مقالات

پایه نگه‌دارنده گوشی Logitech ZeroTouch، استفاده از دستیار صوتی الکسا را در خودرو تسهیل می‌کند

-


نویسنده: Micheal Brown
منبع: PC World

19

تقريبا يک سال است که نگهدارنده گوشي هوشمند اندوريد با نام لاجيتک زيروتاچ در بازار موجود است؛ اما ما وجود آن را تا حدي ناديده گرفته بوديم؛ زيرا علاقه‌مندي شخصي ما شامل ابزار و ادوات موبايل نمي‌شود. اين عدم علاقه‌مندي با يکپارچه‌سازي دستيار صوتي الکسا ساخته آمازون در اپليکيشن زيروتاچ ساخته لاجيتک حدود يک ماه پيش دستخوش تغيير شد. اکنون مي‌توانيم فرمان‌هاي صوتي خود را به خانه هوشمند خود در حين رانندگي و زماني که گوشي هوشمندمان به زيروتاچ متصل است، صادر کنيم (Logitech.com/zertouch).
ما در طول نقد و بررسي يک ماهه خود با موانعي نيز روبرو شده‌ايم؛ اما به اين نتيجه رسيده‌ايم که نسخه  air-vent (go.pcworld.com/0touchventamz) اين محصول به خوبي قيمت شصت دلاري آن را توجيه مي‌کند (گوشي‌هاي هوشمند ساده‌تر حدود 10 دلار مي‌ارزند). نسخه داشبورد dashboard اين محصول (go.pcworld.com/0touchdbamz) داراي ويژگي‌هاي مشابه نسخه ايرونت است؛ اما ما چندان علاقه‌اي به آن نداريم؛ چون بايد به داشبورد شما بچسبد و قيمتش هم 80 دلار است. ممکن است کاربران آيفون بخواهند دست از خواندن اين مقاله بکشند: زيروتاچ تنها قابل استفاده در سيستم اندرويد است؛ البته در حال حاضر.


24مشخصا موانع اندکي که با آن مواجه شديم، مربوط به نقص محصول نمي‌شد؛ اما محدوديت ديگري نيز وجود داشت (فراي کاربرد آن در سيستم‌هاي اندرويد) که بايد به وضوح از آن آگاه بود. اگر مايل هستيد که پاسخ‌هاي صوتي زيروتاچ (و الکسا) در بلندگوهاي خودروتان اجرا شوند، بايد هديونيت خودروي خود را در حالت media تنظيم کنيد. اين يکي از ملزومات اندرويد است که تقريبا گوش دادن به راديوي زميني را در حين کار کردن با زيروتاچ و الکسا در هديونيت ناممکن مي‌سازد.


خوشبختانه اين موضوع استفاده از بلوتوث براي دريافت و پاسخ دادن به تماس‌ها را از طريق هديونيت تحت تاثير قرار نمي‌دهد. زماني که در خودرو خود هستيم، عادت داريم به اخبار NPR گوش کنيم و تلاش کرديم که زيروتاچ را به صورت مستقل از هديونيت فعال کنيم. البته ما اين کار را توصيه نمي‌کنيم؛ چون واقعا حواس پرت کن است: راديوي هديونيت شما زماني که گوشي‌تان زنگ مي‌خورد، قطع مي‌شود و شما طبيعتا مي‌توانيد پاسخگوي تماستان باشيد؛ اما چنين اتفاقي براي فرمان‌هاي صوتي زيروتاچ رخ نمي‌دهد. اين فرمان‌ها بر اسپيکر گوشي شما اجرا مي‌شوند؛ در حالي که هديونيت در حال اجراي راديو است. ما خود را مدام در حال جستجوي کنترل صداي هديونيت يافتيم يا به اين دليل که زيروتاچ دريافت پيام جديد را به ما اعلام مي‌کرد و يا به اين دليل که خودمان مي‌خواستيم از زيروتاچ استفاده کنيم.


