مقالات

بررسی Predator 21 X: غول پیکر، سریع و فوق العاده گران است

-


نویسنده: Gordon Mah Ung
منبع: PC World

3

در اينجا سه چيز که بايد بلافاصله در مورد لپ تاپ Predator 21 X از Acer بدانيد آمده است.
اول اينکه، سريع‌ترين لپ تاپي بود که ما تاکنون ديده‌ايم. دوم اينکه، عريض‌ترين لپ تاپي بود که ما تا به حال ديده‌ايم: 22.4 اينچ عرض، 12.4 اينچ عميق و 2.71 اينچ تا 3.28 اينچ ارتفاع و سوم اينکه: اين لپ تاپ گران‌ترين لپ تاپي است که ما براي يک مدت زمان طولاني ديده‌ايم. مطمئنا، با 9000 دلار، ممکن است فکر کنيد گران ترين درتاريخ PC World است؛ اما يک لپ تاپ 286 در سال 1990 که هزينه 6000 دلار داشته با تورم امروز 11,367 دلار خواهد بود؛  بنابراين در مقايسه با آن، Predator 21 X تقريبا يک معامله خوب است، درست است؟
اما اگر جدي باشيم، Predator 21 X به عنوان يک محصول اصلي عرضه نشده است. حتي به عنوان يک محصول با آخرين تکتولوژي هم نيست. اين در واقع يک تعريف واقعي از يک محصول نمايشي، با حجم کم، با مشخصات بالا و جهت تاثيرگذاري است که نشان مي‌دهد که Acer مي‌تواند بزرگترين و عالي ترين لپ تاپ را بر روي اين سياره خاکي توليد کند و Acer اين کار را انجام داد.

2ويژگي‌ها: همه چيز در داخل PREDATOR 21X

برجسته‌ترين ويژگي Predator 21 X صفحه نمايش منحني 21 اينچي آن است. پانل آن 2560x1800 است و از G-Sync با نرخ بازخواني 120Hz پشتيباني مي‌کند. نرخ بازخواني بالا و G-Sync به اين معني است که همه چيز به سادگي روان تر است؛ از بازي گرفته تا حرکت پنجره‌ها و پيمايش در پنجره مرورگر.
اگر از پانل refresh rate استفاده کنيد، هرگز نمي‌خواهيد چيزي ديگر را استفاده کنيد.
اين پنل پشتيباني خوبي از خارج از محور و پوشش ضد تابش نور دارد؛ اما در دقت رنگ خيلي پيشتاز نيست. با اين حال، به اندازه کافي روشن است؛ ما حداکثر روشنايي آن را 420 نيت اندازه گيري کرديم.
ما به طور کلي صفحات منحني را به صفحه نمايش مسطح در پانل‌هاي فوق العاده عريض که 34 اينچ اندازه دارند، ترجيح مي‌دهيم. با 21 اينچ، منحني 2000R تفاوت چشمگيري براي چشم ما ايجاد نمي‌کند؛ اما مطمئنا به مطرح شدن Predator 21 X مي‌افزايد.
براي هدايت اين صفحه نمايش 2.8 مگاپيکسلي، دو کارت گرافيک GeForce GTX 1080 را در داخل SLI گذاشته است. همچنين
 Core i7-7820HK چهار هسته، 64 گيگابايت DDR4 / 2400، دو درايو Toshiba 512GB NVMe M.2 و يک هاردديسک 1TB وجود دارد. اين مقدار ذخيره سازي بد نيست؛ اما اگر بخواهيم شکايت کنيم، مي‌توان گفت که هاردديسک 1TB بسيار کوچک است. به نظر مي‌رسد ضخيم‌ترين هارددرايويي که شما مي‌توانيد در Predator 21 X داشته باشيد، يک هاردديسک 9.5mm است که امروز حداکثر 2TB مي‌باشد.
خبر خوب اين است که دو اسلات آزاد M.2 وجود دارد که به آساني با برداشتن درب سرويس در پايين لپ تاپ قابل دسترسي هستند. خبر بد اين است که آن ها فقط در سرعت SATA کار مي‌کنند.

