مقالات

چگونه صفحات وب را به صورت مخفی مرور و از ردگیری مداوم بر روی مک، آیفون و آی‌پد دوری کنیم؟

-


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac World

20

هنگامي  که تمايل داشته باشيد، ردپاي مجازي از خود به جا نگذاريد، تمام مرورگرها به شما اجازه مي‌دهند تا در حالت ناشناس قرار بگيريد.
فرض کنيد بر روي رايانه‌اي که متعلق به شما نيست، مشغول مرور وب هستيد؛ رايانه‌اي که مي‌تواند متعلق به يکي از اقوام و يا دوستان شما باشد يا اينکه در کتابخانه يا مدرسه قرار گرفته باشد. هنگامي که از رايانه يا ابزار ديگري استفاده مي‌کنيد که تحت کنترلتان نيست، مي‌توانيد وضعيت مرور محرمانه (Private Browsing) را فعال کنيد تا آثار فعاليت‌هاي خود را به جا نگذاريد. اين کار براي جلوگيري از مشکلات امنيتي ناخواسته مفيد مي‌باشد و از استفاده کاربر بعدي از سايتي که قبلا مشاهده کرده‌ايد، با نام کاربري و کلمه عبور شما پيشگيري مي‌کند؛ اطلاعاتي که در زمان استفاده شما، در قالب کوکي و يا اطلاعات ورود ثبت شده‌اند. اين کار ايده‌اي مناسب براي رايانه‌هايي است که به طور اشتراکي استفاده مي‌شوند و کاربر بعدي شخصي است که وي را نمي‌شناسيد.


21مشابه همين حالت، مي‌توانيد افراد ديگر را براي استفاده از رايانه مک متعلق به خودتان، در حالت مرور محرمانه قرار دهيد؛ در اين صورت آن‌ها به تنظيمات شما دسترسي نخواهند داشت (وضعيت Guest در مرورگر کروم) و نمي‌توانند تنظيمات شما را تغيير دهند (در تمام حالت‌ها)؛ هر چند مرورگرها اجازه نمي‌دهند که مرورگر را در اين وضعت قفل نماييد؛ ليکن با ايجاد حساب کاربري متفاوت بر روي رايانه روميزي مک و يا استفاده از حساب کاربري ميهمان که در ادامه توضيح داده خواهد شد، مي‌توانيد شرايط محافظتي بهتري داشته باشيد.
وضعيت مخفي مرورگرهاي مختلف اندکي متفاوت هستند؛ بنابراين به انواع داده‌هايي که هر يک از آن‌ها بعد از اتمام کار از بين مي‌برند و اينکه در هر مرورگر چگونه مي‌توانيم اين وضعيت را فعال کنيم، مي‌پردازيم. به عنوان يک قانون کلي توجه داشته باشيد که علي‌رغم اينکه مرورگرها در وضعيت مخفي، ليست فايل‌هاي دانلود شده را نمايش نمي‌دهند؛ اما اين فايل‌ها بعد از پايان استفاده از مرورگر بر روي درايو باقي مي‌مانند.
مرور محرمانه صفحات وب دقيقا به معني ناشناس باقي ماندن يا دشوار نمودن شناسايي هويت ما براي وب سايت‌هايي که در سمت ديگر قرار گرفته‌اند يا مجموعه ديگري که قادر باشد فعاليت‌هاي شما را از راه دور زير نظر بگيرد، نيست. هر چند اين روش به شکلي موثر مانع ذخيره و انباشت اطلاعات رهگيري و ساير داده‌هاي آزاردهنده توسط وب سايت‌ها مي‌شود؛ زيرا در پايان مرور صفحات، تمام داده‌هاي مربوطه که ذخيره شده‌اند، پاک خواهند شد.


