مقالات

می‌خواهید صفحه‌نمایش CinemaLEDDisplay شرکت اپل را به لپ‌تاپ MacBook یا MacBook Pro وصل‌ کنید؟

با صرف سرمایه‌ای اندک می‌شود مانیتور با درگاه Mini-Display Port شرکت اپل را به درگاه USB-C لپ‌تا‌پ‌های MacBook یا MacBook Pro وصل کرد.


نویسنده: Glenn Fleishman
منبع: Mac World

18

اپل به ‌ندرت رقم فروش مدل خاصي از محصول‌هايش را بيرون‌ مي‌دهد؛ اما با توجه به تعداد کساني که مي‌خواهند از درگاه USB-C لپ‌تاپ‌هاي MacBook و MacBook Pro به صفحه‌نمايش LEDCinema Display آن (در دو اندازه 24 و 27 اينچ) وصل شوند، به گمانمان دست کم صدها هزار از اين صفحه‌نمايش‌ها فروخته شده است.

ما چندين تبديل و سيم خريده‌ايم که مي‌توانند درگاه USB-C جاسازي شده در لپ‌تاپ‌هاي MacBook و MacBook Pro مدل 2016 را توسط زنجيره‌اي سازگار با آن از تبديل‌ها به درگاه Mini-Display Portصفحه‌نمايش LEDCinema Display برسانند. آزمايش ‌ما سه گزينه را به ‌صرفه و مطمئن نشان ‌داد؛ به همراه پايه ‌گسترش USB-C تمام‌ عياري که براي وصل ‌شدن فقط به يک تبديل احتياج دارد.

اپل چندين نسل صفحه‌نمايش ساخته: نسل اول از درگاه DVI (در دو گونه تک- ارتباطي و دو- ارتباطي) استفاده مي‌کرد، نسل دوم از درگاه Mini-DisplayPort و نسل سوم از درگاه Thunderbolt 2. در اينجا توجه‌ ما به وصل‌کننده نوع دوم، درگاه Mini-Display Port است که با وجود يکي بودن وصل‌ کننده‌اش با درگاه Thunderbolt 2 فرق ‌دارد (براي درگاه DVI هم گزينه‌هايي هست؛ ولي با توجه به تعداد کمتر، کيفيت نمايش و قديمي بودن گزينه‌هايي که هنوز به درد مي‌خورند، تصميم گرفتيم آن‌ها را امتحان نکنيم).

در لپ‌تاپ MacBook Pro مدل 2016 مي‌شود صفحه‌نمايش با درگاه Thunderbolt اپل را به تبديل درگاه Thunderbolt 3 به درگاه Thunderbolt 2 شرکت اپل زد (go.mac world.com/tb3usbctb2) و مشکل را کامل حل کرد. اما اپل تبديلي که با درگاه Mini-DisplayPort کار کند، نساخته و پس از به بازار رسيدن لپ‌تاپ‌هاي MacBook Pro جديد، چند هفته‌اي طول کشيد تا شرکت‌هاي غير اپل اين شکاف را پر کنند.

بدتر آنکه با ‌وجودِ بودن پايه‌هاي گسترش USB-C گوناگون در بازار که ورودي ويديوي خارجي قبول مي‌کردند، تقريبا تمام‌ آن‌ها فقط مادگي HDMI داشتند و تبديلي مثلا براي تبديل يک مادگي درگاهMini-DisplayPort به يک نري درگاه HDMI در بازار نبود (هنوز هم نيست! نکند اشتباه کنيد و يکي از تبديل‌هاي نري Mini-DisplayPort به مادگي HDMI موجود در بازار را سفارش‌ دهيد).

آخرهاي پارسال، بيشتر شرکت‌‌هاي خيلي کوچک، شروع به دادن تبديل‌هاي درگاه Mini-DisplayPort به درگاه USB-C به بازار کردند. تعداد ساخت بعضي از اين تبديل‌ها به قدري کم بود که بلافاصله در فروشگاه Amazon عدم موجودي خوردند. با نزديک ‌شدن ماه ژانويه، تبديل‌هاي گوناگون‌تر در تعداد بيشتر و از قرار معلوم با کيفيت بهتر در بازار به چشم خورد.

