مقالات

چطور مانع خریدهای آن‌لاین ناخواسته توسط گوگل هوم یا آمازون اکو شویم؟

شما را با نحوه قفل کردن اسپیکر هوشمندتان آشنا خواهیم کرد تا مشکلی برایتان پیش نیاید.


نویسنده: Florence Ion
منبع: PC World

7

اينکه گوگل هوم (Google Home) و آمازون اکو (Amazon Echo) يا اکو دات (Echo Dot) که ارزان قيمت‌تر است، البته اگر قصد مصارف موسيقيايي نداريد؛ نحوه انجام کارهاي ما در خانه را تغيير داده‌اند، انکارناپذير است. روشن کردن چراغ‌ها، اطلاع يافتن از جديدترين گزارش ترافيک و يا سفارش شام هرگز تا اين حد ساده نبوده است.
ولي زياد شدن اين نوع دستگاه‌ها در خانه‌هاي اطراف خانه ما، اشکالاتي ايجاد کرده است. اسپيکرهاي متصل به اينترنت گوگل و آمازون هميشه آماده شنيدن صداي ما هستند که واژه‌هاي جادويي "آماده باش"؛ يعني OK Google (براي گوگل هوم) يا Alexa (براي آمازون اکو) را به زبان بياوريم تا وظايفشان را انجام دهند. اگر پيکربندي اين اسپيکرها را به درستي انجام نداده باشيد، احتمالا روزي با يک خريد تصادفي جلوي در منزلتان روبرو مي‌شويد.

چنين اتفاقي در سن ديه گو (go.pcworld.com/sdi) رخ داد، زماني که دختر بچه‌اي از الکسا خواست "يک خانه عروسکي و چند کلوچه" براي او بياورد. او مي‌دانست چه کلماتي را بايد به الکسا بگويد و طي چند روز به آرزويش رسيد (اگر مي‌خواهيد کمي خوش بگذرانيد، اين کلیپ جديد را کنار دستگاه الکساي خود تماشا کنيد (go.pcworld.com/ncl) و ببينيد اسپيکر چطور نوراني مي‌شود).
اگر نگران هستيد که مبادا ديگر اعضاء خانواده، هم اتاقي‌ها يا ديگران از سر شوخي يا شيادي به حساب شما دسترسي يابند، مي‌توانيد اين قابليت را غيرفعال کنيد يا گوگل هوم يا آمازون اکو را به نحوي تنظيم کنيد که خردها را صرفا پس از تاييد صريح توسط شما انجام دهد. اما چطور اين کار را انجام دهيد؟

8غيرفعال‌سازي خريد توسط گوگل هوم

گوگل هوم رابطه‌اي با يکي از بزرگترين خرده فروشان آن‌لاين جهان ندارد، پس احتمالا تصور مي‌کنيد که احتمال خطر خريدهاي ناخواسته کم است؛ ولي در اين اسپيکر، قابليت‌هاي پرداخت صوتي در برنامه گوگل اکسپرس لحاظ شده که به شما اجازه مي‌دهد محصولات خرده فروشان عضو اين برنامه نظير Costco، Target و Toys 'R Us را خريداري کنيد.
تنظيمات پرداخت به طور پيش فرض در برنامه گوگل هوم غيرفعال است. اگر از قبل آن را فعال کرده‌ايد، بهتر است نظر خود را عوض کنيد. گوگل هوم قابليت خريد از آمازون را ندارد؛ ولي مي‌توايند کالاهاي مورد نيازتان را از فروشندگان اصلي نظير Costco، Target و Toys 'R Us خريداري کنيد.

غير فعال کردن آن ساده است. کافي است وارد برنامه Home در دستگاه اندرويدي يا iOS خود شويد، در منوي همبرگر (hamburger menu)، گزينه More settings را انتخاب کنيد. در صفحه بعد وارد Payments شويد و هر چه در اين صفحه وجود دارد را حذف کنيد. ساده‌ترين روش براي تضمين اينکه هيچ کسي در خانواده شما نتواند از اطلاعات پرداخت شما سوء استفاده کند. از سوي ديگر مي‌توانيد گزينه Pay through your Assistant را فعال کنيد تا اين ويژگي خاموش شود و از انتخاب خارج شود.
 اگر تصميم گرفتيد پرداخت صوتي از طريق گوگل هوم را غير فعال کنيد، کافي است سوئيچ آبي رنگ را به عقب برگردانيد.
 به کمک برنامه Home مي‌توانيد سفارش دهي از طريق گوگل هوم را فعال يا غير‌فعال کنيد.

