مقالات

5 Ryzen در مقابل Core i5: پردازنده Ryzen 51600X برنده بهترین پردازنده از نظر قدرت جریان اصلی

-


نویسنده: Gordon MAh Ung
منبع: PC World

قيمت 250 دلار براي پردازنده RYZEN 51600X شرکت AMD (go.pcworld.com/ryzen51600xamz)، در اينجا چالشي براي پردازنده 4 هسته‌اي اينتل مي‌باشد؛ قيمت 250 دلار براي پردازنده Core i5-7600K افتخار "پردازنده مردم" بودن را دارد که هر کسي دوست دارد در مورد 51.000 قطعه گران قيمت، روکش طلا واکنش نشان دهد؛ اما در دنياي واقعي، اکثر مردم نمي‌توانند يا نمي‌خواهند زياد هزينه کنند و به دنبال بهترين گزينه نسبت قيمت به عملکرد هستند.

38
 
پردازنده Ryzen 5 1600X شرکت AMD با پردازنده Core i5-7600K در تمام رده‌هاي پردازنده 250 دلاري رقابت خواهد کرد.
در حالي که Ryzen 51600X ممکن است سرعت کلاک به بزرگي Core i5-7600K نداشته باشد، هسته‌هاي اضافي و هسته‌هاي مجازي را ارائه مي‌دهد. از معيارهاي موجود، باتري را به عنوان يک معيار اجرا مي‌کنيم تا ببينيم که آيا اين هسته‌ها تفاوت‌هايي را ايجاد خواهند کرد.

27بازديد از Ryzen 5

شرکت AMD در ماه گذشته، 4 پرازنده Ryzen 5 را اعلام کرد. دو تا از آن‌ها 4 هسته‌اي با SMT (چند نخي همزمان) هستند:
Ryzen 5 1400X به قيمت 169 دلار و Ryzen 5 1500X به قيمت 189 دلار بود. دو مورد قبلي تراشه‌هاي 6 هسته‌اي با SMT مي‌باشند: پردازنده Ryzen 5 1600 به قيمت 219 دلار و پردازنده Ryzen 5 1600X به قيمت 249 دلار است.
همه آن‌ها بر اساس همان طول مورد استفاده در رده پيشرفته Ryzen 7 هستند که در حال حاضر مورد بررسي قرار داده‌ايم؛ اما آن‌ها داراي هسته‌هايي هستند که خاموش مي‌باشند (داراي هسته‌هاي خاموش هستند).
يکي از بيشترين علاقه ما، پردازنده Ryzen5 1600X مي‌باشد. با ليست قيمت 249 دلار آن، اين تقريبا به طور کامل به پردازنده
Core i5-7600K نگاشت مي‌شود که داراي ليست قيمت فعلي 242 دلار است و در حدود 250 دلار براي بيشتر طول عمر آن صرف مي‌شود (در طول عمر پردازنده قيمت آن حدود 250 دلار مي‌باشد).
پردازنده‌هاي 6 هسته‌اي و 4 هسته‌اي Ryzen اساسا با استفاده از همان 8 هسته منسوخ شده از Ryzen 7 ساخته شده است. هر ويژگي، دو واحد هسته مرکب (مجتمع) (CCX) با هسته‌هاي CPU خاموش دارد. يک هسته در هر کدام براي پردازنده 6 هسته‌اي Ryzen 5 خاموش است و دو هسته براي پردازنده‌هاي 4 هسته‌اي خاموش مي‌باشد. آن‌ها همچنين سرعت‌هاي مختلفي دارند.

