مقالات

بررسی Core i7-8700K: پاسخ Intel به Ryzen سریع‌تر و ارزان‌تر از همیشه است

Coffee Lake از Intel عملکردی را با قیمتی ارائه می کند که تا به امروز از این شرکت بزرگ پردازنده ندیده اید.


نویسنده: Gordon Mah Ung
منبع: Mac World

پردازنده Core i7-8700K نسل هشتم Intel، نسخه اي براي دنياي واقعي از پردازشگرهاي با کارآيي بالا، با مانند Core i9 با قيمت 2،000 دلار و AMD RYzenTripripper با قيمت 1،000 دلار مي باشد که نبرد واقعي براي خريد اين پردازشگر بين کاربران دسک تاپ با اين قيمت شگفت آور (حداقل براي Intel) 359 دلار خواهد بود که کد اسمي آن Coffee Lake است.
در حقيقت، Core i7-8700K اولين پاسخ واقعي Intel به سري پيشرفت AMD از پردازنده‌هاي Ryzen 5 و7 Ryzen است و جايگزيني مناسب براي پردازنده‌هاي مبتني بر Zen مي باشد؛ اما به چه ميزان سريع است و چه CPU را بايد بخريديد؟ به خواندن ادامه دهيد تا متوجه شويد.

Coffee Lake چيست؟

قانون مور هنوز هم برقرار است؛ اما توانايي کاهش مدار CPU و افزايش تراکم آن به شدت کاهش يافته است. براي مثال، Coffee Lake بر اساس همان فرآيند 14 نانومتر است که اين شرکت با خطوط پردازنده‌هاي لپ‌تاپ Broadwell خود در سال 2014 معرفي کرد. از آن به بعد، Intel از فرآيند 14nm در Skylake، Kaby Lake و در حال حاضر Lake Coffee استفاده کرده است.
با اين حال، با وجود روند مشابه، Intel مي‌گويد اين پيشرفت کافي در راستاي چگونگي تماس با لپ‌تاپ¬هاي "14nm plus plus" است. به زبان ساده‌تر مي‌شود فکر کرد که Coffee Lake به عنوان يک تراشه پيشرفته Kaby نسل هفتم با دو هسته بهبود يافته اضافي است؛ هرچند برخي تغييرات ظريف‌تر هم وجود دارد.
بنابراين بله، با ديد بدبينانه، تنها بخش واقعي "نسل هشتم" آن احتمالا نامش مي‌باشد. افرادي که يک ذهن بخشنده دارند، تراشه‌هاي نسل هشتم را به عنوان يک پيشرفت بزرگ براي Intel مي‌دانند که شرکتي است که پردازنده‌هاي چهار هسته‌اي را به عنوان مدل‌هاي لوکس به طور انحصاري براي ده سال گذشته ارائه مي‌دهد. در نظر بگيريد که زماني Intel 1000 دلار براي پردازنده‌هاي 6 هسته‌اي خود قيمت داده است. در Coffee Lake، دو هسته اضافي ديگر هم براي تقريبا همان قيمت قبلي براي Kaby Lake و Skylake داريم.

چرا Coffee Lake نياز به يک مادربرد جديد دارد؟

اگرچه Coffee Lake اساسا يک پردازنده بهبود يافته KabyLake است، بعضي از تغييرات کليدي باعث مي‌شود طرفداران Intel به راحتي نااميد شوند. يکي از اصلي‌ترين اين ويژگي‌ها ناسازگاري با مادربردهاي قديمي‌تر است؛ علي‌رغم استفاده از همان سوکت فيزيکي LGA1151.
چرا، Intel، چرا؟ اين شرکت چندين تغيير را ذکر مي‌کند. اولين آن پشتيباني رسمي از DDR4 / 2666 به جاي DDR4 / 2400 است. RAM با کلاک بالاتر نياز به چيدمان فشرده‌تري از سيم‌ها و يا «رديابي‌ها» بر روي مادربرد دارد که طرح فشرده‌تر جديدي را الزام مي کند.
Coffee Lake همچنين اورکلاکينگ "براي هر هسته" که در ابتدا با Core i7-6950X Broadwell-E معرفي شد را نيز به کار گرفته است. اين کار اجازه مي‌دهد تا يک کاربر بتواند هسته‌ها را به صورت جداگانه بر اساس حجم کاري اورکلاک کند.
اين شرکت اعلام کرد که همه اين‌ها به چيپ ست Z370 اضافه شده است که در مادربردهاي جديد وجود دارد. با اين حال، يکي از چيزهايي که روشن نيست، اين است که چرا Z370 با پردازنده‌هاي قديمي‌تر کار نخواهد کرد. از آنجا که هر دوي Z270 و Z370 از يک سوکت مشابه استفاده مي‌کنند و تقريبا همان چيپ ست را دارند، چرا نمي‌توانيد Kaby Lake نسل هفتم را در نسل جديد Coffee Maker Z370 قرار دهيد؟ چيزي که Intel مي‌گويد اين است که شرکاي سازنده مادربرد اين شرکت، خواهان يک جدايي کامل از مدل‌هاي قبلي با چيپ ست جديد هستند.

تستش چطور بود؟

براي اين بررسي، ما تراشه برتر اين سري؛ يعني Core i7-8700K را مدنظر گرفتيم. آن را با رقيب درجه اولش؛ يعنيAMD's Ryzen 7 1700X مقايسه کرديم. اگرچه 399 دلار قيمت گذاري شده است، به راحتي توانستيم اين تراشه را با 359 دلار در Amazon.com پيدا کنيم که حتي در حراجي‌ها ارزان‌تر هم گير مي‌آيد.
بررسي اصلي ما از Ryzen 7 بر روي پردازنده رده بالاي Ryzen7 1800X متمرکز شده بود؛ اما از ماه مارس تا الان خيلي چيزها تغيير کرده است. بنابراين بيلد اصلي Asus Crosshair VI Hero را گرفتيم، به آخرين BIOS موجود به‌روز‌رساني کرده، يک نسخه تازه ويندوز 10 و آخرين درايو AMD و برنامه قدرت Ryzen را نصب کرديم.
همچنين RAM را تغيير داديم. تست Ryzen اصلي ما تمام اسلات‌هاي DDR4 RAM را پر کرد که سرعت حافظه را به DDR4 / 2133 استاندارد JEDEC محدود کرد (يکي از محدوديت‌هاي Ryzen). براي مقايسه Coffee Lake، 16 گيگابايت DDR4 / 3200 را گذاشتيم تا بتوانيم هر کاري را بکنيم تا Ryzen خوب ظاهر شود. اگر در جريان اين قضايا نيستيد، اين را بدانيد که کنترل کننده حافظه Ryzen و Infinity Fabric يک ارتباط بسيار نزديک دارند و هر چقدر کلاک حافظه‌اي که استفاده مي‌کنيد بالاتر باشد، پتانسيل عملکرد بالاتري دارد.
براي GPU ما دوباره يک کارت گرافيک GeForce GTX 1080 Founders Edition با آخرين درايور Nvidia را گرفتيم.
در کنار Intel، ما يک کارت گرافيک Gigabyte Aorus Gaming 7 با کارت گرافيک GeForce GTX 1080، يک ويندوز 10 تازه نصب شده و همان مدل Kingston SATA SSD براي درايو اصلي اوليه به کار گرفتيم.
براي RAM، ابتدا از يک مجموعه 16 GB DDR4 / 3200 مطابق با ساخت Ryzen استفاده کرديم. هنگام کاليبراسيون سيستم در برابر اعداد ارائه شده توسط Intel، متوجه شديم زماني که پروفايل XMP براي 3200 مگاهرتز انتخاب مي‌شود، سيستم در واقع کندتر کار مي‌کند. در نهايت، يک جفت ديگري از ماژول‌هاي 2400 مگاهرتز را جايگزين کرديم و به اعدادي که Intel گفته بود انتظار دارد برسيم، نزديک‌تر شديم.

عملکرد Core i7-8700K

براي ريز شدن در ويژگي‌هاي عملکردي Core i7-8700K، اين پردازنده را با تست‌هاي زيادي در رندر، رمزگذاري و ديگر تست‌هاي بهره‌وري به کار گرفتيم. اگر اکثر اوقات از برنامه‌هاي Office، مرورگر و بازي استفاده مي‌کنيد، عملکرد در تست تک رشته‌اي براي شما بيشتر اهميت دارد. اگر ويديو ويرايش مي‌کنيد يا ساير وظايف سنگين پردازنده را در رايانه خود انجام مي‌دهيد، توجه بيشتري به عملکرد چند رشته‌اي داشته باشيد.

تست عملکرد Cinebench R15

اولين تست ما R15Cinebench از Maxon مي‌باشد که يک معيار رايگان و محبوب براساس همان موتور استفاده شده در برنامه حرفه‌اي Cinema 4D از اين شرکت مي¬باشد. رندر حرفه‌اي 3D هسته و رشته‌هاي متعدد CPU را دوست دارد و تنظيمات پيش فرض براي Cinebench اين مي‌باشد که از تمام هسته‌هاي موجود بهره ببرد.
نتايج چند رشته‌اي واضح نبود؛ زيرا پردازنده‌هايي که ما بر اساس آن‌ها کار کرديم، بر پايه تعداد رشته کار مي‌کنند. در يک ليست ديوانه وار، تراشه‌هاي Core i9 Intel و Threadripper از AMD را داريم. در اين مقايسه ليست عملکرد بهتر بر اساس تعداد هسته‌ها و همچنين اينکه آيا پردازنده‌ها داراي Symmetric Multithreading (SMT) و يا چيزي که Intel به آن Hyper-Threading مي‌گويد هستند يا خير، شکل گرفت.

در تست‌هاي چند رشته‌اي، Core i7-8700K جديد (نوار نارنجي دوم در نمودار بالا) بين عملکرد پردازنده 6 هسته‌اي و پردازنده 8 هسته‌اي قرار گرفت. در Cinebench که با تعداد هسته‌ها هماهنگي بسيار خوبي داشت، به عملکرد يک پردازنده 8 هسته بسيار نزديک شد.
Ryzen 7 1700X به راحتي از Core i7-8700K پيشي گرفت؛ اما اگر هر گونه شک و ترديد داريد که آيا Core i7-8700K در مقايسه با تراشه Ryzen 5 6 هسته‌اي از AMD بهتر است يا خير، نتيجه بالا پاسخ اين سوال را مي‌دهد.
همچنين Cinebench را در حالت تک رشته نيز اجرا کرديم تا عملکرد يک CPU هنگامي که يک برنامه يا بازي تنها از يک هسته استفاده مي‌کند را اندازه گيري کنيم. در بيشتر موارد، چنين تست‌هايي به نفع CPU هايي با سرعت بيشتر و کارآيي بيشتر مي‌باشند. درCore i7-8700K کاملا مشخص است.

با افزايش کلاک 4.7 گيگاهرتز، Core i7-8700K از غول قبلي؛ يعني Core i7-7700K که داراي کلاک افزايش يافته 4.5 گيگاهرتز است، پيشي گرفت. Intel در واقع در عملکرد تک رشته‌اي با نسل 8، Kaby Lake و Skylake-X که به طور منظم پشت سر هم و جلوتر از پردازنده‌هاي قديمي Intel و تراشه‌هايAMD قرار دارند، بهتر عمل مي‌کند.
طرفداران AMD اعتراض خواهند کرد که عملکرد يک رشته‌اي در دنياي چند رشته اهميتي ندارد؛ اما حقيقت عجيب و غريب اين است که تعداد زيادي از برنامه‌هاي کاربردي و بازي‌ها بيش از يک هسته CPU در يک زمان را به کار نمي‌گيرند. به جاي اينکه از Ryzen 7 1700X در آزمون چند رشته‌اي عقب بيفتد، Core i7-8700K اين مسابقه را با اختلاف بالايي برد.

