مقالات

با استفاده از تگ "rel="canonical از محتوا و مطالب وب سایت خود محافظت کنید

-


نویسنده: فردین صادقی
منبع: -

دلايل زيادي وجود دارد که يک سايت مي‌تواند با محتواهاي چندگانه، نشانه‌گذاري شود. شايد اين امر يک اشتباه سهوي در هنگام ساخت سايت و ايجاد دو نسخه مشابه از يک صفحه باشد که به صورت تصادفي توسط CMS ساخته شده است يا شايد شما يک وب سايت تجاري داريد و چندين صفحه در آن وجود دارد که يک مجموعه کالاي مشابه را ليست کرده‌ايد يا اين امکان وجود دارد که شخصي محتواي سايت شما را براي سايت خود به سرقت برده باشد؛ اما مجوز اين کار را از مالک اصل آن دريافت نکرده باشد؛ در اين صورت گوگل فکر مي‌کند کسي که اولين بار از اين محتوا استفاده کرده است آن را به سرقت برده است. صرف‌نظر از اين موارد، محتواي چندگانه شما مي‌تواند سايت شما را گرفتار کند؛ البته در صورتي که مواظب محتواي سايت خود نباشيد.


يکي از روش‌هايي که مي‌توانيد براي محافظت محتواي خود انجام دهيد، استفاده از تگ مذکور است. اين تگ به موتورهاي جستجو اعلام مي‌دارد که اين محتواي نسخه برتر و معتبر مجموعه‌اي از صفحات با محتواي خيلي مشابه به هم است. وقتي گوگل URLاي را متعارف سازي مي‌کند، با استفاده از الگوريتم‌هاي قوي خود نسخه‌اي را جستجو مي‌کند که در آن محتوايي که براي کاربر نشان داده مي‌شود، معتبرترين، با ارزش‌ترين و بهترين مورد باشد. در سايت‌هاي تجارت الکترونيکي، اين تگ بايد استفاده شود؛ به صورتي که در هنگام مواجه شدن با لينک‌هاي غيرمرتبط، آن را رد کند؛ در اين صورت ارزش محتواي SEO به کار رفته در سايت به خوبي حفظ مي‌شود. اگر اين تگ در وب سايت به کار برده نشود، مي‌تواند تاثير محصولات شما را در SERP تنزل دهد؛ چرا که يک URL، در گوگل از يکديگر سيقون سازي مي‌شوند. البته سايت شما اساسا خودش را متعارف سازي مي‌کند.


همچنين اين تگ به موتورهاي جستجو کمک مي‌کند تا بتوانند بين يک وب سايت قانوني و نمونه مشابه آن؛ اما غير معتبر که دربرگيرنده محتوايي شبيه به سايت قانوني است، تمايز قائل شود. اين کار به گوگل کمک مي‌کند تا محتواي شما را در SERP به رسميت بشناسد و آن را در اولويت قرار دهد. در نهايت، اين تگ به شما اطمينان نمي‌دهد که هرگز محتواي شما توسط هکرها عليه خودتان استفاده نمي‌شود. از آنجايي که اين تگ به گوگل اعلام مي‌کند که URL، نسخه واقعي است، بايد سايتي را حفظ کند که محتواي شما را به منظور تنزل رتبه شما، دزديده است و آن را در محتواي سايت خود به کار برده است. همچنين اين تگ به شناسنايي مالک واقعي محتوا نيز کمک مي‌کند.

براي مثال به مدت چندين ماه کليه پست‌هاي جديد وبلاگ بريک مارکتينگ بر روي يک وب سايت بازاريابي قدرتمند ظاهر مي‌شد. با توجه به اينکه اين سايت يک برند قوي داشت و اقدام به ايجاد لينکي براي گرفتن فرصت‌هاي وبلاگ مذکور کرده بود؛ از اين رو با توجه به آنکه موتور جستجو اعتماد بيشتري به آن سايت داشت، عملا رتبه وبلاگ را پايين آورده بود و با اضافه کردن اين تگ، مشکل به صورت آني برطرف شد. به هر حال براساس راهنمايي‌هاي ابزار وب مستر گوگل، پيشنهاد مي‌کنيم از اين تگ استفاده نماييد تا بتوانيد URL برتر را نشان دهيد؛ اما نمي‌توان چنين برتري را در کل موارد ضمانت نمود.

 

گردآوری: فردین صادقی


سایر مقالات

READ ARTICLE

چرا دیگر نمی‌توان به گوشی‌های هوشمند اعتماد کرد؟

READ ARTICLE

رایانه‌های شخصی قدیمی ویندوز می‌توانند برنامه باجگیر WannaCry را با patch جدید مایکروسافت متوقف کنند

READ ARTICLE

Wanawiki یک راه‌حل برای WannaCry است که ممکن است PCهای آسیب دیده را نجات دهد

READ ARTICLE

13 نکته حیاتی و مهم برای حفاظت ناحیه مدیریتی وردپرس شما