مقالات

تغییرات در استراتژی به روزرسانی ویندوز 10 مایکروسافت

تحلیلگران معتقدند که مایکروسافت باید تعداد به روزرسانی‌های ویندوز 10 را به نصف کاهش دهد تا بتواند از هر نسخه، 24 ماه پشتیبانی کند.


نویسنده: Gregg Keizer
منبع: Computer World

از آنجا که مايکروسافت تعداد به روزرساني‌هاي ساليانه را کاهش داد و براي افزايش عمر يک ورژن 2015 به سال بعد، فشار کافي را احساس کرد. طرح‎‌هاي پشتيباني کوتاه‌مدت و انتشار سريع ويندوز 10 در سال 2017 تقلاي اين شرکت را نشان داد.
اما استراتژي انتشار و پشتيباني که مايکروسافت در پيش گرفته است، ويندوز را به يک سرويس تبديل کرده است. به روزرساني‌هاي ويندوز 10 به صورت مرتب وارد بازار مي‌شود و پس از مدتي کوتاه و پس از تست سازگاري با برنامه‌هاي مهم، کنار گذاشته مي‌شود. پشتيباني اين به روزرساني‌ها خيلي کوتاه است و فقط 18 ماه به طول مي‌انجامد. به لحاظ نظري، حين يک بازه زماني، هفت بار مهاجرت لازم است در حالي که در گذشته فقط يک مهاجرت لازم بود.
تحليلگران صنعتي در مصاحبه‌ها و ايميل‌ها گفتند که مايکروسافت مي‌تواند و بايد با تغيير و تحول در سياست‌هاي خود، به موارد مهم بپردازد. با اين کار، يک سرويس مناسب که مزاياي يک سيستم عملياتي تجاري را حفظ مي‌کند، فراهم مي‌شود و مي‌تواند در برابر دنياي ديجيتال در حال رشد پاسخگو باشد.

در هر سال، يک به روزرساني زياد است

Michael Cherry از شرکت Directions مايکروسافت که يک شرکت پژوهشي مخصوص پيگيري شرکت Redmond، Wash است، گفت: "من هميشه اين موضوع را احساس کرده‌ام و از ناميدن آن با عنوان سرويسي که فقط براي مايکروسافت کار مي‌کند، اجتناب کرده‌ام". اين به روزرساني‌ها در هر سال، يک بار عرضه مي‌شود؛ زيرا هر بار چيزهاي جديدي وجود دارد که مي‌توان به نسخه جديد اضافه کرد.
در حال حاضر، مايکروسافت قصد دارد که در سال، دو به روزرساني منتشر کند که يکي از آن‌ها در بهار و ديگر در پاييز عرضه مي‌شود. اين برنامه در ماه آوريل به صورت رسمي درآمد و يک کاهش رسمي در برنامه بلندپروازانه مايکروسافت محسوب مي‌شد؛ زيرا برنامه مايکروسافت اين بود که سه بار در سال يا هر چهار ماه يکبار اين کار را انجام دهد.

Michael Silver يکي از تحليلگران گارتنر با اين نظر موافق است: "شرکت‌ها بايد به دنبال راهي باشند تا در هر سال يک به روزرساني دريافت کنند". وي با اشاره به مشکلاتي که سازمان‌ها با مدل ويندوز به عنوان سرويس (WaaS) دارند، گفت: "مايکروسافت براي آسان‌تر و بهتر کردن به‌روز‌رساني‌ها، تحت فشار است؛ ولي من فکر نمي‌کنم که به هدف خود رسيده باشد".
کاهش تعداد به روزرساني‌ها به يک عدد - از سه‌تايي که در ابتدا بود و سپس در حال حاضر به دو رسيده است- راهي آسان براي کاهش اختلالات و مشکلات خواهد بود؛ ولي اين کار مي‌تواند يک اصل مهم از دکترين WaaS را زير سوال ببرد. حتي به روزرساني‌هاي سالانه ويندوز 10 نيز سه برابر تعدادي است که تاريخچه مايکروسافت نشان مي‌دهد (نسخه‌هاي اوليه ويندوز در بازه‌هاي سه ساله ارائه مي‌شد).

