مقالات

بررسی Transmit 5: این ابزار انتقال فایل پشتیبانی خود را به خدمات ابری نیز گسترش داد

Transmit، با تغییر ظاهری و پیشرفت‌های کاربردی، در حال حاضر تقریبا به روز شده است.


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac World

18به نظر مي‌رسد که برنامه‌هاي انتقال فايل، مانند يک بازمانده از دوران اينترنت هستند که ديگر کاربردي ندارند. FTP (File Transfer Protocol "پروتکل انتقال فايل") يکي از قديمي‌ترين استانداردهاي اينترنت است و هنوز هم به طور گسترده استفاده مي‌شوند. اما نياز ما به تغيير فايل‌ها در ميان سرورهايي که توسط ما و يا ديگران کنترل مي‌شوند، کاهش نيافته ‌است. بسياري از شرکت‌ها ذخيره و همگام سازي مبتني بر ابر را ارائه مي‌دهند که ممکن است با گزينه‌هاي بسياري روبرو شويد؛ ولي احتمالا به روز شدن Transmit 5 توسط Panic انتخاب را راحت‌تر مي‌کند.

Transmit به شما اجازه مي‌دهد که Mac خود را از طريق چندين پروتکل تبادل فايل اينترنتي متصل کنيد و بيشتر خدمات ذخيره سازي ابري را پشتيباني مي‌کند. مي‌توانيد فايل‌ها را از طريق Mac و يا بين سرورها و يا خدماتي که در پنجره‌ها باز شده در کنار هم داريد، کپي کنيد. همچنين يک گزينه همگام سازي منحصر به فرد و گزينه‌اي براي نصب انواع سرورها و سرويس‌ها به عنوان حجم‌هاي Finder را ارائه مي‌دهد. رابط آن ظاهري تازه پيدا کرده است که سبک برنامه Transmit iOS را مناسب کرده و بسط داده است (اين برنامه اولين بار در سال 2014 منتشر شد و Panic به طور مرتب آن را به روز کرده است).

19

جابجا کردن فايلها

در ساده‌ترين استفاده از Transmit، شما با يک پنجره انتقال به يک سرور از راه دور (در ادامه بيشتر در مورد آن توضيح مي‌دهيم) متصل مي‌شويد. مي‌توانيد فايل‌ها را داخل يا خارج از آن پنجره بکشيد، آن‌ها را حذف کرده يا آن‌ها را تغيير نام دهيد. با استفاده از سرورهاي مبتني بر ابر که انواع سياست‌هاي دسترسي و ذخيره سازي را ارائه مي‌دهند، Transmit 5 کنترل‌هاي مختلف و مفيدي دارد که در صورتي که از اين نرم‌افزار استفاده نکنيد، نياز به استفاده از يک پانل کنترل در سايت سرويس ابري؛ البته اگر همين هم در دسترس باشد، مي‌باشد (بعضي سرويس‌هاي ابر فقط ويژگي‌هاي خاصي را از طريق يک API به نمايش مي‌گذارند و نياز به نرم افزار شرکت ثالث براي مديريت دارند).

به عنوان مثال، Amazon S3 لايه‌هاي مختلف ذخيره سازي، از فايل‌هايي که اغلب استفاده مي‌شود و قيمت آن‌ها براي ذخيره سازي زياد و براي انتقال ارزان است تا مواردي که به ندرت مورد استفاده قرار مي‌گيرند و براي ذخيره سازي ارزان هستند و براي انتقال نسبتا گران هستند را ارائه مي‌دهد. Transmit اجازه مي‌دهد تا هر فايل را انتخاب کرده و کلاس ذخيره سازي آن را تغيير دهيد، اما نمي‌توانيد چندين فايل را انتخاب کرده و آن‌ها را با هم تغيير دهيد. همچنين مي‌توانيد در Transmit گزينه‌هاي رمزگذاري سمت سرور را براي S3 تنطيم کنيد که در نسخه 4 در دسترس نيست.

