مقالات

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s

-


نویسنده: Jon L. Jacobi
منبع: PC World

23

اين هارد گران مزيت‌هاي بسياري نسبت به سامسونگ EVO دارد. ظرفيت 512 گيگابايتي اين هارد، با قيمت180 دلار نسبت به TLC NAND ظرفيت بيشتر و نسبت به MLC NAND سرعت بالاتري دارد.

22طراحي و مشخصات

شکل ظاهري اين هارد شبيه قوطي کنسرو ساردين است؛ البته کمي براق‌تر. ضخامت آن هم فقط 7 ميليمتر است.
دستگاه مورد تست ما کنترلر silicon motion SM2259 با ظرفيت 512 گيگابايت، اينتل جديد 256 گيگابيت 3D نوع NAND بود؛ احتمالا اين گيت چيزي نيست که اينتل وعده داده بود و خدمات پس از فروش 5 ساله آن متناسب با عملکردش نيست. اکثر درايوهاي با اين قيمت 3 سال خدمات پس از فروش دارند. درايو تترابايت 288TBW يک استثناء است و شرکت سازنده از کنترلر آن اطمينان زيادي دارد.

عملکرد

ابتدا قرار است به مهمترين قسمت تست؛ يعني نوار نمايانگر مقدار پيشرفت در ويندوز و سپس به نمودار مراجعه کنيم؛ برخلاف اکثر درايوهاي TLC، سرعت کاهش نداشت و بين 420 تا 430 بيت در ثانيه بود.
البته بايد در نظر داشت که اينتل حافظه کش را افزايش داده است و 60 گيگابايت کپي مي‌گردد. اگر براي تعداد زيادي از TLC NANDها نتيجه يکسان و مانند MLC NAND باشد، به اين معناست که کاربران اندکي با کاهش سرعت مواجه خواهند شد. فيلم‌هاي Blue-ray به جز اولترا بلو ري با سرعت 30 گيگابايت و بازي‌ها با سرعتي کمتر عمل مي‌کنند.
بهترين و روان‌ترين عملکرد را 545s داشته است و هنگام باز کردن برنامه‌ها وقفه‌اي به وجود نمي‌آمد. سامسونگ EVO هم خوب است؛ ولي سرعت نوشتن اطلاعات آن 300MBps است و کش TLC يا MLC را ندارد.
EVO برعکس 545s نرم‌افزارRAPID براي ندارد تا سرعت عملکرد رم مانند کش افزايش يابد. ما طرفدار و تبليغ کننده کش کردن رم نيستيم؛ زيرا در اين صورت ممکن است به علت قطع برق اطلاعات از بين برود؛ ولي سعي داريم همه نکات و ريزه کاري‌ها را بيان کنيم.
از نظر اعداد، 545s نسبت به TLC برنده است؛ ولي HyperX Savage کينگستون MLC NAND پيشتاز ليست است.
توجه کنيد که توشيبا TL100 که در نمودار صفحه قبل ملاحضه شد، هم صرفا براي نمايش سرعت کم TLC NAND آورده شده بود.
چنانچه در نمودار فوق مي‌توانيد ببينيد، عملکرد تفاوت اندکي دارد؛ حتي براي 545s که 180دلار قيمت دارد. در سايت آمازون کينگستون مورد بحث ما با ظرفيت 480 گيگ 200 دلار و سامسونگ EVO 850 با ظرفيت 500 گيکابايت حدود 220 دلار به فروش مي‌رسد.
البته براي 545s نمونه‌هاي 256 گيگ و 1 يا 2 ترابايت و همچنين انواع M.2 هم وجود دارند.

نتيجه

اينتل 545s به عنوان اولين درايو TLC SSD با توجه به مطالب فوق تا وقتي که بتوانيد قيمتي مشابه آن براي يک درايو MLC پيدا کنيد را به مصرف کنندگان پيشنهاد مي‌کنيم. دقت کنيد که سرعت نوشتن اطلاعات TLC در حجم داده‌هاي بالا کمتر است. ما قصد طرفداري کامل نداريم، ولي بايد اقرار کنيم عملکرد 545s بسيار نزديک به درايو پرسرعت MLC است.
قيمت نازل و خدمات پس از فروش و عملکرد خوب اين مدل مي‌تواند براي شما نويد بخش خريد يک هارد SATA SSD و داشتن هارد
TLC SATA SSD باشد.

مترجم: احمد محمدرضاپور


سایر مقالات

READ ARTICLE

5 خصوصیت مهم برنامه Google Assistant

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD