مقالات

اقدام متعادل‌سازی پر ریسک Apple در iPhone بعدی

-


نویسنده: Jason Snell
منبع: Mac World

26

همان طور که هميشه و هر ساله در همين زمان شاهد بوديد، شايعات زيادي در مورد آنچه که iPhone بعدي خواهد داشت، شنيده مي‌شود. امسال ما مي‌شنويم که Apple تصميم دارد يک گوشي بسيار گران قيمت و نسل بعدي علاوه بر مدل‌هاي iPhone 7s و iPhone 7s Plus روانه بازار کند.
اين ايده که ممکن است Apple يک گوشي بسيار سطح بالا با برچسب قيمت بالا توليد کند، باعث شده افراد راه را اشتباه بروند. John Gruber که کارمند Daring Fireball است، عمليات محاسباتي را انجام داده و در عين اينکه حرکت اين پتانسيل به نظر کاملا منطقي مي‌آيد، از طرف Apple يک شرط بندي به شمار مي‌رود. اما اگر Apple پاييز امسال گوشي نسل بعد خود را روانه بازار نکند، هم سرنوشت برند خود را به خطر مي‌اندازد و هم آينده مهمترين محصولات خود را.

25مشکلي که با فناوري نوآورد (لبه بران) داريم

در اولين روزهاي تاسيس بازار گوشي هوشمند، هر مدل گوشي جديدي جهش‌هاي عظيمي به عملکرد اضافه مي‌کردند. اما اين روزها ايجاد پيشرفت‌هاي عمده‌اي که باعث تحريک کابران گوشي‌هاي قديمي براي به‌روز‌رساني گوشي‌هايشان شود، کار مشکل‌تري شده است. باز هم، Apple در حال فروش iPhone هاي خود مي‌باشد؛ بنابراين در آزمايشگاه‌هاي سري محصول در Cupertino، طراحان و مهندسان Apple هميشه تلاش مي‌کردند تا بفهمند مورد بعدي چيست. شهرت خوبي که شرکت Apple در آوردن تکنولوژي نوآورد در ميان مردم کسب کرده اين است که هر بار يک نسخه جديد روانه بازار مي‌کند.

در حالي که Apple بهبودهاي عمده‌اي بين iPhone 6 سال 2014 و iPhone 7 سال 2016 ايجاد کرده است – دو دوربين روي مدل Plus و پردازشگر قوي و به‌روز‌رساني‌هاي کارت گرافيک زير هود، فقط چند عدد از اين بهبودها هستند – حقيقت اين است که طراحي خارجي iPhone در سه سال گذشته تغيير نکرده است. رقباي Apple در حال روانه کردن طرح‌هاي جديد با صفحه نمايش‌هاي بزرگ و پخ‌هاي کاسته شده‌اي است که باعث مي‌شود اينگونه به نظر برسد که ظاهر (روي) گوشي کاملا صفحه نمايش است.
از هر نظر، IPhone نسل بعدي Apple طراحي مشابهي ارائه مي‌کند. اما علاوه‌بر‌اين، از خيلي جهات Apple در حال کشمکش براي توليد آن محصول است و وقتي اين محصول به بازار برسد، ممکن است گران باشد، زمان رسيدن آن به بازار دير بوده و منبع آن محدود شده باشد.

اين يکي از آن حيطه‌هايي است که Apple مي‌تواند در آن قرباني موفقيت خود شود. iPhone آنقدر محصول محبوبي است که Apple نمي‌تواند هيچ تکنولوژي يا منبعي در هيچ بخشي از آن ايجاد کند، اگر اين گونه نبود، نمي‌توانست بيش از 200 ميليون در سال توليد داشته باشد. اگر تامين کننده يک قطعه فناوري نوآورد Apple بخواهد تنها مي‌تواند براي شرکت در هر سال 50 ميليون پارت (قطعه) بسازد، نمي‌توان از آن در iPhone استفاده کرد. Apple خيلي زود و با تعداد زياد محصولات خود را به فروش مي‌رساند.
اين بر‌خلاف رقيب Apple است. در طرف کوچک‌تر، رئيس قبلي اندرويد؛ يعني Andy Rubin خبر از گوشي Essential داد (به سايت go.macworld.com/ep مراجعه نماييد)؛ اما حتي Rubin پذيرفت که تنها قادر به فروش هزار عدد از اين گوشي بوده است، نه ميليون‌ها. همين مسئله براي RED Hydrogen One (به سايت go.macworld.com/red مراجعه نماييد) گوشي پيشگامي که احتمال فروش آن در حجم بالا کم است. 
در iPhone 8 دوربين‌هاي جديد اضافه کرده تا مردم را تحت تاثير قرار دهد.

