مقالات

با ارائه یک سری جدید Mac، وقت آن رسیده که به دسک‌تاپ برگردیم

سال 2017 سال دسک‌تاپ است و این اتفاق خوبی است.


نویسنده: Dan Moren
منبع: Mac World

2

دسک‌تاپ بازگشته است. قبول داريم، از لحاظ فني دسک‌تاپ هرگز صحنه را ترک نکرده بود. اما طي دهه گذشته، ما به طور فزاينده‌اي بر روي دستگاه‌هاي همراه تمرکز کرده‌ايم: تبلت‌ها، گوشي‌هاي هوشمند؛ حتي لپ‌تاپ‌ها که قسمت عمده فروش Apple و احتمالا ساير سازندگان کامپيوتر را تشکيل مي‌دهد.
اما در سال جاري، يک پيامي که شما به راحتي مي‌توانيد از سخنان ارائه شده در کنفرانس توسعه دهندگان Apple در سراسر جهان (WWDC) بشنويد، اين است که هنوز هم علاقه و عشق زيادي نه تنها براي پلتفرم Mac؛ بلکه براي کامپيوترهاي روميزي (desktop computer) وجود دارد. پس از خريد يک iMac جديد براي خودمان، ما شخصا مي‌توانيم ضمانت کنيم که گاهي اوقات، جايگزيني براي يک دسک‌تاپ وجود ندارد.

کل اخبار در مورد دسک‌تاپ

بحث‌هاي زيادي از زمان سخنان Apple در مورد تعهد به Mac صورت نگرفته است. با توجه به اينکه اين شرکت نه تنها اصلاحيه‌هايي براي يک خط Mac دسک‌تاپ موجود (iMac) و همچنين يک رديف جديد در بالاي آن (iMac Pro) اعلام کرد، بلکه اين را نيز روشن کرد که دسک‌تاپ حرفه‌اي که چند ماه پيش وعده آن را داده بود هنوز در دست انتشار است؛ پس اين صحبت‌ها در مورد دسک‌تاپ کاملا معقول به نظر مي‌رسد. البته با در نظر گرفتن همه اين موارد و اين تعداد دسک‌تاپ بسيار زياد است.
و اين تعجب آور است؛ زيرا طي چندين سال گذشته، فروش Mac براي Apple مانند بسياري از توليدکنندگان بازار PC، به شدت به سمت قابل حمل بودن تغيير کرده است. اگر بخواهيم وارد جزئيات بيشتري بشويم، بسته به اينکه مرزبندي‌ها را چگونه بگيريد؛ يعني اگر شما iMac Pro را يک محصول جداگانه از iMac بگيريد؛ Apple به زودي، مدل‌هاي دسک‌تاپ بيشتري را نسبت به لپ‌تاپ‌ها به فروش مي‌رساند (خدا را شکر که هنوز Mac mini کنار گذاشته نشده است!).

اين نتيجه هم قابل درک است که وقتي به اين سختي براي محصولات دسک‌تاپ تلاش مي‌شود، به اين معني مي‌باشد که Apple چشم انداز بهتري براي رشد در سمت دسک‌تاپ نسبت به لپ‌تاپ که به شدت اشباع شده، مي‌بيند. Apple مدت‌ها بود که بر بازار مصرفي متمرکز شده بود که اين بازار به لطف تنوع و قيمت لپ‌تاپ‌ها با آن‌ها گرفته شده بود. اما اين شرکت ساخت بخش‌هايي از بازار حرفه‌اي خلاق را شروع کرده است؛ مانند توجه ويژه به توسعه دهندگان حقيقت مجازي (VR) در سخنراني کنفرانس توسعه دهندگان Apple در سراسر جهان (WWDC). منطقي به نظر مي‌رسد که کاربران Mac هاي دسک‌تاپ حرفه‌اي‌تر باشند؛ بنابراين منطقي است که Apple مي‌خواهد آن‌ها را جذب کند.