حساب کاربري ميهمان (Guest)

در سيستم عامل مک، بهترين کار اين است که پيش از استفاده از مرورگر، با حساب کاربري ميهمان وارد شويد. اين حساب کاربري خاص به ديگران اجازه مي‌دهد که رايانه شخصي خود را؛ بدون اينکه به اطلاعات شخصي آن‌ها دسترسي داشته باشيد، در اختيار شما قرار دهند (يا بالعکس). هنگامي که به عنوان ميهمان وارد سيستم مي‌شويد، سيستم عامل مک يک حساب کاربري موقت با تنظيمات مربوط به خودش مي‌سازد. هنگامي که ميهمان از سيستم خارج مي‌شود، تمام اطلاعات مربوط به آن حساب کاربري از بين مي‌رود و در نتيجه اين روشي موثر براي اطمينان از محرمانگي است.


به بخش Users & Groups در System Preference مراجعه کنيد، بر روي قفل کليک کنيد و مشخصات حساب کاربري ادمين را وارد کنيد و سپس در ليست نمايش داده22 شده در سمت چپ بر روي Guest User کليک نماييد. سپس مطمئن شويد که گزينهAllow Guests To Log In To This Computer انتخاب شده باشد.
مي‌توانيد با انتخاب گزينه Parental Controls محدوديت‌هايي را براي حساب کاربري ميهمان اعمال نماييد؛ البته در صورتي که FileVault خاموش شده باشد. در صورت فعال بودن FileVault، رمزگذاري کامل ديسک فعال مي‌شود و کاربر ميهمان تنها مي‌تواند به سافاري دسترسي داشته باشد (باگي در سيستم عامل مک به شما اجازه مي‌دهد که حتي در وضعيتي که FileVault روشن است، گزينه Parental Controls را فعال نماييد).


براي دسترسي بيشتر، صاحب رايانه شخصي مجهز به سيستم عامل مک مي‌تواند حساب کاربري ايجاد نمايد که با Parental Controls مديريت شود. براي هر حساب کاربري، Parental Control مي‌تواند از طريق هر حساب کاربري با دسترسي مدير (Administrative)، از طريق بخش تنظيمات، برنامه ريزي شود. حساب کاربري مديريت شده مي‌تواند به گونه‌اي محدود شود که برنامه‌هاي خاصي را اجرا کند و يا اجازه مرور وب‌سايت هاي خاصي را داشته باشد؛ مثلا وب سايت‌هاي بزرگسالان و يا اينکه به مجموعه‌اي خاص از وب سايت‌ها محدود شود.


اگر نگران رها ساختن حساب کاربري مديريت شده پس از استفاده از آن هستيد، سيستم عامل مک به شما اجازه مي‌دهد که فايل‌هاي حساب کاربري را از طريق Users & Groups پاک نماييد. بر روي آيکون قفل کليک کنيد و رمز عبور مدير را وارد کنيد؛ سپس حساب کاربري را انتخاب کنيد و بر روي علامت منها (-) کليک کنيد. هنگامي که اعلان "آيا مطمئن هستيد" نمايش داده شد، گزينه Delete The Home Folder را انتخاب کنيد و بر روي Delete User کليک کنيد.


حالت مرور محرمانه در سافاري براي سيستم عامل مک و iOS

23اپل برگه‌هاي (Tab) حالت مرور محرمانه را از حالت مرور معمولي مجزا کرده است. هر کدام از برگه‌ها نمي‌توانند اطلاعات را برگه‌هاي نوع ديگر بخوانند. اپل اطلاعات وارد شده در صفحات وب و صفحات مرور شده در پنجره‌هاي حالت مرور محرمانه را ذخيره نمي‌کند. همچنين از رخنه کردن اطلاعات در داخل مرورگر و يا از طريق همگام سازي نيز جلوگيري مي‌کند. اپل اين صفحات را از طريق iCloud دست به دست نمي‌کند؛ در نتيجه، اين صفحات بر روي ابزارهاي ديگر و در بين برگه‌هاي باز آن‌ها نمايان نخواهند شد. همچنين Handoff برگه باز را دست به دست نخواهد کرد. جستجوها نگهداري نمي‌شوند و دانلودها در سيستم عامل مک در ليست دانلودها نمايش داده نمي‌شوند.
همچنين برنامه سافاري در سيستم عامل مک، خواندن کوکي‌ها از حالت مرور عادي را مسدود مي‌سازد و کوکي‌هاي جديد را بعد از بستن تمام پنجره‌هاي حالت مرور محرمانه، ذخيره نمي‌کند. همچنين حالت مرور محرمانه دسترسي وب‌سايت‌ها با استفاده از امکانات ذخيره‌سازي محلي را که در HTML5 در دسترس هستند، مسدود مي‌کند.