22برگه Files در تنظيمات Transmit، به شما اجازه مي‌دهد که زماني که دوباره بر روي يک فايل کليک مي‌کنيد، اولويت‌هاي کلي را براي آنچه اتفاق مي‌افتد تنظيم کنيد: آن به محل دانلود پيش فرض کامپيوتر شما مي‌رود، در Transmit ويرايش مي‌شود (براي انواع فايل‌هاي پشتيباني شده) و يا از يک ويرايشگر خارجي استفاده مي‌کند. شما از اين برگه براي ورود به يک افزونه استفاده مي‌کنيد و آن را با برنامه‌اي که انتخاب مي‌کنيد، مانند لينک کردن فايل‌هاي متني و BBEdit، جفت مي‌کند (همچنين با برخي از انواع سرور / پروتکل مي‌توانيد از Transmit Disk استفاده کنيد که بعدا توضيح خواهيم داد).
از آنجا که Transmit بيشتر افرادي که به طور مستقيم خيلي با فايل‌ها کار مي‌کنند را هدف قرار داده که منطقي هم است (چرا کس ديگري از يک برنامه انتقال فايل با اين نوع از کنترل‌ها استفاده کند؟)، Transmit جزئيات پشت صحنه براي بارگيري فايل به مکان موقت را کنترل مي‌کند، آن را به ويرايشگر منتقل مي‌کند و در هنگام ذخيره يا تغيير فايل تغييرات را در ويرايشگر اعمال مي‌کند.

Transmit تنظيمات بسيار ديگري دارد، مانند قرار دادن سرصفحه سفارشي به فايل‌هاي آپلود شده ابري به سرويس‌هاي ابري. اين کار بدون کاربرد به نظر مي‌رسد، اما يک راه براي اطمينان از اينکه يک نوع داده خاص داراي شناسه مناسب در سمت سرور مي‌باشد، به حساب مي‌آيد. به عنوان مثال، در جايي، Amazon S3 نياز دارد تا فايل‌هاي JavaScript سربرگ Content-type: text/javascript را در هنگام آپلود شدن داشته باشند وگرنه آن‌ها را به عنوان متني در مرورگر مي‌شناسد که باعث مي‌شود وب سايت به صورت نادرست بارگذاري شود.

همچنين مي‌توانيد از تنظيمات Rules با تغيير تنطيمات از دانلود ليست‌هاي فايل (skip) جلوگيري کنيد، آن‌ها را نشان ندهيد (hide) و يا ظاهر آن‌ها را مشخص کنيد (show). اين همان برگه تنطيماتي است که مي‌توانيد مجوز آپلود براي FTP / SFTP، webDAV و S3 را از پيش تعيين کنيد.
Transmit 5 همچنان يک گزينه نامناسب را از نسخه 4 در مورد حذف يک آيتم در يک ليست در تنظيمات را نگه داشته است. وقتي مي‌خواهيد چيزي را حذف کنيد، هيچ پيام، هشدار يا بازگشتي وجود ندارد که بدين معني است ممکن است قوانيني که مفيد هستند را به اشتباه پاک کنيد و هيچ راهي براي بازگرداندن آن‌ها وجود ندارد؛ مگر اينکه آن‌ها را يادداشت کرده باشيد. اکثر برنامه‌هاي مشابه داراي دکمه Revert / Apply و يا راهي براي لغو تغييرات هستند و اين عجيب است که چنين مفهومي در Transmit جديد ارائه نشده است.

در خدمات ابري پيشتاز است

Panic بيش از 18 سال است که Transmit را بهبود مي‌دهد؛ اما آخرين نسخه macOS آن در سال 2010 منتشر شد. امپراتوري دات کام بيش از هفت سال است که قدرت گرفته است و Transmit 5 نسبتا خوب با آن هماهنگ پيش آمده است. نسخه جديد 11 نوع سرويس ابر جديد را ارائه مي‌دهد.

20
Transmit 4 براي پيشنهاد مبتني بر ابر فقط Amazon S3 را ارائه مي‌داد. در حال حاضر اين نسخه 5 همگام سازي و ذخيره سازي را براي Amazon Drive, Box, Dropbox, Google Drive و Microsoft OneDrive ارائه مي‌دهد (براي اهداف مصرف کننده عادي و کسب و کارها به طور جداگانه). همچنين اتصالات براي ذخيره سازي ابري و گزينه‌هاي سروري مشابه S3 را نيز ارائه مي‌دهد:Backblaze B2, DreamObjects, Microsoft Azure و Rackspace Cloud Files. در يک حذف عجيب و غريب، ذخيره‌سازي Google Cloud در دسترس نيست، هر چند دو محصول مشابه که در قسمت هماهنگ سازي ذکر شدند از يکپارچه سازي گوگل پشتيباني مي‌کنند.