اگر دلتان مي‌خواهد در سيستم استريو خودرو خود به موسيقي گوش دهيد، خيلي بهتر است که زيروتاچ را با هديونيت خودروي خود متصل کنيد و موسيقي خود را از طريق بلوتوث گوشي‌تان اجرا کنيد. زيروتاچ موسيقي را در Spotify،  Deezer، Pandoraو يا Google Play Music پشتيباني مي‌کند. با اين وجود، براي استفاده از اين قابليت بلوتوث ماشين شما هم بايد تماس‌هاي گوشي شما را پشتيباني کند و هم پخش media را.  ما اخيرا هديونيت جديد ساخته شده توسط کنوود با نام KMM-BT515HD را در کاميون خود نصب کرده و تمام قابليت‌هاي فوق را به کار برديم؛ در حالي که بلوتوث قديمي ما با نام VW Golf تنها به ما امکان دريافت تماس و يا تماس گرفتن را مي‌داد. تنها راهي که مي‌توانستيم media را پخش کنيم و دستورات صوتي زيروتاچ را بشنويم، اين بود که رابط هدفون گوشي‌مان را به صورت فيزيکي به ورودي AUX خودرو متصل کنيم.
ما به صورت عميق‌تري به اين موضوع و ويژگي‌هاي ديگر زيروتاچ خواهيم پرداخت؛ اما اکنون زمان آن رسيده که به يکپارچه سازي الکسا و زيروتاچ توسط لاجيتک بپردازيم.

21الکسا و زيروتاچ

ما در خانه ابزار و ادوات Echo مختلفي از آمازون داريم که به سيستم منزل هوشمند Vivint متصل هستند؛ با کمک اين ابزار و ادوات امور زير را تحت نظارت داريم: امنيت منزلمان، نورپردازي داخلي و خارجي آن، قفل‌هاي ورودي، سيستم گرمايشي سرمايشي و باز کننده در گاراژ و دوربين‌هاي امنيتي. تقريبا مي‌توانيم بگوييم هيچگاه براي خاموش يا روشن کردن لامپ بيرون نرفته‌ايم، دماي سيستم گرمايشي سرمايشي را تغيير نداده‌ايم و حتي پانل Sky Control سقف منزل خود را در سيستم هوشمند Vivint لمس هم نکرده‌ايم. به جاي همه اين کارها، به الکسا دستور مي‌دهيم که برق را خاموش يا روشن کنند، دماي محيط را تنظيم کنند، در خروجي را قفل کنند و يا سيستم هشدار را مجهز کنند.

20قبل از استفاده از زيروتاچ مجبور بوديم اگر بخواهيم تمام اين کارها را در ماشين خود انجام دهيم؛ گوشيمان را بيرون آورده و اپليکيشن Vivint را قبل از تمام اين کارها راه‌اندازي کنيم. زمان بسيار زيادي را صرف اسکرول کردن مي‌کرديم تا براي مثال يکي از حدود بيست و پنج دستگاه کنترل نور را که مد نظرم بود؛ بيابيم. اکنون تنها گوشي خود را بر زيروتاچ سوار کرده و دست خود را براي مدت کوتاهي بر سنسور مجاورت گذاشته و الکسا را فرا مي‌خوانيم.
اگر زماني که به خانه مي‌رسيم هوا تاريک شده باشد، مي‌توانيم به الکسا بگوييم که نور گاراژ را قبل از خارج شدن ما از ماشين روشن کند. اگر فراموش کنيم سيستم امنيتي مان را فعال کنيم يا در گاراژ را ببنديم و يا درهاي ورودي را قبل از خروجمان قفل کنيم، مي‌توانيم به الکسا بگوييم اين کارها را برايمان انجام دهد؛ البته به محض اينکه به اينترنت دسترسي پيدا کنيم و اگر به خاطر نياوريم که چه کاري را بايد انجام مي‌داديم يا نمي‌داديم؛ مي‌توانيم از الکسا بخواهيم که برايمان چک کند.


