مقالات

چگونه Mac خود را به یک ضبط کننده ویدیویی دیجیتال برای تلویزیون بی سیم تبدیل کنید؟

-


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac World

39

ما ترجيح مي‌دهيم فکر کنيم که از زمان خودمان جلوتر هستيم تا اينکه مخالف پيشرفت باشيم. ما و همسرمان سال‌ها پيش تلويزيون با سيم را خريداري کرديم و از آن روز به بعد، با ديسک‌ها، دانلود، پخش آن‌لاين برنامه‌ها و برنامه‌هاي بي‌سيم (OTA) زندگي کرديم. OTA يک منبع شگفت‌آور غني از نمايش‌هاي لذت بخش بوده است؛ به ويژه برنامه‌هاي ايستگاه‌هاي محلي PBS و کانال‌هاي تعريف استاندارد جايگزين از شرکت‌هاي پخش برنامه وابسته به شبکه.
با اين حال، چيزي که با آن مواجه هستيم، کمبود گزينه‌هاي ضبط برنامه‌هاي پخش شده مي‌باشد. از آنجايي که چندين سال پيش ضبط کننده‌هاي ديجيتال ويديو (DVRها) به طور عمده يک کالاي ارائه شده توسط ارائه دهنده‌هاي برنامه‌ها مانند Xfinity يا Dish مي‌باشند، بازار براي دستگاه‌هاي جداگانه کمتر شده است. چند برند محدود وجود دارند: Tablo, Tivo و چند مارک ديگر.

با اين حال، اين دستگاه‌هاي مستقل اطلاعات را بر روي درايوهاي داخلي ضبط مي‌کنند و به برنامه‌ها، پخش آن‌لاين و ساير کنترل‌ها متکي هستند. از آنجايي که هميشه Mac ما روشن مي‌باشد و چند ترابايت فضاي ذخيره سازي در دسترس داريم، ترجيح مي‌دهيم کنترل را در دست خودمان داشته باشيم، برنامه‌ها را بر روي Mac خود ضبط کنيم و زمان و مکان آن را خودمان تغيير دهيم. همچنين به ما اين امکان را مي‌دهد تا قبل از تماشاي يک فيلم، تبليغات را حذف کنيم.

در طول سال 2016، انتخاب‌هاي macOS از يکي (eyeTV 3، در حال حاضر Geniatech) به 4 افزايش يافته است. سه سيستم جديد در مرحله‌هاي مختلف آزمايش بتا قرار دارند و بعضي ديگر به زودي منتشر مي¬شوند. گزينه‌هاي DVR در حال حاضر در نسخه بتا عمومي به عنوان بخشي از Plex Media Server در دسترس نيستند؛ زيرا جزء سرور که برنامه‌هاي کانال‌هاي تونر را اجرا مي‌کند که از شرکت SiliconDust مي‌باشد، سازندگان HDHomeRun برنامه TV tuner را پخش مي‌کنند (MythTV منبع باز، پنجمين گزينه است؛ اما خيلي جالب نيست و بعد از بررسي دستورالعمل‌هاي نصب، تصميم گرفتيم آن را تست نکنيم).

عامل متحد کننده در تمام اين سيستم‌ها در ايالات متحده، خريد يک تونر شبکه‌اي از SiliconDust است که در حال حاضر سه مدل دارد. تمام نرم‌افزارهاي DVR که ما بررسي کرديم، اين مدل‌ها را پشتيباني مي‌کنند؛ DVR از SiliconDust شامل پشتيباني از يک مدل چهارم که متوقف شده نيز مي‌شود.