چگونه تست کرديم؟

براي پردازنده Core i5-7600K، آزمايشي با استفاده از همان سيستم انجام داديم که براي پردازنده Core i7-7700K در بررسي Ryzen 7 مورد استفاده قرار داديم؛ اما چند تغيير کليدي کرد. ما ايسوس راگ ماکسيموس (Asus ROG Maximus IV Code) کد ورژن 4 را به آخرين بايوس موجود اضافه نموديم که اساسا پشتيباني optane را اضافه مي‌کند. همچنين دو مورد از 4 ماژول حافظه را نصب کرده بوديم. اين باعث کاهش حافظه RAM از 32 گيگا‌بايت به 16 گيگا‌بايت از DDR4 مي‌شود؛ اما اين به ما اجازه مي‌دهد تا کلاک حافظه از ماژول‌هاي Corsair را از سرعت DDR4/2133 به DDR4/2933 افزايش دهيم.
توجه داشته باشيد که اجراي Kaby Lake در سرعت‌هاي بالاتر با تمام اسلات‌ها، حافظه پر مشکلي ايجاد نمي‌کند. با اين حال، تمام پردازنده‌هايي که مورد تست قرار داديم (* cough* Ryzen)، به راحتي از سرعت‌هاي بالاي کلاک با تمام اسلات‌هاي DIMM اضافه شده پشتيباني نمي‌کنند.
 
پردازنده‌هاي Ryzen5 1600X و Core i5-7600K با هم مورد مقايسه قرار گرفته است.
 
هر ترکيب هسته‌اي (مجتمع هسته‌اي) Zen از 4 پردازنده منحصر به فرد تشکيل شده است. شرکت AMD بعضي از هسته‌ها را براي قسمت‌هاي 6 هسته‌اي و 4 هسته‌اي Ryzen5 خاموش مي‌کند.
در مورد Ryzen 5 1600X، به جاي استفاده از ساختمان X30 قبلي شرکت AMD در بررسي Ryzen 7، يک مادربورد MSI B350Tomahawk را مورد استفاده قرار داديم. شرکت AMD بوردي را ارائه داد و مي‌گويد که اين يک بايوس جديدتري دارد که بهترين عملکرد را ارائه مي‌دهد. يک نصب تر و تميز از ويندوز به يک حافظه ذخيره‌سازي 256 گيگا‌بايتي Hyper SSD کينگستون بارگيري شده بود (همان مدل و ظرفيت مورد استفاده در ساير دستگاه‌هاي مورد آزمايش). براي RAM، جفت ماژول‌هاي 8 گيگا‌بايتي Geil EVO با زمان بندي مشخص شده AMD براي آزمايش بر روي مادربورد B350Tomahawk را استفاده کرديم.
همانند تمام ماژول‌هاي ما، کارت‌هاي گرافيکي GeForce GTX 1080 نسخه Founders را استفاده کرديم. قبل از شروع آزمايش، تايمر ساعت و RAM را در هر کارت مورد بازبيني قرار داديم.

اول: معيارهاي بهره‌وري

معيار سنجش ما با يک باتري از تست‌هاي بهره‌وري آغاز مي‌شود. ابتدا Cinebench را براي عملکرد چند نخي، سپس Blender و POV-Ray را براي رندن کردن تصاوير استفاده کرديم. نرم‌افزارهاي Handbrake و Adobe Premiere CC 2017 را براي رمزگذاري ويديو اضافه مي‌کنيم.

عملکرد Cinebench

اولين تست ما، قابليت اطمينان Cinebench R15 است که توسط Maxon ساخته شده است و از يک موتور واقعي رندر مورد استفاده در قطعات Cinema4D استفاده مي‌کند. ممکن است به ياد داشته باشيد که اين معيار توسط FTC بنا به ادعاهاي ناقص معيار اينتل مورد انگيزش قرار گرفته است؛ اما Maxon بي گناهي خود را اعلام کرده است.
 
اجراي Cinebench R15.038 محدود به يک نخ مي‌باشد؛ سرعت بالاتر کلاک و دستورالعمل‌هاي بهتر در هر کلاک از Kaby Lake مزيت کمي بيشتر از Ryzen را ارائه مي‌دهد.
 
