مقالات

بررسی Apple Watch Series 3: رهبر دستگاه‌های پوشیدنی به جایگاه غیر قابل دسترسی رسیده است

هیچ دستگاهی به آن نمی‌رسد؛ با یا بدون LTE


نویسنده: Michael Simon
منبع: Mac World

Apple Watch Series 3 نشان داد که ما اضطراب ناشي از فراموش موبايل داريم. آيا تا به حال اين احساس را داشته‌ايد: به مقصد خود مي‌رسيد و از بيرون گوشي خود را لمس مي‌کنيد؛ ولي گوشي در جيبتان نيست و وحشت زده مي‌شويد.
در کل، هنوز هم وقتي که متوجه مي‌شويم که گوشي مان همراهمان نيست (حتي زماني که ما به دليلي آن را در خانه گذاشتيم)، دلهره مي‌گيريم؛ اما در حال حاضر ترسي وجود ندارد. با استفاده از Apple Watch Series 3 مجهز به LTE بر روي مچ دستمان، نيازي به برگشتن به خانه نيست. مي‌دانيم که اگر کسي بخواهد با ما تماس بگيرد، مي‌تواند و اگر ايميل ضروري داشته باشيم، مي‌توانيم به آن پاسخ دهيم.

بعد از دو سه روز داشتن Apple Watch Series 3 مجهز به LTE به دور بودن از iPhone خود براي مدت طولاني عادت کرده‌ام. شايد مهمترين نکته فروش آن مستق بودن آن باشد، اما هنوز يک يا دو نسل از تبديل شدن به يک جايگزين کامل براي iPhone فاصله دارد. اما واقعا همين الان هم خيلي نزديک شده است.

طراحي بي نظير Apple Watch

به طور کلي در بررسي محصولات Apple قسمت زيادي را بايد به توصيف طراحي اختصاص داد؛ اما در مورد Apple Watch Series 3 چيز زيادي نمي‌توان گفت. ابعادش همانند Series 2 مي‌باشد (x 33.3x 11.442.5 x 36.4 x 11.4 يا 38.6 ميليمتر، بسته به نوع اندازه‌اي که شما انتخاب مي‌کنيد) و تنها يک رنگ جديد خاکستري، در نسخه 1299 دلاري نسخه سراميکي و همچنين يک آلومينيوم طلايي براي مطابقت با آيفون 8 وجود دارد. اين بدان معني است که همه بندهاي قديمي، محل قرارگيري ايستاده و شارژرهاي قبلي به خوبي با اين مدل کار مي‌کنند.

اگر مي‌خواهيد انتقادي کنيد، در حدود يک ميليمتر ضخيم‌تر از مدل Series 1 مي‌باشد که هنوز هم به فروش مي‌رسد. اما اين مدل با ذخيره‌سازي بيشتر (16 گيگابايتي در مقايسه با 8 گيگابايت)، باتري بزرگتر، GPS، مقاومت آب 50 متر، ارتفاع سنج و البته ارتباط سلولي (سيم کارت) است. ما تعدادي از ساعت‌هاي Android Wear که به LTE مجهز بوده‌اند را امتحان کرديم که باعث مي‌شوند ساعت 42 ميليمتري Apple کوچک به نظر برسد؛ بنابراين قرار دادن چنين توانايي‌هايي در يک مدل 38 ميليمتري يک تکنيک مهندسي فوق‌العاده است.

