مقالات

PDFPEN 9 و PDFPENPRO 9: برنامه‌های ویراستاری، پیشرفت‌های بزرگی نسبت به ورژن‌های قبلی داشته‌اند

آخرین نسخه‌های برنامه‌های ویرایش PDF شرکت Smile برای Mac غنی‌تر شده و گزینه‌های بیشتری پیدا کرده‌اند؛ اما شباهت بسیار به نسخه قبل دارند.


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac world

5

شما نمي‌توانيد از مديريت فايل‌هاي PDF (قالب سند قابل حمل) اجتناب کنيد: به نظر مي‌رسد هر وب سايت و برنامه‌اي مي‌تواند آن‌ها را ايجاد کند يا به عنوان انتخاب اولويت‌دار يا يک گزينه و در اغلب موارد شما بايد پيچ و تاب يا تغييري در يک فايل PDF ايجاد کنيد يا آن را زماني پر کنيد که توسط سازنده تنظيم نشده يا عناصري با قالب از پيش تعيين شده در آن قرار نگرفته‌اند.
اگر شغل شما متخصص طراحي است؛ شايد قبلا مشترک Creative Cloud شرکت Adobe شده باشيد يا در زمان کار به آن دسترسي پيدا کرده باشيد که شامل ابزارهاي حرفه‌اي Adobe Acrobat مي‌باشد. اگر اين طور نيست، احتمالا از برنامه Preview شرکت Apple استفاده کرده‌ايد که مديريت فايل PDF ابتدايي دارد؛ اما يک سري عيب‌هاي فني در Sierra دچار ضعف شده که باعث مي‌شود استفاده در PDF ها در آن مشکل شود (به نظر مي‌رسد که همه اين عيب‌هاي فني امروزه حل شده باشند).

2

اما ما در کار خود و در کار با حرفه‌اي‌هاي طراحي و کاربران عادي دريافتيم که Acrobat غامض بوده و چيره شدن بر آن مشکل است و Preview معمولا کافي نيست.
در اين فضاي خالي است که Smile برنامه PDFpen (با قيمت 75 دلار، smile-software.com/pdfpen) و PDFpenPro (با قيمت 125 دلار، smilesoftware.com/pdfpenpro) را توسعه داده که چندين سال است به عنوان يک جايگزين در حال رشد است. PDFpenPro تقريبا از هر جنبه‌اي درست مانند Acrobat است و PDFpen نيز اندکي شبيه آن است؛ در حالي که Smile هر يک را با قيمت متفاوتي که منطقي هم هست، ارائه مي‌کند. تسلط پيدا کردن بر اين برنامه‌ها از Acrobat راحت‌تر است و Smile واسط سازگار؛ اما طبق روتين بهبود يافته‌اي در عرض چندين سال براي نرم‌افزار حفظ کرده است، درست بر‌خلاف تغييرات عظيم Adobe در رويکردي براي Acrobat که باعث شد کاربران قديمي از آن دلسرد شوند.
نرم‌افزار macOS هم داراي جزئيات گسترده و هم ابتکاري است. هر دو نسخه مي‌توانند محتويات PDF‌ها را ايجاد و ويرايش کرده و امکان ترسيم و اضافه کردن متن به بالاي فايل‌ها را بدهند و نرم‌افزار تشخيص کاراکتر نوري عالي (OCR) شامل نمايند.
 
3OCR قدرتمند از سال 1917 با نرم‌افزارهاي کاملا اورجينال نظير اين مثال کار کرده است. شما هم مي‌توانيد به سادگي تشخيص اشتباه (دچار مشکل شده) را اصلاح نماييد.
Pro flavor نيز راه قدرتمندي براي طراحي فرم‌ها، انجام تغيير و تبديل‌هاي اسناد موجود براي اينکه حاوي فيلدهاي فرم شوند و پر کردن فرم‌هاست. آگاهي اندکي در برداشتن، تنظيم مقادير براي چندين ابزار برنامه و تغيير آن‌ها وجود دارد؛ اما در مقايسه با سودمندي و سهل الوصول بودن آن در حيني که از يک ابزار استفاده مي‌کند، بسيار اندک است.
 
ويرايش فهرست مطالب در نسخه Pro برنامه PDFpen باعث مي‌شود اين برنامه به Acrobat بسيار نزديک شود.
نسخه 8 هر دو برنامه عناصر متعددي اضافه کرده‌اند که مي‌توان آن ها را در Acrobat يافت که در PDFpen هنوز شاهد آن‌ها نيستيم؛ درست مانند مديريت و اعتبارسنجي امضاي ديجيتال و انواع جديدي از روش‌هاي تبديل (اکسپورت) از PDF به ديگر قالب‌ها؛ شامل Word. نسخه 9 را نمي‌توان به عنوان يک به‌روز‌رساني در نظر گرفت؛ اما اين نسخه با توسعه‌ها و اضافات کافي ارائه شده؛ خصوصا انواع متعدد گزينه‌هاي ارسال تصوير و مديريت حاشيه نويسي بهتر که در هنگام علامت گذاري روي يک PDF مفيد است.
نسخه Pro با اضافه کردن مواردي به گزينه‌هاي خود که براي مستمعين ويژه حياتي هستند، متفاوت از نسخه عادي شده است؛ شامل Microsoft Excel، Micosoft PowerPoint و خروجي PDF/A و فهرست مطالب و اياد و ويرايش فرم (در اين بررسي، ما به عملکرد هر دو برنامه با عنوان PDFpen اشاره کرده‌ايم که يادآور ويژگي‌هايي است که مربوط به PDFpenPro مي‌باشد).

در نسخه 9 چه چيزي جديد است

براي آن‌هايي که قبلا از PDFpen استفاده کرده‌اند يا آن را مي‌شناسند، تنها بايد به تعقيب ويژگي‌هاي جديد در نسخه 9 بپردازيم. Smile روي بهبود حاشيه نويسي‌هاي استفاده شده براي توضيح گذاشتن روي يک فايل PDF، ارسال قالب‌ها و کنترل‌ها و پشتيباني از فهرست مطالب متمرکز شده است (تنها نسخه Pro).
حاشيه نويسي‌ها به شما اجازه علامت گذاشتن روي يک فايل PDF و تسهيم نتايج را بدون تغيير و دستکاري PDF متضمن مي‌دهند. اين يک از قوي‌ترين ويژگي‌هاي برنامه PDFpen است که امکان دسترسي به چندين ابزار براي هايلايت کردن، اضافه کردن توضيحات، اشاره کردن به متن و نظير اين‌ها را فراهم مي‌کند.
اما در نسخه‌هاي قبلي، کار کردن با اين حاشيه نويسي‌ها اندکي سخت‌تر بود. نسخه 9 انتخاب چندين حاشيه نويسي را در يک مرتبه، کپي کردن متن، حذف آن‌ها و نشان دادن هايلايت‌ها در نماي کناري Annotations را ممکن کرده است. شما هم مي‌توانيد مشخص کنيد که فقط حاشيه نويسي‌ها چاپ شوند که اين باعث مي‌شود بررسي توضيحات به طور مجزا از سند در زماني که PDF ديگر در حال استفاده يا چاپ شدن است راحت‌تر شود.

براي آن‌هايي که به فهرست مطالب (TOC) نياز دارند يا بايد با مورد ديگري که در جاي ديگر ايجاد شده کار کنند، Acrobat تا‌کنون بهترين گزينه موجود است. PDFpenPro امکان وجود گزينه‌هاي TOC بسيار پيشرفته تر را براي تعامل پيچيده و جديدتر  فراهم مي‌کند. علاوه بر اين، ورودي‌هاي TOC را در حين تلفيق فايل‌ها ادغام مي‌کند.
در حالي که Preview و Acrobat راه‌هايي نسبتا قوي براي تبديل صفحات از قالب PDF به قالب‌هاي ديگر دارند، اين حيطه حيطه‌اي است که PDFpen در آن عقب مانده است. اين آخرين نسخه اندکي در اين حيطه جلو رفته و ميزباني از قالب‌هاي تصوير و گزينه‌هايي اضافه کرده که شامل TIFF يک بيتي (سياه و سفيد)، ارسال خاکستري و فايل‌هاي JPEG و PNG مي‌باشد. علاوه بر اين، امکان وجود طيفي از دقت تصوير (چگالي واقعي اندازه گيري شده بر‌حسب تعداد نقاط در هر اينچ) در تبديل کردن را مي‌دهد.
اغلب ديگر تغييرات باقيمانده نسخه 9 کلک‌هايي هستند که هر کسي از وجود آن‌ها استفاده خواهد کرد (مانند نمايش کنترل‌هاي تغيير اندازه براي مواردي که خارج از حاشيه صفحه قرار گرفته‌اند) يا مواردي که براي آن‌ها افراد با نيازهاي خاص تصادفا نشانه‌اي از آسودگي را الهام خواهند گرفت (نظير OCR افقي براي زبان‌هاي انديش نگارانه نظير چيني در PDFpenPro).

ادامه PDFPEN

PDFpen به ظاهر تقريبا همان تعداد ويژگي و گزينه‌هاي Adobe Acrobat را دارد؛ اما ما فهميديم که قادر به تشخيص چگونه انجام دادن آنچه در PDFpen مي‌خواهيم هستيم؛ در حالي که در اغلب موارد بايد در مورد مستندسازي وب مشورت بگيريم و به Acrobat اشاره کنيم تا به مقصدي که مي‌خواهيم برسيم. بخشي از آن به دليل آن است که Smile تصميم به استفاده از نوار ابزار رو به جلو (که در چند نسخه قبل معرفي شده است) متقارن در يک منوي Tools گرفته است.
مانند Acrobat، PDFpen ويراستار PDF غني است که به شما امکان کار با متن، تصاوير، ضمايم و حاشيه نويسي‌ها و ويرايش هر چيزي که روي يک صفحه به نظر مي‌رسد، شامل تمام آن عناصر را مي‌دهد. شما علاوه بر اين مي‌توانيد اشياء را پاک کنيد يا بخش‌هايي از يک سند را تدوين نماييد. اين ويرايش واقعي است که در آن داده‌هاي متضمن حذف شده‌اند؛ نه اينکه تنها يک نوار خالي پوشش يافته باشد. اين مجموعه ابزار زماني به جاي توليد يک فايل PDF توسط خودتان فايل به شما داده مي‌شود يا زماني که روي اصلاحاتي از سندي کار مي‌کنيد که در دست شماست و در ميان يک تيم رد و بدل مي‌شود نيز مفيد مي‌باشد.

1شما مي‌توانيد متني را انتخاب و کپي نماييد يا از ويژگي Correct Tect براي ويرايش آن استفاده کنيد. يک نقص PDFpen نسبت به  Acrobatدر چگونگي مديريت از قلم افتادگي‌ها در متن اصلاح شده است. Acrobat مي‌تواند فونت‌هاي تعبيه شده را بخواند؛ حتي آن‌هايي که زير مجموعه آن هستند (شامل تنها کاراکترهاي استفاده شده در سند)، و ظاهر دستکاري شده از شما در فونت اصلي هر گاه که ممکن باشد. PDFpen از فونت پيش فرض استفاده مي‌کند که استفاده از آن براي ايجاد اصلاح يکپارچه قابل استفاده از نظر زيباشناختي غير ممکن است.
شما مي‌توانيد اين مورد را با انتخاب فونت‌هاي نصب شده در OS X تنظيم کنيد، اما اين کار خيلي سودمند نيست. در يک سند که ما تست کرديم، PDFpen متن ويرايش شده را در کل صفحه با فونت‌هاي مختلف باز کرد؛ Acrobat ويرايش همان متن را به خوبي مديريت کرد.
هر دو نسخه به شما اجازه پر کردن فرم فيلدهاي ايجاد شده در ديگر نرم‌افزارها را مي‌دهند. اگر لازم است فرم‌هاي خود را ايجاد کنيد، نسخه‌هاي Pro مي‌توانند فرم فيلدها را به صورت اتوماتيک ايجاد کنند يا شما مي‌توانيد آن‌ها را به صورت دستي تغيير داده و ظاهر آن‌ها را قالب بندي کنيد. توليد اتوماتيک کاملا تعجب برانگيز است: ما تصاوير اسکن شده– نه تنها PDF‌ها – را در نرم‌افزار PDFpenPro باز کرديم که خطوط پيوسته‌اي با برچسب‌هايي زير آن براي نام، نام وسط و نام خانوادگي و ديگر ورودي‌هاي مشابه داشت و آن‌ها را به فيلدهاي مجزا تقسيم مي‌کرد. Pro حتي مي‌تواند دکمه‌اي در يک فايل PDF تعبيه کند که به فرد اجازه پر کردن آن براي ارسال داده‌هاي فرم يا PDF پر شده را در يک وب سرور يا ارسال از طريق ايميل مي‌دهد.
 
يک شکاف ناهنجار در PDFpen، مشکل بودن ارائه اين امکان است که ويرايش در همان فونت صورت گيرد که در اين مثال به نوعي انفجار رده‌ها منجر مي‌‌شود.
ما معمولا از PDFpen براي تبديل اسناد يا تصاوير اسکن شده با استفاده از موتور OCR داخلي آن از OmniPage استفاده مي‌کنيم. نرم‌افزار زماني که سندي را باز مي‌کنيد، تصاويري دارد که مي‌توان آن‌ها را تجزيه و تحليل کرد و به شما اعلان مي‌کند، هر چند شما مي‌توانيد اين اعلام را غير‌فعال کنيد (در اينجا يک نکته وجود دارد: گزينه Edit?OCR در اغلب  موارد در زماني که برنامه فکر نمي‌کند که تني براي تشخيص وجود داشته باشد خاموش است؛ Command و Option را فشار دهيد و منوي Edit را انتخاب کنيد؛ مي‌توانيد از OCR استفاده کنيد).
نرم‌افزار OCR بسيار دقيق است؛ حتي براي متن بسيار انحطاط يافته. ما آن را روي صفحات روزنامه قديمي با تايپ بسيار کم امتحان کرده‌ايم و متوجه شديم که کارکرد بسيار خوبي دارد. در خروجي نوشته شده تايپي يا کامپيوتري، تقريبا در آزمايش ما عالي بود. وقتي آن را تبديل کنيد، مي‌توانيد در سند جستجو کنيد يا متن را در لايه ايزوله شده نمايش دهيد.
 
PDFpenPRo ترتيب فيلدهاي پيچيده را در زمان ايجاد اتوماتيک فرم‌هاي پر شده تشخيص مي‌دهد. نسخه Pro به شما امکان اصلاح متن را هم مي‌دهد.
نسخه 8 امضاهاي ديجيتاي را اضافه کرده و PDFpen نشان مي‌دهد که يک PDF سبز است و checkmark (علامت کنترل) دارد؛ يعني برنامه آن را تاييد کرده است؛ با کليک کردن روي گوشه مي‌توانيد جزئيات فني علاوه بر سازماني نشان دهيد.
ما فهميديم که وارد شدن به PDFpen در نسخه 8 با ضعف‌هايي همراه است و اين ضعف‌ها، در نسخه 9 هم مشاهده مي‌شوند.
شما بايد Tools?Signature Field را انتخاب کرده و روي يک سند کليک کنيد؛ يک امضا ترسيم نماييد (يا حداقل روي يک فيلد رسم شده کليک کنيد) و پس از آن مي‌توانيد مجوز موجود را انتخاب کنيد يا يک مجوز که خودتان امضاء کرده‌ايد، ايجاد نماييد.

4PDFpen مي‌تواند از ارزيابي استفاده کند که اين يک ويژگي است که بخشي از مشخصات PDF است؛ اما معمولا تنها زماني مشارکت يافته که نرم‌افزار طراحي معماري يا کامپيوتري (CAD) يک فايل PDF را ارسال کرده باشد. با PDFي که مقياس و واحدهايي تعبيه مي‌کند، ابزار ارزيابي آن‌ها را طبق آن نشان مي‌دهد. اما شما مي‌توانيد از آن با هر PDF که مي‌خواهيد استفاده کنيد که در آن PDFpen از مقياس‌هاي صريح سند (نظير 5/8 در 11 اينچ) به عنوان مبنايي از ابعادي استفاده مي‌کند که شما مي‌توانيد آن‌ها را بر‌حسب points (تعداد نقاط)، اينچ يا ميليمتر نشان دهيد. ارزيابي‌ها تنها مي‌توانند در يک وهله انجام شوند، نمي‌توان آن‌ها را ذخيره کرد و نمي‌توان آن‌ها را ويرايش کرد؛ تنها مي‌توان آن‌ها را از مکان آغاز (شروع) به پايان کشيد که اين باعث مي‌شود کمتر از آنچه که به نظر مي‌رسد، مفيد شوند.
PDF‌ها مي‌توانند از ضمايم و حاشيه نويسي‌ها پشتيباني کنند و PDFpen به يک فايل PDF اجازه مي‌دهد به عنوان يک نوع خورجين يا يک برچسب نکته دار که مزين به يک کپي علامت گذاري شده مي‌باشد، عمل کند. PDFpen اوليه بيشتر از يک مشاهده کننده است؛ در حالي که نسخه Pro  مي‌تواند ضمايم و حاشيه نويسي‌هايي اضافه و حذف کند. هر دو نسخه به شما اجازه ضبط حاشيه نويسي‌هايي که مي‌خواهيد به يک PDF اضافه کنيد و همچنين بازپخش آن‌ها را مي‌دهند.

نسخه 8 ارسال محلي متن و تصاوير را به عنوان يک فايل Word (هر دو نسخه) يا Excel (تنها نسخه Pro) اضافه کرده است که در آن نسخه‌هاي قبلي PDF را براي پردازش به سرورهاي Smile ارسال مي‌کردند. ما يک PDF حرفه‌اي را که شامل جدولي با جزئيات زياد بود، تبديل (export) کرديم و نسخه حاصله در Word تقريبا از نظر پيکسلي عالي بوده و کاملا قابل ويرايش بود. همان PDF به Excel در نسخه Pro با جزئيات جدولي مناسبي تبديل شد که شامل ادغام و بسط سلول‌ها بود. حتي يک PDF يا داده‌هاي جدولي و تصاوير اندک به خوبي به Excel تبديل مي‌شد.
تکامل سرور در نسخه 9 هنوز هم براي PowerPoint و PDF/A نياز است (قالب آرشيو شده‌اي از PDF). اين يک ريسک امنيتي است؛ چون فايل‌هاي شما به صورت در هم ريخته به Smile ارائه شده‌اند؛ بدون در نظر گرفتن ميزان قابل اعتماد بودن آن‌ها و ايمن بودن سيستم‌هاي آن‌ها و علاوه بر اين، مستلزم Online بودن هم مي‌باشد.

در هم فرو ريختن Bugها

متاسفانه، در عرض آزمايش نسخه 9.0.1، ما چندين تصادم در حين انجام کارهاي عادي و روتين تجربه کرديم که برخي از آن‌ها مخرب بودند و تغييراتي که از زمان ذخيره نسخه قبلي ذخيره کرده بوديم را از دست داديم. اين در حيني اتفاق افتاد که سعي در انتخاب گزينه‌هاي حاشيه نويسي در کادر محاوره‌اي Print داشتيم؛ در حالي که توضيحات
(حاشيه نويسي‌ها) در حين اضافه کردن فيلد امضاي ديجيتالي به يک صفحه چاپ مي‌شدند.
به نظر مي‌رسيد که برخي از کار افتادگي‌ها (تصادم‌ها) در يک گذر اتفاق مي‌افتند؛ اما پس از راه‌اندازي مجدد و تلاش براي انجام مجدد همان کار، مشکلي وجود نداشت و کار بدون هيچ وقفه‌اي انجام مي‌شد. ما فکر مي‌کنيم که قطعا Smile تمامي bugهايي که منجر به اين تصادم‌ها مي‌شود را رفع خواهد کرد و ما گزارش تمامي آن‌ها را به شرکت اعلام کرده‌ايم.
اما بايد گفت انتظار ما از نرم‌افزار در سال 2017 در دستکاري اسناد اين است که از برخي فرم‌هاي روزنامه نگاري يا ذخيره مداوم استفاده کنند؛ همان طور که در Pages، BBEdit، InDesign و ديگر نرم‌افزارهاي تجاري و حرفه‌اي شاهد آن هستيم. با آن برنامه‌ها، حتي يک تصادم نرم‌افزاري در اغلب موارد کمتر از آخرين کليد زده شده را پس از راه‌اندازي برنامه از دست مي‌دهد، چون مي‌تواند تغييرات واسط را بازيابي نمايد.
اين باعث شد نمره‌اي که به برنامه بدهيم، پايين بيايد و اين حوزه‌اي است که ما اميدواريم smile در آينده روي آن کار کند و اين را با توجه به پشتيباني گسترده‌اي که از ذخيره پيوسته واسط در ديگر برنامه‌ها ديده‌ايم اظهار مي‌کنيم.

قيمت‌گذاري

Smile لايسنس‌هاي تک کاربره را به قيمت 75 دلار و 125 دلار براي نسخه‌هاي عادي و Pro مي‌فروشد؛ خاص مستقيما از طريق سايت شرکت باشد يا از طريق Mac App Store. Mac App Store از به‌روز‌رساني‌ها يا لايسنس‌هاي خانوادگي و تجاري چند کاربره پشتيباني نمي‌کند که مي‌توان آن‌ها را مستقيما خريداري کرد.
Smile هزينه 30 دلاري براي به‌روز‌رساني‌هاي هر دو نسخه تعيين کرده و 50 دلار براي تبديل از PDFpen به PDFpenPro 9 معين کرده است. آن‌هايي که نسخه قبلي را از طريقMac App Store  خريداري کرده‌اند، بايد آن نسخه نصب شده روي Mac خود را رها کنند و سپس نسخه 9 را مستقيما از سايتSmile  دانلود کنند. در راه‌اندازي، نسخه Smile کپي قبلي Mac App Store را شناسايي خواهد کرد و قيمت به‌روز‌رساني را ارائه مي‌دهند.

حرف آخر

ممکن است کاربران بلند‌مدت در صورتي که ليست ويژگي‌هاي جديد متقاعد کننده نباشد (به سايت go.macworld.com/pdfpen100 مراجعه نماييد) از اين ‌به‌روز رساني استفاده کنند؛ هر چند قضاوت در مورد قيمت به‌روزرساني 30 دلاري آنقدرها مشکل نيست. کاربران جديد شاهد بهبود اندکي در فضاي خالي ميان Acrobat و PDFpenPro يا حتي نسخه PDFpen معمولي خواهند بود.

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s