کيبورد و ترک پد

Predator 21 X داراي يک صفحه کليد مکانيکي با ارتفاع کامل با استفاده از سوئيچ Cherry MX است. البته، Acer اولين سازنده لپ تاپ براي ادغام کليدهاي مکانيکي تمام ارتفاع نيست؛ اما يک حرکت خوب است. کليدها به طور جداگانه روشنايي RGB نيز دارند. اگر کليدهاي WASD رنگي را دوست نداريد، Acer کليدهاي سياه‌تري را هم در جعبه قرار داده است.

1
در زير صفحه نمايش يک ردياب چشم يکپارچه Tobii EyeX و يک صفحه لمسي نسبتا منحصر به فرد وجود دارد. پد لمسي به سمت راست کليدها متمايل شده؛ اما Acer مي‌داند که هيچ گيمري از يک پد لمسي براي بازي استفاده نمي‌کند؛ بنابراين پد لمسي را مي‌توان از جا درآورد (با استفاده از آهنرباهاي متصل شده) تا پد 10 کليدي را نشان دهد. کليدها مکانيکي نيستند، اما خيلي اهميتي ندارد.

پورت‌ها و مصرف

Predator 21 X در پورت‌ها خصاصت به خرج نداده: يک Thunderbolt 3، چهار USB 3.0 نوع A، دو DisplayPort و يک HDMI 2.0. همچنين يک کارت خوان SD،gigabit ethernet، يک اسلات قفل Kensington و يک پورت ميکروفون و هدفون آنالوگ وجود دارد.
همان طور که مي‌توانيد تصور کنيد، تمام اين سخت افزار مقدار قابل توجهي قدرت براي اجرا لازم دارند.
از آنجا که هيچ آداپتور بيروني در ابعاد بزرگتر از 330 وات موجود نيست، Acer با از ترفند قديمي کنار هم گذاشتن دو 330 واتي استفاده کرده است. هر آداپتور پورت خود را در پشتش دارد. هر دو يکسان هستند؛ بنابراين نظم خاصي براي اتصال آن ها وجود ندارد.

براي اينکه مشخص شود که Acer چقدر در مورد Predator 21 X فکر کرده است، اين شرکت يک پايه لاستيکي نيز براي آداپتورهاي AC قرار داده که از لوگو Predator استفاده شده و به شکل X است که به خاطر ظاهر و تميزي که ارائه کرده، همان کاري است که از يک ماشين برتر انتظار مي‌رود.
مصرف انرژي به طور کلي در محدوده 400 وات تحت بار کاري شديد گرافيکي مانند Furmark قرار مي‌گيرد. ما به يک رفتار جالب بر خورديم: اگر GPUها را به سختي براي Furmark اجرا کنيد، با CPU و GPU هاي اورکلاک شده و سپس به طور ناگهان دو شاخه برق را جدا کنيد، Predator 21 X بلافاصله برق لپ تاپ را قطع مي‌کند. در هر لپ تاپ ديگري، انتظار مي‌رود که به باتري داخلي تغيير دهد. اما با در نظر گرفتن قدرت مصرفي زياد Predator 21 X، احتمالا توقف دادن بهتر از بارگذاري 400 وات بر روي باتري‌هاي يکپارچه داخلي در يک ميلي ثانيه مي باشد.
هنگامي که باري بر روي Predator 21 X وجود ندارد، لپ تاپ خيلي عادي رفتار مي‌کرد. جدا کردن دو شاخه لپ تاپ، اورکلاک را خاموش مي‌کند و سرعت GPU را کاهش مي‌دهد.

ارتقاءهاي ديگر

در مورد دو اسلات M.2 SATA زير درب سرويس صحبت کرديم. اما همچنين مي‌توانيد سخت افزارهاي بيشتري را در بالا بگذاريد. فقط يک پيچ را باز کنيد و صفحه شخصي را به دقت بيرون بکشيد و مي‌توانيد هاردديسک را جايگزين کنيد (مجددا، به 9.5 ميليمتري محدود مي‌شود) و در صورت نياز مي توانيد RAM را جايگزين کنيد.