سازمان‌ها نمي‌توانند يک به روزرساني‌هايي که در حال حاضر مايکروسافت در هر شش ماه ارائه مي‌دهد را ناديده بگيرند. اين شرکت بايد تلاش کند تا مواردي که Cherry و Silver بيان کردند را به کار ببندد. کارکنان بخش فناوري اطلاعات بايد نسخه‌اي از ويندوز 10 را تحت محدوديت‌هاي شديد پشتيباني جايگزين کنند.
اين تغيير در واژگان انتشار مايکروسافت از آوريل و برخي تغييرات جزئي در توصيه‌هاي آن براي سرويس کردن ويندوز 10 در طول اين مدت، زمان (يا فضا) را تغيير نداده است: سازمان‌هايي که يک به روزرساني را ناديده گرفته‌اند، فقط دو ماه وقت دارند تا قبل از اتمام پشتيباني، نسخه کنوني را استقرار دهند. شکل 1، جدول زماني دقيقي را نشان مي‌دهد که پرسنل IT تحت سيستم پشتيباني 18 ماهه با به روزرساني ساليانه پيش رو دارند.

پشتيباني ويندوز 10 را تا 24 ماه افزايش دهيد

به خاطر پيوندهاي بين سرعت انتشار و مدت زمان پشتيباني، تحليلگران به دنبال آن هستند که مايکروسافت مدت زمان پشتيباني ويندوز را بيشتر کند.
Cherry، Silver و Stephen Kleynhans تحليلگر ديگر گارتنر، همگي مدت زماني پشتيباني براي هر به روزرساني ويندوز 10 را 33 درصد افزايش دادند. Kleynhans گفت: "براساس بازخوردهايي که من از مشتريان سازماني دريافت کردم، هنوز مايلم که پشتيباني ويندوز از 18 به 24 ماه برسد؛ چون اين کار انعطاف پذيري بيشتري به برنامه ريزي مشتريان و فرآيندهاي استقرار آن‌ها مي‌دهد".

حتي اگر مايکروسافت به ارائه دو به روزرساني در سال ادامه دهد، پشتيباني اضافي مي‌تواند سازنده و مفيد باشد. شش‌ ماه‌هاي اضافي يک اشتراک 12ماهه پشتيباني با N+2 به سازمان‌ها مي‌دهد که در آن N نسخه کنوني است. از زماني که مايکروسافت اعلام کرد که N+2 براي استقرار گسترده مناسب است، اين موضوع يک ويندوز هشت ماهه براي انتقال از N به N+2 فراهم مي‌کند که به روزرساني بين آن ورژن‌ها را ناديده مي‌گيرد.
به عنوان نمونه به روزرساني بهار سال بعد يا نسخه 1803 را دريافت کنيد. تحت يک رژيم پشتيباني 24ماهه، مشترياني که 1803 را اجرا مي‌کنند و مي‌خواهند نسخه 1809 – به روزرساني سپتامبر 2018- را ناديده بگيرند، پشتيباني هشت ماهه يا تا مارس 2020 دريافت مي‌کنند تا بعد از آنکه مايکروسافت مورد دوم را در آگوست 2019، آماده اعلام کرد، تمام دستگاه‌ها به نسخه 1903 مجهز شوند.

Silver با صحبت در مورد زمان لازم براي ارتقاء صدها، هزاران و حتي ده‌ها هزار دستگاه از يک ورژن ويندوز 10 به ورژن بعدي گفت: "سازمان‌ها به فضا و زمان بيشتري احتياج دارند". Silver پس از آن گفت که اين کار مي‌تواند به عنوان يک تغيير براي مايکروسافت محسوب شود و فعاليت‌هاي آن را در پيش ديدگان کاربران سازماني ناچيز جلوه دهد.Silver با صحبت در مورد قيمت بالاي ورژن‌هاي اين سيستم عامل گفت: "مشتريان سازماني در حال حاضر بيشتر براي امتياز اجراي ورژن‌ها در سازمان هزينه مي‌کنند. پشتيباني‌هاي تمديد ‌شده را به يک مزيت تبديل کنيد".
Cherry نيز از مايکروسافت براي افزودن زمان پشتيباني، پشتيباني کرد. منظور وي افزودن زمان، يک ورژن در هر سال است. قابليت‌هاي جديدي که نيازمند تست و آموزش کافي است، ساليانه عرضه مي‌شود. هر ورژن به مدت 24 ماه پشتيباني مي‌شود. اين کار مي‌تواند هم به مايکروسافت و هم به مشتريان کمک زيادي کند.
کاهش پشتيباني‌ها به يک بار در سال و پشتيباني آن به مدت دو سال، مي‌تواند اين معنا را برساند که کاربران، نمي‌توانند يک به روزرساني را ناديده بگيرند؛ اما بازه زماني هر انتشار و پشتيباني از انقضاء به آنچه که بيان شده يکسان است؛ البته در اين صورت هيچ ويندوز 10 1809 وجود نخواهد داشت.