احتمالا افراد زيادي به قسمت قرمز روي دکمه تنظيمات توجه کرده‌اند. ظاهرا هيچ دليل فني براي آن وجود ندارد؛ بنابراين احتمالا دليلش اين بوده است تا آن را از مدل‌هاي غير سلولي متمايز کند. ما هرگز قبلا به رنگ دکمه تنظيم کنار ساعت توجه نکرده بوديم؛ اما دايره قرمز کنار مدل تست آلومينيوم نقره‌اي ما و بند ورزشي آن به شدت خودنمايي مي‌کرد.
ما تا حدودي آن را دوست داريم؛ اما مي‌توانيم بفهميم که چرا مردم تا اين حد از آن متنفرند، مخصوصا اگر شما شخصي باشيد که دائما بند ساعت را عوض مي‌کنيد. اين يک طراحي کنجکاوانه است؛ اما فکر مي‌کنيم در مدل‌هاي آينده نيز چنين ايده‌هاي مشابه¬اي را ببينيم. در حال حاضر طراحي Apple Watch نمادين است و ما بازنگري بزرگي را در طراحي سري 4 يا 5 نمي‌بينيم. Apple ساعت خود را به عنوان جواهري مانندRolex  يا  Omegaارئه کرده است؛ بنابراين حفظ طراحي مهم است. نقطه قرمز روي ساعت يک راه عالي براي نشان دادن جديد بودن يا وضعيت، بدون تغيير آنچه Apple Watch را منحصر به فرد مي‌کند، مي‌باشد.

سرعت و ساير پيشرفت‌هاي داخلي

در حالي که ممکن است Apple Watch Series 3 در ظاهر همانند مدل‌هاي قبلي باشد؛ ولي در داخل هيچ شباهتي ندارد. همراه با LTE، همچنين يک پردازنده جديد S3 و تراشه‌هاي بي سيم W2 وجود دارند که باعث مي‌شوند تا Series 3 Apple Watch يک افزايش سرعت فوق‌العاده‌اي داشته باشند.
در حال حاضر حرکت در گزينه‌ها و انيميشن اين ساعت بسيار نرم و روان‌تر است؛ اما مهم‌تر از همه، برنامه‌ها بسيار سريع‌تر باز مي‌شوند. سرعت برنامه‌هاي شرکت ثالث يک نقطه ضعف بسيار مهم در نسل‌هاي قبلي Apple Watch بود (به ويژه مدل پايه که اکثر مردم از آن به اين مدل جديد ارتقاء مي‌دهند) و امکانات داخلي جديد تفاوت زيادي را ايجاد مي‌کنند. هنگام اجراي برنامه‌هاي استاک هيچ تاخيري احساس نمي‌شد و در هنگام به‌روز‌رساني برنامه‌هاي شرکت ثالث به ندرت حلقه بارگيري در حال چرخش ظاهر مي‌شد. حتي سرعت ويژگي بالا آوردن دست براي روشن شدن صفحه (raise-to-wake) نيز به نظر سريع‌تر مي‌رسد (هر چند نبود ويژگي صفحه نمايش هميشه روشن هنوز هم يک نقطه ضعف است).

اين ويژگي‌هاي جديد باعث مي‌شود که Apple Watch Series 3، حتي بدون LTE به يک دستگاه مستقل نزديک شود. در حالي که ما در اغلب اوقات از Apple Watch مدل‌هاي قبلي براي چک کردن سريع اعلان‌ها استفاده مي‌کرديم، در پايان اين تست، به طور غريزي از سري 3 خود براي پاسخ به پيام‌ها، بررسي نتيجه‌هاي ورزشي؛ حتي خواندن خبر استفاده مي‌کرديم. پاسخ Siri به طور خاص واقعا قابل توجه است؛ اما همه چيز از اخبار سهام گرفته تا ورزش تا آب و هوا در حال حاضر در عرض يک يا دو ثانيه بارگيري مي‌شوند. زماني که تراشه S4 ارائه شود، برنامه‌هاي اين ساعت به سرعت iPhone خواهند رسيد، اگر سريع‌تر نشوند.

تمام روز و کمي ‌بيشتر

Apple ادعا مي‌کند که همان عمر باتري 18 ساعته همراه با LTE و يا سري 3 بدون LTE وجود دارد؛ اما همانند ادعاهاي تمام شرکت‌ها در مورد باتري، اين کل داستان نمي‌باشد. Apple دوست ندارد مشخصات فني باتري‌هاي خود را ارائه کند؛ اما در تخريب iFixit يک سلول 279 ميلي آمپري در مدل 38 ميليمتري LTE وجود داشته است که يک پيشرفت کوچک نسبت به باتري 273 ميلي آمپري Series 2 است. iFixit مدل 42 ميليمتري را باز نکرد، اما احتمالا باتري آن کمي‌ کوچک‌تر از  334 ميلي آمپري در مدل Series 2 است.