ممکن است بپرسيد: وقتي بر روي رايانه خودمان يک پوشه روي دسک‌تاپ داريم که کار همگام سازي را انجام مي‌دهد، ديگر چه نيازي به سرويس‌هاي همگام سازي Box, Dropbox و سايرين مي‌باشد؟ بعضي از افراد از يک فرم همگام سازي انتخابي استفاده مي‌کنند که با نام‌هاي مختلف براي محصولات مختلف شناخته مي‌شوند که اجازه مي‌دهد فقط يک زير مجموعه از تمام فايل‌ها در فضاي ذخيره سازي مرکزي در يک کامپيوتر مشخص براي کاهش ذخيره سازي فايل‌هاي غير ضروري به روز بشوند. همچنين در هنگام کپي کردن فايل‌ها، پنجره‌هاي کنار هم خيلي مفيد است و ممکن است يک رابط کاربري سبک انتقال فايل را به حالت ظاهري Finder ترجيح دهيد.

اين نسخه جديد همچنين شامل پروتکل‌هاي استاندارد اينترنتي پيشين نيز مي‌شود: FTP رمزگذاري نشده اصلي، همچنين FTP با SSL ضمني، FTP با TLS / SSL و SFTP که همه آن‌ها از روش‌هاي مختلف رمزگذاري اتصالات استفاده مي‌کنند. همچنين از webDAV که براي مبادله فايل مبتني بر وب سرور در نسخه‌هاي غير رمزنگاري و HTTPS استفاده مي‌شود.
راه‌اندازي اتصالات به وارد کردن تمام اطلاعات لازم نياز دارد: نام کاربري و رمز عبور، کليد مخفي، OAuth يا پنجره ورود به سيستم مشابه و غيره. اگر از کليدهاي SSH براي اتصالات استفاده مي‌کنيد، مي‌توانيد به صورت ضمني از کليدهاي ذخيره شده در يک مکان معمولي در دايرکتوري کاربر استفاده کنيد يا آن‌ها را به صورت دستي به Transmit اضافه کنيد. مي‌توان اتصالات را با جزئيات مختلف و يا از طريق اتصال سريع با حداقل اطلاعات ضروري ايجاد کرد.

21هنگام استفاده از روش با جزئيات اضافه کردن يک سرور، مي‌توانيد به صورت دلخواه آدرس اينترنتي، مسير راه دور در سرور و مسير محلي مربوط به فايل‌ها در آن پوشه را مشخص کنيد. بعد از پر کردن URL، انتخاب و فايل و سپس انتخاب Edit> Copy URL مسير صحيح کامل براي پيست در جاهاي ديگر يا ارسال ايميل فراهم مي‌شود. اين امر به شدت به توسعه وب و به اشتراک گذاري فايل‌ها از سرويس‌هاي ابري مانند Amazon S3 که به طور اختياري امکان دستيابي نقطه دسترسي به وب را ارائه مي‌دهد، کمک مي‌کند. Transmit هنوز از يک ويژگي هوشمندانه براي Amazon S3 برخوردار نيست که به شما اجازه مي‌دهد يک لينک موقت به يک فايل ايجاد کنيد. CyberDuck نامرتب؛ ولي کاربردي مي‌تواند چنين URL را ايجاد کند، اما Transmit نمي‌تواند.