9

فعال سازي خريد در گوگل هوم

اگر قصد پرداخت از طريق دستور صوتي را داريد، برنامه Google Home را باز کنيد، در قسمت منو، وارد Payments شويد. در اين قسمت مي‌توانيد نشاني تحويل و روش اوليه خريد را وارد کنيد. گوگل به صورت خودکار هر نوع داده پرداخت را که از قبل به حساب شما متصل شده در اين قسمت وارد مي‌کند (و به شما اطلاع مي‌دهد که کارت‌هاي منقضي يا بدون اعتبار را به‌روزرساني کنيد). اين برنامه در مورد دسترسي به هر يک از دستگاه گوگل هوم که در خانه خود قرار داده‌ايد، از شما اجازه مي‌گيرد.
وقتي گوگل هوم را تنظيم مي‌کنيد، مي‌توانيد با گفتن "OK Google, order paper towels" سفارشات خود را انجام دهيد. گوگل هوم اقلام مربوطه و قيمت‌هاي آن‌ها را فهرست مي‌کند. سپس، مي‌توانيد سفارش خود را ثبت کنيد.
حتي مي‌توانيد سوال کنيد "OK Google, how do I shop" تا از فرآيند خريد راحتي مطلع شويد. در ساير خدمات نظير تحويل پيتزا شرکت دومينوز پيتزا (Domino's pizza delivery) اطلاعات پرداخت به صورت جداگانه در برنامه Easy Order آن شرکت وارد مي‌شود که دقيقا پس از ثبت سفارش شما، آماده سازي سفارش را شروع مي‌کند (در مورد دستيار صوتي اکو نيز همين طور است).

5غيرفعال سازي خريد در ECHO، DOT، TAP و SHOW آمازون

اسپيکرهاي هوشمند آمازون به سرعت در حال تبدل شدن به اسب‌هاي کاري هوشمند خانگي هستند؛ ولي بايد به آن‌ها به چشم اسب‌هاي تروجاني نيز نگاه کرد که هدفشان خرج کردن هر چه بيشتر پول‌هاي شما است. در اين قسمت نحوه غيرفعال‌سازي و
فعال سازي مجدد قابليت خريد در ECHO، DOT، TAP و SHOW آمازون را بيان مي‌کنيم.
اگر قبلا پرداخت از طريق دستيارهاي صوتي اکو را فعال کرده‌ايد و اکنون قصد داريد آن را غير‌فعال کنيد، کافي است برنامه Alexa را در گوشي هوشمند يا تبلت خود نصب کنيد. اگر چند مدل از دستگاه اکو را داريد، بايد به تنظيمات آن‌ها برگرديد و دکمه آبي رنگ
Set up a new device را به حالت قبل برگردانيد و به صفحه‌اي برسيد که گزينه Voice Purchasing در آن قرار دارد. روي دکمه راديو کليک کنيد تا اين ويژگي غير فعال شود. کار تمام شد.

فعال‌سازي خريد از طريق آمازون اکو

در صفحه تنظيمات به پايين بياييد تا به گزينه Voice Purchasing برسيد. با ضربه زدن روي Purchase by voice اين ويژگي را فعال کنيد. بهتر است در اين قسمت کد تاييد را تعيين کنيد. با اين کار ديگر ممکن نيست کسي بتواند چيزي را بدون اجازه شما سفارش دهد. مگر آنکه به کد تاييد شما دسترسي داشته باشد. در زير اين قسمت مي‌توانيد وارد تنظيمات پرداخت با يک کليک شويد و مشخص کنيد هنگام خريد، مبلغ خريد از کدام کارت بانکي شما کسر شود.
وقتي آماده خريد چيزي مي‌شويد، مي‌توانيد از الکسا بخواهيد هر چيزي؛ چه کالاي فيزيکي و چه ديجيتال؛ را از آمازون سفارش دهد. اگر در حال گوش دادن به آهنگي هستيد، مي‌توانيد از آمازون بخواهيد با اطلاعات خريد شما يک MP3 خريداري کند.

6

 وقتي مشکوک هستيد، آن را خاموش کنيد

اگر در انجام اين کارها موفق نبوديد و همسايه‌هايتان هنوز هم اشتباهي از حساب شما خريد مي‌کنند، مي‌توانيد دستگاه را از برق بکشيد يا آن را خاموش کنيد. اگر در منزلتان بچه‌هايي هستند که صحبت کردن با اين دستگاه‌هاي مجازي برايشان مثل سرگم کننده است، راه دوم واقعا موثر است.
اگر سرگرم کننده نبود، چه کسي اين کارها را انجام مي‌داد؟ پس دليل اينکه مايل هستيم براي خريد از دستورهاي صوتي استفاده کنيم، همين است و شايد بتوان گفت به اين دليل است که توانايي اين کار را داريم.

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

چطور مانع خریدهای آن‌لاین ناخواسته توسط گوگل هوم یا آمازون اکو شویم؟

READ ARTICLE

چگونه می‌توان با گوشی مدل آیفون 8 اسکرین شات گرفت؟

READ ARTICLE

7 ترفند اکسل برای کار با صفحات گسترده حجیم

READ ARTICLE

چگونه CPU کامپیوتر شخصی خود را اورکلاک کنید؟