عملکرد در تست Blender

تست دوم ما يک برنامه رندر 3D ديگر به نام Blender است که يک نرم‌افزار رايگان منبع باز است که در بسياري از فيلم‌هاي مستقل استفاده زيادي دارد. مانند Cinebench، به نفع هسته‌ها و رشته‌هاي بيشتر عمل مي‌کند؛ اما متوجه شديم که هميشه هم تعداد هسته را به خوبي نمي‌سنجد.
عملکرد Blender مي‌تواند تا مقدار زيادي با حجم کاري که به آن داده مي‌شود، متفاوت باشد. براي اين آزمون، ما از تست رايگان BMW CPU استفاده مي‌کنيم. نتيجه قدرت محض اين پردازنده کوچک 6 هسته Coffee Lake را نشان مي‌دهد که با 6 هسته Ryzen 5 و
Core i7 Broadwell-E قابل مقايسه نيست. نمره آن، در واقع حتي با 8 هسته Ryzen 7 1700X هم مشابه است. يک چيپ 6 هسته‌اي که مي‌تواند با تراشه 8 هسته‌اي رقابت کند قابل احترام است.

عملکرد در تست POV-Ray

Vision Raytracer (POV-Ray) يک ردياب پرتو است که به دوران Commodore Amiga بر مي‌گردد. مانند Blender و Cinebench، به طور کلي به نفع CPU با هسته‌هاي کارآمدتر مي‌باشد. يک بار ديگر مي‌بينيم که Core i7-8700K6 هسته‌اي (نوار نارنجي دوم در زير) نزديک به پردازنده‌هاي 8 هسته‌اي نسبت به بقيه تراشه‌هاي 6 هسته‌اي با با توجه به معيار داخلي جلوتر است.
همچنين تست تک رشته‌اي داخلي POV-Ray را نيز اجرا کرديم. جاي تعجب نيست که پردازنده Core i7-8700K (آبي کم رنگ ، در زير) و Core i7-7700K (صورتي کم رنگ در زير) داراي دماي بالا هستند. اين رتبه بندي پيشي گرفتن Intel در برنامه‌هاي تک رشته‌اي را تقويت مي‌کند؛ درست همان طور که در Cinebench ديديم. اولين پردازنده AMD در رتبه 9 قرار دارد. اگر مي‌خواهيد بدانيد که چرا Ryzen 7 1700X در مقابل Ryzen 5 1600X6 هسته‌اي ارزان‌تر شکست خورد؛ احتمالا به دليل سرعت کمي بيشتر تراشه 6 هسته‌اي اقتصادي مي‌باشد.

تست Corona Renderer

تست نهايي 3D ما نسبتا براي خودمان جديد است و در واقع از طريق AMD با آن آشنا شديم. مجموعه نمونه ما کوچکتر است؛ اما دوباره نشان مي‌دهد که Ryzen7 1700X نمي‌تواند به Core i7-8700K (نوار آبي در پايين) برسد. Ryzen 7 برنده بود؛ اما با يک حاشيه باريک که با توجه به اينکه چهار رشته بيشتر از Core i7-8700K دارد خيلي جالب نيست.