مسير راه دور در يک پيکربندي سرور به شما اجازه مي‌دهد بين چند نمونه مختلف سرور مشابه که به سرورهاي متمايز وب، نگهدارنده فايل يا پوشه‌ها اشاره دارد، جداگانه برخورد کنيد. اگر يک سرور را به عنوان يک droplet ذخيره کنيد، اين کار مفيد است و به شما اين امکان را مي‌دهد تا فايل‌ها را در Finder بکشيد و رها کنيد و آن‌ها به طور مستقيم به دايرکتوري از راه دور تعريف شده کپي مي‌شوند.
دايرکتوري محلي به دو روش مختلف استفاده مي‌شود. اگر Go>Folder Navigation Linked را فعال کنيد که هميشه زمان اتصال، Transmit سعي دارد تا دايرکتوري مربوطه در يک پنجره و يک سرور ديگر در يک پنجره ديگر نشان داده شود و کار انتقال را همگام سازي کند (Linked Folder Navigation بايد براي يک سرور يک تنظيم ماندگار باشد، نه يک تنظيم جهاني).

Transmit همچنين از DropSend پشتيباني مي‌کند که کمي کار کردن با آن سخت است؛ اما در عمل خوب کار مي‌کند. با استفاده از DropSend فعال براي يک سرور، کشيدن يک فايل از دايرکتوري محلي بر روي آيکون Transmit در Finder يا Dock به طور خودکار آن فايل را به ورودي مربوطه سرور کپي مي‌کند. مجبور نيستيد سرور را در Transmit باز کنيد يا کار ديگري را انجام دهيد.
اضافه کردن يک سرور از طريق يک گزينه کامل Servers > Add New Server و يا کليک بر روي زبانه Quick Connect، ورود را به نمايش Servers نگه مي‌دارد که همچنين با پوشه‌ها براي سازمان‌ها نيز کار مي‌کند. همچنين مي‌توانيد سرورهايي را که در Bonjour، از جمله Macهاي ديگر تبليغ مي‌شوند را مشاهده کنيد.
Panic Sync که به رايگان و اختياري است، تنظيمات و ورودي‌هاي سرور شما را در ميان نسخه‌هايي از Transmit براي macOS و iOS و محصول توسعه وب آن؛ يعني Coda همگام سازي مي‌کند. Panic از يک رويکرد دانش-صفر استفاده مي‌کند که در آن هيچ دسترسي به کليدهاي ايجاد شده توسط کپي‌هاي شما از نرم‌افزار آن براي رمزگذاري داده‌هاي همگام سازي ندارد؛ در نتيجه هيچ اطلاعاتي براي هکرها و يا دخالت دولت وجود ندارد.

Transmit 4 به شما امکان ايجاد حجم مجازي مخصوص Finder براي هر نوع از اتصالات آن را مي‌دهد. اين حجم‌ها درست مثل هر حجم ديگري عمل مي‌کنند که اجازه مي‌دهد فايل‌ها به طور مستقيم و بدون استفاده از رابط Transmit به عنوان يک گذرگاه باز و ذخيره شوند. در نسخه 5، هنوز هم مي‌توانيد Amazon S3 (در بيشتر مناطق Amazon) و تمام پروتکل‌هاي اينترنت (FTP،  SFTPو webDAV) را داشته باشيد. گزينه‌هاي جديدتر ابري و درايو را نمي‌توان نقشه بندي کرد و Panic در اين رابطه يک يادداشت در راهنماي خود دارد که در حال حاضر هيچ برنامه‌اي براي اضافه کردن آن‌ها ندارد. همچنين مقررات ديگري هم دارد که بايد با دقت خوانده شوند.
ما کانال‌هاي Transmit مخصوص Finder را به عنوان يک ويژگي کليدي نمي‌بينيم. تصور مي‌کنيم که آن‌ها آن را دست نخورده نگه داشتند تا جريان کار قبلي کاربران در اين به روزرساني نرم‌افزار به هم نخورد؛ اما اينکه تنها از نصف آن پشتيباني شود خيلي جالب نيست.