نشانه‌هاي تغيير

برخي از تغييرات اخير در مايکروسافت، سرنخ‌هايي در مورد شانس تغييرات در برنامه زماني پشتيباني ويندوز 10 را نشان مي‌دهد.
اين شرکت پشتيباني ويندوز 10 1511 را تمديد کرد. اين به روزرساني در نوامبر 2015 و تا آوريل 2018 تمديد شده است. پشتيباني بيشتر فقط براي کاربراني ارائه مي‌گردد که ويندوز 10 Enterprise يا ويندوز 10 Education را اجرا مي‌کنند. مدير بازاريابي مايکروسافت توضيح داد: "بسته سرويس تکميلي براي کمک به برخي از متقاضيان سازماني است که زمان انتقال به ويندوز به عنوان يک سرويس را پشت سرمي‌گذارند".

اين تمديد، براي دومين بار اتفاق افتاد. مايکروسافت در فوريه، حدود شش ماه به ويندوز 10 1507 که اولين نسخه‌اي بود که در ژوئيه 2015 راه اندازي شد، اضافه کرد.
Cherry گفت که با اين محاسبات، مايکروسافت به مدت حدود 21 ماه، از 1507 پشتيباني کرده است و همين کار را به خاطر کاربران ويندوز 10 Education و Enterprice، براي نسخه 1511 به مدت 29 ماه انجام مي‌دهد. با تمديد شش ماهه 1511، مشکلي حل شد؛ ولي در کنارش، مشکلي ديگر ايجاد شد.

Cherry گفت: "تمديد 1511 به تنهايي، منطقي نيست و هيچ سخني از 1607 به ميان نيامده است. اکنون، پشتيباني براي آن قبل از پشتيباني براي 1511 تمام مي‌شود. وقتي مي‌توان انتظار تغيير اين موضوع را داشت که بتوان 1607 را ناديده گرفت و مستقيما از 1511 به 1703 يا 1709 منتقل شد".
ويندوز 10 1607 قرار است در مارس 2018 منقضي مي‌شود، اين ماه قبل از 1511 از ليست خارج شد (اگر 1607 در مارس منقضي شد و حدود 19 ماه از آن پشتيباني شده است).
Kleynhans شرط Cherry در مورد 1607 را تکرار کرد: "من فکر نمي‌کنم که اين آخرين نوع تمديد باشد". او در مورد تمديد شش‌ماهه براي 1511 سخن گفت: "1607 به گونه‌اي برنامه ريزي شده است که در مارس پايان يابد و تمديد بيشتري روي آن صورت گيرد. من تصور مي‌کنم که وقتي به زمان اتمام نزديک شويم، ما شاهد تغييراتي روي اين تمديد خواهيم بود".
تمديد زمان پشتيباني، کار مايکروسافت را هم بيشتر مي‌کند: به جاي پشتيباني از 3 ورژن در آن واحد، N، N+1 و N+2، يک عمر 24 ماهه نياز است که شرکت به طور همزمان از 4 ورژن پشتيباني کند.

يک راه براي کاهش بار کاري پشتيباني، پيروي از توصيه تحليلگران و انتشار ويندوز 10 به صورت ساليانه است. اگر در سال يک به روزرساني منتشر شود و هر کدام 24 ماه پشتيباني داشته باشند، آنگاه مايکروسافت فقط دو ورژن N و N+1 را به صورت همزمان نگهداري مي‌کند. وقتي N+2 عرضه مي‌شود، N دقيقا ماه قبل از آن منقضي شده است.
البته هيچ اشاره‌اي نشد که مايکروسافت بخواهد چنين تغييري را انجام دهد؛ اما اين شرکت بيش از چند سوپرايز براي مشتريان ويندوز 10 دارد که يکي از آن‌ها اين بود که Long-term Servicing Branch يا LTSB را نابود کرد.
اما تحليلگران با تغييرات در مدل‌هاي انتشار و نگهداري ويندوز شگفت‌زده نمي‌شوند. Kleyhans گفت: "مايکروسافت کماکان با جزئيات اين مدل سرويس‌دهي دست و پنجه نرم مي‌کند تا آن را براي سازمان‌هاي بيشتري آماده کند".

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

اپل، عرضه آی‌پاد نانو و آی‌پاد شافل را متوقف می‌کند

READ ARTICLE

گوگل در ماه ژانویه مسدود کردن نویز پخش خودکار ویدیوها را آغاز کرد

READ ARTICLE

زمان‌بندی برای یک Chromebook Pixel جدید مناسب است

READ ARTICLE

تغییرات در استراتژی به روزرسانی ویندوز 10 مایکروسافت