مواردي هستند که الکسا قادر به انجام آن‌ها نيست؛ مثلا آن نمي‌تواند سيستم امنيتي ما را از کار بيندازد، نمي‌تواند درها را باز کند و نمي‌تواند در گاراژ را باز کند. البته ما هم مايل نيستيم که او قادر به انجام چنين کارهايي باشد؛ چون سيستم هشدار آمازون نمي‌تواند تفاوت بين صداي کاربر مجاز و دزد را در اين مورد تشخيص دهد.
الکسا علاوه بر کنترل خانه هوشمند، قادر است تمام قابليت‌هاي ذکر شده را در خودرو نيز انجام دهد. او مي‌تواند زمان رفت و آمد ما را تخمين بزند، در مورد قرارملاقات‌هاي ما در تقويم به ما اطلاع دهد، گزارش هواشناسي به ما ارائه دهد و آپديت‌هاي خبري و ورزشي را در اختيارمان بگذارد، موسيقي پخش کند، کتاب بخواند و کلي کارهاي ديگر. در خانه‌تان Echo نداريد؟ خب شما اصلا به آن نيازي نداريد.

23فراي الکسا

زيروتاچ حتي بدون ادغام آن با الکسا وسيله جانبي فوق‌العاده‌اي در سيستم اندرويد است. اين محصول به دو صورت در دسترس است: نوع داشبوردي آن با دکمه‌اي چسبنده که قيمتش 80 دلار است و مدل ايرونت آن که در رنگ‌هاي سياه و سفيد و قرمز و با قيمت 60 دلار موجود است که به يکي از دريچه‌هاي هواي خودروي شما با گيره‌اي متصل مي‌شود. وجود راديو بلوتوثي که با سلول‌هاي سکه‌اي تغذيه مي‌شود و در هر دو مدل به کار رفته است، قيمت بالاي آن‌ها را توجيه مي‌کند. اين محصولات خيلي بيشتر از يک نگه دارنده گوشي عمل مي‌کنند. به نظر ما مدل ارزان‌تر ايرونت مقرون به صرفه‌تر است. آيا شما صاحب بيش از يک خودرو و يا گوشي هوشمند هستيد؟ مي‌توانيد گوشي خود را با تعدادي از اين نگهدارنده‌ها متصل کنيد و هر يک از اين نگهدارنده‌ها در صورتي که گوشي‌هاي شما اندرويد باشند، مي‌توانند به تعداد بيش از يک گوشي متصل شوند.


هر دو مدل زيروتاچ از طريق يک آهن‌ربا به گوشي شما متصل مي‌شوند و شما تنها بايد قطعه فلز کوچکي را در پشت گوشي خود نصب کنيد‌. اين قطعه فلزي به ابعاد 1.5 اينچ در 0.75 اينچ آنقدر نازک هست که بتواند در قاب گوشي‌ها جا بگيرد و در حالي که منطقي ترين مکان ممکن براي گذاشتن آن پشت گوشي است – درست جايي که آنتن NFC و سيم پيچ شارژ بي‌سيم در سامسونگ گلکسي 6S ما قرار گرفته‌اند- ما با هيچ مشکلي در زمينه متصل کردن آن با NFC برنخورديم. ما داراي پد شارژ سازگاري نيستيم؛ براي همين نمي‌توانستيم در زمينه تداخل آن با پد شارژها نظري بدهيم. فقط مي‌توانيم به شما بگوييم که اين محصول واقعا ايمن است: ما مدل ايرونت را در pickup خود با ابعاد 4*4 1 امتحان کرديم و اين وسيله هرگز از دريچه هواي کاميون ما جدا نشد و گوشي ما هرگز از اين وسيله کنده نشد؛ حتي زماني که در جاده‌هاي صعب العبور رانندگي مي‌کرديم.


