مقالات

مرور صفحات وب به صورت ناشناس، با استفاده از Tor، آسیب پذیری را کاهش می‌دهد؛ اما همچنان پر ریسک است

در عصری که دولت‌ها، شبکه‌های تبلیغات و مجرمان، کاربران را زیر نظر دارند، تلاش برای رهایی از تحت نظر بودن، هدفی با ارزش است


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac World

5

از زواياي مختلفي ممکن است تحت نظر باشيد و در تبادل داده‌هاي مرتبط با شما، توسط طرف‌هاي قانوني و يا غير قانوني مداخله‌هايي انجام گيرد. اين موارد مي‌توانند شامل: دولت‌ها، مجرمان، دشمنان شخصي، شرکت‌هاي جاسوسي و کودکان بدون سوء نيت باشند. تکنيک‌هاي زيادي وجود دارند که اجازه مي‌دهند تا داده‌هاي خود را بر روي ابزارهايي که داريد، بر روي سرورها و در مسير انتقال رمزگذاري کرده و از آن‌ها محافظت کنيد.


6اما در رابطه با تمام محافظ‌هايي که مي‌توانيد استفاده کنيد، مشکل مشترکي وجود دارد: زماني که نياز داريد از وب‌سايتي استفاده کنيد، حضور خود را افشا مي‌کنيد؛ خواه اين کار از محل فعلي شما انجام بگيرد يا از طريق سرويس شبکه محرمانه مجازي (VPN) که درخواست را رمزگذاري کرده و براي محل سرور داده‌ها ارسال مي‌کند که از آنجا اين درخواست صادر مي‌گردد. دنبال کردن اينکه چه سايت‌هايي را مشاهده کرده‌ايد و يا دنبال کردن مقصد VPN؛ حتي اگر محتواي آن مقطع قابل مشخص نمودن نباشد، مي‌تواند اطلاعات زيادي را آشکار نمايد و وب‌سايت‌ها و VPNها در اين شرايط مي‌توانند مسدود شوند. اين مسئله‌اي است که بسياري از کاربران در بسياري از کشورها آن را تجربه کرده‌اند.


راهي براي دور زدن اين مشکل وجود دارد. مرور اينترنت به صورت ناشناس، مزايايي از قبيل پرهيز از ردگيري شدن توسط بازاريابان، مجرمان و جاسوسان را در بردارد و اجازه مي‌دهد به اطلاعاتي که نياز داريد، دسترسي داشته باشيد. اين روش براي تمام وب‌سايت‌ها موثر نيست و ليست بلندي از شروط را همراه دارد. در هر حال راه‌اندازي و استفاده از آن بسيار ساده است و حتي تلاش‌هايي در کشورها براي مسدود ساختن مرور ناشناس صفحات وب انجام مي‌گيرد (اين مطلب بخشي از مجموعه مطالب دنباله‌داري است که روش‌هاي محافظت از خودتان در زمان مورد نياز را به شما آموزش مي‌دهد. مطالب قبلي مربوط به کلمات عبور، محلي که داده‌ها ذخيره مي‌شوند، محافظت از داده‌هاي در حال جابجايي و موضوعات ديگر بودند).

استفاده از مرورگر TOR

پروژه Tor، مرورگر Tor را توسعه داد. مرورگري چند پلتفرمي که مبتني بر عبور داده‌ها از مجموعه‌اي از تونل‌هاي رمزگذاري شده به سمت روترهاي Tor و ما بين آن‌ها است. روترهايي که متعلق به افراد و سازمان‌هاي داوطلب در سرتاسر دنيا مي‌باشند. هر مقطع استفاده از Tor که در حدود 10 دقيقه دوام دارد، يک "مدار (Circuit)" در بين روترهايي که به صورت تصادفي انتخاب شده‌اند، ايجاد مي‌کند. هيچ روتري به جز اتصالات قبل و بعد از چيز ديگري آگاهي ندارد. رمزگذاري که توسط مرورگر مبدا بنا نهاده شده است، مانع هر نوع جاسوسي براي کسب اطلاعات در رابطه با مسير کامل تبادل اطلاعات مي‌شود. در واقع اين مسير مجموعه‌اي از تونل‌هاي VPN ناشناس است.