اما با وجودي که باتري Apple Watch نسبت به اکثر رقبايش مقدار نسبتا زيادي کوچک است؛ اما تقريبا همه آن‌ها را شکست مي‌دهد. زماني که با ساعت همراه يک گوشي کار مي‌کرديم، حدود يک روز کامل و قسمت بيشتري از روز دوم را دوام مي‌آورد که شامل پوشيدن آن در حالي که خواب بوديم، برقراري تماس، چک کردن نتايج، پاسخ به پيام‌ها، گرفتن آدرس نيز مي‌شد؛ در واقع همه موارد معمولي که در هنگام پوشيدن آن انجام مي‌دهيد. در حالي که سري 3 در مقايسه با عمر باتري 4 تا 5 روزه Fitbit Ionic ممکن است کم رنگ شود، ارتقاء دهنده‌هاي Apple Watch که از مدل‌هاي قبلي اين ساعت ارتقاء مي‌دهند، قطعا با افزايش عمر باتري خوبي مواجه خواهند شد.

بايد قبول کرد که اين اعداد زماني که ساعت بر روي LTE کار مي‌کند، به شدت کاهش مي‌يابند. هنگامي‌ که تلفن خود را در خانه گذاشتيم و براي همه چيز از ساعت خود استفاده کرديم؛ از جمله کارهايي که انجام داديم، يک گوش دادن طولاني مدت به موسيقي، چند خريد Apple Pay، مسيريابي در هنگام رانندگي و استفاده معمول از صفحه Siri بود که تقريبا کمتر از 8 ساعت دوام آورد. وقتي يک ساعت کامل تماس تلفني داشتيم، باتري ما حدود 68 درصد کاهش يافت. يک ساعت موسيقي همراه با چک کردن و جواب دادن پيام‌ها و ايميل‌ها کمي‌ بيش از 10 درصد کاهش باتري را در پي داشت.

اما اين مدل مصرف از ساعت چيزي نيست که معمول باشد. وقتي که بين اتصال موبايل و LTE جابجا مي‌شويد که اکثر مردم هم همين کار را مي‌کنند، به راحتي تا يک روز کامل دوام مي آورد. به استثناي برقراري تماس و گوش دادن به موسيقي، تعاملات Apple Watch خود را در عرض چند ثانيه، نه چند دقيقه اندازه گيري مي‌کنيم؛ اما حتي وقتي که آن را به مراتب بيشتر از معمول استفاده مي‌کنيم (چه به صورت وابسته و چه مستقل)، هرگز نياز به استفاده از حالت Power Reserve نداشتيم.

يک بهبود سلامتي براي ورزشکاران

Apple ساعت سري 3 خود را با برخي از ويژگي‌هاي تناسب اندام جديد نيز پر کرده است و به خوبي با ساعت New Ionic از Fitbit برابري مي‌کند که برنامه تمرين گسترده و بهبود يافته و ارتفاع سنج طراحي شده براي اندازه گيري ارتفاع را دارد. ساعت‌هاي قديمي¬تر هنوز مسافت بالا رفته را اندازه مي‌گيرند؛ اما در Apple Watch Series 3 اين اندازه گيري دقيق‌تر است.