5عملکرد: قدرتمند و نسبتا کم صدا

لپ تاپ‌هاي بازي در دو سال گذشته پيشرفت زيادي داشته‌اند و همين طور هم انتظارات مصرف کننده‌ها بالا رفته است. دو سال پيش، صداي بلند و بازي دست به دست هم بودند. امروز، مردم مي‌خواهند بازي خود را تا آنجا که مي‌شود بدون صدا اجرا کنند.
خوشبختانه اين صداي کم را با Predator 21 X دريافت مي‌کنيد که مي‌تواند بار بر روي GPU و CPU را بدون اينکه فکر کنيد يک هلي کوپتر جلوي شما در حال بلند شدن است، مديريت کند.
ممکن است به نظر شما کار خيلي بزگي نباشد، اما خنک نگه داشتن اين همه سخت افزار تحت بار، يک موفقيت چشمگير است. مطمئنا، به لطف اندازه اين لپ تاپ کار Acer آسان‌تر شده است؛ اما هنوز هم کاري کرده که بايد اين شرکت را تحسين کرد.

عملکرد معيار RlS

اولين تست ما، معيار محبوب Cinebench15 از Maxon است. اين يک معيار بر اساس موتور Cinema4D از اين شرکت است و به خوبي با سرعت کلاک هسته و تعداد رشته‌ها همخواني دارد. در بيشتر موارد، چهار هسته‌اي‌ها همان چهار هسته‌اي هستند و عملکرد آن براي لپ تاپ‌هايي که در اينجا مشاهده مي‌کنيد، قابل پيش بيني است.
Predator 21 X در سرعت معمول خود (stock speed) کمي از MSI GT73VR حدود 4 درصد عقب افتاد. با اين حال، با اورکلاک کردن Predator 21 X با استفاده از تنظيمات همراه از پيش تعيين شده Turbo نتيجه آن 20 درصد سريع تر بود.

عملکرد در تست HandBrake

با اين حال، اکثر مردم رندر 3D را انجام نمي‌دهند؛ بنابراين همچنين عملکرد CPU را با استفاده از رمزگذار رايگان و محبوب HandBrake مورد سنجش قرار داديم. براي اين تست، ما يک فايل MKV با حجم 30 گيگابايت را با کيفيت 1080p به فرمت پيش تنظيم Android Tablet تبديل مي‌کنيم.
مانند Cinebench، HandBrake هم عاشق سرعت پردازنده و رشته CPU و تعداد هسته مي‌باشد.
برخلاف Cinebench Rl5 که فقط يک يا سه دقيقه اجرا مي‌شود، اجراي HandBrake مي‌تواند 45 دقيقه بر روي چهار هسته‌اي وشايد بيش از يک ساعت بر روي دو هسته‌اي زمان ببرد. در لپ تاپ‌هاي کوچک، اين تست يک چالش براي سيستم خنک کننده آن ها محسوب مي‌شود. در لپ تاپ‌هاي بازي غول پيکر، واقعا فشار زيادي نمي‌آورد.
باز هم، GT73VR کمي پيش افتاد (ما به نتايج مشکوک شديم که احتمالا هر دوي آن ها نتايج CPU اورکلاک شده باشد؛ اما ديگر لپ تاپ را در دسترس نداشتيم تا اين موضوع را بررسي کنيم) و همانند CinebenchRl5، زماني که شما Predator 21 X را در حالت پيش تنظيم Preset اجرا مي‌کنيد، به وضوح مقام اول را دارد. هرچند، بقيه هم با اختلاف کمي عقب مانده‌اند و نتايج خيلي نزديک است.