36نسخه‌هاي HDHomeRun Connect (93 دلار در Amazon) و HDHomeRun Extend (179.99 دلار که در Amazon در دسترس است)، هر دو داراي دو تونر هستند؛ اما Connect ويديو با پهناي باند سرعت بالا (معمولا در فرمت MPEG2) را پخش مي‌کند که مي‌تواند 20Mbps براي محتواي HD را اجرا کند. Extend داراي فشرده سازي H.264 آني است که فايل‌هاي به طور قابل توجهي کوچک‌تر را توليد مي‌کند (دو سال پيش Connect را بررسي کرديم که تقريبا بدون تغيير مانده است).
يک مدل سوم نيز به نام HDHomeRun Prime (120 دلار در Amazon) وجود دارد که يک تونر اضافي متصل به يک درگاه براي CableCard اضافه شده است؛ يک استاندارد ايالات متحده است که با سيستم کيبل (cable) از BYOB tuner/DVR استفاده کنيد که شامل سيگنال‌هاي رمزگذاري شده بدون DRM مي‌شود.

هر سه نسخه از طريق اترنت (ethernet) 100 مگابيت بر ثانيه به يک شبکه متصل مي‌شوند و يک اتصال کواکسيال براي آنتن ATSC داخلي يا خارجي دارند؛ هر چند که هر کدام مي‌توانند با تلويزيون کابلي با حق اشتراک استفاده شوند که از آن مي‌توان سيگنال QAM (سيگنال رمزگذاري نشده) را کنترل کرد. هنگامي که يک برنامه يا دستگاه شبکه به يکي از توِرها متصل شده باشد، سخت افزار آن در حال استفاده، نشان مي‌دهد. اگر بيش از دو توِر تلويزيون همزمان نياز داريد، مي‌توانيد بيش از يک دستگاه HDHomeRun را به يک شبکه وصل کنيد.

ما واقعا نسخه Extension را توصيه مي‌کنيم؛ گرچه هزينه آن حدود 80 دلار بيشتر از Connect است؛ زيرا تبديل MPEG2 به يک فرمت کارآمدتر پردازنده‌هاي زيادي را از Mac مي‌گيرد (eyeTV تنها برنامه‌اي است که در هنگام صادر کردن تبديل را استفاده مي‌کند؛ بقيه برنامه‌ها در هنگام پخش اين کار را مي‌کنند). ذخيره سازي بر روي هاردديسک ارزان است؛ اما H.264 براي حرکت بر روي يک شبکه يا ذخيره‌سازي بر روي يک دستگاه iOS براي تماشا به صورت آف‌لاين ساده‌تر است.

طولاني‌ترين تجربه ما با نرم‌افزار eyeTV بوده است. اولين بار آن را با يک tuner Elgato که ديگر ساخته نمي‌شود و سپس با يک HDHomeRun Connect استفاده کرديم (در کشورهاي ديگر، بايد گزينه‌هاي USB يا تونر شبکه ديگر هم داشته باشيد و برخي از اين بسته‌هاي نرم‌افزاري با اين دستگاه‌ها، در خارج از ايالات متحده کار مي‌کنند).
ممکن است از تعداد کانال‌هايي که مي‌توانيد در منطقه خود انتخاب کنيد و چيزي که دريافت مي‌کنيد، شگفت زده شويد. AntennaWeb نشان مي‌دهد کدام کانال بايد سيگنال‌هاي موجود را در آدرس شما داشته باشد و کيفيت مورد انتظار دريافت چقدر است. ما مجبور بوديم يک آنتن را روي سقف خانه بگذاريم؛ زيرا در پايين يک تپه زندگي مي‌کنيم که بسياري از برج‌هاي تلويزيوني در بالاي آن هستند و از پايين قابل دسترسي نيستند. آنتن سقفي ده‌ها کانال را براي انتخاب ما ارائه مي‌داد که دريافت کيفيت HD هم براي آن‌ها خوب است.
چيزي که همه DVR ها ارائه مي‌دهند، يک راهنماي برنامه است؛ توانايي ضبط به خواست خود و يا با برنامه ريزي قبلي و شامل برنامه‌هاي در حال بارگذاري و دسترسي به برنامه‌هاي ثبت شده خود از شبکه نيز مي‌شود. بعضي از اين برنامه‌ها دسترسي‌هاي راه دور مبتني بر اينترنت، مشاهده برنامه‌هاي زنده و برنامه‌هاي بومي براي iOS و Apple TV و همچنين ساير سيستم عامل‌ها را ارائه مي‌دهند.

38
eyeTV پخش تجاري شده است. سه مورد ديگر که در مورد آن‌ها صحبت کرديم، در حال تست شدن هستند؛ بنابراين نمي‌توانيم آن‌ها را بررسي کنيم تا اينکه به عنوان يک سرور يا سرويس منتشر شوند. در عوض، ما يک بررسي کلي ويژگي‌ها را ارائه خواهيم داد.

eyeTV

eyeTV 3 macOS با قيمت 79.95 يورو (85 دلار) قدمت خود را نشان مي‌دهد. با وجود به‌روز‌رساني‌هاي سازگار و رفع اشکالات، نرم‌افزار اساسي از سال‌ها قبل بدون تغيير به نظر مي‌رسد و همچنان استفاده از آن به همان اندازه نااميد کننده است.
eyeTV با يک برنامه ريزي شبکه کار مي‌کند که در ايالات متحده نياز به حق اشتراک سالانه 17،95 يورو (19 دلار) در TV Guide دارد. اين اشتراک شامل بازيگران حاضر در نمايش‌ها و يک توضيح مختصر مي‌شود؛ اما هيچ حالت هنري و هيچ لينکي از اسامي براي پيدا کردن ديگر برنامه‌ها نشان داده نمي‌شود. هيچ راه گرافيکي براي مرور يا گروه بندي بر اساس سريال، ژانر و ... وجود ندارد.

اين برنامه راه‌هاي مختلفي براي ضبط از طريق راهنما را ارائه مي‌دهد. مي‌توانيد يک برنامه تلويزيوني جدا را ضبط کنيد؛ اما اگر بخشي از يک نمايش، سريال و غيره باشد، اين برنامه يک دکمه ارائه مي‌دهد که مي‌توانيد همه چيز را از طريق Smart Guide ضبط کنيد.
Smart Guide معيارهاي متعددي ارائه مي‌دهد؛ بنابراين مي‌توانيد Saturday Night Live را بدون توجه به اينکه کدام شبکه آن را نشان مي‌دهد يا فقط زماني که بر روي NBC محلي شما قرار دارد، داشته باشيد. همچنين مي‌توانيد Smart Guides را براي بازيگران تنظيم کنيد، تنها پخش‌هاي HDTV را انتخاب کنيد يا فقط برنامه‌هاي با زيرنويس را ببينيد.

eyeTV با يک برنامه زمان‌بندي کار مي‌کند، ضبط کننده و پخش کننده هم است و مي‌توانيد برنامه‌هاي زنده را از طريق آن ببينيد. اين نرم‌افزار را مي‌توان در يک شبکه محلي به عنوان يک سرور از طريق Safari با استفاده از Bonjour براي مشاهده يک رابط پخش استفاده کرد.
هيچ برنامه Apple TV وجود ندارد؛ بنابراين برنامه iOS (5 دلار) بهترين راه براي بخش برنامه‌ها از Apple TV از طريق AirPlay مي‌باشد. متاسفانه اين تجربه ناسازگار و ناخوشايند است. اين برنامه iOS مي‌تواند براي دسترسي از راه دور به eyeTV در MacOS متصل شود؛ البته اگر يک حساب کاربري رايگان باز کنيد و پيکربندي شبکه را درست انجام دهيد (ما به علت ويژگي‌هاي غيرعادي ISP، “double NAT” را داريم؛ در حالي که برخي از برنامه‌هاي کنترل از راه دور مي‌توانند از آن عبور کنند. eyeTV اين قابليت را ندارد).

برخلاف DVRهاي ديگر در اين بررسي، مي‌توانيد برنامه‌اي ضبط شده را از eyeTV به iTunes انتقال دهيد و آن را به عنوان يک گزينه خودکار بعد از اينکه برنامه ضبط يک برنامه را انجام داد، تنظيم کند. اين گزينه‌ها شامل ايستگاه از پيش تنظيم براي انواع دستگاه‌هاي iOS، مدل‌هاي مختلف Apple TV و فرمت‌هايHD مي‌باشد و مي‌توانيد تنظيمات بيشتري را سفارشي کنيد. با اين حال، اين انتقال بسيار آهسته است و مي‌تواند کل Mac را درگير کند؛ زيرا اين برنامه زماني که از مقدار زيادي از CPU استفاده مي‌کند، خود را محدود نمي‌سازد.

انتقال به iTunes به شما اين امکان را مي‌دهد تا از Apple TV براي انتخاب رايانه‌ها استفاده کنيد و سپس نمايش‌هاي تبديل شده را ببينيد. با اين حال، هيچ راهي براي حذف برنامه‌هاي ضبط شده از داخل eyeTV به صورت خودکار وجود ندارد. مي‌توانيد انتخاب کنيد که فايل‌هاي ذخيره شده را غيرفعال کنيد. در نتيجه، گردش کاري ما منجر به تکرار همه فايل‌هاي انتقالي ما شده است که صدها گيگابايت را اشغال کرده تا زماني که گاهي اوقات به جايي که ذخيره شده‌اند، برويم و آن‌ها را حذف کنيم. به همين ترتيب، بايد اگر نخواهيم برنامه را داشته باشيم، بايد فايل‌هاي iTunes را نيز حذف کنيم.
eyeTV براي سال‌ها به نحوي قابل قبولي عمل کرده است و رقابت شديدي را پيش رو دارد که در ادامه بحث خواهيم کرد.


Plex Media Server37 با گزينه Media Pass براي DVR

Plex يک سرويس سازمان‌دهي چند رسانه‌اي و اشتراک گذاري قابل اجرا بر سيستم عامل‌هاي مختلف است که صدا، عکس و ويديويي را پخش مي‌کند و براي دسک‌تاپ، تلفن همراه و ساير دستگاه‌هاي مانند Roku،  Sony Playstation 4و Apple TV نيز در دسترس است.
نسخه رايگان آن بسيار قدرتمند است؛ اما اين شرکت يک گزينه مبتني بر اشتراک را به نام Plex Pass اضافه کرده است که شامل بسياري از ويژگي‌هاي اضافي؛ از جمله دسترسي به DVR مبتني بر سرور مي‌شود. DVR آن در حال حاضر نسخه بتا است؛ اما در صفحه Plex Pass به عنوان يکي از ويژگي‌هاي فعلي ذکر شده است. PlexPass  5 دلار در ماه، 40 دلار در سال يا پرداخت 120 دلار براي يک بار در کل طول عمر هزينه دارد.

شما راهنماي برنامه را مشاهده مي‌کنيد و ضبط برنامه را از طريق Plex Media Server در مرورگر وب تنظيم مي‌کنيد. در حال حاضر اين گزينه‌ها در برنامه iOS يا Apple TV قابل دسترسي نيستند. برنامه‌هاي زنده را نيز نمي‌توانيد تماشا کنيد: DVR فقط براي تنظيم ضبط‌هاي آينده و ديدن آنچه که برنامه ريزي شده، مي‌باشد.

به جاي يک شبکه برنامه‌ها، Plex برنامه‌هاي در دسترس را مانند ديگر برنامه‌ها مديريت مي‌کند که چيزي که ممکن است بخواهيد ببينيد را به شما نشان مي‌دهد؛ به جاي اينکه روي جايي که آن‌ها واقع شده‌اند تمرکز کند. يک نمايش اصلي Discover همه چيز را با هم ترکيب مي‌کند که به گروه‌هاي Starting Soon (به زودي شروع مي‌شود), On Right Now (هم اکنون در حال پخش), New Episodes Tonight (قسمت‌هاي جديد امشب), My Upcoming Shows (برنامه‌هاي آينده) (به معني قسمت‌هاي سريال‌هاي تلويزيوني)، Recommended for You (توصيه شده براي شما) و سپس دسته بندي‌هاي آينده براي فيلم‌ها، برنامه‌هاي ورزشي و اخبار تقسيم مي‌شود. Plex بر اساس برنامه‌هاي ضبط شده شما برنامه‌هاي My Upcoming Shows را ليست مي‌کند؛ در حالي که Recommendations که برنامه‌هاي پيشنهادي براي شما مي‌باشد را از اکوسيستم گسترده‌تر Plex از رسانه‌هايتان تشکيل مي‌شود.

منوي Discover نيز به شما اجازه مي‌دهد تا Movies (فيلم‌ها), News (اخبار), Shows (سريال‌ها) و Sports (برنامه‌هاي ورزشي) را انتخاب کنيد و سپس يک روش سفارشي براي هر موضوع ارائه مي‌دهد. به عنوان مثال، در زيرگروه Shows نمايش پيش فرض با نام سريال با در نظر گرفتن اينکه چند قسمت آينده در ليست برنامه در دو هفته آينده وجود دارد، مي‌باشد. روي يک نمايش کليک کنيد و خلاصه قسمت‌ها و اطلاعات پخش ارائه مي‌شود. روي Record کليک کنيد و Plex همه موارد با مواردي که مي‌توانيد از بين آن‌ها انتخاب کنيد را ضبط مي‌کند يا مي‌توانيد قسمت‌هاي خاص را انتخاب کنيد.

ويژگي‌هاي جستجو بسيار جالب هستند؛ مي‌توانيد فيلم‌ها را با عنوان، بازيگر، کارگردان، کلمات در توضيحات برنامه و ساير جزئيات جستجو کنيد.
هنگامي که چيزي را براي ضبط انتخاب کرديد، نماي Recording Schedule يک نمايش بسيار عالي از برنامه‌هاي آينده را در يک نمايه تقويم نشان مي‌دهد که اگر به نمايش «agenda» برويد، آن‌ها را به ترتيب ليست مي‌کند. نوار کناري Recording Priority به شما اجازه مي‌دهد تا در مورد تداخل بين همپوشاني با گيرنده‌هاي موجود خود براي برنامه‌هاي همزمان تصميم گيري کنيد.

در ميان بسياري از ويژگي‌هاي زيبا، مي‌توانيد در تنظيمات پيشرفته براي ضبط برنامه، گزينه‌هاي Replace Lower Resolution (جايگزيني با کيفيت پايين‌تر) را انتخاب کنيد. اگر يک نسخه SD از يک برنامه تلويزيوني را گرفتيد، Plex هر نسخه ضبط شده در کتابخانه شما را با يک نسخه HD جايگزين مي‌کند؛ البته اگر اين کار را برنامه ريزي کرده باشيد. اين ويژگي مي‌تواند به خصوص براي فيلم‌ها مفيد باشد.
در حالي که ويژگي DVR در زمان نوشتن اين مقاله در حالت تست مي‌باشد، به نظر کامل مي‌رسد و نتيجه تست آن مناسب است. Plex ويژگي DVR و راهنماي برنامه نويسي را به عنوان بخشي از بسته بزرگتري از ويژگي‌ها کرده است که يک پيشنهاد خريد عالي را ارائه داده است.
Plex Pass شامل دسترسي آف‌لاين همراه، همگام سازي ابري (به Dropbox، Google Drive وحساب‌هاي OneDrive شخصي) و کنترل‌هاي والدين و ديگر ويژگي‌ها مي‌شود.

مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s