24


جزئيات عنوان شده توسط اپل، در خصوص اتفاقاتي که در iOS مي‌افتند، بسيار محدود هستند. در سايت پشتيباني اين شرکت، اشاره شده است که "حالت مرور محرمانه، از اطلاعات محرمانه شما محافظت مي‌کند و مانع دنبال کردن جستجوهاي شما توسط برخي از وب سايت‌ها مي‌شود. سافاري صفحاتي را که مرور کرده‌ايد، تاريخچه جستجوها و يا اطلاعات وارد شده در فرم‌ها را به خاطر نخواهد آورد". خوب بود جزئيات ارائه شده در خصوص iOS به همان ميزان که براي سيستم عامل مک بيان شده است، مي‌بود؛ هر چند بر اساس نتايج آزمايش‌ها به نظر مي‌رسد که در عمل مشابه يکديگر باشند.


در سيستم عامل مک، براي ايجاد پنجره مرور محرمانه در سافاري، از منوي فايل، گزينه New Private Window (Command+Shift+N) را انتخاب کنيد. پنجره جديد و هر تب جديد زيرمجموعه آن که ايجاد مي‌کنيد، در بالاي صفحه داراي پس زمينه تيره در بخش URL يا جستجو مي‌باشد. خارج شدن از حالت مرور محرمانه، کاري است که به صورت تب به تب انجام مي‌گيرد؛ مي‌توانيد تک تک تب‌ها را ببنديد يا پنجره‌اي را که پر است از تب‌هاي محرمانه.
در iOS، دکمه نمايش پنجره‌ها (Windows View) را انتخاب کنيد (دکمه‌اي که شبيه دو مربع روي هم قرار گرفته است) يا در برخي از حالت‌هاي نمايش؛ مانند حالت نمايش افقي در آيفون، مي‌توانيد با پينچ کردن، اين حالت نمايش را فعال کنيد. دکمه Private را بزنيد و از اين طريق حالت مرور محرمانه فعال مي‌شود. تمام تب‌هايي را که در اين حالت باز کنيد، شامل قوانين محرمانگي يکساني مي‌شوند. با انتخاب مجدد دکمه Private، از اين حالت مرور خارج مي‌شويد.


در iOS، نمي‌توانيد تنها با خارج شدن از اين حالت، تب‌هاي حالت مرور محرمانه را از بين ببريد. در عوض، لازم است تا حالت نمايش پنجره‌ها را فعال کنيد و تک تک تب‌ها را ببنديد. در غير اين صورت، هنگامي که مجددا حالت مرور محرمانه را فعال کنيد، تب‌هاي مشابهي که دفعه قبل باز گذاشته بوديد، نمايان خواهند شد.