عملکرد در تست Middle-earth: Shadow of Mordor

شما يک لپ تاپ مانند Predator 21 X را خريداري نمي‌کنيد؛ مگر اينکه عملکردي عالي در بازي را بخواهيد؛ بنابراين اولين تست بازي ما Middle-earth: Shadow of Mordor مي‌باشد. ما اين بازي را با دقت تصوير 1920x1080 با تنظيم Ultra و بسته بافت 4K اجرا کرديم.
مانند معيارهاي CPU، اين تست را با CPU و GPU اورکلاک شده در تنظيم Turbo اجرا کرديم. اين افزايش زمان اورکلاک، بسيار قابل توجه است.
اگر کمي با دقت به نتايج نگاه کنيد، ممکن است به نتايج گرافيکي Predator 21 X مشکوک شويد. به هر حال، عملکرد بدون اورکلاک نسبت به MSI GT73VR و GPU تک آن بهبود زيادي را نشان مي‌دهد.
اين خيلي نتيجه تاثيرگذاري نيست که احتمالا به دليل دقت تصويري است که اين بازي در آن اجرا شده مي¬باشد. ما اکثر تست‌هاي بازي دنياي واقعي خود را در دقت تصويرهايي که اکثر لپ تاپ‌هاي بازي پشتيباني مي‌کنند، اجرا مي‌کنيم: 1920x1080.
پانل 120Hz G-Sync در Predator داراي وضوح اصلي 2560x1080 است که حدود 2.7 ميليون پيکسل دارد، در مقايسه با 2 ميليون پيکسل پانل FHD.
با اجراي Middle-earth در دقت تصوير اصلي و همراه اورکلاک،  Predator 21 X198 فريم بر ثانيه را ارائه داد که اين عدد در 1920x1080 190 فريم بر ثانيه بود. با اينکه 30 درصد پيکسل بيشتر را رندر مي‌کرد، دوگانه GTX 1080 هنوز هم خوب ظاهر نشد. در حقيقت، احتمالا دوگانه GTX L8080 تا زماني که بازي در 4K يا اينکه چندين مانيتور در دقت تصوير کم اجرا نشود خيلي خوب ظاهر نمي‌شود.

عملکرد در تست Rise of the Tomb Raider

حقيقت تلخي که در بررسي لپ تاپ‌هاي SLI بايد به آن توجه کرد، تعداد بازي‌هايي هستند که از چندين GPU پشتيباني نمي‌کنند. ما Rise of the Tomb Raider را در l920x1080 و تنظيم Very High و در حالت DirectX 11 اجرا کرديم. اگر به نمودار زير نگاهي بيندازيد، خواهيد ديد که SLI در اين بازي تغييري ايجاد کرد و عملکرد را کاهش داد.
با SLI فعال شده، عملکرد  Rise of the Tomb Raider95 فريم در ثانيه بود. باSLI خاموش (بدون اورکلاک کردن)، عملکرد به 115 فريم در ثانيه مي‌رسد که با MSI GT73VR و GTX 1080 GPU برابر است.
چه نتيجه‌اي دارد؟ بازي‌هاي کمتر و کمتري براي SLI از Nvidia بهينه سازي مي‌شوند و اين موضوع خود را نشان مي‌دهد. البته، مي‌توانيد يکي از GPU ها را براي عملکرد نرمال غيرفعال کنيد، اما در آن لحظه، هيچ نفعي را براي پولي که براي تنظيم پيکربندي SLI پرداخت مي‌کنيد، نمي‌بريد.

عملکرد در تست 3Dmark Firststrike Extreme

با اين حال، بسياري از بازي‌ها وجود دارد که واقعا از عملکرد SLI استفاده مي‌کنند و حتي برخي از بازي‌هاي جديد هم از آن پشتيباني مي‌کنند. اگر واقعا مي‌خواهيد احساس خوبي داشته باشيد، مي‌توانيد معيار 3DMark را نيز اجرا کنيد. اين معيار به خوبي با چند پردازنده گرافيکي کار مي‌کند و مي‌توانيم ببينيم از لحاظ تئوري چه اتفاقي ممکن است بيافتد.