22زيروتاچ به صورت اتوماتيک اين موضوع را کنترل مي‌کند که آيا گوشي شما به دستگاه چسبيده است يا خير و سپس اپليکيشن زيروتاچ را راه‌اندازي مي‌کند. اگر پيام يا ايميلي را دريافت کنيد (مي‌توانيد ايميل‌هاي بسياري را داشته باشيد و يکي از آن‌ها را به عنوان پيش فرض در نظر بگيريد). اپليکيشن زنگ مي‌خورد و به شما مي‌گويد که پيام از طرف چه کسي است و از شما مي‌پرسد که آيا مايل هستيد آن را بشنويد. اگر پاسخ شما بله باشد، اپليکيشن پيام را برايتان مي‌خواند و سپس مي‌پرسد آيا شما مايل به پاسخ دادن هستيد يا خير. پس از آنکه پاسخ خود را به اپليکيشن ديکته کرديد، آن را براي شما بازخواني مي‌کند و از شما مي‌پرسد که مايل هستيد آن را ارسال کنيد.
شما اصلا نيازي نداريد که حتي براي لحظه‌اي چشم از جاده برداريد و يا فرمان ماشين را رها کنيد. اگر ترجيح مي‌دهيد، مي‌توانيد اپليکيشن را به صورت اتو-ريپلاي يا پاسخ سرخود تنظيم کنيد (پاسخ پيش فرض چنين است: ما در حال رانندگي هستيم و به محض اينکه رانندگي ما تمام شود، با شما تماس مي‌گيريم). فرآيندي مشابه با ارسال ايميل و يا پيام را دارد و بايد اپليکيشن را فعال‌سازي کنيد. بقيه امور تنها با دستورات صوتي قابل اجراست.


شما مي‌توانيد از دستورات صوتي براي کارهاي ديگر نيز استفاده کنيد؛ مانند: جهت‌يابي. کافي است زيروتاچ را فعال کرده و بگوييد "جهت‌يابي کن" و اپ از شما مي‌پرسد کجا مي‌خواهيد برود. به سوال پاسخ دهيد و اپ GPS و Google Maps گوشي‌تان را فعال مي‌کند. اگر آدرس مقصد نهايي خود را نمي‌دانيد، مي‌توانيد اسم مکان را بگوييد و يا حتي نوع مکان مقصدي که به آنجا مي‌رويد را ذکر کنيد (‌براي مثال اداره پست، پمپ بنزين و يا پيتزا فروشي). اپ به شما سه گزينه مي‌دهد و به شما کمک مي‌کند تا آدرس گزينه‌اي منتخب خود را جهت‌يابي کنيد. شما مي‌توانيد آدرس خانه و کارتان را نيز در آن ذخيره کنيد.

آيا بايد آن را بخريد؟

براي کاربران آيفون پاسخ قطعا نه است؛ زيرا ورژن  iOSاين اپ وجود ندارد. خب اين کمي عجيب است. براي کاربران اندرويد خصوصا آن‌هايي که از سيستم سازگار خانه هوشمند الکسا استفاده مي‌کنند، زيروتاچ بهترين گزينه نگهدارنده گوشي در بازار است. تنها نقطه ضعفش در اين است که اگر بخواهيد همزمان به راديو زميني گوش داده و از تمام قابليت‌هاي آن استفاده نماييد، همه چيز گيج کننده مي‌شود.
دو مورد که در نهايت بايد از آن آگاه باشيد: ارسال يا دريافت ايميل و يا پيام و حتي کار کردن با الکسا بر روي باتري گوشي شما تاثيري ندارد؛ اما استفاده از جهت‌يابي يا پخش موسيقي با مد مديا و از طريق بلوتوث بر باتري گوشي شما تاثير دارد. براي مسافرت‌هاي طولاني‌تر ما گوشي خود را به پورت يو‌اس‌بي هديونيت ماشينمان وصل مي‌کنيم و باتري گوشيمان در حين رانندگي ما مي‌تواند شارژ شود.

مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s