Apple در واقع سنسور ضربان قلب را براي ساعت سري 3 خود به روز نکرده است؛ اما نتايج خيلي بيشتري را از آن استخراج مي‌کند. با راه‌اندازي برنامه «Heart Rate» مقدار زيادي از داده‌هاي جديد را دريافت مي‌کنيد، از جمله ميزان ضربان فعلي در هر دقيقه و همچنين نرخ استراحت و مقدار متوسط قدم زدن. حتي به عنوان يک فرد غير ورزشکار، به نظر ما باز هم مفيد مي‌باشد؛ به خصوص ويژگي که به شما در مورد هرگونه فعاليت غير معمول هشدار مي‌دهد (خوشبختانه تا حالا براي ماپيش نيامده است).
اما موسيقي، ويژگي جديد خيلي عالي تناسب اندام Apple Watch Series 3 مي‌باشد. همه چيز در watchOS 4 کمي‌ تغيير کرده است که گوش دادن و کنترل موسيقي براي شما آسان‌تر شود: مي‌توانيد در برنامه Workout صفحه نمايش را به سمت چپ بکشيد تا کنترل موسيقي ظاهر شود، يک جعبه Now Playing در صفحه ساعت Siri نشان داده مي‌شود و برنامه موسيقي به طور خودکار ليست پخش را در هنگام شارژ همگام سازي مي‌کند. با اين حال، هنوز نمي‌توانيد از طريق بلندگو Apple Watch موسيقي را پخش کنيد و پخش از طريق LTE هم تا قبل از به روز رساني 4.1 در دسترس نخواهد بود.

LTE همه چيز را با هم دارد

همه ارتقاهاي بالا خوب هستند؛ اما Apple Watch Series 3 تنها يک مورد قابل توجه دارد: اتصال سلولي آن. براي اولين بار، يک Watch Apple مي‌تواند به طور مستقل از گوشي شما کار کند که در اکثر مواقع يک تجربه آزادي، فوق العاده را ارائه مي دهد.
ما انواع ساعت‌هاي مجهز به LTE را از Samsung, LG و ZTE استفاده کرده‌ایم و Apple Watch Series 3 تنها مدلي است که وعده خود را عملي کرده است. راه‌اندازي با eSim و حساب Verizon ما به طرز قابل توجهي ساده بود؛ کمتر از يک دقيقه طول کشيد و تنها تنظيم مورد نياز يک روشن / خاموش مي‌باشد. LTE به طور خودکار زماني که ساعت شما خارج از محدوده گوشي قرار مي‌گيرد از LTE استفاده مي‌کند. ما زماني که براي اولين بار از ساعت دور مي‌شديم توجه مي‌کرديم؛ اما بعد از گذشت چند روز، ديگر چک نمي‌کرديم که آيا ساعت ما وصل شده است يا خير.

با اين حال، کاملا هم بدون عيب نيست. ما هيچ جا مشکلات شبکه‌هاي غيرقابل اعتبار را که برخي از منتقدان پيشين تجربه کرده بودند را نداشتيم؛ اما هنوز مواردي وجود دارد که ساعت ما در حالي که از رومينگ استفاده مي‌کرد، نشانگر قرمز «x» را نشان مي‌داد تا مشخص کند که از شبکه سلولي قطع شده است. تنظيمات شبکه تلفن را تنظيم مجدد کرديم و برخي از شبکه‌هاي قديمي ‌ذخيره شده را حذف کرديم، اما اين کاري نيست که لازم باشد براي اطمينان از اتصال پايدار انجام دهيد. Apple نسخه 4.0.1 را در هنگام نوشتن اين بررسي براي حل اين مشکل منتشر کرد؛ اما برخي از مشکلات گاه به گاه ديگر هنوز هم وجود داشتند.

در مناطق با پوشش ضعيف، متوجه شديم که اين ساعت به طور مرتب اتصال خود را زماني که يک يا دو خط آنتن دهي وجود داشت، قطع مي‌کرد؛ در حالي که گوشي ما قادر بود با همان پوشش شبکه اتصال خود را داشته باشد. اگر زماني که خانه را ترک مي‌کرديم، در حال برقراري تماس بوديم، به دليل اينکه از Wi-Fi به داده سلولي تلفن همراه جابجا مي‌شد، تماس ما را قطع مي‌کرد و يک بار هم نياز شد تا يک تنظيم مجدد سنگين را براي راه اندازي دوباري LTE استفاده کنيم.

با اين حال، در مناطق تحت پوشش قوي، اين ساعت خيلي عالي کار مي‌کرد. به طور کلي مشکلاتي که ما تجربه کرديم، نادر بودند و همان طور که انتظار مي‌رفت، براي يک محصول نسل اول اين مسائل وجود خواهند داشت. ما اضافه شدن توانايي ارتباط سلولي به ساعت را دوست داشتيم. آنتن آن تقريبا به قدرتمندي چيزي که در iPhone وجود دارد، نمي‌باشد و مگر اينکه از صفحه Explorer استفاده کنيد، بدون رفتن به Control Center نمي‌توانيد به سرعت متوجه شويد که اتصال شما چگونه است. اميدواريم اين يک ويژگي جديد در WatchOS 4.1، همراه با اصلاح مشکل مربوط به تغيير Wi-Fi که ما تجربه کرديم، وجود داشته باشد.

اما حتي با مشکلات مطرح شده در بالا نيز، LTE در Apple Watch Series 3 يک تغيير انقلابي است. ما به طور معمول گوشي خود را در حال شارژر رها مي‌کنيم و از خانه براي کارهاي سريع و يا بردن پسرمان به مدرسه بيرون مي‌رويم و ساعت ما به صورت کاملا دقيق، ما را از خبرها و اعلان‌ها با خبر مي‌کند. هرگز يک پيام، تماس، نتيجه يا اخبار فوري را از دست نداديم و پاسخگويي بهبود يافته Siri به ما اجازه مي‌دهد تا به سرعت پيام‌هاي خود را از طريق LTE بدون نياز به نوشتن پيام بر روي صفحه، بفرستيم و در بعضي موارد، ساعتمان سريع‌تر از زماني که به موبايل متصل مي‌باشد، به روز مي‌شد.

watchOS هنوز جاي کار دارد

فقط به خاطر اينکه شما مي‌توانيد ساعت Apple را بدون اتصال به گوشي خود استفاده کنيد، به اين معني نيست که جايگزيني به جاي iPhone شما مي‌باشد. حتي در WatchOS4، بسياري از برنامه‌هاي شرکت ثالث هنوز هم براي بازيابي اطلاعات به گوشي وابسته‌اند و چيزهايي مانند چک کردن Twitter timeline، کنترل رنگ Hue يا ديدن تصويري زنگ هنوز هم امکان پذير نبود. توسعه دهندگان به آرامي ‌از ساخت برنامه‌هاي Apple Watch فاصله مي‌گيرند.

چيزي که مي‌تواند به جذب علاقه کمک کند: يک App Store بر روي ساعت مي‌باشد. اين يکي از بهترين ويژگي‌هاي Android Wear 2.0 است و پيدا کردن و نصب يک برنامه ساعت به راحتي بدون نياز به گوشي بسيار عالي خواهد بود. همچنين برنامه Notes استاک را هم ندارد. در حالي که چند جايگزين از شرکت‌هاي ثالث وجود دارد، ما به دنبال راهي بوديم که به سرعت از Siri بخواهيم که يادداشتي را بردارد و آن را به iPhone ما همگام سازي کند. همان طور که مي‌بينيد، اين کار عملي نيست.

واقعا به داشتن يک نمايش ليست وار از برنامه‌ها لازم مي‌باشد؛ ما هرگز از صفحه honeycomb استفاده نمي‌کنيم؛ اما Dock جديد هم خيلي عالي نيست. در واقع يک سوئيچر بين مديريت برنامه‌ها و يک برنامه مي‌باشد و ما عکس‌هاي اصلي Glances يا watchOS3 که در آن‌ها مي‌توانيد اطلاعات کمي‌ را بدون باز کردن برنامه‌ها دريافت کنيد را ترجيح مي‌دهيم. با استفاده از روش جديد، برنامه‌ها بايد قبل از به روز شدن راه‌اندازي شوند؛ مانند برنامه سوئيچر iPhone. تعويض سريع بين برنامه‌ها به اندازه‌اي که در گوشي مفيد به نظر مي‌رسد، نمي‌باشد و ترجيح مي‌دهيم Apple به نسخه قديمي‌ در OS 5 برگردد. گرفتن اطلاعات در يک نگاه واقعا مهم است که در watchOS 4 وجود ندارد.

