مقالات

استفاده از HomePod مشابه بازگشت به استفاده از iPod Hi-Fi است

-


نویسنده: Michael Simon
منبع: Mac World

وقتي Homepod در ژوئن عرضه شد، به نظر مي‌رسيد، اپل به رده نخست رقابت بين اسپيکرهاي هوشمند صعود کرده است. تيم کوک و فيل شيللر اظهار داشتند اين دستگاه اختراعي جديد براي لذت بردن از موسيقي در منازل است و کيفيت Sonos و Amazon Echo را با هم داشت.
مانند بسياري ديگر بر اين باور بوديم که کيفيت يکي از مواردي است که اپل قصد آوردن آن به منازل و در اسپيکرهاي هوشمند را دارد؛ ولي با روشن شدن جزئيات مشخص  مي‌شود اپل قصد دارد به جاي رقيبي براي Echo يک اسپيکر کنترل شده با صدا را عرضه کند. اين دستگاه براي کنترل دستگاه‌هاي هوشمند منزل از HomeKit هم استفاده مي‌کند و نياز به تخصص خاصي ندارد؛ يعني چيزي که هنوز Google Home وAmazon Echo  هنوز به آن نرسيده‌اند.

وقتي اپل اين دستگاه را عرضه کرد، بي رقيب بود و قيمت آن هم تنها 349 دلار بود و نسبت به دستگاه 99 دلاري اکو و 129 دلاري گوگل هوم، از نظر کيفيت براي کساني که بدنبال کيفيت هستند، کارآمدتر است. اين دستگاه با HomeKit، براي کنترل دستگاه‌هاي هوشمند خانگي به هم مرتبط هستند. هر چه مي‌گذرد و به زمان عرضه نزديک مي‌شويم، مي‌بينيم اين دستگاه نسخه دوم iPod Hi-Fi است.
اين اسپيکري نيست که ما براي سال 2017 داشته باشيم.

 سلامي دوباره به Hi-Fi

براي اطلاع کساني که در جريان نيستند، مي‌گوييم که iPod Hi-Fi با قيمت 349 دلار وسيله براي طرفداران در حال رشد موسيقي آي‌پاد بود. اين دستگاه مشخصات زيادي داشت که مهم‌ترين آن‌ها اين بود که فقط با يک کابل 30 پين مرتبط بود.
درست زماني که فروش اين دستگاه بالا رفت، اپل يک وسيله جانبي ديگر عرضه کرد. در حقيقت هنگام بازنشسته شدن محصول قبلي اپل عنوان کرد که بيش از 4000 وسيله در اکوسيستم آي پد و صدها سيستم‌هاي اسپيکر طراحي شده براي مشتريان آي‌پاد عرضه شده است.
پس از گذشت 12 سال، به نظر مي‌رسد اپل آماده عرضه iPod Hi-Fi است؛ حتي اگر HomePod بتواند رقيبي براي Sonos باشد. به نظر مي‌رسد اپل در مسير انتظارات کاربران نمي‌باشد. عرضه اوليه siriKit براي HomePod در سيستم عامل iOS 11.2 beta نشان مي‌دهد اين دستگاه قادر است پيام‌رساني و نوشتن يادداشت را با استفاده از siri براي آيفون يا آي‌پدهاي مجاور انجام دهد؛ اين عملکردي شبيه اپ watchOS است. برنامه نويسان برنامه‌اي براي اجرا در HomePod نخواهند نوشت و براي ارتباط با آن از اپ‌هاي آيفون استفاده خواهند کرد.

اين فاصله خيلي زيادي با اکو دارد. دستگاه آمازون همه اين فرآيند را در خود دستگاه با استفاده از آرشيو و کتابخانه‌اي بزرگ انجام مي‌دهد؛ در مورد گوگل هوم هم به همين شکل است تا جايي که مي‌دانيم اين دستگاه مي‌تواند موسيقي را از طريق اپل موزيک پخش کند، اين خوب است؛ ولي از ديد کاربران نسخه اپل اکو است؛ در صورتيکه چنين نيست. اگر اخبار در دسترس نباشند، اولين اسپيکر هوشمند اپل کارآيي نخواهد داشت.

  کلام آخر

تمرکز Homepod روي صدا تا6 ماه قبل کاملا جديد بود؛ ولي اکنون که گوگل و sonos نسخه‌هاي خاص خود را در اسپيکرهاي هوشمند دارند، Homepod هم لازم است به اين سمت برود. در حال حاضر اکوي جديد اسپيکر بهتري دارد.
ولي به نظر مي‌رسد اپل همه را يکجا در Homepod دارد. در گزارشي از بلومبرگ عنوان شده، اپل قصد دارد اين دستگاه را که طي چند سال از يک پروژه در زمينه صوت منجر به اسپيکري هوشمند شد را به بازار عرضه کند. بنا به اين گزارش، اپل در نظر دارد اين دستگاه را تحت سرويس Beats umbrella به فروش برساند.
طبق اين مقاله به نظر اپل اين دستگاه در بازار جا خواهد افتاد. در حالي که Airpod از عملکرد محدود siri بهره مي‌برد، اين دستگاه جزئي از siri در سيستم عامل iOS و البته نسخه‌اي توسعه يافته از آن است. با داشتن اين دستگاه با ورود به منزل آيفون خود را کنار بگذاريد و نگران اينکه آيا گوشي شما در محدوده ارتباطي هست يا خير هم نباشيد. اين دستگاه چيزي بيش از آيفون براي شما انجام مي‌دهد و لازم نيست به فکر کمبودهاي آن نسبت به آيفون خود باشيد.
زيبايي اسپيکر هوشمند اين است که مي‌توانيد با آن مثل يک شخص تبادل داشته باشيد و سوالات پاسخ داده مي‌شوند و نگراني وجود ندارد. اگر HomePod نتواند چنين تجربه‌اي براي شما باشد، باز هم حقيقتا يک اسپيکر واقعا خوب براي شما مي‌باشد.

مترجم: احمد محمدرضاپور


سایر مقالات

READ ARTICLE

اپل، عرضه آی‌پاد نانو و آی‌پاد شافل را متوقف می‌کند

READ ARTICLE

گوگل در ماه ژانویه مسدود کردن نویز پخش خودکار ویدیوها را آغاز کرد

READ ARTICLE

زمان‌بندی برای یک Chromebook Pixel جدید مناسب است

READ ARTICLE

تغییرات در استراتژی به روزرسانی ویندوز 10 مایکروسافت