مقالات

هک Equifax: چگونه بفهمیم که اطلاعات ما هم هک شده است؟

باید بدانید که آیا از نشت اطلاعات آسیب دیده‌اید یا خیر.


نویسنده: Brad Chacos
منبع: PC World

13

آژانس اعتباري نظارت Equifax خبرهاي تکان دهنده‌اي را در اواخر هفتم سپتامبر اعلام کرد: نقض اطلاعات سرورهاي شرکت از اواسط ماه مه تا ژوئيه 2017، سرقت اطلاعات شخصي تا 143 ميليون مصرف کننده در ايالات متحده را نتيجه داشته است که با توجه به 324 ميليون جمعيت اين کشور بخش قابل توجهي مي‌شود. Equifax مي‌گويد که اين هک باعث نشت اطلاعات بسيار حساس نيز شده است؛ از جمله: نام، شماره امنيت اجتماعي، تاريخ تولد، آدرس و در برخي موارد شماره مجوز رانندگي.
اين‌ها همان اطلاعاتي است که کلاهبرداران براي باز کردن خطوط اعتباري به نام شما يا کارهاي بدتر از آن نياز دارند و در حال حاضر اين اطلاعات در دستان مجرمان است.

12

هک EQUIFAX: آيا اطلاعات ما هم هک شده است؟

شرم آور است که Equifax به طور مستقيم با اکثر قربانيان 143 ميليون نفر تماس نخواهد گرفت و به آن‌ها اطلاع نمي‌دهد که اطلاعاتشان در دست هکرها مي‌باشد. هکرها همچنين شماره کارت اعتباري را براي 209000 نفر و "مدارک خاص با اطلاعات شناسايي شخصي" را براي 182000 نفر يا بيشتر به دست آورده‌اند. Equifax به اين قربانيان خاص که کمتر از 1 درصد از تمام افردي است که تحت تاثير قرار گرفته‌اند اطلاع مي‌دهد که نشت اطلاعات داشته‌اند.
پيدا کردن اينکه آيا شما توسط هک Equifax تحت تاثير قرار گرفته‌ايد، اگر بخشي از اين دسته نباشيد، پيچيده‌تر (و نامشخص‌تر) است. Equifax يک وب سايت www.equifaxsecurity20l7.com را براي مصرف کنندگان ايالات متحده ايجاد کرده تا "ببينند که آيا اطلاعات شخصي آن‌ها به طور بالقوه تحت تاثير قرار گرفته است" يا خير. بياييد صادق باشيم: اين سايت، يک سايت تقلبي به نظر مي‌رسد. به طرز وحشتناکي ساده است و در Word Press اجرا مي‌شود؛ URL آن از سايت اصلي Equifax متفاوت است، برخي از مرورگرها به دليل مسائل پيکربندي انتهايي هشدارهاي فيشينگ را نشان مي‌دهند و Equifax حتي از شماره امنيت اجتماعي شما براي تاييد اينکه آيا شماره امنيت اجتماعي شما هک شده است يا خير استفاده مي‌کند. اين‌ها همه نشانه‌هاي کلاسيک يک سايت فيشينگ مخرب هستند؛ اما نترسيد: equifaxsecurity20l17.com قانوني است.

11براي پيدا کردن اينکه آيا شما تحت تاثير قرار گرفتيد يا خير، به صفحه Potential Impact (go.pcworld.com/pipx) از وب سايت Equifax Security مراجعه کنيد. به سادگي روي دکمه Check Potential Impact کليک کنيد و نام خانوادگي و شش رقم آخر شماره امنيت اجتماعي خود را ارسال کنيد.
اگر آژانس اعتباري اعتقاد نداشته باشد که شما تحت تاثير قرار گرفتيد، به شما همين را مي‌گويد و شما را براي ثبت نام حساب نظارت اعتباري TrustID Premier Equifax مي‌فرستد که اين شرکت به صورت رايگان براي يک سال صرف نظر از اينکه آيا اطلاعات شما به سرقت رفته يا نه براي شما ارائه مي‌کند.