7مرورگر Tor که نسخه تغيريافته موزيلا فايرفاکس است، برخي از قابليت‌ها را به صورت پيش فرض فعال مي‌کند. اين موارد شامل حالت مرور مخفي هميشه فعال مي‌باشد. اين مرورگر تنظيمات مرتبط با امنيت و حريم خصوصي مربوط به خود را دارد که از طريق آيکون سبز رنگ پياز در نوار ابزار در دسترس مي‌باشند (اسم Tor مخفف روتر پيازي (The Onion Router) مي‌باشد که اشاره به توصيف فني عملکرد آن دارد).
در اين تنظيمات بهينه شده، مرورگر Tor برخي از انتخاب‌ها را به صورت پيش فرض فعال کرده است تا احتمال اينکه با استفاده از برخي از روش‌هاي شناخته شده که مي‌توانند منحصرا مرورگر را از طريق فونت‌هاي نصب شده، نسخه مرورگر، اطلاعات پلتفرم و داده‌هاي ديگر در دفعات متعدد شناسايي نمايند و شما را تحت نظر قرار دهند، کاهش دهد. مي‌توانيد نوار لغزنده Protection را از حالت پيش فرض بالاتر برده و احتمال شناسايي شدن را کاهش دهيد و کار افراد راه دور را براي يافتن مسير داده‌ها سخت‌تر نماييد.


Tor تمام مشکلات را حل نمي‌کند. اين پروژه خاطرنشان مي‌سازد که اگر کسي همزمان ترافيک يک وب‌سايت و ترافيک رايانه شما را تحت نظر داشته باشد، مي‌تواند استنباط کند که اين مقطع (Session) مربوط به استفاده شماست؛ اين نوع تحت نظر قرار دادن در محدوده توانايي‌هاي دولتي است که مي‌تواند عليه يک شخص به کار گرفته شود و يا اينکه به صورت استراتژي سراسري براي دنبال کردن حداکثري استفاده از Tor به کار رود. در هر حال، اين روش تنها براي وب‌سايت‌هايي کار مي‌کند که مشاهده‌گر مي‌تواند زمان‌بندي درخواست‌ها را در آن‌ها کنترل کند.


اگر در سايت وارد شويد (Log in) و يا مشخصات شناسايي خود را در سايتي که مرور مي‌کنيد، وارد کنيد، برخلاف مقاصد ناشناس بودن عمل کرده‌ايد؛ هر چند همچنان از منافع کلي حفظ حريم خصوصي و ردگيري شدن، بهره مند خواهيد بود.
اين مرورگر رايگان است و براي نصب و راه‌اندازي، نيازمند تنظيمات دستي نمي‌باشد. اولين بار که آن را اجرا مي‌کنيد، از شما مي‌پرسد که آيا فراهم کننده سرويس اينترنت (ISP) شما اتصالات به شبکه Tor را مسدود کرده است يا نه. اگر چنين باشد، بايد از نيرنگ‌هاي بيشتري عبور کنيد که Tor آن‌ها را به طور کامل مستند کرده است. نقاط انتهايي از طريق IP که به صورت جهاني وجود دارد و پيوسته تغيير مي‌کند، شناسايي مي‌شوند و پروتکل‌هاي گيج کننده اجازه استفاده از اين "پل‌ها" براي دور زدن انسدادهاي محلي را مي‌دهند.


به خاطر نحوه دسترسي نرم‌افزارها به شبکه‌ها و تنظيمات در iOS، هنوز نسخه رسمي از مرورگر Tor براي آيفون و آي‌پد ارائه نشده است. در اين شرايط پروژه Tor، مرورگر شخص ثالث Onion Browser را توصيه مي‌کند. هر چند امکانات آن به اندازه نسخه‌هاي دسک‌تاپ کامل نيست. اخيرا در پستي، عوامل پروژه کارهاي در دست اقدامي را توضيح داده‌اند که ممکن است منجر به بهبود مرور از طريق Tor در iOS شود.

ناشناس بودن تنها يکي از ارکان است

8علي‌رغم وجود پروژه Tor؛ همچنان ناشناس بودن قطعي نيست؛ زيرا هرگاه از يک مرجع عمومي، مانند وب‌سايتي که از طريق اينترنت در دسترس است، با استفاده از ابزاري که به اينترنت متصل است، استفاده مي‌کنيد، نمي‌توانيد به طور قطع از ناشناس بودن کامل اطمينان حاصل کنيد.
در هر حال، همانند تمام ابزارهايي که به خوبي طراحي شده‌اند تا امنيت و حريم خصوصي شما را بهبود ببخشند و محافظت نمايند، شما هم بايد توجه بيشتري داشته باشيد تا از دسترس افرادي که مي‌خواهند شما را تحت نظر داشته باشند، خارج بمانيد.

 

مترجم: علیرضا هاشمی


سایر مقالات

READ ARTICLE

چرا دیگر نمی‌توان به گوشی‌های هوشمند اعتماد کرد؟

READ ARTICLE

رایانه‌های شخصی قدیمی ویندوز می‌توانند برنامه باجگیر WannaCry را با patch جدید مایکروسافت متوقف کنند

READ ARTICLE

Wanawiki یک راه‌حل برای WannaCry است که ممکن است PCهای آسیب دیده را نجات دهد

READ ARTICLE

13 نکته حیاتی و مهم برای حفاظت ناحیه مدیریتی وردپرس شما