خط توليد دسک‌تاپ

پس چرا يک علاقه ناگهاني به سمت دسک‌تاپ به وجود آمد؟ واضح‌ترين پاسخ عملکرد آن است. بدون نياز به دستگاهي که با فاکتور قابل حمل بودن (و بدون نياز به نگراني در مورد عواملي مانند عمر باتري) محدود شده باشد، مي‌توانيد توان بيشتري را از Mac بکشيد. MacBook Pro بخاطر عملکردش بسيار قابل احترام است و قابليت حمل يک مزيت عمده براي بسياري از حرفه‌اي‌ها است؛ اما با iMac جديد (و با وعدهiMac Pro و Mac Pro ا) به نظر مي‌رسد Apple در نهايت به اين ايده رسيده است که مجبور نيستيد عملکرد را بر روي دسک‌تاپ کاهش دهيد.

البته، اين تنها پاسخ موجود نيست. هنوز ويژگي‌هايي وجود دارند که مي‌توانيد بر روي Mac دسک‌تاپ دريافت کنيد که به سادگي بر روي يک لپ‌تاپ و کمتر از آن بر روي يک تبلت يا گوشي هوشمند قابل دريافت باشند. بزرگ‌ترين صفحه نمايش در لپ‌تاپ‌هاي Apple، اين روزها 15 اينچ است که از iMac پايه 21.5 اينچي و بعد از آن از مدل 27 اينچي فاصله بسيار زيادي دارد. البته نمايشگر خارجي در لپ‌تاپ‌ها هم يک گزينه است؛ اما آن‌ها نيز محدوديت‌ها و مسائل خود را دارند.
نمي‌توانيم اين را نگوييم که غرور نيز بخشي از معادله است. iMac، البته يک نسل طولاني‌تري را دارد. ريشه‌هاي آن را مي‌توان به طور واضح به Macintosh اصلي در سال 1984 رديابي کرد: دسک‌تاپ همه در يکي (all-in-one) که تقريبا پرچمدار Apple است. خط توليدش به سال 1998 باز مي‌گردد و از آن زمان تاکنون تغييرات فراواني کرده است؛ اما در طي دو دهه گذشته توانسته است راه خود را ادامه دهد. در اين مرحله، از قديمي‌ترين مارک‌هاي Mac از Apple است و اين طول عمر و شناسايي نام تجاري چيزي ارزشمند است.

1زندگي دسک‌تاپ

ما بيش از چند سال نداشتيم که يک MacBook تنها کامپيوتر ما بود؛ اما داشتن iMac در شش سال گذشته بسيار خوش آيند بود؛ بنابراين زماني که بايد از آن دوست قديمي خداحافظي مي‌کرديم، خيلي خوشحال بوديم که قرار است آن را با يک مدل دسک‌تاپ جديدتر جايگزين کنيم.
بخشي از آن، براي ما، کمتر درباره تکنولوژي است و بيشتر در مورد محيط مي‌باشد. در حالي که مي‌توانيم اکثر کارهايمان را در هر جايي انجام دهيم، ترجيح مي‌دهيم که يک مکان اختصاصي براي نشستن و رفتن به کار داشته باشيم. يک iMac بر روي يک ميز ثابت کرده است که مناسب‌ترين راه حل براي اين کار مي‌باشد (و در عين حال، اخيرا متوجه شديم، تقريبا تمام کارهايي که ما براي رمان‌هايمان انجام داده ايم، بر روي MacBook Air ما انجام شده است. براي ما چارچوب قابل حمل بودن با رمان نويسي همخواني بيشتري دارد).
بنابراين کنار گذاشتن دسک‌تاپ يک گزينه نمي‌باشد. تمرکز Apple بر روي آن به معني آن است که هنوز هم براي بسياري از افراد، به خصوص توسعه دهندگان و متخصصان خلاق، مناسب است. سپس، بعد از شش يا هفت سال، هر زمان که اين دسک‌تاپ در مقابل ما کارآيي خود را از دست داد، خواهيم ديد که آيا با دسک‌تاپ آن زمان جايگزين مي‌شود و يا اينکه همين طور به راه خود ادامه مي‌دهد.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

اپل، عرضه آی‌پاد نانو و آی‌پاد شافل را متوقف می‌کند

READ ARTICLE

گوگل در ماه ژانویه مسدود کردن نویز پخش خودکار ویدیوها را آغاز کرد

READ ARTICLE

زمان‌بندی برای یک Chromebook Pixel جدید مناسب است

READ ARTICLE

تغییرات در استراتژی به روزرسانی ویندوز 10 مایکروسافت