تست Handbrake Encode

البته که همه چيز در مورد رندر 3D نيست. به جاي آن، احتمالا افرادي هم با رمزگذاري ويديو سر و کار داشته باشند که براي تست آن رمزگذار رايگان و محبوب Handbrake وجود دارد. براي اين آزمون از يک نسخه قديمي‌تر استفاده مي‌کنيم و يک فايل MKV 30 گيگابايتي 1080p را با استفاده از پيش تنظيم Android Tablet تبديل مي‌کنيم. Handbrake به نفع CPU ها با هسته‌ها و رشته‌هاي بيشتر است و همان روند قبلي را مي‌بينيم: Core i7-8700K (نوار دوم نارنجي، در زير) به پردازنده‌هاي 8 هسته‌اي بيشتر نزديک است تا تراشه‌هاي 6 هسته‌اي. برتري گرفتن نسبت به تراشه‌هاي 8 هسته‌اي Ryzen يا Broadwell-E کافي نيست؛ بلکه خيلي نزديک‌تر از انتظار قرار گرفته است.

تست Adobe Premiere Creative Cloud 2017

تست ويديوي بعدي Premiere Creative Cloud 2017 حرفه‌اي از Adobe مي‌باشد که براي رمزگذاري يک پروژه واقعي ويديويي که توسط گروه ويديويي ما با کيفيت 4K با دوربين Sony Alpha گرفته شده، مي‌باشد.
براي اين تست، يک پروژه ويديويي بر روي يک SSD Plextor PCIe SSD بود و پروژه را باز هم بر روي همان دستگاه ذخيره کرديم تا تغييرات ذخيره سازي را از تست حذف کنيم.
از Premiere براي کدگذاري با Pre-set Blu-ray استفاده و گزينه Quality Maximum Render را انتخاب کرديم که در هنگام تغيير دقت تصوير کيفيت تصوير افزايش مي‌يابد (که ما نيز انجام داديم). مشخص شد که Premiere از CPU به جاي GPU براي رمزگذاري استفاده مي‌کند.
بعضي از متخصصان ويديو استفاده از CPU که بسيار کندتر مي‌باشد را براي کارهاي ويديويي مناسب نمي‌دادند؛ در حالي که متخصصان کيفيت تصوير معتقدند بهترين نتيجه با استفاده از CPU به دست مي‌آيد.

اين نتايج نيز دوباره Core i7-8700K6 هسته اي را نزديک به تراشه‌هاي 8 هسته‌اي قرار داد. اما براي اينکه به خاطر انتخاب رمزگذار CPU مورد انتقاد متخصصين ويديو قرار نگيريم، بنابراين از GeForce GTX 1080 مبتني بر CUDA نيز براي رمزگذاري استفاده کرديم. اگرچه برخي معتقدند CPU هيچ تفاوتي را نشان نمي‌دهد، روشن است که تعداد هسته‌ها هنوز هم براي يک پردازشگر GPU مهم است. همچنين مشخص است که Core i7-8700K مي‌تواند هم رده پردازنده‌هاي 8 هسته‌اي قرار گيرد.

عملکرد گيمينگ Core i7-8700K

براي تست Threadripper و Core i9 بر روي عملکرد بازي متمرکز نشديم؛ زيرا اين نکته وجود دارد که کساني که CPUهاي 1000 و 2000 دلاري را خريداري مي‌کنند، براي کارهاي رندر و رمزگذاري است و نه بازي.
زماني که در مورد چيپ‌هاي اصلي 360 دلاري صحبت مي‌کنيد (البته تراشه‌هاي اصلي با آخرين تکنولوژي)، بازي بسيار بيشتر اهميت پيدا مي‌کند. از آنجا که مي‌خواستيم آخرين درايورهاي GeForce را در تست‌ها استفاده کنيم، نتايج خود را به Ryzen 7 1700X و Core i7-8700K محدود کرديم؛ زيرا پردازنده ديگري در ليست نداشتيم که از جديدترين درايورهاي GPU استفاده کند.

عملکرد 3DMark Time Spy

تست اول ما آزمون 3DMark Time Spy از Futuremark است. Futuremark مي‌داند که چگونه صحنه‌هاي تست زيبا را ايجاد کند و Time Spy نيز خوب ظاهر شده است. براي اين تست، ما نمره CPU در Time Spy را ثبت کرديم که واضح است که بر CPU تمرکز دارد و نه GPU.
Time Spy نيز به نفع هسته‌هاي بيشتر عمل مي‌کند که خبر خوبي براي AMD است که Ryzen 7 1700X8 هسته اي آن در جلو قرار دارد.