 
قيمت نسخه تيتانيوم گوشي RED Hydron، 1595 دلار است.

Google Pixel به نظر در طيف فروش يک ميليوني خود است (به سايت go.macworld.com/omr مراجعه نماييد). بزرگترين رقيب Apple؛ يعني سامسونگ، بايد با مقياسي بيش از آنچه که در مورد Apple مشاهده مي‌شود، سر و کار داشته باشد؛ اما پيش بيني مي‌شود که تنها 50 يا 60 ميليون واحد از Galaxy S8 عرضه شده خود را به فروش برساند (به سايت go.macworld.com/50m مراجعه نماييد).
حال، احتمال اين وجود دارد که مشکلات ظاهري Apple با مدل گوشي نسل بعدش مخصوصا به دليل نقص طراحان و مهندسيني باشد که شرط‌بندي مي‌کنند که تکنولوژي جديد در مقياس و با قيمت‌هاي لازم براي حفظ حاشيه سود Apple موجود خواهد بود تا اين گوشي جديد در پاييز سال 2017 روانه بازار شود. اما اين درست است که نوآوردترين فناوري‌ها هزينه بالاتري دارند و در ابتدا بايد به تعداد محدود ساخته شوند؛ مگر اينکه Apple سرمايه گذاري عظيمي در تجهيزات و توليد و گوشه و کنار بازار تامين آن قسمت‌ها داشته باشد که در بيش از يک وهله اين کار را انجام داده است.

27يک راه براي کار کردن روي چالش مقياس iPhone اضافه کردن يک مدل جديد و سطح بالاست که انتظار نمي‌رود باعث برداشته شدن مانع کل بازار iPhone شود؛ چيزي که به احتمال زياد 30 يا 50 ميليون واحد از آن فروش مي‌رود، نه 200 ميليون (حتي احتمالا iPhone SE در کميت‌هاي بالاتري نسبت به هر گوشي هوشمندي به فروش مي‌رسد که توسط شرکت Apple يا سامسونگ ساخته نشده است. Apple شرکت بزرگي است). اگر شما به جاي Apple بوديد، آيا قيمت را افزايش مي‌داديد؟ براي محدود کردن تقاضا بله؛ اما علاوه بر آن، براي جبران هزينه تکنولوژي نوآوردي که در محصول استفاده شده است، هم بله.

بنابراين آن سرمايه گذاري مخاطره آميز پاييز امسال است که Apple گوشي‌هاي iPhone 7s و 7s Plus را با بهبودهاي  معقول در عملکرد و تغيير اندک يا هيچ تغييري در طراحي خارجي (ظاري) ارائه خواهد کرد و انتظار دارد که آن گوشي‌ها بالاترين تعداد تقاضاها را به سمت خود جذب کنند؛ در حالي که گوشي‌هاي سطح بالاي جديد در تعداد کمتري با تکنولوژي بالاتري به فروش مي‌رسند.
آن سناريو کم و بيش منطقي به نظر مي‌آيد؛ اما باز هم حرکتي ريسکي براي Apple است.

وقتي مي‌توانيد بهترين را بخريد، چرا چيز ديگري بخريد؟

iPhone مهم‌ترين محصول Apple است. درآمد iPhone، 63 درصد از کل درآمد شرکت Apple را سه ماه آخر مالي تشکيل داده است. ريسکي که Apple در مسخره بازي با ترکيب محصول iPhone در پيش مي‌گيرد، اين است که کاري خواهد کرد تا جلوي حراج‌هاي iPhone را بگيرد.
پرسيدن اين سوال اهميت دارد که اگر Apple حداقل به‌روز‌رساني‌هاي iPhone 7s و iPhone 7s Plus را ارائه کرده و همزمان iPhone Pro آينده را با يک سري ويژگي‌هاي جديد با قيمت بالايي روانه بازار کند، شما چه مي‌کنيد؟ برخي افراد آن گوشي عالي گران قيمت را مي‌خرند تا مطمئن باشند؛ مهم نيست Apple چه قيمتي پيشنهاد مي‌کند، ما حدس مي‌زنيم که با سرعت هر چه تمام‌تر مي‌تواند آن‌ها را به فروش برساند. اما اگر شما آماده يک به‌روز‌رساني هستيد و يا نمي‌توانيد يکي از آن گوشي‌هاي iPhone سطح بالا را خريداري کنيد يا نمي‌خواهيد پول به اين زيادي را صرف گوشي کنيد، چه مي‌شود؟

