مقالات

بررسی اجمالی iPhone 8 و 8 Plus: از این گوشی براق با به روزرسانی سریع غافل نشوید

iPhone 8 و 8 Plus می توانند بهترین شروط ایمن شرکتApple در خط تولید iPhone در سال 2017 باشند؛ اما در اغلب موارد، در هر رده ای، بهبودهایی نسبت به iPhone 7 ارائه شده است


نویسنده: Leah Yamshon
منبع: Mac World

شرکتApple سپتامبر هر سال iPhone جديدي روانه بازار مي کند و قطعا اين گوشي (آخرين گوشي عرضه شده) بهترين iPhone اي است که تا به حال ساخته شده است؛ اما وقتي شرکت خبر از عرضه نه يک، نه دو؛ بلکه سه عدد iPhone جديد به بازا را مي دهد، چه کار مي کنيد؟ چگونه آن ها را رتبه بندي مي کنيد و در اين مورد تصميم گيري مي کنيد که کداميک بهترين iPhone است که تا به حال وجود داشته است؛ خصوصا وقتي همه آن ها در زمان واحد به فروش گذاشته نمي شوند؟


به همين دليل، iPhone 8 و 8 Plusدر عرصه ورود در وضع نابرابر (نامساعدي) قرار گرفته اند. iPhone X در همان زمان معرفي شد و وقتي صحبت از نوآوري در ميان باشد، اين گوشي پيشتاز است؛ اين گوشي طراحي کاملا جديد با يک صفحه نمايش لب به لب OLED بدون حاشيه (bezel-less) و يک تکنولوژي FaceID جديد دارد که به شما امکان باز کردن قفل iPhone را تنها با نگاه کردن به آن مي دهد. iPhone 8 همان ظاهر و نماي iPhone 6 و 7 را دارد؛ البته با کمي تغييرات و پيشرفت ها.
امااگر iPhone X را کنار بگذاريم، iPhone 8 و 8 Plus بهبودهاي اساسي نسبت به iPhone 7 سال گذشته دارند که Susie Ochs شرکت Macworld اظهار داشته اين گوشي همانند نسخه بتايي از آنچه بعدا خواهد آمد، مي باشد. خب، iPhone 7 از نظر رسمي بتا نيست؛ بلکه بعد از آن iPhone 8 ارائه شده است.

iPhone 8 و 8 Plus: طراحي آشنا با ضميمه شيشه اي

درست است: در يک نگاه، iPhone 8و 8 Plus تقريبا مشابه با iPhone 7 و 7 Plus به نظر مي آيند. آن ها عملا همان ابعاد (45/5 اينچ طول × 65/2 اينچ عرض با ضخامت 29/0 اينچ براي iPhone 8؛ 24/6 اينچ طول × 07/3 اينچ عرض با ضخامت 30/0 اينچ براي iPhone 8 Plus)، همان اندازه نمايشگر (7/4 اينچ قطري براي iPhone 8؛ 5/5 اينچ براي iPhone 8 Plus)، همان دکمه و مکان پورت ها را دارند و هر دو فاقد جک هدفن مي باشند (خيلي متاسفم که اين را مي گويم). اگر يک قاب براي iPhone 7 داريد، مناسب iPhone 8هم مي باشد. از نظر رنگ، سه گزينه براي انتخاب داريد: خاکستري با حاشيه مشکي، نقره اي با حاشيه سفيد يا طلايي با حاشيه سفيد. موردي که ديگر ديده نمي شود، پرداخت مات مشکي براق است و گزينه زيباي رزگلد که ديگر شاهد آن نيستيم؛ اما Apple گزينه طلايي استاندارد خود را براي رضايت ميانه ما تغيير داده است. اگر يک iPhone 6/6s يا 7 را با يک iPhone 8 طلايي مقايسه کنيد، متوجه خواهيد شد که iPhone 8 يک ته رنگ مسي – برنزي روي خود دارد که در آن مدل هاي قديمي تر به طلايي نزديک تر هستند. ماباگزينه طلايي جديد اندکي راضي شده ايم – ما فکر مي کنيم اين بهترين رنگي است که iPhone تا به حال داشته است.