بازي Middle-earth: Shadows of Mordor

موضوعي که وجود دارد، اين است که Time Spy از DirectX 12 و توانايي API جديد براي استفاده از هسته‌هاي بيشتر CPUبهره مي برد. متاسفانه بسياري از بازي‌ها به داشتن يک پردازنده 8 هسته‌اي اهميت زيادي نمي‌دهند. به عنوان مثال، ما از Middle-earth: Shadows of Mordor با بسته با وضوح بالا براي دنبال کردن عملکرد واقعي دو تراشه در دنياي واقعي استفاده کرديم. آن برتري که Ryzen 7 1700X در Time Spy 1.0 داشت ناپديد شد و Core i7-8700K به جاي اينکه کمي عقب بيفتد، در هنگامي که بازي در تنظيمات حداکثر بود کمي جلوتر افتاد. براي اينکه درک بهتري از اينکه اگر کارت گرافيک محدوديتي در عملکرد ايجاد نکند چه اتفاق مي‌افتد، داشته باشيد، همچنين
Shadows of Mordor را با استفاده از تنظيمات بالا به جاي حداکثر نيز اجرا کرديم. جاي تعجب نيست، اين نتيجه به نفع سرعت بالاي کلاک Core i7-8700K عمل مي‌کند و مي‌توانيد ببينيد که شکاف عملکرد کمي بيشتر شده است.

عملکرد Rise of the Tomb Raider

همچنين Rise of the Tomb Raider را با دقت تصوير x1080 1920 با بالاترين پيش فرض کيفيت تصوير، در حالت DirectX 11 به جاي DirectX 12 اجرا کرديم. Core i7-8700K در اينجا عقب افتاد. اگر فکر مي‌کنيد اين خطاي DirectX 11 است، ما در حالت DirectX 12 نيز اجرا کرديم که در واقع برتري بيشتري به Core i7 داد.
به ياد داشته باشيد که Rise of the Tomb Raider اخيرا يک پچ دريافت کرده است که عملکرد آن را در CPU هاي جديد Ryzen بهبود مي‌بخشد. اين احتمالا تنها شامل مزيت زياد به دليل سرعت کلاک مي‌باشد که Core i7 را در جلو قرار مي‌دهد.

بازي Tom Clancy's Rainbow Six Siege

همانند Rise of the Tomb Raider،Tom Clancy's Rainbow Six Siege موافق بود که استفاده از سرعت کلاک Core i7 را به Ryzen 7 برتري مي‌دهد.
همان طور که با در اکثر بازي‌ها ديده مي‌شود، هر چند هنگامي که کيفيت تصوير را به تنظيمات بالاتر افزايش مي‌دهيد، در واقع به يک تست GPU تبديل مي‌شود. به عنوان مثال، در On Rainbow Six Siege، Core i7 برنده شد؛ اما نتايج بسيار نزديک بود.

بازي Deus Ex Divided

اخبار بد براي Ryzen7 در Deus Ex: Mankind Divided ظاهر شد. اين بازي خاص يکي از چندين AMD هايي است که در اوايل به اين عنوان شناحته شده بود که در Ryzen بهتر عمل مي‌کند. با وضوح 1080x1920 و بالاترين تنظيمات، Ryzen7 نتوانست آن سرعت کلاک بالا را شکست دهد. Core i7 پيشي گرفت.
واقعيت اين است که اکثر مردم با GPUهاي قوي تمايل به بازي با تنظيمات بالا يا متوسط ندارند، بلکه Ultra را انتخاب مي‌کنند. زماني که اين کار را انجام مي‌دهيد ( GPU بيشتر درگير مي‌شود)، ديگر خيلي براي تست ما در اينجا اهميتي ندارد، دارد؟