ريسکي که Apple در پيش گرفته، اين است که وجود منحصر يک iPhone سطح بالا باعث مي‌شود iPhone 7 و 7Plus شبيه يک کودن، خسته کننده و بي ارزش به نظر آيند. تا‌کنون، تقريبا هر کسي که يکiPhone  جديد خريده، همان مدل را دريافت کرده؛ جز اينکه رنگ و فضاي ذخيره سازي تغيير کرده هيچ تغييري ديده نمي‌شود؛ حتي خط
iPhone Plus نسخه مقياس بندي شده‌اي با بهبودي در دوربين است. اما در دنيايي که در آن گوشي فوق العاده خوب iPhone وجود دارد، آيا افراد از خريد مدل‌هاي خسته کننده دست مي‌کشند؟
اگر اين اتفاق بيفتد، Apple مي‌تواند به انتظارهاي طولاني براي گوشي گران قيمت خاتمه داده و بازار را از مدل‌هاي iPhone 7s و 7s Plus اشباع کند و افت در فروش‌هاي کلي iPhone. اين چيزي خوبي نخواهد بود.

پس چرا apple ريسک تغيير ترکيب محصول iPhone خود را در پيش گرفته و يک مدل عالي گران قيمت ارائه مي‌کند که مي‌تواند به صورت بالقوه مانع از فروش مهم‌ترين محصول اين شرکت شود؟ ريسک انجام ندادن هيچ کاري اين است که Apple براي سه سال متوالي مدل‌هاي iPhone اي روانه بازار خواهد کرد که کم و بيش شبيه مدل‌هاي سال قبل هستند و همه اين‌ها در حالي است که رقباي آن در حال ارائه گوشي‌هاي جديد با ويژگي‌هاي جديد هيجان انگيز هستند؛ شامل نمايشگرهاي لب به لب و صفحه نمايش هاي OLED درخشان.
ما يکي از آن‌هايي نيستيم که باور داريم، استراتژي کلي محصولات Apple اين است که جالب باشد و اينکه افراد تنها به کالاي Apple براي مهري است که براي کاربران خود در بر دارد، ارزش مي‌دهند و باز هم ما نمي‌توانيم اين را رد کنيم که يکي از جنبه‌هاي تعريف کننده برند Apple اين انتظار است که شرکت براي توده‌اي از افراد، جالب‌ترين و نوآورترين تکنولوژي موجود را ارائه مي‌کند. آخرين چيزي که Apple براي iPhone مي‌خواهد، اين است که به عنوان يک عقب مانده شناخته شود و تا ابد از شرکت‌هايي که به سرعت حرکت مي‌کنند نظير سامسونگ و گوگل عقب بماند.

24
 
ما مي‌توانيم همه چيز در مورد مسائل Apple با ساخت محصولات در مقياس‌هايي که مي‌خواهيم بنويسيم، اما ميلياردها خريدار گوشي هوشمند به اين مسئله اهميتي نمي‌دهند. مسئله مهم براي همگي آن‌ها خود محصول است و اگر Apple نتواند يک iPhone جالب توليد کند، به هر دليل، باعث به خطر انداختن شهرت درازمدت برندهاي IPhone و Apple
مي‌شود.
اين دليل آن است که چرا (با فرض اينکه شايعات درست هستند) Apple تمايل دارد اين حرکت ريسکي را براي ارائه iPhone سطح بالايي در پيش بگيرد که باعث مي‌شود iPhone معمولي در مقايسه با اين محصول ضعيف به نظر آيد. شرکت احتمالا افت کوتاه مدتي در فروش گوشي‌هاي iPhone خود که قيمت پايين‌تري دارند، مشاهده خواهد کرد. اما اگر iPhone جديد واقعا بدرخشد، Apple باز هم مدعي برتري در رده گوشي هوشمند خواهد بود؟

ما مطمئنيم Apple ترجيح داده که بتواند يک گوشي نوآورد به عنوان تنها iPhone امسال روانه بازار کند؛ اما شايعات اظهار دارند که اين گوشي آنقدرها هم مفيد و ثمربخش نيست. بنابراين، انتخاب شرکت اين است که اجازه دهد سري قبلي در بازار بمانند و يا اندک اندک کاري انجام دهد؛ علي‌رغم ريسک‌ها. افرادي که پاييز امسال به بازارها مي‌روند تا گوشي iPhone  جديد را خريداري کنند، به ما نشان خواهند داد که آيا شرط بندي Apple شرط بندي درست و منطقي هست يا نه.

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

Ookla اعلام کرد: Comcast سریع‌ترین ISP و T-Mobile، سریع‌ترین ارائه دهنده بی‌سیم است

READ ARTICLE

اقدام متعادل‌سازی پر ریسک Apple در iPhone بعدی

READ ARTICLE

تغییر برنامه Flocker به Xfence به شکل نسخه بتا و رایگان توسط شرکت F-Secure

READ ARTICLE

صبر کنید تا برنامه ضبط پادکست Apple منتشر شود یا منتظر ویژگی‌های بهتر GarageBand بمانید