد، اين کدها را خنثي مي‌کنند؛ البته اين موارد در مک بسيار اندک بوده است؛ چرا که مسببين کاري دشوار پيشرو خواهند داشت.

اين برنامه با کنترل اپ‌هاي مختلف که مي‌خواهند در يک فايل يا پوشه تغييراتي اعمال کنند، اين کار را انجام مي‌دهند. اين برنامه ضمنا براي نصب برنامه‌ها قوانيني را اجرا مي‌کند.
چون برنامه‌هاي اپل داراي امضا و تاييديه هستند، معمولا چنين برنامه‌هايي وجود ندارند. در نسخه‌هاي بعدي اين برنامه براي آهنگ‌ها و ويديوها هم اين نظارت اعمال گرديد.
به گفته آقاي سوليوان، يکي از اهداف اين شرکت، قابل دسترس گذاشتن اين برنامه براي کاربران بيشتر است. آشنايي با روش کار اين برنامه دانش سيستمي زيادي احتياج دارد.
لذا اين برنامه براي مديران سيستم يا کاربران حرفه‌اي ساخته شده است.

30

لازم است نسخه نهايي اين برنامه به کنش و واکنش زيادي نياز داشته باشد که البته به مرور زمان در حال کاهش است. خود ما به عنوان يک کاربر حرفه‌اي ميخواهيم شاهد اين کنش واکنش‌ها باشيم و دوست نداريم براي اين موارد به تاييدهاي زيادي نياز داشته باشيم؛ البته کاربران کمتر حرفه‌اي يا غيرعلاقه‌مند احتمالا نياز به اين اعمال به صورت مشخص و با اهميت ندارند.
به گفته وي، شرکت xfence از امکانات گسترده اين برنامه براي نظارت بر بدافزارها هم منتفع خواهد شد. مثلا سيستم فضاي ابري اين شرکت به صورت گمنام، اطلاعاتي از مخاطراتي که کاربران با آن‌ها مواجه شده‌اند را جمع آوري مي‌کند که سعي به پوشش و رفع آن‌ها دارد. به همين منوال مي‌توانيم به صورت خودکار تعداد دفعاتي که کاربر بايد به سوالاتي پاسخ دهد را هم کاهش دهيم.

هدف اين برنامه اين است که برنامه بتواند بخشي از يک روش منطقي هوشمند براي کاهش واکنش کاربر باشد. مثلا بنا به گفته آقاي سوليوان، اگر يک فايروال را در نظر بگيريم، وقتي اصلا تا به حال بجايي مثل بلغارستان متصل نشده‌ايد، چرا بايد از شما براي چنين اتصالي سوال شود؟
وي همچنين نگران درک تفاوت بدافزار با ساير حملات جدي تر توسط کاربران هم هست. وي ادامه مي‌دهد اگر کامپيوتر مک شما تبديل به يک ربات شود که همه فايل‌هاي شما را پاک مي‌کند، باز هم امنيت کامپيوتر برايتان مهم است يا خير؟

29

بهينه سازي امنيت در سيستم عامل‌ها از پي آمدهاي باجگيري و ساير حملات است. مثلا بانک‌ها مراقب امنيت تراکنش‌ها هستند؛ پس اگر حمله کنندگان بين يک کاربر و بانک قرار بگيرند، بانک هر تراکنشي را ملغي خواهد کرد.
آقاي Zdziarski براي اين اپ از کمک‌هاي تست کنندگان بتا و تست کننده‌هايي مثل ما براي اطلاع از مفيد بودن اين اپ و انعکاس نظرات و بازخوردهاي آنان هم بهره گرفت.
شرکت F-Secure بيش از 1000کارمند دارد که برنامه نويسان آن مشغول نوشتن کدهاي اين برنامه هستند.

در گذشته برنامه Little Flocker و اکنون Xfence تنها محصولاتي از مک هستند که توسط ميليون‌ها نفر در سرتاسر جهان و نيز سازمان‌هاي زيادي به منظور مبارزه با بدافزارها استفاده مي‌شوند. اميدواريم اين توجه منجر به جلب نظر ساير توليدکنندکان نرم‌افزاري به اين دست برنامه‌هاي نظارتي گردد.
با توجه به تجربه‌هاي قبلي، ما در زمينه آنتي ويروس‌ها مي‌توانيم بگوييم اين محصول مجموعه‌اي از برنامه‌هاي کنترل اينترنت و نظارت بر دسترسي به فايل‌ها و ابزارهاي تغيير رفتار سيستم به صورت يکجا است که به اين ترتيب به صورت سمعي و بصري مراقب حفظ سلامت کاربران مک مي‌باشد. اکنون با نصب همزمان Little snitch و Xfence با BlockBlock مي‌توان به همه موارد فوق جامه عمل پوشانيد.
اميدواريم شرکت F-Secure بتواند محصولي با تمام قابليت‌هاي فوق توليد کند تا رقيبان هم به تبع از آن الهام بگيرند.

مترجم: احمد محمدرضاپور


سایر مقالات

READ ARTICLE

Ookla اعلام کرد: Comcast سریع‌ترین ISP و T-Mobile، سریع‌ترین ارائه دهنده بی‌سیم است

READ ARTICLE

اقدام متعادل‌سازی پر ریسک Apple در iPhone بعدی

READ ARTICLE

تغییر برنامه Flocker به Xfence به شکل نسخه بتا و رایگان توسط شرکت F-Secure

READ ARTICLE

صبر کنید تا برنامه ضبط پادکست Apple منتشر شود یا منتظر ویژگی‌های بهتر GarageBand بمانید