بازي Ashes of the Singularity: Escalation

آخرين تست ما Ashes of the Singularity: Escalationاز Stardockمي‌باشد که توسط Oxide به عنوان يک نمايش از قابليت DirectX 12 ساخته شده، بازي را در 1080x1920 با استفاده از تنظيمات حداکثر اجرا کرديم. ممکن است اين تنظيمات را انتخاب کنيد تا به يک تست GPU تبديل شود، اما Oxide در يک معيار بيشتر براي تست CPU تا GPU کدگذاري شده است. هنگامي که CPU Focused را انتخاب کرديم، Ryzen7 و 8 هسته¬¬اي از 6 هسته Core i7 جلوتر قرار گرفت. با اين حال، اين يک استثنا بود. در بيشتر موارد، سرعت بالاتر پردازنده Core i7 آن را در بيشتر بازي‌ها نسبت به Ryzen7 در وضعيت بهتري قرار داد. آيا اين نتيجه خيلي مهم است؟ احتمالا نه.

مقايسه عددي

قبل از اينکه به پايان اين مقاله برسيم، دو نمودار ديگر نيز نشان خواهيم داد. اولين نمودار CinebenchR15 است، اما حجم کاري به صورت دستي براي اجرا از تک هسته تا 16 هسته تنظيم شد. اگر به نتايج نگاه کنيد، مي‌توانيد نقاط قوت هر يک از CPU هاي 360 دلاري را مشاهده کنيد. در اکثر موارد، Core i7 (ميله‌هاي نارنجي) برتري داشت تا زماني که به حدود 12 رشته در Cinebench رسيد.جاي تعجب نيست؛ زيرا اين يک پردازنده 6 هسته‌اي در مقايسه با يک پردازنده 8 هسته‌اي است.
يکي از چيزهايي که نمودار ما به خوبي نشان نمي‌دهد، به علت مقياس بندي، مقدار برتري که Core i7-8700K در اين وظايف با رشته کمتر دارد، مي‌باشد. بنابراين اعداد را براي پيدا کردن درصد تفاوتي که Core i7-8700K در مقابل Ryzen 7 1700X دارد ارائه کرديم.

نتايج تقريبا به وضوح برتري که Core i7-8700K تا حدود 6 رشته داشت را نشان مي‌دهند. به نظر ما بخش عمده‌اي از آن، به دليل مزيت استفاده از سرعت کلاک مي‌باشد. همچنين سرعت کلاک CPU در اين تست‌ها را گزارش کرديم و متوجه شديم که در حالي که در اغلب اوقات Ryzen7 X1700 در يک رشته تا 3.9 گيگاهرتز کلاک مي‌شود ، به نظر مي‌رسد در 3.5 GHz قفل شده است. از سوي ديگر، پردازنده Core i7-8700K به 4.7 گيگاهرتز رسيد و به آرامي به 4.5 گيگاهرتز و 4.3 گيگاهرتز در طول حجم کاري رسيد. اين يک تفاوت بزرگ سرعت کلاک است که خود را نشان داد.

نتيجه گيري

در نهايت قضاوت ما در مورد Core i7-8700K به دو بخش تقسيم مي‌شود: عملکرد و قيمت.
در عملکرد، Core i7-8700K واقعا يک پردازنده عالي است. با سرعت بالا و ميکرو معماري کارآمد، از کلاس خود فاصله گرفته و مي‌تواند با CPU هاي با دو هسته بيشتر رقابت کند .اين کلاک بالا همچنين در کارهاي با رشته تک يا رشته کمتر بسيار مفيد است که اکثريت قريب به اتفاق مصرف کنندگان هر روز اين نوع کارها را انجام مي‌دهند.
در بسياري از موارد، Coffee Lake Core i7-8700K نشان دهنده يکي از ضعف‌هاي کليدي Intel در Core i7-7700K مي‌باشد.
در حالي که در کارهاي با رشته تک يا رشته کمتر سريع مي‌باشد، Kaby Lake چهار هسته‌اي در مقابل پردازنده‌هاي 8 هسته‌اي Ryzen در وظايف سنگين‌تر شکست مي‌خورد. Core i7-8700K در تمام کارهاي سنگين نسبت به پردازنده‌هايAMD برتري نمي‌گيرد، اما در بسياري از موارد خيلي نزديک مي‌شود و حتي در مواردي عملکردش مطابقت هم داشت.