در هنگام بهره‌وري از تمامي هسته‌ها، Cinebench R15.038 مزاياي عملکرد Ryzen 51600X را با هسته‌هاي 6 تايي آن و SMT نشان مي‌دهد؛ پرازنده Core i5-7600K بيش از 4 هسته دارد.
اولين نتيجه‌اي که ديديد، اين است که Cinebench R15 محدود به يک نخ مي‌باشد. پردازنده The Core i5-7600K در بالاتر قرار مي‌گيرد که انتظار مي‌رود سرعت کلاک بالاتر و دستورالعمل‌هاي بيشتري در هر ساعت بدهد. در بسياري از قسمت‌ها، پردازنده Core i5-7600K در تقريبا تمام بارگذاري‌ها در هر زماني در 4.2 گيگا‌هرتز قرار دارد. پردازنده Ryzen 51600X به اطراف پرش مي‌کند و سرعت کلاک 401 گيگا‌هرتزي فقط در مواردي به دست مي‌آيد. به نظر مي‌‌رسد که ممکن است يک تفاوت 12 درصدي باشد که بد نيست؛ اما در پايان، هنوز هم دومين مورد بهترين مي‌باشد.
 
برنامه رندر کردن Blender 3D منبع باز به شما نشان مي‌دهد که چقدر سريع از Ryzen 5 با 12 نخ در مقابل Core i5-7600K با 4 نخ مي‌باشد.
بر روي Cinebench R15 مجدد آزمايش کرديم؛ اما اين بار تمام هسته‌هاي پردازنده و نخ‌ها وجود دارند.
به طور سر انگشتي، تفاوت 80 درصدي را در عملکرد مي‌بينيد؛ زماني که تمام هسته‌ها بر روي Ryzen 5 و Core i5 وجود دارند. بياييد دوباره بگوييم: يک تفاوت 80 درصدي. اين فقط يک ضربه خرد کننده براي Core i5 مي‌باشد و فريم‌ها بسيار شبيه به اين نبرد هستند که به احتمال زياد شکل مي‌گيرد: عملکرد تک نخي کوچک براي يک ضربه بزرگ در عملکرد چند نخي از دست مي‌رود.

عملکرد Blender

يک رندر کننده سه بعدي منبع باز مشهور که در بسياري از فيلم‌هاي هندي توليد شده در هند مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همانند اکثر برنامه‌هاي کاربردي سه بعدي، اين هسته‌ها را دوست دارند؛ اما ما متوجه شديم که اين مقياس کامل و همچنين موتور رندر Maxon نيست. با اين حال، Ryzen 5 به وضوح در مقابل يک حاشيه بزرگ است و حدود 50 درصد سريع‌تر از Core i5 به پايان مي‌رسد.
 
پردازنده Core i5-7600K مزيتي در برنامه‌هاي تک نخي دارد.
 
هنگامي که شما معيار را از تک نخي به چند نخي تغيير مي‌دهيد، پردازنده Ryzen 5 پردازنده Core i5 را خرد مي‌کند.
ويژگي‌هاي رايگان و محبوب 7-Zip، يک معيار داخلي براي اندازه‌گيري توانايي پردازنده، براي فشرده‌سازي و بازگشايي فايل‌ها مي‌باشد. برنده توسط يک مايل کشور (برنده مسابقات کشوري) Ryzen 5 1600X مي‌باشد.

عملکرد POV Ray

آخرين تست رندر ما، يک برنامه حرفه‌اي به نام Persistence of Vision Raytracer يا POV Ray است. اين واقعا به روزهاي Amiga
بر مي‌گردد. معيار داخلي آن يک امتياز است که به شما مي‌گويد چند پيکسل در هر ثانيه توسط يک پردازنده رندر مي‌شود.
اول، عملکرد تک نخي که بسيار شبيه به نتايج تک نخي Cinebench R15 مي‌باشد. پردازنده Core i5، Kaby Lake داراي مزيت‌هايي مي‌باشد. هکر‌ها آنچه که شما مي‌خواهيد را مي‌گويند؛ اما تراشه‌هاي نسل هفتم ميانگين پردازنده‌هاي کوچک مي‌باشند.
با POV Ray مانند تمام برنامه‌هاي حرفه‌اي، تعداد هسته‌ها و نخ‌ها باعث افزايش کارآيي مي‌شوند. نتايج چند نخي همه اين موارد را مي‌گويند: پردازنده Ryzen 5 تقريبا 50 درصد پيکسل بيشتر در هر ثانيه در مدت کار، رندر را جلو مي‌برد. اين يکي ديگر از ضربه‌هاي خرد کننده باري پردازنده Core i5 است که به شما ضعف يک تراشه 4 هسته‌اي مستقل بدون هيچ Hyper-Threading (ابر نخ کشي شده) را نشان مي‌دهد.

عملکرد 7-Zip

اگر شما مثل ما هستيد، بلافاصله برنامه مزاحم Zip را از روي کاميپوتر خودتان حذف مي‌کنيد و مرورگر خود را با 7-Zip رايگان و سريع نشان مي‌دهيد. برنامه‌هاي رايگان يک معيار داخلي دارند که سرعت ماشين در فايل‌هاي فشرده و غير فشرده را اندازه‌گيري مي‌کنند. پردازنده
Ryzen 5، پردازنده Core i5 را دربردارد و آن را به مخاطب منتقل مي‌کند؛ سپس از حلقه پرش مي‌کند تا پردازنده 4 هسته‌اي خود را خرد نمايد.


Geekbench 4.1

ما هميشهGeekbench 4.1  را در بررسي پردازنده استفاده نمي‌کنيم؛ زيرا اين تست در گذشته تا حدودي بحث برانگيز بوده است. آخرين نسخه هنوز هم الگوريتم‌هايي مي‌گيرد که خالق آن (آزمايشگاه‌هاي Primate) فکر مي‌کند در آخرين ويرايش تصوير، رمزگذاري و مانند آن مناسب است و اندازه‌گيري مي‌کند که چگونه يک پردازنده مي‌تواند به خوبي آن‌ها را اجرا کند. با اين حال، آزمايشگاه‌هاي Primate تغييراتي را در تست عمکلرد پردازنده نشان دادند که به نظر مي‌رسد بيشتر آن را بهبود مي‌بخشد.
 
Ceekbench 4.10 به منظور پشتيباني بهتر از Ryzen به‌روز‌رساني شده است. نتيجه يک ضربه کوچک در عملکرد باري هم پردازندهRyzen 51600X  هم Core i5-7600K مي‌باشد.


 
عملکرد تک نخي تاييد مي‌کند هنگامي که اين به آرامي به وظايف نخ کشي شده عمل مي‌کند، سرعت کلاک 4.2 گيگاهرتز و IPC بالاتر پردازنده Core i5 7600K برنده مي‌شود.
 
 
آخرين نسخه به طور خاص به عملکرد Ryzen  مي‌پردازد؛ بنابراين علاقه‌منديم تا نتايج را ببينيم. پردازنده Ryzen 5 فراتر از Core i5 مي‌باشد؛ اما حتي اگرچه اين يک تست چند نخي است، نمي‌توانيم نتيجه مقياس‌گري را انتظار داشته باشيم. اين به اين معني است که يا الگوريتم تست به طور خاص به Ryzen توجه نمي‌کند يا هسته و شمارنده‌هاي نخ که به خوبي کار انجام مي‌دهند، اندازه‌گيري نمي‌شوند. ما باور داريم که تفاوت بين پردازنده Core i5 و Core i7 (که Hyper-Threading اضافه مي‌کند) ممکن است 10 درصد باشد.


عملکرد PCMark 8

PCMark 8 تلاش مي‌کند تا استفاده از دنياي واقعي را نه تنها با استفاده از الگوريتم‌هاي کوچک تکرار کند؛ بلکه برنامه‌هاي کوچک شبيه‌سازي شده را براي اندازه‌گيري عملکرد ايجاد مي‌نمايد.
 
Handbrake علاقه‌مند به هسته‌هاي CPU مي‌باشد و اين در نتايج مهم براي Ryzen 5 نشان داده شده است.
اول از همه، تست متداول خلاقانه PCMark 8 است که حجم کاري مختلفي را در يک سيستم پرتاب مي‌کند؛ از جمله رمزگذاري، کنفرانس ويديويي و ويرايش عکس. در نهايت، پردازنده Ryzen 5 داراي مزاياي کمي مي‌باشد. اگرچه يک بخش رمزگذاري وجود دارد؛ اين بدان معني است که حالت خلاق بسيار سبک وزن است و چند هسته‌اي چندان مورد توجه نيست. از اين رو، اگر شما عکس‌ها را ويرايش کنيد و ويرايش‌هاي ويديويي سريعي را با نرم‌افزار رايگان انجام دهيد که با ويندوز همراه است، هر دو پردازنده مشغول خواهند بود. PCMark 8 بر روي وظايف بهره‌وري مانند مرور کردن صفحات وب، ويديو کنفرانس وب و جلو بردن يک صفحه گستر تمرکز مي‌کند. شما مي‌توانيد اين کار را در مورد هر پردازنده‌اي انجام دهيد و اين کار در يک رديف ايجاد نمي‌شود.
 
زماني که نرم‌افزار Adobe Premiere Pro CC را با استفاده از فقط پردازنده محک مي‌زنيم، 12 هسته Ryzen 5  و 4 هسته پردازنده Core i5 را خرد مي‌کند.
 
رماني که به رمزگذاري GPU با استفاده از نرم‌افزار Adobe Premiere Pro CC سوئيچ مي‌کنيم، پردازنده اهميت کمتري دارد؛ اما هسته‌هاي Ryzen 5 هنوز هم تاثيرگذار مي‌باشند.

عملکرد Handbrake

براي اندازه‌گيري عملکرد رمزگذاري، از نرم‌افزار Handbrake رايگان و محبوب براي تبديل يک فايل 30 گيگابايتي 1080p MKV با استفاده از پيش تنظيم Android Tablet استفاده مي‌نماييم. Handbrake عاشق هسته‌هاي پردازنده است. پردازنده Ryzen 5، پردازنده Core i5 را در حدود 70 درصد در زمان رمزگذاري از بين مي‌برد. باز هم، 12 نخ در مقابل 4 نخ؛ حتي يک رقابت به حساب نمي‌آيد.

نرم‌افزار Adobe Premiere Pro Creative Cloud 2017

براي يک تست ويديويي، ما يک پروژه واقعي از همکاران ويديوساز خودمان در IDG.tv را مي‌گيريم که در دوربين سوني 4K گرفته شده است (ضبط شده است) و هر دو دستگاه را براي رمزگذاري آن با استفاده از پيش نمايش Blu-Ray در Premiere Pro CC 2017 به کار مي‌بريم. Premiere Pro به شما اجازه رمزگذاري با استفاده از پردازنده گرافيکي را مي‌دهد که معناي کاهش کارآيي در زمان رندر کردن يا CPU است که هنوز هم به طور کلي بهترين کيفيت تصوير را ارائه مي‌دهد. با استفاده از پردازنده باري نمودار اول، مي‌توانيد انعطاف تعداد هسته‌هاي پردازنده Ryzen 5 بر Corev i5 را ببينيد که کاهش زيادي در زمان رندر ارائه مي‌دهد. اگر زمان پول باشد، Ryzen 5 به شما پول بيشتري مي‌دهد.
با اين حال، در واقع، بسياري از افراد کيفيت را براي سرعت يک رندر پردازنده گرفيکي رها مي‌کنند. اگرچه CPU اهميت کمتري دارد، هنوز هم شاهد افت 40 درصدي رندر GPU با استفاده از Ryzen 5 در مقابل Core i5 هستيم.

25چرا شما نيازي به فريب دادن نداريد؟

آيا 4 نمودار آخر به اندازه کافي شما را وحشت زده مي‌کند يا خير؟ ما در مورد پردازنده Ryzen 5 بيشتر مي‌دانيم؛ پس به هنگام راه‌اندازي در مورد Ryzen 5 کارهايي را انجام مي‌دهيم و عدم پاسخ به نظر مي‌رسد که باري هفته‌ها در اطراف مي‌چرخد.
اگرچه هنوز سوالات مهمي وجود دارد، براي ما روشن است که نقصي در پرازنده Ryzen 5 وجود ندارد که باعث کند شدن آن شود (که همه از آن بترسند). نتيجه گيري منطقي اين است که بازي خودتان را سرزنش کنيد، نه پردازنده را.
ما مي‌گوييم به اين دليل است که اگر توسعه‌دهنده Ashes of the Singularity بتواند عملکرد را 20 درصد يا بيشتر، پس از چند هفته کاهش دهد، در واقع مي‌گويد اين حتي براي مقايسه اينتل با AMD با کد قبلي عادلانه نيست؛ به همين دليل است که ساير بازي‌ها مي‌توانند همين کار را انجام دهند. بهينه‌سازي ممکن است به طور کامل تفاوت را پاک نکند؛ اما بايد هر گونه تغيير باقيمانده، جزئي باشد.

26
پردازنده Ryzen 5 ممکن است هنوز هم با بازي‌هاي قديمي مشکل داشته باشد؛ تنها به اين دليل که توسعه دهندگان بازي بعيد است که کدها را براي 2014 به روزرساني نمايند. با اين حال، ما شرط مي‌بنديم که مشکلي در اجراي يک بازي 3 ساله بدون تجهيزات امروزه نداريم. يک CPU و GPU مدرن مي‌تواند هر عنوان قديمي را بدون مشکل اجرا کند. سوال مهم‌تر اين است که آيا توسعه دهندگان از Ryzen براي بازي‌هايي که در 2020 مي‌آيند در 2014، حمايت خواهند کرد؟

 نتيجه گيري

پس از تست پردازنده Ryzen 5 و به خصوص بعد از ديدن اينکه چگونه عملکرد آن با بازي بهينه شده تغيير مي‌کند، عملکرد بازي Ryzen به وضوح از نظر سازگاري به نظر مي‌رسد زماني که اولين Ryzen 7 راه‌اندازي شد، چندان بزرگ نبود. هنگامي که يک تصميم مهمي را مي‌خواهيد بگيريد، قيمت 250 دلار براي پردازنده بهترين گزينه است. جواب پيچيده مي‌شود: با توجه به حجم کاري بالا با آنچه که انجام مي‌دهيد و براساس نيازهاي خود انتخاب مي‌کنيد، نه آنچه که کسي به شما مي‌گويد درست است.
مسئله اين است که افراد پاسخ پيچيده‌اي را نمي‌خواهند. آن‌ها پاسخ‌هاي ساده مي‌خواهند و مي‌خواهند که شما براي آن‌ها انتخاب کنيد. در اين مورد، Ryzen 5 روشي براي رهسپار شدن از اين پاسخ است. اين پردازنده، پردازنده Core i5 را در عملکرد برنامه‌هاي چند نخي شکست مي‌دهد؛ ولي در عملکرد تک نخي بسيار خوب نيست.
در مورد بازي سر‌سام‌آور، پردازنده Core i5 در حال حاضر يک مزيت بزرگ دارد. انتظار داريم که بازي‌هاي جديدتر پردازنده Ryzen را مورد حمايت قرار دهند که اين باعث مي‌شود تفاوت عملکرد به طور عمده در مسير خود مطرح شود.
اين بسيار شبيه به عملکرد باور‌نکردني Ryzen 5 1600X است؛ به ويژه هنگامي که ما به يک جهاني حرکت مي‌کنيم که در آن هزينه‌هاي بيشتر انتظار مي‌رود که مهم باشد. براي اين دنياي جديد، Ryzen 5 1600X به راحتي برنده مي‌شود و فقط يک جهنم از يک مقدار براي عملکرد کلي باقي مي‌ماند که شما به دست مي‌آوريد.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s