اما اگر از نزديک به آن نگاه کنيد، متوجه بک تفاوت طراح کليد ميشويد: اين گوشي قاب گلس دارد که نمايشگر فرمول گلس جديدي است که Corning مخصوصا براي Apple ايجاد کرده است. شرکتApple ادعا ميکند که اين گوشي لايه تقويت کننده 50 درصد عميق تر نسبت به Gorilla Glass دارد. به دليل وجود گلس، مدلهاي 8 اندکي سنگين تر از مدلهاي 7 هستند.iPhone 8 حدود 22/5 انس است؛ يعني 35/0 اونس سنگين تر از iPhone 7؛ iPhone 8 Plus حدود 13/7 اونس است؛ يعني 5/0 اونس سنگين تر از iPhone 7 Plus. ما در زمان مقايسه iPhone 8 با iPhone 7 اصلا به بخش سنگين اضافي اشاره نکرديم؛ اما آن بخش قطعا در نسخه Plus قابل توجه است. اما به نظر نميرسد که iPhone 8 Plus گوشي سنگيني باشد.


اين اولين iPhone اي نيست که گلس پشت دارد.iPhone 4 و 4s هم اين گلس را داشتند؛ اما Apple با ارائه iPhone 5 به بازار آن را حذف کرد. ما خيلي ظاهر گلس را دوست داريم. اين گلس به iPhone برق خاصي ميدهد و علاوه براين، آن را اندکي روشنتر از رنگ اصلي مي کند. به عنوان مثال، طلايي جديد را در نظر بگيريد. گلس پشت به آن يک نوع پرداخت کرم رنگ ميدهد و طلايي واقعا در لبه ها مشخص ميشود.
بله؛ گلس باعث مي شود گوشي در مقايسه با پرداخت آلومينيومي iPhone 7 اندکي ليز شود. ما هيچ مشکلي با اين ليز بودن آن در دست خود يا لغزيدن آن روي يک ميز يا هر چيزي که انتظار مي رود، نداريم؛ اما اين گوشي کمي بيشتر ليز است؛ البته آن طور که مي گويند و اين قطعا اثرانگشتها و لکه ها را نشان خواهد داد؛ حتي پس از چند دقيقه استفاده معمولي. اگر در مورد هر يک از موارد بالا نگراني داريد، پس بهتر است از يک قاب استفاده کنيد.

iPhone 8 و 8Plus: شارژ کردن بيسيم

يک دليل وجود دارد که چرا Apple از گلس پشت استفاده کرده است. مواد اين گوشي نسبت به شارژ کردن بيسيم رسانا هستند که نمي توانند از طريق فلزات منتقل شوند و iPhone 8 و 8 Plus اولين گوشيهاي Apple هستند که از اين تکنولوژي (شارژ بيسيم) پشتيباني مي کنند. شما ميتوانيد باتري گوشي iPhone 8 خود را با هر پد شارژ بيسيمي شارژ کنيد که از استاندارد Qi استفاده مي کند؛ فقط کافي است iPhone خود را روي پد قرار دهيد و مشاهده خواهيد کرد که شروع به شارژ شدن مي کند. اين گوشي همان زنگ و فلش شاخص نور مستقيم را دارد، درست همان کاري که با يک کانکتور برق انجام مي دهد. آيا روي گوشي خود قاب داريد؟ مشکلي نيست: اگر اين قاب فلزي است، بايد از طريق قاب شارژ شود. ما قابليت هاي شارژ کردن iPhone 8 را با چندين قاب مختلف تست کرده ايم و هيچگونه مشکلي نداشته ايم.
ما فکر نمي کنيم اين ويژگياي باشد که لازم باشد ما خيلي به آن توجه کنيم؛ اما در واقع، به اين مسئله توجه زيادي داريم. ما دوست داريم که ميتوانيم iPone خود را روي ميز خود بر روي پد قرار دهيم؛ بدون اينکه لازم باشد با کابل برق کلنجار برويم.اين در زماني که شرکتApple پد شارژ AirPower خود را در سال 2018 روانه بازار کند، بي نهايت بهتر خواهد شد که در آن ما بايد قادر به شارژ کردن Apple Watch سري 3 جديد خود؛iPhone 8 Plus خود و AirPodهاي خود به صورت همزمان روي يک پد خواهيم بود (در حال حاضر، پدهاي Qi موجود در يک زمان مشخص فقط مي توانند يک دستگاه را شارژ کنند).


اما معايبي در مورد شارژ بيسيم وجود دارد. براي شروع، شما نمي توانيد از هزينه چشم پوشي کنيد (اين پدها گران قيمت هستند). Apple باز هم کابل شارژ برق در جعبه تامين کرده که وقتي شما iPhone 8 يا 8 Plus خود را خريداري مي کنيد با آن همراه است؛ اما اگر يکي از پدهاي شارژ کردن را برداريد که Apple در فروشگاههاي خود براي فروش عرضه مي کند (يا از Belkin يا Mophie) بايد 95/59 دلار هزينه اضافي بپردازيد. داشتن کابلهاي برق در هر اتاق خانه معمول است؛ اما انجام همين رويه با پدهاي شارژ کردن مي تواند هزينه زيادي ببرد.


شارژ کردن بيسيم هيچگونه تقويت سرعتي ندارد. Apple اعلام ميکند که شارژ کردن بيسيم حدودا با همان سرعتي انجام مي شود که با کابل برق انجام و پريز ديواري 5W انجام مي شود و تستهاي ما هم اثباتگر همين ادعا مي باشند. هيچگونه پد شارژ کردن بيسيمي در بازار وجود ندارد که از شارژ کردن سريع پشتيباني کند؛ بنابراين اگر به بارگذاري مجدد سريع باتري خود نياز داريد، بهتر است از استفاده از کابل USB-C براي شارژ کردن دست کشيده و از کابل برق با آداپتور برق سازگار استفاده نماييد.
علاوه براين، ميتوانيد واقعا از iPhone خود در حين شارژ کردن استفاده کنيد که اين کمي آزار دهنده است و مطمئن شويد که به چگونگي قرار دادن iPhone خود روي پد شارژ کردن دقت کرده ايد. اگر به درستي روي سنسور قرار نگرفته باشد، شارژ نخواهد شد. در عرض اولين شارژ در مدت يک شبانه روز، ما اندکي از هدف خود دور شده بوديم و گوشي قبل از صبح خاموش شده بود. به دليل اين شرايط، ما شروع با يک پد و حفظ آن براي شارژ در عرض شب را پيشنهاد مي کنيم.

iPhone 8 و 8 Plus: عملکرد، سرعت و ويژگيهاي خاص

iPhone 8 و 8 Plus يک تراشه با برند جديد دارند: A11 Bionic شرکت Apple که يک CPU شش هسته اي و معماري 64 بيتي را تقويت مي کند. Apple ادعا مي کند که دو هسته عملکردي 25 درصد سريعتر از تراشه A10 Fusion گوشي iPhone 7 هستند؛ در حالي که کارآيي چهار هسته اي آن 70 درصد سريعتر است. تستهاي سرعت Geekbench ما از اين ادعا حمايت مي کند.

تستهاي محک Geenbench

صادقانه بگوييم، تمام آنچه که به آن توجه کرديم، سرعت روي دو دستگاه بود، خصوصا وقتي با iPhone 7 Plus سال گذشته خود آن را مقايسه کرديم که در عرض ماه آخر يا حتي قبل از آن، کند شده بود. برنامهها به هر صورت راه اندازي مي شدند، گوشيهاي قفل باز شده با Touch ID سريعتر از قبل بودند، Apple Pay يکپارچه بود و ويديو استريمينگ از طريق Apple Music، Netflix و YouTube هيچ تاخيري نداشت يا تاخير اندکي داشت. برنامه ويرايش تصوير قوي نظير Adobe Lightroom را اجرا مي کنيد؟ اين روي هيچ يک از گوشيها مشکلي ايجاد نمي کند. بازيهايي که به گرافيک قوي نياز دارند، نظير Super Marion با فايلهاي بزرگ اجرا مي شوند؟ آن هم به سرعت. حتي نصب برنامه هاي جديد و اجراي به روز رسانيها به نظر سريع مي آيند.


سرعت در هنگام بازي با برنامه هايي بسيار قابل توجه است که از دنياي حقيقي تبعيت مي کنند. موارد اندکي از پيشنهادات AR در App Store وجود دارد؛ برنامه هاي دکوراسيون خانه از Ikea و Housecraft، Sky Guide AR براي خيره شدن به ستاره ها و يک برنامه ديرينه به نام Monster Park – Dino World براي برخي کارهاي ديگر و iPhone 8 تمام اين برنامه ها را بهتر از iPhone 7 مديريت و نظارت مي کند. بازي با آن برنامه ها به طور مضحکي سرگرم کننده است: برنامه ها به شما اعلان اسکن کردن زميني که شما اطراف آن هستيد را مي دهند که اين کار فقط چند ثانيه زمان مي برد و پس از آن شما دايناسورهايي خواهيد داشت که در اتاق شما در مدت کوتاهي چرخ مي زنند.


ما به عملکرد باتري اين گوشي که اندکي بهتر از نسخه هاي قبلي است نيز توجه کرده ايم. هم iPhone 8 و هم 8 Plus در يک روز سنگين و حين استفاده زياد از گوشي دوام آوردند؛ يعني درست زماني که ما بدون نياز به شارژ در Disneyland بوديم؛ جايي که ما دائما از آنجا عکس و فيلم براي استوري Instagram خود مي گرفتيم، متن مي داديم ودر حين منتظر بودن در صف بازي مي کردیم (بازي Heads UP! براي وقتي که ما احساس اجتماعي بودن مي کرديم، TwoDots وقتي اين حس را نداشتيم)، با استفاده از برنامه هاي رسمي پارک براي گذراندن وقت انتظار و استفاده از Fast Passes (که از داده هاي موقعيت استفاده مي کند، روندسازي موزيک و موارد ديگر. يک روز عادي استفاده بهتر از زماني مي گذرد که از iPhone 7 استفاده مي کرديم). هر روزي که ما اين گوشيها را تست ميکرديم، اين مسئله مشخص تر مي شد.


Apple رسما اعلام ميکند که طول عمر باتري iPhone 7 و iPhone 8 تقريبا يکي هستند (طي 12 ساعت استفاده از اينترنت بر روي iPhone 8، 13 ساعت روي
iPhone 8 Plus)؛ بنابراين ميزان بهره وري (استفاده) شما متفاوت خواهد بود. در طي يک روز استفاده عادي، در پايان روز ما تقريبا حدود 25 درصد شارژ مانده بر روي IPhone 8 و 30 درصد روي iPhone 8 Plus داشتيم؛ iPhone 7 Plus ما معمولا در حدود 15 درصد شارژ در اين زمان داشت. احتمالات ديگري هم وجود دارد؛ شما به تفاوت زيادي اشاره نکرديد، جز اينکه گوشي قديمي ترتان برخي مسائل عملکردي را تجربه کرده است (درست همان طور که گوشي ما هم تجربه کرده است).
براي کيفيت تماس، هر تماسي که ما با استفاده از هر دو گوشي iPhone 8 و 8 Plus گرفتيم، صداي بسيار واضحي داشتند؛ هم حين استفاده از تماس مبتني بر اينترنت واي فاي و هم حين تماس گرفتن روي شبکه سلولي (AT&T).


ما هيچگونه مشکل خش خشي که ديگر افرادي که گوشي IPhone 8 خريده اند را آزار داده، تجربه نکرديم. خوشبختانه، Apple يک به روزرساني iOS 11
(iOS 11.0.2) دارد که بايد مشکل خش خش را حل کند؛ البته اگر شما چنين مشکلي داريد.
IPhone 8 و 8 Plus همان سطح ضد آب بودن را دارند که iPhone 7 داشت؛ اما با رتبه بندي IP67 (شما مي¬توانيد iPhone خود را تا مدت 30 دقيقه در عمق
5 متري آب غوطه ور کنيد). ما آن ها را به سرعت در يک استخر غوطه ور کرديم (آنها خوب بودند!) و آنها را در ترن هوايي Splash Mountain با خود برديم (آنها خوب بودند!). اخطار: شما بايد دکمه Home خود را براي استفاده از Touch ID خشک کنيد و بايد مطمئن شويد که لنزهاي دوربينتان هم خشک هستند (برخي از عکسهاي پس از Splash-Mountain گوشي iPhone 8 Plus اندکي تار ميشدند تا زماني که ما فهميديم لنز دوربين عقب هنوز خيس است).

ويژگي مناسب ديگر نمايشگر TureTone Retina HD گوشي iPhone 8 است که به طور اتوماتيک توازن سفيد روي نمايشگر را براي تطبيق بهتر نور محيط اطراف شما تنظيم مي کند. اين در زماني که IPhone 7 را با iPhone 8 مقايسه مي کنيد، واقعا قابل توجه است.iPhone 8 (و 8 Plus) به نظر تر و تازهتر و گرمتر مي آيند. اگر يک گوشي iPhone قديمي تر در دسترس نداريد، مي توانيد اين تنظيمات را روي گوشي خود يا حين تنظيم کردن iPhone 8 يا 8 Plus جديد خود خاموش و روشن کنيد تا متوجه تفاوت شويد.

iPhone 8 و 8 Plus: دوربين

فقط کافي است به مشخصات نگاهي بيندازيد؛ به نظر نميرسد که iPhone 8 يا 8 Plus دوربينهاي خود را نسبت به iPhone 7 يا 7 Plus خيلي بهبود داده باشند. اما هنگام استفاده از دوربينها در واقعيت، بهبودهاي قابل توجهي مشاهده مي کنيد.
iPhone 8 يک دوربين عقب 12 مگاپيکسلي، با ديافراگم f/1.8 و قابليت زوم ديجيتال تا 5 برابر دارد؛ درست مانند iPhone 7. ما باز هم تثبيت تصوير نوري، يک فلش True Tone هشت LED، کاهش نويز، HDR اتوماتيک و تمامي ديگ ويژگيهاي بي شمار دوربين iPhone 7را داشتيم. ما از نسخه Plus گوشيهاي Apple هم از زمان روانه شدن iPhone 6 به بازار استفاده کرده ايم وبايد بگوييم که نسخه Plus هميشه دوربين بهتري نسبت به برادر کوچکتر خود داشته است. ما واقعا تحت تاثير آنچه که گوشي IPhone 8 ميتواند با اين دوربين انجام دهد، قرار گرفتيم – تمامي عکسهايي که ما گرفتيم، بسيار عالي بودند، رنگها و وضوح جزئيات آن قدر خوب بود که ما اصلا انتظار نداشتيم.


برنامه دوربين در iOS 11 هيچ تغييري نداشته است؛ بنابراين شما مي توانيد آن راه راه اندازي کرده و شروع به گرفتن عکسهاي عالي از همين الان کنيد. به دليل وجود تراشه پر سرعت A11 Bionic، دوربين امکان فوکوس سريع و گرفتن عکسها را داشت؛ حتي در زماني که ما در حرکت بوديم.
iPhone 8 Plus موارد بيشتري ارائه مي کرد. هم دوربين iPhone 7 Plus و هم دوربين iPhone 8 Plus داراي تنظيمات 12 پيکسلي دو تايي، با لنز زاويه گسترده در ديافراگم f/1.8 با OIS داشتند و لنز telephoto در ديافراگم f/2.8. 8 Plus سنسور Sony خود را به روزرساني کرد تا کارآيي برق بهتري داشته باشد و امکان وجود پيکسلهاي عميق تري نسبت به iPhone 7 Plus را بدهد.


ما فورا متوجه توازن رنگ بهتر روي iPhone 8 Plus نسبت بهiPhone 7 Plus شديم. رنگها اندکي واضحتر بودند؛ اما طبيعي-تر بودند. هيچ چيز به نظر خيلي فيلتر شده و بيش از حد اشباع شده نمي آمد. شاتهاي شب و غروب ما نيز اندکي بهبود يافته بودند؛ چون iPhone 8 Plus براي مديريت عکسهايي که نور کمي دارند، مجهزتر شده است.
شما باز هم مي توانيد برخي سطوح با غلظت زياد را در محيطهاي کم نور مشاهده کنيد؛خصوصا اگر از زوم استفاده ميکنيد؛ اما اين گوشي به شما نتيجه بهتري نسبت به iPhone 7 Plus مي دهد.
لازم است به شما يادآوري کنيم که ما عکاس حرفهاي نيستيم. ما يک DSLR نداريم؛ ما بيشتر نگران کيفيت ظاهر عکسهاي خود براي مقاصد مربوط به اينستاگرام خود هستيم؛ اما با اين وجود، باز هم مي توانيم به وضوح تفاوت بين شاتهاي آماتور را با چشم غير مسلح خودمان مشاهده کنيم؛ چون ما کارشناس اين زمينه نيستيم؛ ما تست قوي دوربين را به شخص ديگري مي سپاريم: Adam Patrick Murray، عکاس و تهيه کننده ويديو خود Macworld.


يک ويژگي که ما را نااميد مي کند، حالت Portrain Lighting گوشي iPhone 8 Plus است که از عمق و تشخيص چهره براي تغيير گزينشي تصوير به بازآفريني افکتهاي نورپردازي استوديوي حرفهاي استفاده مي کند. اين ويژگي هنوز در نسخه بتا است؛ بنابراين ما نمي توانيم با موشکافي در مورد آن قضاوت کنيم؛ اما برخي از نتايج ما خيلي از موراد مطلوبي که مي خواهيم، دور هستند. دو حالت؛ يعني Studio Light و Contour Light ؛ خوب کار ميکنند و سطح مناسبي از نور پس زمينه و جزئيات چهره را اضافه مي کنند که مي تواند در زمينه هاي معيني مفيد باشد؛ اماStage Light و Stage Light Mono در بيشتر مواقع به نظر بچگانه مي آيند. از اينها استفاده اندکي داشته باشيد.
خوشبختانه، کار کردن با تنظيمات Portrait Mode پيش فرض –Natural Light–جالب است. اثر bokeh ملايم است و شفافيت اغلب موضوعات عکسها عالي است.
ما مقاله مجزايي منتشر کرديم که منحصرا روي دوربين iPhone 8 Plus تمرکز دارد؛ بنابراين آن را هم چک کنيد.

حرف آخر

برچسب زدن روي iPhone 8 و 8 Plus کار مشکلي است. اين يک به روزرساني واقعي از گوشي iPhone 7 سال 2016 است؛ هر چند دقيقا شبيه آن به نظر مي رسد؛ اما آنقدر متفاوت است که مي توان به آن شماي نام گذاري "S" دارد. براي ما، درست مانند يک iPhone 7 و سه چهارم است: خيلي متفاوت از نسخه 7 است؛ اما آنقدر متفاوت نيست که آن را در رده ديگري قرار دهيم.

و اين دليل آن است که برخي طرفداران iPhone ممکن است از iPhone 8 خيلي خوششان نيامده باشد. اين يک بهبود بزرگ است؛ اما نوآوري آن، آنقدرها هيجان انگيز نيست. تمامي موارد نوآوري تکيه بر نسخه نوامبر iPhoneX دارد.
اما ممکن است تغييرات iPhone X براي بسياري از کاربران خيلي افراط گرانه باشد. زماني را به ياد مي آوريد که همگي ما به نبود جک هدفون روي iPhone 7اعتراض داشتيم؟ براي برخي، از دست دادن Touch ID و تکيه روي ژستها براي هدايت به جاي دکمه Home درست به سختي انجام يک تنظيمات است. iPhone 8 مي تواند اين کار را به راحتي انجام دهد؛ اما ما فکر نمي کنيم چيز بدي باشد. حالا چه کسي طرفدار 8 و 8 Plus است؟ اگر برنامه ارتقاي iPhone خود را داريد (يا ديگر برنامه هاي مشابهي براي شغل خود)، iPhone X هيچ سودي براي شما ندارد و تفاوت هزينه بين گوشي فعلي و يک گوشي 8 بسيار زياد است؛ اين نکته اي است که در هنگام ارتقاء قابل توجه است. اگر هنوز از iPhone 6s يا نسخه قديمي تر استفاده مي کنيد، بهبودهاي آن نيز قابل توجهند. اما اگر از iPhone 7 استفاده مي کنيد و هنوز هم آن را دوست داريد، مي توانيد به همان گوشي خود تا بيش از يک سال کفايت کنيد و آن را استفاده کنيد؛ مطمئن باشيد که مناسب است.

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s