مقالات

Optane Memory شرکت اینتل ماموریتی دارد: وظیفه آن این است که هارددیسک‌ها را سریع‌تر از SSDها کند

-


نویسنده: Gordon Mah Ung
منبع: PC World

18

Memory شرکت اينتل مي‌تواند انقلابي‌ترين نااميدي در تاريخ دستگاه‌هاي ذخيره‌سازي باشد. اين دستگاه‌هاي مبتني بر Optane مصرف کننده اواخر ماه آوريل در دو حالت M.2 در دسترس قرار گرفتند: يک مدل 16 گيگابايتي با مبلغ 44 دلار و يک دستگاه Optane Memery 32 گيگابايتي با مبلغ 77 دلار. هر دو مورد داراي سرعت‌هاي خواندن بسيار سريع به ميزان 2/1 گيگابايت در ثانيه و سرعت نوشتن 280 مگابايت در ثانيه هستند.
اگر از اين مسئله تعجب مي‌کنيد که چگونه مي‌توانيد ويندوز 10 را روي يکي از اين‌ها نصب کنيد، بايد بگوييم نمي‌توانيد چنين کاري انجام دهيد. دو دستگاه اول Optane Memory بايد در اصل به عنوان دستگاه‌هاي cache براي هارد‌ديسک مرسوم به کار روند که با استفاده از تکنيکي مشابه با Smart Response Technology که شرکت اينتل در سال 2011 معرفي کرده است، اين کار انجام مي‌شود. به سايت go.pcworld.com/intelsrt مراجعه نماييد.
 
چرا اين مسئله اهميت دارد: Optane Memory خيلي دور از آن چيزي است که ما پس از اظهاراتIntel  و Micron از 3D XPoint در سال 2015 انتظار داشتيم (به سايت go.pcworld.com/micron3dxppt مراجعه نماييد). حافظه غير موقتي به عنوان مورد سريع بعدي تقويت شده است و وعده 1000X عملکرد SSD هاي مبتني بر NAND امروزي را همراه با تراکم بالاتر و هزينه کمتري نسبت به DRAM داده است.
3D XPoint ما را متعجب کرد که چگونه باعث مي‌شود PC مسير را مجددا شکل دهد؛ زماني که يک کامپيوتر مي‌تواند به طور بالقوه 4 ترابايت معمولي از حافظه 3D XPoint براي انجام تمامي اين کارها، به جاي 16 گيگا‌بايت حافظه RAM و يک هاردديسک استفاده شود. واضح است که ما بايد صبور باشيم.

چرا شما نبايد Optane را کنار بگذاريد؟

هر کسي که انتظار داشت اولين درايوهاي Optane تعادل کهکشان را مجددا برقرار نمايد، احتمالا با Optane Memory شرکت اينتل کاملا نااميد خواهد شد. اين دو درايو اول Optane به منظور ارائه به هواداران طراحي نشده‌اند و براي افرادي که يک کامپيوتر بزرگ دارند هم مناسب نيست. هدف توليد آن‌ها روي هم گذاشتن توده‌هايي است که هنوز از هارد‌ديسک‌هاي قديمي و پلاتر چرخان استفاده مي‌کنند. تعداد زيادي از آن‌ها وجود دارند: داده‌هاي IDC ذکر شده توسط شرکت اينتل نشان مي‌دهد که تقريبا 80 درصد از PC هاي desktop جهان از هارد‌ديسک‌ها استفاده مي‌کنند (بحث کامل: IDC و PC World واحدهاي تجاري مجزايي از گروه داده‌هاي بين‌المللي هستند). آن‌ها به انجام اين کار نيز ادامه خواهند داد؛ چون هزينه به ازاء هر مگابيت بسيار پايين است.
طبق ادعاي شرکت اينتل، اضافه کردن Optane Memory به PC فعلي و عملکرد درايو، چند برابر بهتر خواهد بود.


