مقالات

اینترنت ندارید؟ پس آماده‌ باشید که نرم‌افزار iTunes شما را عصبی کند

نرم‌افزار iTunes باید آنقدر باهوش باشد که متوجه شود چه زمانی لازم نیست به اینترنت وصل باشیم؛ ولی این‌ قدر باهوش نیست.


نویسنده: Kirk McElhearn
منبع: Mac World

32

از کسي پنهان نيست که فروشگاه iTunes Store چنان سخت در برنامه کاربري iTunes تنيده شده که به دوقلوهاي به‌هم‌چسبيده مي‌مانند. با بيشتر و بيشتر وصل‌ شدن نسخه محلي نرم‌افزار iTunes به ابر اپل، اين ارتباط به دسترسي به اينترنت وابسته شده است.

اما اگر به اينترنت دسترسي نداشتيم چطور؟ ارتباط قطع است يا مسيرياب خراب است يا اصلا نمي‌خواهيم کامپيوتر به اينترنت وصل شود؟ خب؛ نرم‌افزار iTunes بارها و بارها و بارها اين را به يادمان مي‌آورد. در اين حالت، iTunes هر بار که آهنگي را مي‌گذاريم و هر بار که يک آهنگ تمام و آهنگ ديگر شروع مي‌شود، اخطار مي‌دهد.

33

شايد به گمان خودمان باهوش باشيم و سعي کنيم ويژگي‌هاي بسياري از نرم‌افزار iTunes که به فروشگاه iTunes Store وصل مي‌شوند را غيرفعال کنيم. در ترجيح‌هاي iTunes  از اين گزينه‌ها چندتايي موجود است. در جعبه Download ، گزينهAlways Check for Available Downloads. اگر آن را غيرفعال‌ کنيم، باز هم هشدار مي‌آيد. در صفحه Store، گزينه Share Details About Your Library With Apple. علامت‌ آن را برمي‌داريم و باز هم فرقي نمي‌کند. چرا سراغ جعبه Restrictions نرويم تا به کل، دسترسي به فروشگاه iTunes Store را سد کنيم؟ فايده‌اي ندارد و همچنان جعبه آزاردهنده‌ اخطار را مي‌بينيم. از حساب کاربري فروشگاه iTunes خارج مي‌شويم. اين يکي بايد کار کند. خير.

مشکل از آخرين به‌روزرساني نرم‌افزار iTunes شروع شد؛ به‌روزرساني 12.5.4. يا ايراد برنامه‌نويسي است يا نرم‌افزار iTunes از هميشه تهاجمي‌تر شده است (کسي ويژگي iTunes MiniStore را به ياد دارد؟ go.macworld.com/ministore). البته اپل هنوز هم بيشتر از قبل اطلاعات جمع مي‌کند؛ ولي شرکت از اشتباه خود عبرت گرفت و به روي خودش هم آورد.

شايد تعجب کنيد که «خب؛ پس مشکل چيست؟ ما که هميشه به اينترنت وصل‌ هستيم». شايد بعضي‌ها در کسب‌ها يا اداره‌هايي باشند که جلوي وصل شدن به فروشگاه 34iTunes Store را مي‌گيرند. ديگران شايد به اختيار بدون وصل ‌شدن به اينترنت کار کنند. چندين نويسنده را مي‌شناسيم که براي هزينه‌ نکردن توان نوشتن‌شان در جستجوهاي بيهوده در وب و ساير راه‌هاي دست ‌دست‌ کردن اينترنت را قطع مي‌کنند. شايد هم در قطار يا هواپيما باشيم و Wi-Fi نداشته‌ باشيم يا نخواهيم پول Wi-Fi بدهيم؟

اين مشکل فعلا دو راه حل دارد: اولي بالا آوردن نرم‌افزار iTunes با اينترنت فعال و بعد قطع کردن اينترنت است. اما اين راه فقط مناسب همان نويسنده‌هايي است که گفتيم يا آن‌هايي که انتخاب مي‌کنند اينترنت‌شان را قطع کنند. اگر خيلي ‌ساده اينترنت نداريم يا جلوي دسترسي‌مان به فروشگاه iTunes Store گرفته ‌شده که کاري نمي‌شود کرد (اگر واقعا راهي براي اين کار لازم داريد، مي‌شود يک نقطه فعال اينترنت شخصي روي گوشي‌تان راه بيندازيد، کمي به آن وصل شويد، iTunes را بالا بياوريد و بعد آن  را قطع‌ کنيد. اما اگر صاحب کسب‌‌تان در مورد وصل شدن به فروشگاه iTunes Store سياست‌هاي امنيتي سفت‌وسختي دارد، شايد با اين کار به دردسر بيفتيد).

اين هم يکي از ايرادهاي ازدست ‌دررفته برنامه‌نويسي‌ در نرم‌افزار iTunes است که اگر نرم‌افزار را کامل‌تر آزمايش‌کرده ‌بودند، پيدايش مي‌‌کردند. اين ايراد براي خيلي‌ها که هميشه به شبکه دسترسي ندارند، آزاردهنده است و حل‌ آن هم نبايد کاري داشته باشد.

راه‌حل دوم، برگشتن به نسخه‌هاي قبلي نرم‌افزار iTunes است. اين کار را توصيه نمي‌کنيم. نرم‌افزار iTunes را که به روز مي‌کنيم، فقط خود نرم‌افزار نيست که به روز مي‌شود.

پس نمايش داده‌ شدن جعبه اخطار چه مي‌شود؟ اگر به اينترنت وصل نيستيم و مدتي به موسيقي گوش کرده‌ايم و بعدش مي‌خواهيم در نرم‌افزار iTunes کاري کنيم؛ مثلا آلبوم يا فهرست آهنگ‌هاي جديدي براي گوش‌ کردن انتخاب کنيم، بايد هربار که جعبه اخطار ظاهر مي‌شود، روي دکمه OK کليک کنيم. براي هر آهنگي که گوش مي‌کنيم، همين‌ طور. اخطار روي اخطار تلنبار مي‌شود.

اين فقط يکي از آن ايرادهاي از دست‌دررفته برنامه‌نويسي است که با آزمايش کامل‌تر برنامه قبل از عرضه کشف مي‌شد. براي خيلي‌ها که دسترسي به اينترنت ندارند، آزاردهنده است و رفع‌ آن هم بايد ساده باشد. اما خود اين مسئله پرسش جالبي را پيش ‌مي‌کشد: چرا نرم‌افزار iTunes هر بار که مي‌خواهيم آهنگي بگذاريم، بايد به فروشگاه iTunes Store وصل شود؟

مترجم: کوروش فلاح مشفقی


سایر مقالات

READ ARTICLE

Firefox Quantum: یک جهش به جلو

READ ARTICLE

کیس Rugged Case شرکت Urban Armor Gear: یک کیس بادوام عالی برای گل حساس یک لپ‌تاپ

READ ARTICLE

INVOXIA NVX 200: iPhone خود را به یک تلفن رومیزی تبدیل کنید

READ ARTICLE

بررسی Google Backup and Sync: برای افرادی که در حال حاضر هم با اکوسیستم Google کار می‌کنند، عالی است