عمر باتري

آخرين تست ما اين است که چه مدت يک لپ تاپ مي‌تواند يک ويديو 4K را در شدت روشنايي 250 تا 260 نيت اجرا کند.
بله، Predator 21 X داراي يک باتري با مخزن 89 وات ساعت مي‌باشد. اما هيچ شگفتي نيست، يک پانل 21 اينچ، 120 هرتز که با دو کارت گرافيک GeForce GTX 1080، ذخيره سازي RAID M.2 و يک پردازنده چهار هسته‌اي همراه شده، عمر باتري خوبي را نبايد داشته باشد. چقدر بد؟ در واقع بدترين نتيجه‌اي بود که در يک لپ تاپ‌ بازي در پخش ويديو ديده‌ايم. آيا اين موضوع اهميت دارد؟ احتمالا نه. پخش ويديو يکي از سبک‌ترين کارهايي است که امروزه يک لپ تاپ مي‌تواند انجام دهد. اگر ما بر روي هر يک از لپ تاپ‌هايي که در اين ليست قرار دارند، بازي اجرا کنيم، انتظار نمي‌رود که بيش از يک ساعت دوام بياورند. بنابراين، هرچقدر هم که بد به نظر برسد، اگر شما يک لپ تاپ قدرتمند بازي را براي پخش فيلم در هواپيما خريداري کرديد، پس بايد بگوييم يک لپ تاپ اشتباه را انتخاب کرديد.

4

آنقدر بزرگ است که جعبه مخصوص خود را دارد

ديده‌ايم که لپ تاپ‌هاي بازي خيلي بزرگ، با کوله پشتي‌هاي غول پيکر خود مي‌آيند. برايPredator 21 X، اين هم کافي نيست. به هر حال، يک لپ تاپ 18.7 پوندي با آداپتورهاي قدرت 6.5 پوندي مي باشد. هنگامي که اتصال دهنده‌هاي آداپتور و محل استراحت مچ مغناطيسي را هم داشته باشيد احتمالا تمايل داشته باشيد که بر روي چرخ آن را حمل کنيد. به همين دلايل، Acer يک چمدان Pelican سفارشي را ارائه کرده است.
اگر با چمدان‌هاي سر سخت آشنايي داشته باشيد، Pelican يکي از سازندگان خوب در اين زمينه است. اين جعبه برش‌ها و محفظه‌اي براي تمام قطعات شما دارد. يکي از چيزهايي که دوست داشتيم که Acer آن را در نظر مي‌گرفت، فضاي کوچکي براي لوازم جانبي‌ ديگر، مانند يک ماوس بازي بود (بررسي ما در مورد بهترين ماوس بازي را بببينيد: go.pcworld.com/bgm).

سخن آخر

به طور معمول بررسي ما در مورد اين است که به شما بگوييم که آيا اين محصول را خريداري کنيد يا خير. پاسخ به اين سوال براي Predator 21 X به نظر ساده است: احتمالا نه. اما پاسخ واقعي پيچيده‌تر است.
با قيمت Predator 21 X، شما مي‌توانيد يک لپ تاپ بازي "معمولي" خريداري کنيد و باز هم براي خريد يک دسک تاپ بازي خوب نيز پول داشته باشيد يا حتي يک ماشين دست دو و يا چند ماه هزينه اجاره آپارتمانتان! اما اين نگرش کل مفهوم Predator 21 X را ناديده مي‌گيرد. اين لپ تاپ براي شما يا ما و يا هر فردي ديگر که تا به يک تحفيف خوب مي‌خوريم دست و پايمان را گم مي‌کنيم، نيست.
نه، اگر شما فردي هستيد که داريد خريد يک لپ تاپ بازي 9000 دلاري را بررسي مي‌کنيد و هزينه پرداخت آن را داريد و به چيزي براي بازي کردن بر روي آن نياز داريد، احتمالا بهترين لپ تاپ بازي مناسب براي شما Predator 21 X است. بقيه ما فقط مي‌توانيم به روياپردازي خود ادامه دهيم.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

5 خصوصیت مهم برنامه Google Assistant

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD