مقالات

افزایش سرعت وای فای

-


نویسنده: Jim Martin
منبع: News IDG

به گزارش رويترز همه گجت‌هاي جديد، تمايل به برقراري اتصال واي فاي دارند. با همه گير شدن کيت‌هاي هوشمند منازل، از جمله لامپ‌ها-ترموستات‌ها و دوربين‌هاي امنيتي، کم شدن سرعت اينترنت و متوقف شدن Netflix اجتناب ناپذير است.
شايد نخواهيد براي اين کار هزينه کنيد؛ در اين صورت راه‌هاي رايگان هم وجود دارد. البته اگر روتر شما کم سرعت و قديمي باشد، بايد آن را تعويض کنيد. براي انتخاب بهترين روتر مي‌توانيد به پيشنهادات ما هم مراجعه کنيد.
البته ابتدا موارد زير را انجام دهيد:

1- جابجايي روتر
ممکن است روتر شما در يک گوشه و يا زير کاناپه باشد، شايد منظور شما بد نما نشدن منزلتان باشد؛ ولي بايد بدانيد بايد روتر در محل مناسبي باشد.
با اين ترتيب واي فاي بهتر عمل خواهد کرد.

2- قطع کردن اختلال
اگر واي فاي در جوار تلفن بي‌سيم – ميکروويو - وسايل کنترل بچه و ادوات بلوتوث باشد، ممکن است تداخل پيش بيايد. حتي لامپ‌هاي معمولي هم ممکن است سرعت را به حد مودم‌هاي Dial-up سال‌هاي 1999 برساند.
پس اطراف روتر را از دستگاه‌هاي الکترونيک خلوت کنيد يا با عواقب آن روبرو شويد.

3- استفاده از سريع‌ترين پيکربندي
کار با روتر آسان نيست. لازم نيست تفاوت‌هاي فرکانس‌ها و استانداردهاي واي فاي را بدانيد؛ ولي فقط بهترين روترها مي‌توانند بهترين سرعت را به صورت خودکار  بدون دخالت دست در اختيار شما قرار دهند.
اکثر دستگاه‌هاي واي فاي از استاندارد 802.11 استفاده مي‌کنند؛ ولي مي‌توانند از دو فرکانس استفاده کنند. اگر روتر شما دو باندي باشد، مي‌توانيد از فرکانس 2.4GHz و 5GHz هم استفاده کنيد.
از آنجا که فرکانس 2.4GHz مرسوم‌تر است، همه گجت‌هاي اطراف سعي به استفاده از آن دارند.
اگر تلفن-تبلت يا لپ‌تاپ شما قابليت اتصال به فرکانس 50GHz را داشته باشد، به آن برويد؛ هر چه به روتر نزديک‌تر باشيد، سرعت بالاتر خواهد رفت.
برخي روترها 2 باند پخش واي فاي دارند؛ براي اطلاع از آن وارد تنظيمات روتر شويد.

4- بهينه سازي آنتن
آنتن برخي روترها جدا شدني هستند؛ در اين صورت مي‌توانيد براي افزايش سرعت از آنتن بلندتري استفاده کنيد.
يک روش ارزان‌تر اين است که اگر نمي‌توانيد موقعيت مکاني روتر را عوض کنيد، پشت روتر يک رفلکتور قرار دهيد.
طبق تحقيقات دانشجويي کالج دارتموث يک رفلکتور ساده مي‌تواند فقط يک فويل نازک باشد تا منطقه پوشش واي فاي تقويت گردد. يک نفع ديگر اين روش اين است که منطقه تحت پوشش سمت بيرون و پشت فويل و مناطق اطراف حذف خواهد شد.

5- بوت کردن روتر
پاسخ متخصصان کامپيوتر به سوال اينکه آيا تابه حال روتر خود را روشن خاموش کرده‌ايد، اين است که اين روش قديمي قادر است برخي مشکلات را حل کند و روتر سريع‌تر شود.
يکي از کارهايي که ريبوت انجام مي‌دهد؛ اين است که اتصال همه دستگاه‌هاي متصل به شبکه را قطع و سعي به برقراري دوباره اتصال مي‌کند. اين کار ممکن است در برخي روترهاي مدرن باعث ايجاد ناامني شود که پسنديده نيست؛ ولي ارزش امتحان کردن را دارد.

6- ارتقاء روتر
اگر روتر شما قديمي باشد، زمان تعويض آن رسيده است؛ زيرا در چند سال اخير تکنولوژي واي فاي پيشرفت‌هاي بسيار زيادي داشته است.
يک راه اين است که روتر خود را با يک مدل 802.11ac عوض کنيد که ترجيحا از MU-MIMO پشتيباني مي‌کند.
اين مدل‌ها ممکن است مشابه ايسوس نباشند، ولي سرعت را افزايش خواهند داد. متاسفانه اکثر تلفن‌ها و لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها هنوز از 802.11n که سرعت کمتري دارد، استفاده مي‌کنند که البته روترهاي جديد از آن هم پشتيباني مي‌کنند.
يک راه ديگر اين است که از آداپتورهاي برق داراي امکانات واي فاي داخلي هستند استفاده کنيد که اين البته براي جاهايي که محل ثابتي براي در نظر گرفتن نصب دارند، کارآيي دارد.
راه موثرتر و البته گران‌تر ديگر استفاده از مش واي فاي است. اين کيت‌ها چند روتر دارند که با هم در حال تبادل هستند و مي‌توانند به اين ترتيب بهترين اتصال را حتي در منازل بزرگ هم ممکن سازند.

 مترجم: احمد محمدرضاپور


سایر مقالات

READ ARTICLE

افزایش سرعت وای فای

READ ARTICLE

چگونه از پایان عمر SSD خود آگاه شویم؟

READ ARTICLE

بررسی وای فای گوگل: شبکه Mesh ساده تر شد

READ ARTICLE

هارددرایو 10 ترابایتیSeagate Barracuda Pro : وسیع و به طور شگفت‌آوری سریع (برای یک هارددرایو)