ما در فروشگاه Amazon، سايت سازندگان محصول و ديگر خرده‌فروش‌ها دنبال تبديل‌هاي احتمالي گشته‌ايم؛ نقدها را خوانده‌ايم و آخر به چهار تبديل براي امتحان رسيديم. تبديل پنجم عدم موجودي خورده بود. موجود که شد، امتحانش مي‌کنيم و مطلب روي سايت را به روز مي‌کنيم. بعضي از تبديل‌هاي آزمايش‌ شده به سرعت موجود و ناموجود مي‌شوند و به همين خاطر چند انتخاب جايگزين هم مي‌دهيم.

24همان اول بگوييم که به روشني تبديل برتر از نظر ويژگي‌ها تبديل درگاه USB-C به درگاه Mini-Display Port شرکت UPTab (به قيمت 35 دلار آمريکا) است. برگ برنده‌اش نيز رساندن تغذيه USB-C از طريق نري آن مي‌باشد.

به عنوان انتخابي ارزان‌تر بدون رساندن تغذيه که به درد لپ‌تاپ Mac-Book Pro بخورد، تبديل درگاه USB-C به درگاه Mini-DisplayPort شرکت Itanda (به قيمت 20 دلار آمريکا) را برداريد.

اگر دنبال پايه ‌گسترش USB-C تمام‌ عيار هستيد، بهتر از پايه ‌گسترش USB-C شرکت CalDigit به دست نمي‌آوريد. در اين مطلب و در نقدي جداگانه بيشتر درباره آن خواهيم گفت؛ ولي بدانيد که هم درگاه HDMI و هم مادگي‌ با اندازه‌ کامل Display Port دارد و براي کار با صفحه‌نمايش LED Cinema Display فقط به يک تبديل مادگي درگاه Mini-DisplayPort به نري درگاه با اندازه کامل DisplayPort احتياج دارد.

محدوديت‌ها

در سيستم‌عامل macOS 10.12 Sirerra نه همه‌چيز؛ ولي بيشتر چيزها، در هنگام وصل صفحه‌نمايش LEDCinema Display شرکت اپل به درگاه USB-C درست کار مي‌کند. ما با يک مدل 27 اينچي امتحان کرديم.

نتيجه زدن يک تبديل درگاه Mini-Display Port براي محصول‌هاي آزمايش ‌شده:

> صفحه‌نمايش خارجي 1440p (با قدرت تفکيک 2560 در 1440 پيکسل) براي يک لپ‌تاپ 12 اينچي MacBook يا MacBook Pro مدل 2016.
> صداي خارجي از طريق بلندگو‌هاي صفحه‌نمايش با کنترل بلندي صدا از لپ تاپ
> داده ‌شدن تغذيه (ولي نه داده) به درگاه‌هاي USB 2.0 پشت صفحه‌نمايش
تنها بدقلقي‌ آن شايد خط کوچکي از پيکسل‌‌هاي از دست رفته در گوشه‌ بالاي راست صفحه‌نمايش در هنگام وصل‌ شدن از طريق پايه‌ گسترش شرکت CalDigit باشد که آن هم تقريبا به چشم نمي‌آيد.

چيزي که اين ميان گم‌ شده، تنظيم سطح روشنايي و رساندن داده از درگاه USB 2.0 است. سطح‌ روشنايي پيش‌فرض صفحه‌نمايش براي ما حواس‌پرت‌کن يا خيره‌کن نبود؛ ولي اين نظر خيلي شخصي ما است.
وصل‌کردن نري USB Type-A، مانيتور تبديل USB-C به USB Type-A مي‌خواهد. پس از وصل ‌شدن مي‌شود سطح روشنايي صفحه نمايش را از صفحه‌کليد، صفحه‌Touch Bar يا جعبه ترجيح‌هاي Displays سيستم و نيز صفحه‌کليد سيم‌دار، ماوس و ديگر دستگاه‌هاي با سرعت داده کم تنظيم‌ کرد.

زدن مانيتور به درگاه USB همچنين دوربين پيش‌ساخته ISight (با قدرت تفکيک 640 در 480 پيکسل) و ميکروفون را فعال مي‌کند که اضافه بر پشتيباني ميکروفون و برنامه FaceTime در لپ‌تاپ مک است.

22

در لپ‌تاپ MacBook Pro استفاده از درگاه USB 2.0؛ يعني دادنِ دو درگاه براي گرفتنِ تنظيم سطح روشنايي و ويژگي‌هاي ديگر: يک درگاه براي تبديل درگاه Mini-Display Port و دومي براي وصل‌شدن به نري USB. اما با استفاده از ميان‌‌گاه USB-C يا پايه ‌گسترشي با چند درگاه Type-A مي‌شود از پس اين مشکل برآمد.

21

روي لپ‌تاپ MacBook فقط يک درگاه هست؛ پس سطح روشنايي را نمي‌شود بدون پايه گسترش تنظيم‌ کرد. ما با پايه گسترش
USB-C Dock شرکت CalDigit امتحان‌ کرديم که چون مادگي درگاه DisplayPort دارد، به ‌نظر مي‌آمد به لپ‌تاپ MacBook مي‌خورد و بي‌عيب‌ونقص هم کار کرد.

چه بخريم

چهار گزينه متمايز پيدا کردبم که بي‌عيب‌ و نقص هم روي لپ‌تاپ MacBook مدل2015 و هم روي لپ‌تاپ MacBook Pro مدل 2016 با صفحه Touch Bar کار کردند.

تبديلِ USB-C به درگاه Mini DisplayPort شرکت UPTab: اين تبديلِ شرکت(PTab (go.macworld.com/utabusbcdp مزيت‌ِ مهم پشتيباني از رساندن تغذيه از طريق USB-C را دارد. شکل دلچسب و ساخت محکمي دارد. قيمت 35 دلار آمريکايي آن نسبت به تبديل‌ها و سيم‌هايي با قيمت 10 تا 15 دلار آمريکا شايد زياد به ‌نظر برسد؛ ولي مهندسي آن و قطعه‌هاي لازم براي رساندن تغذيه با سطح ‌وات لازم براي شارژ کردن لپ‌تاپ مک هزينه خودش را دارد.

براي دارندگان لپ‌تاپ MacBook درگاه تغذيه بي‌نهايت به‌درد مي‌خورد؛ چرا که مي‌شود بدون مصرف توان از تبديل استفاده کرد. اما با استفاده ‌شدن تک مادگي USB-C لپ‌تاپ، اگر لازم‌ شود دستگاه‌هاي USB ديگر، مثل صفحه‌کليد يا ماوس سيم‌دار، درايو خارجي يا کارت‌خوان SD را به لپ‌تاپ وصل‌کنيم، دستمان بسته است.

تبديل Type-C شرکت Itanda: اين محصول 20 دلار آمريکايي خوش‌ ساخت و جذاب شرکت (tanda (go.macworld.com/itandaminid احتمالا بهترين گزينه براي دارنده لپ‌تاپ MacBook Pro است. گران نيست و درگاه را پر مي‌کند.

يک جفت تبديل: در صورت موجود نبودن تبديل بي‌واسطه؛ مثل تبديل شرکت Itanda به عنوان گزينه‌اي که به خوبي تبديل آزمايش ما جواب بدهد، مي‌شود دو تبديل را به هم چسباند.

ما هم تبديلِ نري به مادگيِ درگاه Display Port به USB-C شرکت Cable Matters (9 دلار آمريکا، (go.macworld.com/cbmattersdpf) و هم تبديل درگاه 23Display Port به درگاه MiniDisplayPort شرکت StarTech (شش و نیم دلار آمريکا، go.macworld.com/startechpvid) را همراه تبديل درگاه USB-C به درگاه DisplayPort 4K شرکت Benfei (پانزده دلار در هنگام خريد ما؛ (go.macworld.com/benfeiusbcfdp) امتحان کرديم. هر دو تبديل شرکت‌هاي Cable Matters و StarTech وصل‌کننده نري درگاه MiniDisplayPort صفحه‌نمايش اپل را مي‌گرفتند و خودشان نري درگاه DisplayPort با اندازه کامل داشتند.

 

اين نري را مي‌شود به مادگي DisplayPort تبديل شرکت ‌Benfei زد و بعد سرUSB-C تبديل شرکت Benfei را به لپ‌تاپ MacBook يا MacBook Pro زد.

 

 

 

 

20با جمع قيمت 50و21 يا 50و24 دلار آمريکا هر دو انتخاب گران‌تر از تبديلِ شرکت Itanda هستند؛ اما به راحتي کارآيي و پشتيباني تميزِ همان تبديل را به ما دادند.

بعضي از خواننده‌ها گزينه‌هاي پيچيده‌تري شامل تبديل مادگي-به-مادگي يک‌ تکه براي درگاه Mini-DisplayPort را امتحان ‌کرده‌اند؛ اما با داشتن انتخاب دو- تبديلي لزومي به اين کار‌ها نيست.

 

 

پايه‌ ‌گسترش USB-C Dock شرکت CalDigit: همراه تبديل نري به مادگي درگاه Display Port به درگاه Mini-DisplayPort (همانگونه که اشاره ‌شد از شرکت Cable Matters يا StarTech)، مادگي DisplayPort پايه ‌گسترش 150 دلار آمريکايي شرکت (alDigit (go.macworld.com/caldock پشتيباني‌ کامل مي‌دهد. قيمتش فقط براي زدن صفحه‌نمايش Cinema Display LED اپل بالا است؛ ولي يکي از بهترين و تمام‌ عيارترين پايه ‌گسترش‌هايي است که مي‌شود خريد و همان ‌چيزي را مي‌دهد که براي لپ‌تاپ‌هاي MacBook يا MacBook Pro لازم است. نقد کامل و جداگانه ما در موردش را مي‌توانيد اينجا بخوانيد (go.macworld.com/caldockrev).

 

 

چرا از HDMI استفاده نکنيم؟ شايد بپرسيد چرا نوعي استفاده ازHDMI را امتحان نکرديم که در آن درگاه MiniDisplayPort را به نري HDMI يا مادگي تبديل ‌کنيم و بعد سر تبديل را به يکي از درگاه‌هاي HDMI موجود روي پايه‌گسترش‌هاي USB-C متعدد موجود بزنيم. چند شکل اين کار را امتحان کرديم که جواب نداد. ظاهرا ديگران در اين مورد بخت بيشتر يارشان بوده است.

19

استاندارد ويديوي DisplayPort فقط روي گونه‌هاي وصل‌کننده اختصاصي خودش (وصل‌کننده‌هاي DisplayPort و Mini-DisplayPort) کار مي‌کند و مي‌شود به‌ صورت يک استاندارد داده آن را داخل استانداردهاي Thunderbolt 2، Thunderbolt 3 و USB-C جاسازي کرد. ويديوي DisplayPort را مي‌شود از مسير سيم HDMI هم گذراند (HDMI هم استاندارد خودش را دارد)؛ اما اين گذر پس از گذشتن از چندين تبديل و صفحه‌نمايش Cinema Display LED اپل به سلامت به مقصد نمي‌رسد.

تنها دليل تمايل به اين گزينه، داشتن پايه ‌گسترشي است که درگاه USB-C داده خالي‌اي که بشود داده DisplayPort از آن گذراند، نداشته باشد و مادگي HDMI داشته باشد.

گزينه‌هاي بيشتر

اين گزينه‌ها به‌صرفه‌ هستند؛ ولي بعضي وقت‌ها، به سبب تقاضاي زياد يا عرضه کم، موجود نيستند. نسخه آن‌لاين اين مطلب را برحسب نياز با تبديل‌هاي جديد به روز خواهيم کرد؛ اما با توجه به آزمايش‌هاي ما هر يک از گزينه‌هاي بالا براي کل عمر مانيتوري که بخواهيد با درگاه USB-C به آن وصل‌شويد، کافي است.

 

مترجم: کوروش فلاح مشفقی


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s