هنگامي که Intel در نهايت Core i9-7980X18 هسته وCore i9-7980X 16 هسته خود را منتشر کرد، در واقع اين شرکت تاج برتري عملکرد را از پردازنده Threadripper از AMD گرفت. با اين حال، تعداد کمي از کاربران Intel را در اين رده پردازنده جدي گرفتند؛ زيرا قيمت اين پردازنده‌ها تا حدي بالا بود که روشن بود که Intel قصد ندارد تعداد زيادي را به فروش برساند.
در Coffee Lake مشخص است که Intel واقعا مي‌خواهد آن‌ها را به فروش برساند. در ليست قيمت 360 دلاري، با Ryzen 7 1700X از AMD قابل مقايسه است که قيمت 400 دلاري دارد؛ اما مي‌توان آن را با 300 تا 360 دلار خريداري کرد.
از آنجا که در ابتدا شک و ترديد داشتيم که چگونگي پردازشگر 6 هسته‌اي Intel مي‌تواند با تراشه‌هاي 8 هسته‌اي AMD هم تراز شود، تست‌هاي ما نشان مي‌دهد که Coffee Lake بسيار بيشتر از آن چيزي که ما انتظار داشتيم قابليت رقابت دارد و بسيار ارزان‌تر از مدل‌هاي قبلي Intel هم مي‌باشد.

راهنماي خريد

اگر اغلب براي بازي، کارهاي دفتري و استفاده از مرورگر از سيستم خود استفاده مي‌کنيد و قصد نداريد که تنها برنامه‌هاي ايجاد محتوا را داشته باشيد، Core i7-8700K را در مقابل Ryzen7 1700X انتخاب کنيد. اساسا، براي اکثر افراد اين CPU است که بايد عملکرد بيشتري داشته باشند و هميشه در حال ويرايش ويديو نمي‌باشند.
اگر به دنبال يک ماشين توليد محتواي اقتصادي بدون خريد Threadripper هستيد، Ryzen 7 1700X را در مقابل Core i7-8700K انتخاب کنيد. هرچقدر هم که سرعت Core i7-8700K بالا باشد، اکثر افراد که مدل‌سازي سه بعدي را انجام مي‌دهند، عموما هسته‌هاي بيشتري را مي‌خواهند و Ryzen7 1700X در اينجا از اين مزيت برخوردار است. با اين حال، اين مزيت در بسياري از تست‌ها بسيار کم است و چيزي است که احتمالا AMD و طرفداران آن خيلي به خاطرش ناراحت مي‌شوند.

اگر مي‌خواهيد يک احساس قدرت آني داشته باشيد، Core i7-7700K را نسبت به Core i7-8700K انتخاب کنيد. در همان ليست قيمت بين دو تراشه (Coffee Lake 10 دلار بيشتر است) تقريبا هيچ دليلي براي انتخاب Core i7-7700K نسبت به Core i7-8700K وجود ندارد.
Core i7-8700K مي‌تواند همه کارهايي که Kaby Lake در وظايف سبک انجام مي‌دهد را انجام دهد و باعث شود که تراشه‌هاي Ryzen 8 هسته‌اي در رقابت نتايج ضعيفي را داشته باشند. تنها دليل احتمالي که مي‌توانيم براي خريد Core i7-7700K داشته باشيم، قيمت فوق‌العاده خوب آن است و يا اينکه مادربردي که در حال حاضر داريد با Core i7-8700K همخواني نداشته باشد. اما جواب اين است،
Core i7-7700K را نخريد.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s