مقالات

کارت‌های حافظه SD: قابلیت‌ها و مشخصاتی که به دنبال آن هستید

-


نویسنده: Jeff Carlson
منبع: Mac World

10

وقتي مي‌خواهيد يک کارت حافظه SD براي دوربينتان بخريد، با مجموعه گسترده‌اي از مخفف‌ها و کلمات اختصاري روبرو مي‌شويد. در اينجا به اين کلمات پرداخته مي‌شود تا بتوانيد مدل مناسب را براي دوربين و موقعيت خود انتخاب کنيد.

CAPACITY (ظرفيت)

ظرفيت کارت با گيگابايت ارزيابي مي‌شود. ممکن است به دنبال بيشترين ظرفيت ممکن باشيد، ولي صبر کنيد. بسياري از عکاسان بر اين باورند که چند کارت حافظه با ظرفيت کمتر خريداري کنيد. داشتن چهار کارت 32 گيگابايتي از داشتن يک کارت 128 گيگابايتي بهتر است؛ زيرا ممکن است اين کارت، به سرقت رود و خراب يا گم شود.

SD/SDHC/SDXC8

ظرفيت کارت، به سيستم فايلي بستگي دارد که داده‌هاي روي آن ذخيره مي‌شود و به محلي بستگي دارد که اين لوگوها روي آن مي‌آيد. کارت‌هاي SD تا 2GB با استفاده از سيستم‌هاي FAT12 و FAT16 کار مي‌کنند. کارت‌هاي SDHC متداول‌تر هستند و با استفاده از سيستم فايل FAT32، بين 2GB و 32GB ذخيره مي‌کنند.
براي حافظه بيشتر، کارت‌هاي SDXC حافظه‌هاي 32GB تا 2TB با استفاده از exFAT دارند. قبل از استفاده از کارت‌هاي حافظه با ظرفيت بالا، اطمينان حاصل کنيد که دوربين شما از سطح حافظه‌اي مانند SDXC پشتيباني مي‌کند.

ليست سرعت انتقال

شما فراتر از حافظه، به کارتي نياز داريد که داده‌ها را سريع بخواند؛ به خصوص اگر مي‌خواهيد ويديو ضبط کنيد يا تصاوير زيادي بگيريد. سرعت واقعي برخي از کارت‌ها 95MBps است؛ در حالي که ديگر کارت‌ها از علائم بازاريابي مانند 2000x استفاده مي‌کنند. به دنبال سرعت واقعي باشيد که بيشترين سرعت نظري خواندن داده‌هاي کارت است.

9

سرعت UHS BUS

UHS با اعداد رومي I، II يا III روي کارت نوشته شده است و درجه انتقال بين پين‌هاي کارت و کانکتور دستگاه ميزبان را نشان مي‌دهد.
UHS I  براي انتقال داده تا حداکثر 104 MBps از يک رديف پين روي پشت کارت استفاده مي‌کند.
UHS II شامل دو رديف پين براي رساندن عملکرد به 312 MBps است. UHS II مي‌تواند در حالت Full Duplex کار کند و داده‌ها را همزمان در هر دو جهت (خواندن و نوشتن) منتقل کند.
 
UHS II نيز از دو رديف پين براي خواندن 312 MBps يا 624 MBps استفاده مي‌کند که هر دو رديف در حالت Full Duplex  کار مي‌کنند. قبل از خريد اطمينان حاصل کنيد که با توجه به نوع ظرفيت، دوربين شما از UHS II يا UHS III پشتيباني مي‌کند.

کلاس سرعت

علامت کلاس سرعت، عددي درون يک دايره شبيه C است که بيانگر حداقل سرعت رايت روي کارت است. اعداد به صورت مگابايت بر ثانيه هستند؛ مثلا 10، بيانگر 10 MBps است.

کلاس سرعت UHS

کارت‌هاي سريع‌تر SDXC سرعت UHS دارد که در لوگوي U شکل آن يک (10 mbPS) يا سه (30MBps) حک شده است. کلاس سرعت UHS با سرعت باس UHS يکسان نيست.

کلاس سرعت ويديو

براي ضبط ويديو، به دنبال آيکون V و عددي باشيد که بيانگر سرعت انتقال است. ويديو استاندارد بدون انداختن فريم‌ها به V6 (6 MBps) ضبط خواهد کرد. براي ويديو 4K، به دنبالV60 (60 MBps)  باشيد؛ در حالي که ضبط ويديو 8K بهترين کارآيي را روي کارت V90 دارد.


سایر مقالات

READ ARTICLE

5 خصوصیت مهم برنامه Google Assistant

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD