مقالات

هشت افزونه‌ کروم که گوگل درایو را به راحتی پشتیبانی می‌کنند


نویسنده: Howard Wen
منبع: Computer World

گوگل درايو (Google Drive)، داکز (Docs)، شيتز (Sheets) و اسلايدز (Slides) ابزارهاي بسيار قدرتمندي هستند. اين افزونه‌ها براي مرورگر کروم به شما کمک مي‌کند تا به گونه‌اي هوشمندانه‌تر با گوگل درايو و ساير اپليکيشن‌هاي همراه آن کار کنيد تا بتوانيد از مزيت‌هاي آن‌ها بهتر استفاده کنيد.
 
 گوگل درايو به خودي خود سودمند است؛ اما برخي افزونه‌هاي مرورگر کروم کارآيي‌هاي بيشتري را به فضاهاي ذخيره ابري (cloud storage) گوگل و خدمات ارائه شده اپليکيشن‌هاي آفيس مي‌افزايد. ما به برخي از اين افزونه‌هاي کروم در مقاله‌اي با عنوان "هشت افزونه رايگان کروم که گوگل درايو را تقويت مي‌کنند" پرداخته‌ايم. آنچه در ادامه خواهد آمد، مجموعه جديدي از افزونه‌هاي کروم هستند که مي‌تواند چگونگي کار کردن با فايل‌ها و مديريت آن‌ها را بهبود بخشد.

  1. Drive Companion و Docs Companion

درايو کامپنيون سولت (Svelt) گوگل درايو را به برنامه دسک‌تاپي مجازي بر روي ويندوز تبديل مي‌کند. کليک کردن بر آيکون درايو کامپنيون که در نوار ابزار کروم وجود دارد، يک پنجره برنامه کاربردي با صفحه اصلي گوگل درايوي که درون آن اجرا مي‌شود را براي شما راه‌اندازي مي‌کند. درست مانند يک برنامه کاربردي دسک‌تاپ، آيکون مرتبط با آن (و يا نوار عنوان مربوطه) بر روي نوار ابزار ويندوز ظاهر مي‌شود و در اندازه قاب پنجره آن مي‌تواند تغيير داده شود.
زماني که شما با استفاده از پنجره اين برنامه کاربردي، فايل‌هاي گوگل داکز، گوگل شيتز و يا گوگل اسلايدز را از گوگل درايو خود راه‌اندازي مي‌کنيد، درايو کامپنيون هر يک از اين برنامه‌هاي کاربردي را در پنجره برنامه کاربردي دسک‌تاپ خود نيز باز مي‌کند.

همان توسعه دهنده افزونه‌اي را فراهم مي‌کند که کاري مشابه را به ويژه براي Google Docs انجام مي‌دهد: با کليک بر روي آيکون Docs Companionدر نوار ابزار کروم، اين برنامه پردازش کلمه در يک پنجره برنامه دسک‌تاپ را راه‌اندازي مي‌کند.
هر دو افزونه با قابليت‌هايي محدودتر در سيستم مکينتاش نيز کار مي‌کنند: با کليک بر روي آيکون مربوطه در نوار ابزار کروم  Google Drive يا Docs در پنجره‌هاي برنامه‌اي مجزا و قابل تغيير در اندازه مجدد راه‌اندازي مي‌شود، اما اين آيکون در macOS Dock ظاهر نمي‌شود؛ در عوض، پنجره برنامه Drive يا Docs به عنوان يک پنجره ديگر در مرورگر کروم در Dock ظاهر مي‌شود.

2. Office Editing for Docs, Sheets & Slides

اگر شما بسيار زياد با اسناد مايکروسافت آفيس سروکار داريد، اما ترجيح مي‌دهيد از برنامه‌هاي Google Docs و يا Sheets و يا Slides استفاده کنيد، اين افزونه مزيت‌هاي بسياري براي شما دارد.
زماني که فايل ورد، پاورپوينت و يا اکسل را بر روي درايو کامپيوتر خود و در يک پنجره مرورگر کروم کشيده و رها مي‌کنيد (درگ و دراپ)، فايل مذکور به صورت برنامه کاربردي گوگل که براي ويرايش مقتضي باشد، بارگذاري مي‌شود؛ بنابراين چنين فايلي در گوگل داکز با پسوند  doc / .docx و در گوگل اسلايدز با پسوند ppt / .pptx و در گوگل شيتز با پسوند .xls / .xlsx باز خواهد شد.