ارائه کردن Optane Memory

ما يک NUC PC با يک هاردديسک 5/2 اينچي براي ويندوز 10 بوت کرديم، ويرايشگر عکس GIMP را راه‌اندازي کرديم و اين را ثبت کرديم که بارگذاري آن چقدر طول مي‌کشد. پس از آن، NUC را خاموش کرديم و يک درايو Optane Memory 32 گيگابايتي را در شکاف M.2, NUC قرار داديم. ما مجددا وارد ويندوز شديم و GIMP را راه‌اندازي کرديم. پس از آن، NUC را خاموش کرديم و مجددا وارد ويندوز شديم. آن را با آب صابون شستيم، آب کشيديم و مجددا اين مراحل را تکرار کرديم. با هر بار تکرار کار، سرعت راه‌اندازي افزايش مي‌يافت. به عنوان مثال، زمان بارگذاري براي GIMP  از حدود 14 ثانيه به 8 ثانيه و سپس به 3 يا 4 ثانيه با کش شدن Optane Mamory کاهش يافت.
در حالي که ماموريت Optane Memory حامي از وجود تکنولوژي پاسخ هوشمندانه است، پياده‌سازي بسيار بهتري دارد. اين مورد همراه با درايو يا تنظيم آن براي کش کردن هارد‌ديسک، واقعا يک کار عجولانه است. شما برنامه Optane Memory را اجرا مي‌کنيد، به آن دستور pair مي‌دهيد و کار تمام است.


13.هر کسي که Smart Response Technology اوليه را به خاطر داشته باشد، مي‌تواند به شما بگويد که استفاده از آن کار ساده‌اي نبوده و مشکلات pairing بسيار زيادي در آن وجود داشته است. همانند SRT، Optane Memory اينتل بخش‌هايي از سيستم عامل را روي هاردديسک نگه مي‌دارد تا عملکرد را افزايش دهد. اين يعني اگر شما بخواهيد هارد‌ديسک را از سيستم خارج کنيد، مجبوريد ابتدا آن را unpair کنيد تا داده‌هاي خود را به خطر نيندازيد.
پياده‌سازي فعلي Optane Memory شرکت اينتل نيز محدود به هارد‌ديسک منفرد است. اگر دو هارد‌ديسک استفاده مي‌کنيد، دومي هيچ بهبود کش کردني را ملاحظه نخواهد کرد. درست شبيه SRT، OPtane Memort اينتل کل پاسخگويي را افزايش مي‌دهد. قطعا هر چيزي يک بهبود براي هارد‌ديسک است.
 
ما Optane Memory را حين اجرا در Kaby Lake NUC شرکت اينتل مشاهده کرده‌‌ايم.

17رقابت کردن با SSD

وقتي قيمت يک SATA SSD 12 گيگابايتي حدود 50 دلار تا 60 دلار است، شايد شما به حق متعجب شويد که چرا Optane Memory اين قدر گران است. اينتل مي‌گويد اغلب مصرف کنندگان نمي‌خواهند ظرفيت کمي براي عکس‌ها و ويديوهاي خود داشته باشند. پيکربندي‌هاي PC به همراه يک هارد‌ديسک و يک SSD در حين وجود استانداردي براي کاربران PC سطح بالاتر، در ميان تازه کارها محبوب نيستند.
 
Optane Memory جديد شرکت اينتل موارد زيادي از Smart Response Technology عصر 2011 دارد.
به زمان‌هايي فکر کنيد که دوستان يا خانواده‌اي داريد که درايو بوت شما را با عکس‌هايي از گربه‌ها پر کرده‌اند؛ اما درايو دوم تقريبا خالي است. Optane Memory اينتل به اين کاربر روند اصلي همان عملکرد يا عملکرد بهتر از SSD را به همراه مزيت ديسک با ظرفيت 1 ترابايت يا 2 ترابايت را براي استفاده آن‌ها ارائه مي‌نمايد.
اينتل ادعا مي‌کند که Optane Memory گزينه خوبي يا بهتر از SS ها است و تاخير بهتري با بزرگي و توانايي رسيدن به حد بالاي عملکرد با عمق صف بسيار کمتر ارائه مي‌نمايد (عمق صف اساسا به ميزاني است که سيستم براي دسترسي به داده‌ها روي هاردديسک صرف مي‌کند). در صفحه بعدي يک اسلايد اينتل نشان داده شده که دنباله‌هايي از چندين برنامه در حال استفاده کاربر را نشان مي‌دهد. شما مي‌توانيد تمام اين اقدامات را با عمق صف به ميزان يک، دو يا سه عدد در نهايت مشاهده نماييد.
اينتل مي‌گويد مشکلي که با NAND SSD داريم، در روش آن براي افزايش عملکرد است: افزايش تعداد شبکه کانال‌هاي عملکرد تنها با عمق صف‌هاي بالايي که مصرف کنندگان به آن نمي‌رسند.