به جاي آن ممکن است اين سايت گزارش دهد که "ما معتقديم که اطلاعات شخصي شما ممکن است تحت تاثير اين حادثه قرار گرفته باشد" و مجددا شما را به ثبت نام براي TrustID Premier دعوت مي‌کند. Equifax تاييد کرده است که ثبت نام براي Trust1D Premier شما را متقاعد نخواهد کرد که از پيگيري قانوني در مورد اين موضوع جلوگيري کنيد.
FTC ايالات متحده (go.pcworld.com\ftcl) هشدار داد؛ اگر تماسي دريافت کرديد که ادعا مي‌کند که از Equifax است، هيچ اطلاعات شخصي ارائه ندهيد "آن‌ها از Equifax نيستند. اين يک کلاهبرداري است. Equifax به يک باره با شما تماس برقرار نمي‌کند". اين حرکات کلاهبرداري (go.pcworld.com /tea) را به FTC گزارش کنيد.

14هک EQUIFAX: بر گزارش خريد اعتباري خود نظارت داشته باشيد

صرف نظر از اينکه آيا Trust1D Premier را قبول مي‌کنيد يا خير، ايده خوبي است که بر گزارش‌هاي اعتباري خود براي فعاليت‌هاي جعلي نظارت داشته باشيد؛ حتي اگر Equifax معتقد است که اطلاعات شخصي شما تحت تاثير قرار نگرفته است. کارشناساني که (go.pcworld.com/pa) بررسي کننده نقص اطلاعات Equifax را مورد بررسي قرار دادند، مي گويند که ممکن است اطلاعات اشتباهي از سوابق را ارائه کند.
مي‌توانيد يک کپي از گزارش اعتباري خود را به صورت آن‌لاين در www.annualcreditreport.com دريافت کنيد. مي‌توانيد يک نسخه رايگان از گزارش اعتباري خود را يک بار در سال از هر يک از موسسات اصلي نظارت بر اعتبار Equifax، TransUnion و Experian درخواست کنيد. هر چند ماهه يک بار اين تقاضا را بکنيد و مي‌توانيد در طول سال مراقب اتفاقات غير عادي باشيد.

FTC هشدار مي‌دهد که www.annualcreditreport.com تنها سايت "مجاز براي پر کردن سفارشات براي گزارش سالانه اعتباري رايگان به صورت قانوني است"؛ بنابراين از موسسه هاي ديگري که ادعاي مشابه‌اي مي‌کنند، خودداري کنيد. اگر فعاليت‌هاي جعلي را در گزارش اعتباري خود مشاهده مي‌کنيد، بلافاصله به بانک يا شرکت کارت اعتباري خود اطلاع دهيد.
همچنين ممکن است بخواهيد هشدار تقلب يا انجماد حساب را فعال کنيد تا از دزدي جلوگيري کنيد. Lifehacker گزارش داد که Equifax از ماه نوامبر 21 (go.pcworld.com/Iha) هزينه معمول خود براي بستن اعتبار را حذف کرده است. اگر تصميم به انجام اقدامات پيشگيرانه داريد، مطمئن شويد که راهنماي FTC (go.pcworld.com/ftcg) در مورد انجماد حساب در مقابل هشدار تقلب را مطالعه مي-کنيد.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

Ookla اعلام کرد: Comcast سریع‌ترین ISP و T-Mobile، سریع‌ترین ارائه دهنده بی‌سیم است

READ ARTICLE

اقدام متعادل‌سازی پر ریسک Apple در iPhone بعدی

READ ARTICLE

تغییر برنامه Flocker به Xfence به شکل نسخه بتا و رایگان توسط شرکت F-Secure

READ ARTICLE

صبر کنید تا برنامه ضبط پادکست Apple منتشر شود یا منتظر ویژگی‌های بهتر GarageBand بمانید