مقالات

کارت‌گرافیک Titan XP شرکت Nvidia و ربودن تاج کارآیی از کارت گرافیک GTX 1080 Ti


نویسنده: Brad Chacos
منبع: PC World

3به نظرمان مي‌رسد ديگر نمي‌شود به شوخي به کارت‌گرافيک Titan X، مبتني بر معماري Pascal، « Titan XP» گفت. شرکت NVidia به تازگي گونه جديدي از کارت‌گرافيک پرچم‌دار خود را بيرون داده که رسما اسمش را «Titan XP» گذاشته و اين کار تجديد براي خودش هيولايي است.

کارت‌گرافيک اصلي 1200 دلاري Titan X، مبتني بر معماري Pascal، مرزهاي کارآيي را درهم نورديد؛ اما کارت گرافيک به تازگي بيرون داده ‌شده  GeForce GTX 1080 TIبا ارائه کارآيي کمي سريع‌تر در ازاء قيمت فقط 700 دلار، آن را از دور خارج کرد. اين در حالي است که شرکت NVidia ، آماده بي‌درنگ بيرون دادن کارت گرافيک Radeon Vega مي‌شود.

کارت گرافيک Titan XP (go.pc.world.com/titanxpprod) با بيشتر کردن تعداد هسته‌هاي پردازش گرافيکي CUDA و فرکانس پالس ساعت توازن طبيعي را به صف محصول‌هاي شرکت NVidia بازگرداند. کارت گرافيک اوليه Titan X با معماري Pascal (و کارت گرافيک GTX 1080 Ti) ???? هسته پردازش گرافيکي CUDA را در کيسه داشت؛ در حالي که در پردازنده گرافيکي جديد GP102 اين تعداد تا عدد پر و پيمانه 3804 هسته زياد شده است. اين هسته‌ها سريع‌تر هم هستند: با فرکانس پالس ساعت افزايش يافته به 1582 مگاهرتز در قياس با فرکانس پالس ساعت 1531 مگاهرتزي کارت گرافيک Titan X.

4حافظه از پيش سريع GDDR5 کارت‌گرافيک Titan هم در کارت گرافيک Titan XP با رسيدن به پهناي باند داده 11.4 گيگابيت در ثانيه –1.4 گيگابايت سريع‌تر از کارت گرافيک قبلي- بهتر شده است. اين مشخصه پهناي باند حافظه، پرچم‌دار جديد شرکت NVidia را به عدد حيرت‌آور 547.7 گيگابايت در ثانيه مي‌رساند؛ در حالي که پهناي باند حافظه کارت‌هاي گرافيکي معمول در بازار در محدوده 200 تا 250 گيگابايت در ثانيه سير مي‌کند.

شرکت NVidia با وجود پرو پيمانه کردن توان کارت گرافيک Titan، همچنان به اندازه‌هاي فيزيکي و توان مصرفي کارت گرافيک اوليه Titan X Pascal، روکش زيبا و با وقار سياه‌رنگ آن و همه مشخصه‌هاي ظاهري ديگر، وفادار است.

مورد اضافه‌ شده قابل ‌توجه ديگر، پشتيباني از سيستم عامل macOS است؛ آن هم فقط چند روز بعد از اينکه اپل با وعده ارتقاء کامپيوتر ايستگاه کاري Mac Pro دنيا را به تب‌وتاب انداخت. چشم به راه ارائه نرم‌افزارهاي راه‌انداز نسخه بتا براي اين سخت‌افزار بعدها، در ماه آوريل، باشيد. شرکت Nvidia به سايت اينترنتي 9to5 Mac گفته که با اين نرم‌افزارهاي راه‌انداز کامپيوتر مک مي‌تواند همه کارت‌گرافيک‌هاي دنباله GTX-10.. و نه فقط کارت گرافيک جديد Titan XP را پشتيباني کند.


اثر اين کارت گرافيک روي بازار خانگي: تکرار مي‌کنيم اين قطعه جديد براي خودش هيولايي است. کارت گرافيک Titan XP را آزمايش نکرده‌ايم؛ اما طبعا بايد از نظر کارآيي در فقط بازي کامپيوتري، کارت گرافيک GTX 1080 Ti را به سادگي زير سايه خود ببرد. با وجود اين حرف‌ها، باز هم اين هيولاي جديد از شرکت NVidia، قيمتش از قيمت  1200 دلار کارت گرافيک Titan X، مبتني بر معماري Pascal، تکان نخورده؛ پس بازي‌کن‌هايي که به دنبال کارآيي گرافيکي بالا با قيمتي زياد هستند، احتمالا به همان کارت گرافيک GTX 1080 Ti خودشان راضي خواهند شد.

 

مترجم: کوروش فلاح مشفقی


سایر مقالات

READ ARTICLE

Firefox Quantum: یک جهش به جلو

READ ARTICLE

کیس Rugged Case شرکت Urban Armor Gear: یک کیس بادوام عالی برای گل حساس یک لپ‌تاپ

READ ARTICLE

INVOXIA NVX 200: iPhone خود را به یک تلفن رومیزی تبدیل کنید

READ ARTICLE

بررسی Google Backup and Sync: برای افرادی که در حال حاضر هم با اکوسیستم Google کار می‌کنند، عالی است