شما همچنين مي‌توانيد يک فايل مايکروسافت آفيس را در مرورگر کروم در ويندوز با فشار دادنCtrl-O  و انتخاب سند از درايو رايانه خود باز کنيد. همچنين با کليک روي يک فايل مايکروسافت آفيس که به ايميل در Gmail، در وب به عنوان يک لينک وب ضميمه شده است يا اينکه چنين فايلي از قبل در گوگل درايو شما موجود بوده باشد، اين اپليکيشن آن را در برنامه آفيس مربوطه بارگذاري مي‌کند.

3. Quick Drive

آيا در جلسه‌اي با مشتريان خود حضور داريد و نياز داريد که فايل خاصي را فراخواني کنيد؟ شما بدون اينکه مجبور باشيد صفحه اصلي حساب کاربري خود در گوگل درايو را ببينيد، گزينه‌هاي اندکي را براي جستجوي فايل مربوطه در گوگل درايو خود داريد. در مقاله قبلي ما افزونه‌هاي OmniDrive و Quick Search را پوشش داديم که از طريق نوار آدرس کروم به شما  امکان جستجو را مي‌دهد.
افزونه Quick Drive از tearoom6 رويکرد متفاوتي را در اين مورد برمي‌گزيند و به شما اين امکان را مي‌دهد که گوگل درايو خود را از طريق يک پانل (صفحه) پاپ آپ جستجو کنيد. روي آيکون آن در نوارابزار کروم کليک کنيد تا باز شود. در پانلي که ظاهر مي‌شود، در قسمت جستجو نام فايل و يا کلمات کليدي مرتبط را وارد کنيد و نتايج مربوطه در بخش زيرين تب (tab) جستجو نمايش داده مي‌شوند. با کليک کردن بر روي تب‌هاي جديد (Recent tabs) فهرستي از جديدترين فايل‌هاي ديده شده توسط شما نمايش داده مي‌شود. در بخش تب‌هاي محبوب (Favorite Tabs) شما  فهرستي از فايل‌هايي را که از صفحه اصلي گوگل درايو ستاره دار کرده‌ايد را دريافت خواهيد کرد.

بر روي نام فايلي که در يکي از سه تب فوق ظاهر مي‌شود، کليک کنيد و اين فايل در برنامه مقتضي در گوگل در يک تب مرورگر جديد کروم ظاهر خواهد شد (گوگل داکز، شيتز و يا اسلايدز).
هشداري کوچک: همان طور که از اين مقاله برداشت مي‌شود‌، افزونه Quick Drive بيش از يک سال است که به روزرساني نشده است؛ اما کد آن منبع باز است و همچنان کار خود را به خوبي انجام مي‌دهد.

4. Save Emails to Google Drive

اين افزونه از cloudHQ با حساب‌هاي کاربري جيميل و گوگل درايو شما همخواني دارد. اين افزونه ايميل دريافتي در Gmail شما را به فرمت PDF تبديل مي‌کند و آن را به فضاي ذخيره سازي در گوگل درايو شما مي‌فرستد. اگر شما مکاتبات کاري و يا قانوني داشته باشيد که بايد آن‌ها را به صورت فايل‌هاي PDF بايگاني کنيد تا بتوان آن‌ها را به راحتي چاپ و يا با ديگران در تيم خود به اشتراک بگذاريد، اين افزونه برايتان بسيار سودمند است.
براي انجام اين کار، پيام ايميل را در Gmail باز کنيد. بر روي دکمه "Save to" در نوار ابزار بالاي ايميل خود کليک کنيد و از منوي کشويي "Save to Google Drive" را انتخاب کنيد. پنجره‌اي که ليست فايل‌هاي موجود در گوگل درايو شما را نشان مي‌دهد، نمايش داده مي‌شود. يکي از مواردي را که مي‌خواهيد به صورت PDF ذخيره کنيد را از ايميل خود و يا هر فايل پيوست ديگري انتخاب کنيد.

اين افزونه از صفحه اصلي حساب کاربري Gmail شما نيز قابل اجرا است. يک يا چند ايميل را از اينجا انتخاب کرده و سپس روي آيکون "Download as PDF" در نوار ابزار بالاي عنوان‌هاي موضوع ايميل کليک کنيد. منويي کشويي به شما اين امکان را مي‌دهد تا تمام ايميل‌هايي را که به عنوان PDF هاي جداگانه انتخاب کرده‌ايد، ذخيره کنيد؛ آن‌ها را به يک صورت يک فايل PDF ترکيب کنيد يا فقط فايل‌هاي پيوستي که ممکن است اين ايميل‌ها داشته باشند را ذخيره کنيد. فايل‌هاي PDF ايجاد شده و هر پيوست در اين ايميل‌ها در فايلي که در گوگل درايو  انتخاب مي‌کنيد، ذخيره مي‌شود.
CloudHQ از سرور خودش براي اجراي درست اين کار استفاده مي‌کند (سياست‌هاي امنيتي شرکت را مشاهده کنيد). شما مي‌توانيد به صورت رايگان تا حدود 100 ايميل را در Gmail خود را در هر ماه تبديل و ذخيره کنيد. براي تبديل و ذخيره تعداد نامحدودي از ايميل‌ها، بايد براي يک طرح ويژه را به قيمت  49 دلار در سال بخريد.

5. Open with Google Drive Viewer

مرورگر BrowserNative با Google Drive Viewer براي مشاهده اسناد و ساير فايل‌هاي موجود در وب بدون دانلود آن‌ها به رايانه شما مفيد است. با راست کليک کردن روي پيوند مستقيم به اسناد و انتخاب "Open with Google Drive Viewer"  از منوي باز شده، اين افزونه آن را به برنامه مرورگر فايل آن‌لاين گوگل درايو که از فرمت‌هاي مايکروسافت آفيس پشتيباني مي‌کند، هدايت مي‌کند (.doc / .docx، .ppt / .pptx، .xls / .xlsx) و همچنين فايل‌هاي .txt و .zip، فايل‌هاي PDF، فايل‌هاي (Adobe Photoshop (.psd و موارد ديگر نيز توسط اين افزونه پشتيباني مي‌شوند. شما نمي‌توانيد اسناد را با اين افزونه ويرايش کنيد؛ اما مي‌توانيد آن را در گوگل درايو خود ذخيره کنيد.

6. DriveCast

آيا مي‌خواهيد ويديو فروش خود را براي  مشتريانتان بدون نياز به اتصال لپ‌تاپ به يک پروژکتور يا صفحه نمايش بزرگ نمايش دهيد؟ افزونه  DriveCast که توسط Tibor Vukovic ساخته شده است، به شما اين امکان را مي‌دهد که فايل‌هاي رسانه‌اي خود را که در گوگل درايوتان ذخيره کرده‌ايد، توسط دستگاه Chromecast Google که به پروژکتور، صفحه نمايش و يا تلويزيوني متصل شده است، پخش کنيد. نيازي نيست که فايل را در ابتدا دانلود کنيد؛ فقط آن را از گوگل درايو خود پخش کنيد (DriveCast فرمت‌هاي فايل‌هاي رسانه‌اي را که Chromecast به طور رسمي پشتيباني مي‌کند؛ مانند JPG، MP3 و MP4 پخش مي‌کند).

هنگامي که DriveCast را نصب کرديد و رايانه شما به دستگاه Chromecast شما متصل شده است، روي نماد DriveCast در نوار ابزار کروم کليک کنيد. اين افزونه تب جديدي را باز مي‌کند که بر اساس حروف الفبا  فايل‌هاي موجود در گوگل درايو شما را نمايش مي‌دهد.
بر روي پوشه‌اي که در آن فايل رسانه‌اي که مي‌خواهيد پخش شود ذخيره شده است، کليک کنيد. فايل را پيدا کرده و روي آن کليک کنيد. در پنل کوچک که زير جعبه آدرس URL باز مي‌شود، "DriveCast" را به عنوان منبع پخش خود (نه "تب" يا "دسک‌تاپ") انتخاب کنيد.

 7. Hyperbook Saver

آيا  بر روي يک پروژه تحقيقاتي بزرگ کار مي‌کنيد؟ Hyperbook Saver که توسط Gurminder Singh ساخته شده است، مي‌تواند به شما در جمع‌آوري يادداشت‌ها و تصاوير از وب کمک کند. بر روي تصويري که در وب پيدا کرده‌ايد، کليک راست کنيد و از منوي بازشده "Save image to Drive" را انتخاب کنيد و فايل تصوير در گوگل درايو ذخيره مي‌شود. اين تصوير در گوگل درايو شما تحت پوشه  Saved images در داخل پوشه ديگري با نام صفحه وب که تصوير از آن گرفته شده است، ظاهر مي‌شود.
اين فرمت همچنين به شما اجازه مي‌دهد تا متن را از يک صفحه وب ذخيره کنيد: متن مورد نظر را برجسته کنيد، روي کلمات برجسته شده راست کليک کنيد و از منو "Save text to Drive" را انتخاب کنيد. متن به گوگل درايو شما به عنوان يک فايل Google Docs تحت پوشه "Saved texts." ذخيره مي‌شود.

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

روش جلوگیری از ورود ایمیل‌های ناخواسته (اسپم) به این‌باکس

READ ARTICLE

هشت افزونه‌ کروم که گوگل درایو را به راحتی پشتیبانی می‌کنند

READ ARTICLE

اهداف برنامهSEO شما چه مواردی هستند؟

READ ARTICLE

اجازه ندهید نام دامنه شما منقضی شود