Transmit داراي ويژگي‌هاي خودکار نيست. اين برنامه براي به روز نگهداري چيزها بر اساس يک برنامه يا انجام کارها در پس زمينه طراحي نشده است. در عوض، يک ابزار براي تعاملات در زمان واقعي با فايل‌هاي محلي و از راه دور است. نسخه 5 ويژگي همگام سازي خود را بهبود داده که کپي يک طرفه را با تعدادي از تنظيمات مناسب براي تنظيم رفتار بين دو پانل فايل را اجازه مي‌دهد. همچنين شامل يک گزينه Simulate مي‌شود که براي تست گزينه‌هاي خود قبل از اينکه غيرقابل برگشت شوند، بسيار عالي است.
اما افرادي که نياز به همگام سازي دقيق و برنامه ريزي شده ندارند، Transmit بهترين است. ما در ماه‌هاي اخير با ChronoSync Econ Technologies و ابزار پشتيبان گيري Arq به مقدار زيادي کار کرده‌ايم. هر دوي اين برنامه‌ها مانند Transmit 5 با طيف گسترده‌اي از همگام سازي شخصي و کسب و کار و خدمات ابري و پروتکل‌هاي اينترنتي، کار مي‌کنند؛ اما هر دوي آن‌ها توجه زيادي به خودکارسازي رفتار، از جمله قوانين، محدوديت‌ها و خيلي چيزهاي ديگر، کرده اند.

23

علي رغم اين همپوشاني ظاهري، ما Transmit، Arq يا ChronoSync را به عنوان راه حلي براي هر سه وظيفه توصيه نمي‌کنيم. ChronoSync داراي جزئيات گيج کننده‌اي است و نياز به مطالعه دارد؛ اما قهرمان همگام سازي است. Arq بسيار ساده است و ابزاري کامل براي پشتيبان گيري محلي، شبکه و ابري، از جمله با رمزگذاري انتخاب شده توسط کاربر مي‌باشد. Transmit بهترين راه براي مديريت فايل‌هاي راه دور و انتقال فايل به صورت دستي است.(يک نفر مثل ما، از تمام اين سه برنامه استفاده مي‌کند).

سخن آخر

Transmit 5 يک به روزرساني خوش آيند براي نرم‌افزاري است که ما و بسياري ديگر به طور مرتب از آن استفاده مي‌کنند و بر آن تکيه دارند. رابط آن در MacOS مدرن بهتر کار مي‌کند و وظايف و سازمان دهي آن واضح‌تر از نسخه قبلي مي‌باشد. پشتيباني ابري، سازگاري Transmit را به سال 2017 ارتقاء مي‌دهد (تقريبا). Transmit 5 داراي رابط کاربري پيچيده‌تر و بهتر نسبت به Cyberduck است، تقريبا با نرم‌افزار چند پلتفرمي رايگان که به کمک‌هاي مالي تکيه دارند و گردش کارهاي قوي‌تري را ارائه مي‌کنند نيز قابل مقايسه است.
اما ويژگي‌هاي نا مناسب هم وجود دارد که پس از چنين چرخه طولاني براي انتشار نااميد کننده است. به عنوان مثال، به دليل اينکه Panic از Amazon S3 در Transmit 4 پشتيباني مي‌کرده است، شما مي‌توانيد بسياري از اثرات آن را نيز در 5 مشاهده کنيد که S3 از تمام پروتکل‌هاي اينترنتي با يک ويژگي مشخص پشتيباني مي‌کند؛ اما هيچ يک از سرويس‌هاي ابري ديگر اين چنين نيست. بعضي از موارد را در بالا توضيح داديم.

حذف Google Cloud Storage که دومين رتبه محبوبيت را در ارائه دهنده سرويس مبتني بر ابر بعد از Amazon S3 دارد و با توجه به پشتيباني آن در Arq، ChronoSync و CyberDuck واقعا غير قابل توضيح است. کساني که نياز به دسترسي به Google Cloud دارند، بايد از نرم‌افزارهاي ديگر استفاده کنند.
با اين حال، بعد از منتشر شدن 5.0 امکان انتشار نسخه‌هاي 5.1 يا 5.2 که شامل خدمات و کارآيي‌هاي از قلم افتاده و همچنين رفع برخي از مشکلات طراحي که به کمک نياز دارد، نيز به وجود آمده است.
ولي هنوز هم به راحتي براي پروتکل دستي و کمکي و انتقال فايل بر روي ابر رتبه اول را دارا مي‌باشد. بياييد اميدوار باشيم که اين بهبودها ادامه داشته باشد.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

اسکنر Epson DS-320

READ ARTICLE

بررسی LG V30: یک غول 6 اینچی با قدرت بیشتر و ترفندهای کمتر