حالت ناشناس (Incognito) در نرم‌افزار کروم در سيستم عامل مک

25کروم هر دو حالت ميهمان و مرور محرمانه را که با نام Incognito شناخته مي‌شود، در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. از ديدگاه شخصي که مالک رايانه مجهز به مک است و آن را به ديگري قرض مي‌دهد، حالت ميهمان بهتر است؛ زيرا اين حالت نشان‌ها (Bookmarks) و ساير اطلاعات شما را محرمانه نگه مي‌دارد.
در هر دو حالت مرور محرمانه، کروم اطلاعات تاريخچه مرورگر را که شامل URL ها، متن داخل صفحات و آدرس IP صفحاتي که از داخل وب‌سايت‌هايي که مشاهده کرده‌ايد به آن‌ها لينک شده است و ساير کارهايي که کروم در حالت عادي براي افزايش سرعت مرور صفحات انجام مي‌دهد را ذخيره نمي‌کند. همچنين اسنپ شات صفحاتي را که مرور کرده‌ايد از بين مي‌برد، کوکي‌هاي موجود را به اشتراک نمي‌گذارد و تمام کوکي‌هايي را که در حالت ميهمان يا ناشناس دريافت کرده است، پس از بستن پنجره، پاک مي‌نمايد.
براي شروع حالت ميهمان يا ناشناس:
• براي مرور صفحات وب در حالت ميهمان، بر روي اسم موجود در سمت راست بالاي صفحه در پنجره کروم کليک و از ليست، گزينه Guest را انتخاب کنيد. پنجره ميهمان هيچ يک از اطلاعات پروفايل‌هاي موجود کروم؛ از قبيل نشان‌ها و پر کردن خودکار اطلاعات در فيلدها را نمايش نخواهد داد.
• براي مرور در حالت ناشناس (Incognito)، از منو New، گزينه New Incognito Window (Command+Shift+N) را انتخاب کنيد. کلمات عبور ذخيره شده و پيشنهادات بر مبناي تاريخچه مرورهاي قبلي همچنان نمايش داده خواهند شد.
تمام تب‌ها يا پنجره حالت ميهمان يا حالت ناشناس را ببنديد تا از اين حالت‌ها خارج شويد و تمام اطلاعاتي که به صورت موقت ذخيره شده بودند، حذف شوند.


حالت مرور محرمانه در نرم‌افزار فايرفاکس در سيستم عامل مک

حالت مرور محرمانه فايرفاکس بهترين بيان در رابطه با اينکه دقيقا چه چيزهايي را نگه مي‌دارد و چه چيزهايي را حذف مي‌کند، دارد. اين برنامه صفحات مشاهده شده را در هيچ جا ثبت نمي‌کند، مقادير وارد شده در فيلدهاي مختلف در فرم‌ها را ذخيره نمي‌کند، کلمات عبوري جديد را که در اين حالت وارد مي‌شوند، ناديده مي‌گيرد، فهرست فايل‌هاي دانلود شده را به‌روزرساني نمي‌کند و کوکي‌ها را تنها در مدت زماني که اين حالت فعال است، نگهداري مي‌کند. همچنين فايل‌ها يا ساير اطلاعات کش شده را پس از اتمام اين حالت، ذخيره نمي‌کند. اين حالت به کاربر اجازه مي‌دهد تا نشان‌هاي جديد ايجاد کند.
براي ايجاد پنجره مرور محرمانه، از منوي New گزينه New Private Window (Command+Shift+P) را انتخاب کنيد.

اطلاعات را مخفي نگه داريد تا ايمن باشند

استفاده از حساب‌هاي کاربري ميهمان و مرور محرمانه کمک مي‌کند تا اطلاعات مربوط به مرور صفحات وب و تنظيمات شما با ساير افرادي که ممکن است از رايانه يا آي‌پد شما استفاده کنند، در هم آميخته نشوند. همين طور کمک مي‌کند تا اطمينان داشته باشيد که ديگران نمي‌توانند سوابق قبلي شما را بازيابي کنند يا اينکه به حساب‌هاي کاربري شما دسترسي داشته باشند.

 

مترجم: علیرضا هاشمی


سایر مقالات

READ ARTICLE

چرا دیگر نمی‌توان به گوشی‌های هوشمند اعتماد کرد؟

READ ARTICLE

رایانه‌های شخصی قدیمی ویندوز می‌توانند برنامه باجگیر WannaCry را با patch جدید مایکروسافت متوقف کنند

READ ARTICLE

Wanawiki یک راه‌حل برای WannaCry است که ممکن است PCهای آسیب دیده را نجات دهد

READ ARTICLE

13 نکته حیاتی و مهم برای حفاظت ناحیه مدیریتی وردپرس شما