صفحه جديد مورد علاقه ما در ساعت OS 4 در حال حاضر Siri مي‌باشد (با عرض پوزش از صفحات Buzz و Woody)؛ اما Apple Watch Series 3 وارد سطح جديدي شده است. با استفاده از اتصال LTE، صفحه Siri زماني که گوشي ما در نزديکمان نباشد، بسيار مفيدتر است؛ چرا که به طور مداوم اخبار، آب و هوا، سهام و عکس‌ها را نشان مي‌دهد. به نظر نمي‌رسد LTE و صفحه Siri تاثير قابل توجهي روي عمر باتري ندارند. پشتيباني از نرم‌افزار شخص ثالث، صفحه Siri را بسيار بهتر مي‌کند؛ اما چيزي به ما مي‌گويد که براي رسيدن به اين ورود نرم‌‌افزارهاي شخص ثالث بايد صبر کنيم.
اما WatchOS عمدتا آهسته پيشرفت مي‌کند و يک جهش بزرگ به جلو نخواهد داشت. هنوز اشکالات نادري وجود دارد. به عنوان مثال، ما نمي‌توانيم يک بدون بارگذاري، راه‌اندازي مجدد و يا دوباره جفت شدن از صفحه نمايش عکس بگيريم و دکمه جانبي از هميشه ناکارآمد‌تر است؛ اما هنوز هم يک پلت فرم در حال اجرا بر روي دستگاه‌هاي پوشيدني را پيدا نخواهيد کرد.

آيا خريد ساعت Apple Watch Series 3 معقول است؟

براي استفاده ما، Apple Watch Series 3 هنوز يک به‌روز‌رساني و چند برنامه ديگر نياز دارد تا به دستگاه رويايي ما تبديل شود. اما حتي در شکل فعلي هم، از نزديکترين رقباي خود از نظر عملکرد و طراحي فاصله بسياري دارد. دليلي وجود دارد که Apple بعد از سه نسل تغييري در طراحي ايجاد نکرده است؛ زيرا تقريبا کامل است.
ممکن است در مورد قيمت انتقاداتي داشته باشيد؛ اما اين کار مثل تشبيه ساعت Casio با Tag Heuerيا Rolex مي‌باشد. شما مي‌توانيد با خريد Android Wear يا Fitbit که ارزان‌تر هستند، صرفه جويي کنيد؛ اما مطمئنا پولي که در خريد Apple Watch Series 3 گذاشته‌ايد، ارزشش را دارد. با 329 دلار / 359 دلار براي مدل همراه با GPS يا 399 دلار / 429 دلار براي LTE، خيلي هم يک جنس لوکس به حساب نمي‌آيد و مي‌توانيد 1200 دلار براي نسخه سراميکي يا Hermès خرج کنيد؛ اما مدل‌هاي ورزشي موجود که با آن عرضه مي‌شود هم مناسب است.

Apple تنها شرکتي است که به توسعه يک پلت فرم پوشيدني مناسب متعهد شده است.Ionic  از Fitbit به عنوان يک ساعت هوشمند خيلي مناسب نيست، Tizen OS از Samsung هنوز هم درگير مشکلات امنيتي و پيکربندي است و پس از شش ماه در دسترس بودن عمومي، هنوز شاهد يک دستگاه عالي از Android Wear 2.0 نيستيم. LTE مشکلات خود را دارد که بيشتر آن‌ها در اولين به‌روز‌رساني نرم‌افزاري رفع خواهد شد؛ اما Apple Watch Series 3 با LTE اولين ساعت هوشمندي است که به درستي آن را به کار برده است. Apple Watch Series 3 ممکن است يک جايگزين iPhone نباشد، اما نزديک‌ترين دستگاه به يک دستگاه مستقل براي تمام طول روز مي‌باشد و بهترين درمان براي اضطراب فراموش کردن گوشي مي‌باشد.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s