مقالات

Firefox Quantum: یک جهش به جلو

Firefox Quantum سریع‌تر است؛ اما کاربران همه افزونه‌های غنی خود را از دست می‌دهند.


نویسنده: Steven J. Vaughan-Nichols
منبع: Computer World (US)

ما واقعا Firefox را دوست داشتيم. در سال 2004، هنگامي که Firefox 0.93 ارائه شد، واقعا آن را دوست داشتيم. خيلي بهتر از رقبايش بود. البته يادآوري هم کنيم، زماني که رقيب اصلي شما Internet Explorer 6 است، خيلي هم لازم نيست عالي ظاهر شويد.
در طي چند سال، Firefox کند شد. زماني که Google برنامه Chrome را در سال 2008 منتشر کرد، ما آماده تغيير بوديم. از آن زمان به بعد، Firefox را در حد بررسي زير نظر داريم؛ اما هرگز وسوسه نشديم که به عقب برگرديم.

در آخرين گزارش مرورگر وب از Digital Analytics Program (DAP) از دولت فدرال (تنها معيار قابل قبول از محبوبيت مرورگر وب(، Firefox با 6 درصد پايين‌ترين است؛ خيلي پايين تر از Chrome با 44.5 درصد يا Safari با 26.7 درصد و حتيInternet Explorer  با 12.9 درصد. در واقع، در اوايل سال جاري،  Andreas Gal، مدير عامل سابق Mozilla اعلام کرد، Firefox به مرگ طولاني و آرام محکوم شده است. اين موضوع خوب نيست.
بنابراين Mozilla تصميم گرفت که Firefox را نه تنها از لحاظ ظاهر؛ بلکه به يک مرورگر وب جديد، قدرتمند و سريع بازسازي کند. نتيجه آن امروز در دسترس است و Firefox Quantum ناميده مي‌شود.

آيا Firefox Quantum، اولين نام انتشار Firefox، همانندFirefox 57، براي برآورده کردن تقاضاي سرعت کاربران به اندازه کافي سريع است؟ آيا تغييرات ديگري را براي کاربران ارائه مي‌دهد؟ خب، ما يک هفته هست که با آن کار مي‌کنيم و آنچه دريافتيم را به شما مي‌گوييم.
اول بياييد داخل آن را نگاه کنيم. Firefox سريع‌تر با يک موتور رندر جديد با يک طرح بندي جديد سبک cascading (CSS) ، به نام Stylo همراه شده است. همه اين‌ها به زبان Rust نوشته شده است تا از کامپيوترهاي چند هسته‌اي امروز استفاده کنند. همچنين با يک رابط کاربري جديد به نام Photon ارائه شده است.
Mark Mayo، رئيس Mozilla از Firefox گفت: Firefox Quantum" بيش از دو برابر سريع‌تر از Firefox شش ماه پيش است، بر روي يک موتور هسته‌اي کاملا بازسازي شده با فن آوري جديد که از گروه تحقيق پيشرفته ما گرفته شده، ساخته شده است".

دوست نداريم اين را بگوييم؛ اما دو برابر سريع‌تر کردن Firefox نسبت به چيزي که قبلا بود، خيلي کار بزرگي نيست. سوال واقعي اين است: آيا سريع‌تر از Chrome شده است؟ ."
باور کنيد نه، گاهي اوقات سريع‌تر است. ما آخرين مرورگرها را بر روي جعبه تست ويندوز 7 خود تحت چندين معيار تست کرديم؛ Firefox Quantum  و Chrome 62، آخرين نسخه مرورگر وب Google، نتايج را از وسط تقسيم مي‌کردند و  Internet Explorer 11؟ معمولا در آخرين مکان جا داشت.
Firefox Quantum همچنين Firefox 56 را به راحتي شکست داد؛ اما ممکن است نخواهيد به Firefox جديد ارتقاء دهيد. به اين دليل که عملکرد عالي آن هزينه‌اي هم دارد. تمام آن چيزهايي که مي¬گفتيم، در داخل آن تغيير کرده است، آيا يادتان است؟ آن پيشرفت‌ها باعث از کار افتادن بسياري از افزونه‌هاي Firefox مي‌شوند.
افرادي که ما مي‌شناسيم که هنوز از Firefox استفاده مي‌کنند، به اين دليل با آن مانده‌اند که با اين افزونه‌ها مي‌توانند کنترل کاملي بر مرورگر داشته باشند. در حال حاضر، بسياري از اين افزونه‌ها از بين رفته‌اند.

اين نبايد عجيب باشد. در سال 2015، Mozilla شروع به مشکل گرفتن از XPCOM و XUL، پايه‌هاي سيستم افزونه خود به نفع WebExtensions کرد.
مطمئنا، بسياري از افزونه‌هاي محبوب به WebExtensions منتقل شدند؛ اما برخي از افزودني‌ها را نمي‌توان انتقال داد؛ توسعه دهندگان آن‌ها حمايت از آن را متوقف کرده و يا متاسفانه خيلي از برنامه نويسان به راحتي نمي‌توانند آن را انتقال دهند ... تا زماني که خيلي دير مي‌شود.
اين کار باعث مي‌شود که تعداد زيادي کاربران Firefox داشته باشيم که فريب بخورند. اکثرا واقعا نمي‌دانند که چه اتفاقي افتاده است. آن‌ها فقط مي‌دانند افزونه مورد علاقه آن‌ها ديگر کار نمي‌کند. بسياري از کاربران همراه تکنولوژي نيز مي‌دانند که چه اتفاقي افتاده است؛ اما آرزو مي‌کنند که Mozilla حتي کمي بيشتر براي اين تغيير صبر کند يا راهي براي ادامه راه‌اندازي برنامه‌هاي قديمي ارائه دهد.

آيا مي‌خواهيد قبل از ارتقاء بدانيد که افزونه مورد علاقه شما کار خواهد کرد يا خير؟ Mozilla يک افزونه Compatibility Reporter دارد که شما بتوانيد گزارشات مربوط به اتفاقاتي که افتاده را گزارش دهيد. بسياري از افزونه‌هاي مشهور، اگر هنوز کار نمي‌کنند، به زودي مشکلشان حل مي‌شود؛ ولي شايد افزونه مورد علاقه بسياري از افراد جزء نام‌هاي مشهور نباشد.
پس مي‌خواهيم به Firefox برگرديم؟ نه ما در حال حاضر يک کاربر Chrome هستيم. البته؛ خوشحاليم که مي‌بينيم Mozilla تمام تلاش خود را مي‌کند تا Firefox را دوباره براي کار مناسب کند. برايش آرزوي موفقيت داريم. با اين وجود، مي‌ترسيم که حتي با افزايش سرعتFirefox ، مشکل افزونه آن بسياري از وفادارترين کاربران آن را مجبور به رها کردن آن کند.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

5 خصوصیت مهم برنامه Google Assistant

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD