مقالات

گاهی اوقات Game Mode در Windows 10 می‌تواند بازی‌های غیرقابل اجرا را پخش کند


نویسنده: Brad Chacos
منبع: PC World

25

وعده Game Mode جديد در Windows 10 Creators Update: عملکرد بهتر بازي PC، به صورت رايگان. واقعيت کمي پيچيده‌تر است؛ اما هنوز هم چيزهاي زيادي براي هيجان زده شدن وجود دارد؛ مخصوصا اگر شما سعي در بازي کردن بر روي يک رايانه نسبتا معمولي را داشته باشيد تا يک کامپيوتر قدرتمند.
بياييد پيش قضاوتي نکنيم. Windows 10 هرگز به طور مستقيم Game Mode را به ذهن شما نمي‌آورد. پس چه چيزي هست و کجاست؟

24با Game Mode آشنا شويد

Game Mode براي بهبود عملکرد بازي‌هاي رايانه‌اي شما طراحي شده است؛ هم سرعت فريم اوليه و هم روان بودن کلي (که Microsoft به آن سازگاري مي‌گويد). اين حالت يک بخش بزرگي از منابع سيستم شما را به بازي که در حال اجراي آن هستيد اختصاص مي‌دهد که مانع آن مي‌شود که فرآيندهاي پس زمينه قدرت سيستم را به خود جذب کنند و مانع تجربه شما شوند (مخصوصا، اسکن غير منتظره آنتي ويروس!). Game Mode به بازي‌ها دوره‌هاي بيشتري از GPU و تعدادي از رشته‌هاي CPU را اختصاص مي‌دهد؛ هر چند جزئيات دقيق بسته به پيکربندي سيستم شما متفاوت خواهد بود.
خوشبختانه، Game Mode مي‌تواند با تمام بازي‌ها کار کند؛ نه اينکه فقط مختص بازي‌هاي فروشگاه Windows باشند. متاسفانه از همين ابتدا مشخص نيست که چگونه Game Mode را به صورت دستي فعال کنيم؛ زيرا ويژگي جديد Creators Update در گوشه‌اي به خصوص در Game Mode پنهان شده است. Microsoft مي‌گويد، برخي از بازي‌هاي موجود در ليست سفيد، Game Mode را به صورت خودکار فعال مي‌کنند؛ اما ما هنوز منتظريم که ببينيم که اين اتفاق مي‌افتد؛ حتي با بازي‌هاي Windows Store مانند Gears of War 4 و Forza Horizon 3.


براي فعال کردن Game Mode، بازي خود را باز کنيد؛ سپس کليد Windows + G را فشار دهيد تا Windows 10 Game Bar ظاهر شود. بر روي دکمه Settings در سمت راست نوار کليک کنيد تا يک دسته از گزينه‌ها ظاهر شوند. مربع کنار «Use Game Mode for this game» را براي اين بازي در بالاي صفحه را علامت بزنيد. پس از انجام اين کار، پيام نشان داده شده و Game Mode را ببنديد. لازم نيست که بازي خود را دوباره اجرا کنيد تا Game Mode اجرا شود؛ هر چند که لازم است اين ويژگي را به صورت دستي براي هر بازي که مي‌خواهيد از آن استفاده کنيد، فعال نماييد.
اما چه احساسي را منتقل مي‌کند؟ اين جايي است که همه چيز جالب مي‌شود.

23تست Game Mode در Windows 10

Microsoft اثر اين ويژگي بر ميزان فريم‌هاي خام را زماني که نحوه عملکرد Game Mode را نشان مي‌داد، کمتر اعلام کرد و به بينندگان گفت که انتظار مي‌رود عملکرد را 2 تا 5 درصد افزايش دهد. يک تغيير در منابع Windows خواهد بود و نه يک معجزه. تست اوليه Game Mod توسط PC Gamer، PCGamesN و Laptop Mag در سيستم‌هاي متمرکز بر بازي افزايش عملکرد خيلي کم تا صفر را نشان مي‌دهد. اگرچه PC Gamer شاهد کاهش شديد عملکرد بازي Hitman در Game Mode بود.
اگر شما يک سيستم عامل نسبتا مدرن با کارت گرافيک دسک‌تاپ قوي داريد، از Game Mode خيلي انتظاري نداشته باشيد. اما اگر چنين سيستمي نداريد، چه اتفاقي مي افتد؟


ادعاهاي Microsoft در مورد بهبود سازگاري عملکرد، ما را هيجان زده مي‌کند. اختصاص يک مقدار مشخص از منابع سيستم به بازي‌ها ممکن است در يک سيستم با قدرت سخت افزاري قدرتمند خيلي چشمگير نباشد؛ اما مي‌تواند در سيستم‌هاي با محدود منابع بيشتر مانند لپ‌تاپ يا دستگاه بازي با بودجه کم تفاوت زيادي را نشان دهد.
Microsoft زودتر از انتشار عمومي Creators Update را در اختيار PC World قرار داد که آن را بر روي Surface Book نصب کرديم. اين لپ‌تاپ معمولي نيست: نسخه ما 1TB SSD و 16 گيگابايت رم و پردازنده Core i7 و گرافيک گسسته Nvidia را دارا مي‌باشد. با اين حال، گرافيک Nvidia يک GTX 965M با 2 گيگابايت حافظه داخلي و پردازشگر محدود به دو هسته فيزيکي است؛ بنابراين در حالي که Surface Book يک کامپيوتر قابل حمل عالي به حساب مي‌آيد، با توجه به استانداردهاي PC پايين به حساب مي‌آيد.


Microsoft مي‌گويد که بازي‌هاي Windows Store که به عنوان برنامه‌هاي کاربردي همه گير Windows ساخته شده‌اند، بهره بيشتري را از Game Mode نسبت به بازي‌هاي سنتي به دست مي‌آوردند؛ زيرا آن‌ها فرآيندهاي اضافي را ايجاد نمي‌کنند. بنابراين، ما Gears of War 4، يک بازي DirectX 12 به عنوان يک برنامه کاربردي همه گير براي Windows، همراه با نسخه DX11 از Rise of the Tomb Raider در Steam را بازي کرديم. ما همچنين Bioshock Infinite قديمي را در حالي که GPU گسسته Nvidia غيرفعال بود را تست کرديم؛ فقط براي اينکه ببينيم Game Mode با گرافيک يکپارچه چگونه کار مي‌کند.
هر کدام از اين بازي‌ها با استفاده از معيارهاي داخل بازي، با گرافيک متوسط در دقت تصوير 1280x800 اجرا شدند که اجازه مي‌داد هر سه بتوانند يک ميانگين 30 فريم در ثانيه را اجرا کنند. ما هر بازي را در چهار روش مختلف تست کرديم.


ابتدا هر معيار با اجراي هيچ چيز اضافي در پس زمينه به جز نرم‌افزار GeForce Experience NVIDIA اجرا شد. همان طور که مي‌بينيد، Game Mode تقريبا هيچ تفاوتي در سه بازي‌اي که ما تست کرديم، ايجاد نکرد. اگر هيچ برنامه‌اي در پس زمينه براي رقابت با CPUهاي با ارزش نداشته باشيد، Game Mode عملا هيچ نقشي ايفا نمي‌کند.
پس از آن، وقت آن رسيده که آب را با فرآيندهاي پس‌زمينه گل آلود کنيم. ما يک ليست پخش خودکار يوتيوب را در Edge باز کرديم، آهنگ‌هايي را نيز در Spotify اجرا کرديم و نرم‌افزار آنتي ويروس AVG را فعال کرديم؛ يک شبيه‌سازي مناسب از آنچه که ممکن است گيمرهاي واقعي در هنگام بازي انجام دهند؛ سپس هر بازي را با Game Mode روشن و خاموش اجرا کرديم.


Bioshock و Tomb Raider هر کدام شاهد افزايش متوسط 1 فريم در ثانيه بودند که چيزي نيست که چشم شما بتواند در زندگي واقعي تشخيص دهد. اما در Gears of War 4 جالب بود. اول از همه، عملکرد آن به طور کلي در حالي که فرآيندهاي پس زمينه فعال باشند، تقريبا 50 درصد کاهش مي‌يابد. خيلي فجيع است؛ اما Game Mode در اين حالت کاهش يافته واقعا مفيد بود و ميانگين فريم را کمي بيشتر از 6 فريم در ثانيه افزايش داد. ممکن است خيلي به نظر نرسد؛ اما هنگامي که با حدود 30 فريم در ثانيه کار مي‌کنيد، اين افزايش تقريبا 22 درصد به حساب مي‌آيد. همچنين مي‌توان در اين حالت بازي Gears را کمي بيشتر از سطح 30 فريم در ثانيه بازي کرد که بسياري از گيمرهاي PC آن را حداقل نرخ فريم قابل قبول در نظر مي‌گيرند. شگفت انگيز است!


اما چيزي که بيشتر جالب است، کاري مي‌باشد که Game Mode با حداقل فريم‌هاي مختلف زماني که وظايف پس¬زمينه منابع سيستم بيشتري درخواست مي‌کردند، انجام داد. اول، بياييد حداقل نرخ فريم بدون اينکه کارهاي پس زمينه را اجرا کنيم را مرجع قرار دهيم (اعدادBioshock Infinite و Rise of Tomb Raider نشان دهنده کمترين نرخ فريم در طول اين معيار مي‌باشند؛ در حالي که Gears 4 ميانگين 5 درصد از فريم‌ها را استفاده مي‌کند).
اما اگر چند برنامه در حال اجرا داريد، Game Mode مي‌تواند تاثير قابل توجهي داشته باشد؛ به اندازه‌اي که تفاوت بين يک تجربه قابل اجرا و غير قابل اجرا را ايجاد مي‌نمايد. در اينجا حداقل نرخ فريم براي سه بازي تست شده زماني که فرآيندهاي پس زمينه در حال اجرا مي‌باشند، آمده است.

22
اجراي سه وظيفه در پس زمينه، حداقل نرخ فريم در اين بازي‌ها را از بين مي‌برد. Gears يک بار ديگر بر خود غلبه کرد، با بيشترين افت تقريبا از 50 فريم در ثانيه، به 12.5 فريم در ثانيه؛ در حالي که Game Mode غيرفعال مي‌باشد، رسيد. اين 12.5 فريم بر ثانيه اي هم که رسيده خيلي بد است، با گير کردن‌هاي مداوم و متوقف شدن‌هاي زياد. حداقل نرخ فريم Bioshock و Tomb Raider هر دو تقريبا دو سوم کاهش يافت و به کمتر از 10 فريم بر ثانيه رسيد. در حالي که نتيجه Bioshock بر روي کاغذ بدتر شده است، Tomb Raider در واقع بدتر بوده است و همان گيرکردن و توفق‌هايي که در اجراي Gears بود را داشت؛ علاوه بر اينکه زمان بارگذاري قابل ملاحظه‌اي بين مقادير معيار را نشان داد.
با کنار گذاشتن معيارها و بازي کردن بازي‌هاي واقعي، Bioshock را مي‌توان به طريقي بازي کرد. Gears و Rise of the Tomb Raider به هيچ وجه قابل بازي نبودند و با اجرا کردن برخي از وظايف در پس زمينه و بازي کردن بر روي اين لپ‌تاپ 3200 دلاري هم يک فاجعه به بار مي‌نشست.


اما Game Mode اين فاجعه را کم کرد که کافي هم بود.
ما نمي‌خواهيم بگوييم که بازي هاي Gears 4 و Rise of the Tomb Raider در حالتي که وظايف پس زمينه وجود داشت و Game Mode نيز در در حال اجرا بود، لذت بخش بودند. Game Mode توقف‌ها را حذف مي‌کند و رواني بيشتري را ايجاد مي‌کند؛ به طوري که بازي‌ها قابل بازي کردن شوند؛ البته تجربه آن تقريبا با اجراي يک بازي گرافيکي بالا و پيشرفته در Xbox One قابل مقايسه نيست. نرخ فريم در هر بازي حدود 30 فريم در ثانيه است؛ با توقف‌هاي کوتاه و کم.
در حالي که حداقل نرخ فريم هنوز هم در Bioshock و Tomb Raider پايين است؛ در حالي که Game Mode فعال باشد، دو برابر مي‌شود. گيمرهايي که واقعا دوست دارند به عدد 60 فريم در ثانيه برسند، از اين تجربه راضي نمي‌شوند؛ اما کساني که سعي در اجراي بازي‌ها با سخت‌افزارهاي نه چندان مدرن دارند، قطعا بايد Game Mode را امتحان کنند.

جادويي اتفاق نمي‌افتد؛ ولي راضي کننده است

اين تست مختصر خيلي کامل و جامع نيست؛ اما نشان مي‌دهد که Game Mode آن طور که گزارش‌هاي اوليه نشان مي‌دادند، خيلي هم عالي نيست. اگر در يک دسک‌تاپ يا لپ‌تاپ، با سخت‌افزار محدودي بازي مي‌کنيد، Game Mode در Windows 10 مي‌تواند بازي‌هاي غيرقابل بازي را بازي پذير کند (هر چند در مواردي مانند اين، شما مي‌توانيد به راحتي اين کارهاي پس زمينه را ببنديد). ما فکر مي‌کنيم که اين اثر در لپ‌تاپ‌هاي نسبت پايين‌تر، در مقايسه با اين دستگاه مجهز به Core i7 بهتر باشد.


همان طور که آزمون‌هاي قبلي نشان مي‌دادند، گيمرهاي حرفه اي با رايانه‌هاي با سخت‌افزارهاي سنگين، احتمالا مزيت کمتري را خواهند ديد؛ هر چند که مطمئنيم مواردي وجود دارند که Game Mode مي‌تواند تفاوت بزرگي را ايجاد کند. بازي‌هايي که خيلي از پردازنده استفاده مي‌کنند؛ مانند Fallout 4 در صورتي که عادت داريد، زماني که بازي مي‌کنيد، برنامه‌هاي ديگر را باز بگذاريد، احتمالا از اين بهبود بهره مي‌برند، همچنين بازي‌هايي که بر روي مانيتورهاي 144Hz فوق‌العاده سريع اجرا مي‌شوند که مي‌تواند کاملا پردازنده را مشغول کند. همچنين شگفت‌زده نشديم که Game Mode بهبود کمتري را در پردازنده‌هاي Ryzen ارائه داد؛ زيرا تراشه‌هاي AMD با هسته‌ها و رشته هاي زيادي عرضه شده است. تست بيشتري نياز است!


در نهايت، لازم به ذکر است که Game Mode، اساسا منابع هر برنامه اي که در پس زمينه اجرا مي‌شود را مسدود مي‌کند که مي‌تواند بر عملکرد آن‌ها تاثير بگذارد. فعال کردن آن توقف را در سه بازي تست شده کاهش داد؛ اما باعث گير کردن ويديويي يوتيوب در پس زمينه مي‌شد. اگر در حال اجراي OBS يا نرم‌افزارهاي ديگر براي اجراي بازي خود هستيد، بايد از Game Mode اجتناب کنيد و اگر در پس زمينه کاري را در حال اجرا داريد، بايد انتظار داشته باشيد که زمان بيشتري را بگيرد.


مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s