مقالات

دستیار صوتی Bixby در زمان رونمایی از آن، در گوشی Galaxy S8، فرمان‌های صوتی را پشتیبانی نخواهد کرد


نویسنده: Michael Simon
منبع: PC World

9

دستيار صوتي Bixby، جانشين سامسونگ در برابر همه دستيار‌هاي صوتي Siri، Google Assistants و Cortana در عالم؛ از ويژگي‌هاي ديدني گوشي Galaxy S8 است. سامسونگ با اعلام آن به عنوان «راهي نو براي تعامل با گوشي‌ شما» آنقدر جديت در اين مورد به خرج داده که دکمه خاصي براي احضار اين دستيار جديد به کنار گوشي اضافه کرده و آن را در عمق رابط کاربري گوشي S8 جا کرده است. فقط يک اشکال در کار است: در هنگام ارائه گوشي نمي‌شود با دستيار صوتي Bixby صحبت کرد.

سامسونگ در بيانيه‌اي که چندي پيش از به بازار آوردن گوشي S8 در 21 آوريل بيرون داد، تاييد کرد که اين دستيار‌ جديد مبتني بر هوش مصنوعي، يک مولفه کليدي را کم خواهد داشت. اگرچه دستيار صوت Bixby Voice در هنگام آمدن به بازار، ويژگي‌هاي Vision، Home و Reminder را پشتيباني مي‌کند؛ ولي مدل‌هاي آمريکا شامل آن نخواهند بود. به گفته سامسونگ، اين ويژگي «بعدتر در فصل بهار آينده» به آمريکا خواهد رسيد.

با وجود در دسترس بودن ديگر ويژگي‌هاي دستيار صوتي Bixby؛ از ويژگي‌هاي آن بايد مثل هر نرم‌افزار همراه ديگري استفاده کنيم. در مورد ويژگي‌ به سبک دوربين تفنگ تمريني Vision، آيکوني در نرم‌افزار همراه دوربين هست که خدمت‌هاي دستيار صوتي Bixby را براي ترجمه، آشکار کردن کدهاي QR، شناسايي مکان‌هاي مهم روي سطح زمين  و خريد، صدا مي‌زند. صفحه Home که شبيه نرم‌افزار Google Now است، هنوز هم روال روزانه کاربر، براي نمايش پيغام‌ها، اتفاق‌هاي پيش‌رو، هوا و خبرها را ياد مي‌گيرد. مي‌شود يادآوري  تنظيم کنيم که «مي‌تواند شامل محتواهاي خاصي مثل ويديويي باشد که وقتي خانه رسيديم، تماشا کنيم». البته معلوم نيست اين ويژگي در نرم‌افزارهاي همراهي که فرمان صوتي نمي‌گيرند، چگونه کار خواهد کرد.

تاخير پاسخ به صوت در دستيار صوتي Bixby، بي‌شک دلسردمان مي‌کند؛ ولي متعجب‌ خير. در زمان نمايش عمومي در دست‌ کاربر شرکت سامسونگ (go.pcworld.com/galaxy8ho) از اين خدمت در اواخر ماه مارس، سامسونگ مجموعه‌اي دست‌چين شده از کارها را در ويترين گذاشت و به خبرنگاران اجازه آزمايش اين ويژگي را نداد. اين بار خبرنگاران گفتند که اين خدمت‌ خاص گوشي S8 زبان‌هاي انگليسي و کره‌اي را در زمان آمدن به بازار پشتيباني مي‌کند و هدف شرکت، گسترش اين خدمت به زبان‌ها و دستگاه‌هاي ديگر است. به گفته خبرنگاران، دستيار صوتي Bixby، در زمان ورود به بازار مي‌تواند به زبان کره‌اي گفتگو کند.

ارتباط صوتي شايد فقط بخشي از توانايي دستيار Bigsby باشد؛ اما در دنياي با هوش مصنوعي امروز، اين بخش، بخشِ عمده‌اي است. آموزش ديده‌ايم که با دستيارهاي صوتي‌‌مان صحبت کنيم و انتظار هم داريم که اين دستيارهاي صوتي، درست مثل اينکه با دوستي صحبت مي‌کنيم حرفمان را بفهمند و به آن پاسخ بدهند. دستيار صوتي Bixby انگليسي نمي‌‌فهمد؛ دست‌کم آنقدر که بشود، آن را براي کاربرهاي انگليسي زبان فرستاد، انگليسي نمي‌فهمد و اين مانعي مهم در پذيرفته ‌شدن آن است. در عين حال، اين دستيار صوتي با رقابتي جدي از سوي دستيار صوتي Google Assistant روبرو است.


نتيجه: گوشي Galaxy S8 از هيجان‌‌انگيزترين گوشي‌ها در طي سال‌ها است و نبودن دستيار صوتي Bixby Voice در زمان عرضه آن به بازار، نظر تعداد زيادي را در مورد آن تغيير نمي‌دهد. هنوز دستيار صوتي Google Assistant روي‌ آن قرار دارد (که به هر حال، بيشتر افراد از آن استفاده خواهند کرد) و در بلندمدت، بهتر است شرکت سامسونگ، ارائه اين خدمت را عقب بيندازد تا اينکه چيزي را که درست کار نمي‌کند را بيرون بدهد. سامسونگ سخت روي اينکه دستيار صوتي Bixby مولفه‌اي کليدي از اکوسيستم آن خواهد شد، شرط بسته است؛ پس بايد اين دستيار را عالي درست کند. اکنون بهترين وقت براي شروع ارائه آن به بازار نيست.

 

مترجم: کوروش فلاح مشفقی


سایر مقالات

READ ARTICLE

چگونه می‌توان تعیین کرد که اپل در حال کند کردن سرعت آیفون ما است؟

READ ARTICLE

CES2018: چه انتظاری باید از سامسونگ، ال جی، سونی و سایر برندها داشت؟

READ ARTICLE

چگونگی خاموش کردن گوشی آیفون x

READ ARTICLE

جستجوی قاب برای آیفون X در اپ استور