شايد شما درايو بعدي را بخواهيد

آنچه که همه ما مي‌خواهيم بدانيم، قطعا اين مسئله است که آيا SSهاي Optane واقعي براي مشتريان و عرضه به بازار توليد شده‌اند يا خير. اينتل خواهد گفت که اين هم در برنامه کارهايش است.
اگر اينتل الگوي قبلي خود از اراده درايوهاي مصرف کننده برمبناي محصولات سرور آن را تکرار کند، برخي توضيحات ممکن است در راه‌اندازي DC P4800X غلط (دروغ) باشند؛ به نقشه جاده Optane SSD ها در سمت راست گوشه پايين عکس مراجعه نماييد.

15
 
اينتل مي‌گويد تحت تاثير قرار دادن مقدار دسترسي به درايو که مصرف کننده از آن استفاده مي‌کند، در عمق صف‌هاي بسيار پايين محدود شده است.
 
با استفاده از رسانه 3DX Point، Optane Mamory شرکت اينتل مي‌تواند به عملکرد بسيار بالاتري نسبت به SSD ها با عمق صف پايين‌تري که افراد در کامپيوتر استفاده مي‌کنند، دست يابد. 

16
 
اينتل يک درايو Optane سرور و طرح‌هايي براي يک مورد مصرف کننده اعلام کرده است. ما حدس مي‌زنيم اين اسلايد شاخصي از آنچه اينتل براي مشتريان خود برنامه‌ريزي کرده را هم نشان دهد.

14
يک محدوديت Optane Memory مي‌تواند کارشکني براي کاربران متعدد باشد: اينتل مي‌گويد Optane Memory به CPUهاي Kaby Lake وصل است و فقط به تراشه‌هاي سري 200 مربوط نيست. به عنوان نمونه، اين يعني اگر يک مادربرد Z270 با يک Skylake Core i7-6700K در آن داشته باشيد، Optane Memory کار نمي‌کند. اينتل مي‌گويد مي‌خواهد کار اعتبارسنجي که مجبور به انجام آن است را محدود کند. ما نيز حدس زده‌ايم که با محدود کردن Optane به Kaby Lake، اينتل مي‌خواهد پشتيباني از ويندوز 7 و 1/8 را حذف نمايد.

اولين گام Optane Memory

وقتي چيزي به ميزان 1000 برابر هر چيزي تقويت مي‌شود، مردم انتظاراتي از آن دارند. تقويت کننده سرعتي که اخيرا اعلام شده در برآورده کردن انتظارات هواداران عملکردي که SSD را کنار مي‌زند، دچار مشکل شد. اما اينتل دائم اظهار مي‌کند که منتظر باشيد و ببينيد:
Storage VP Rob Cooke اين مورد را اولين حرکت Optane به عنوان لحظه‌اي هيجان انگيز در زمان مي‌دانند که به هنجار جديدي تبديل مي‌شود.
Cooke راه‌اندازي Optane را با تغييرات بزرگي که به واسطه موتور بخار، الکتريسيته، سفر به فضا، PC و اينترنت ارائه شده‌اند، مقايسه کرده است "من معتقدم شما ده سال ديگر به عقب بر مي‌گرديد و مي‌گوييد، من آنجا بودم".


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s