مقالات

نرم‌افزار Secrets برای کامپیوترهای مک و نرم‌افزار همراه Secrets Touch: مدیری ساده برای رمزهای عبور


نویسنده: J.R. Book Walter
منبع: Mac World

اگر فقط يک نژاد از نرم‌افزار باشد که هر کاربري کامپيوترهاي مک و سيستم عامل iOS بايد داشته باشد، آن نژاد گونه نرم‌افزار مديريت رمزعبور است. از هر چه بگذريم، تکرار اطلاعات محرمانه ثبت نام يکساني که به سادگي هم حدس زده مي‌شوند، در تمام وب‌سايت‌ها و براي همه خدمت‌‌ها نه ممکن است و نه موجه. براي بيشتر ما هم به‌ خاطر سپردن اين همه ترکيب از حرف‌ها، عددها و نويسه‌هاي خاص تقريبا غيرممکن است.

در حد وسع ما، نرم‌افزار1Password (براي کامپيوترهاي مک go.macworld.com/1pwios و براي سيستم عامل iOS–go.macworld.com/1pwios6) بي‌شک بهترين گزينه است و به ‌شدت آن را به ديگران هم توصيه مي‌کنيم. اما ويژگي‌هاي پيشرفته‌تر آن نرم‌افزار، به کار خيلي‌ها نمي‌آيد و ديگراني هم هستند که دوست ‌ندارند وقتي مي‌توانند با يادداشت رمز‌هاي عبور روي تکه‌اي کاغذ کارشان را راه‌ بيندازند، پول خود را به‌ پاي اين راحتي بريزند.

نگه‌ داشتن رازها

در نرم‌افزار Secrets (outercorner.com/secrets-mac، در دسترس به صورت رايگان در فروشگاه App Store، go.macworld.com/scrtapp) بيشتر ويژگي‌هاي مربوط به کاربران پيشرفته دور ريخته مي‌شود تا رابط کاربري تروتميزتر و خوش‌دست‌تري ارائه ‌شود. اساس کار يکي است: مي‌شود رمز‌عبورهايي امن و يکتا ايجاد کرد، در مرورگر Safari ( و نيز مرورگر Chrome در کامپيوترهاي روميزي) جاهاي خالي در loginها را پر کرد و با استفاده از خدمت ابري iCloud بي‌آنکه به چشم بيايد، کامپيوترهاي مک و دستگاه‌هاي با سيستم عامل iOS را همسان کرد. در اين نرم‌افزار براي داشتن بيشترين حد امنيت همه چيز با قالب استاندارد OpenPGP و با استفاده از استانداردهاي امتحان ‌پس‌داده AES، RSA و SHA ذخيره مي‌شود.

از خيلي جهت‌ها، نرم‌افزار Secrets براي کامپيوترهاي مک، مانند شبحي از گذشته نرم‌افزار 1Password است؛ نرم‌افزار مديريت رمزعبوري ساده و آب‌رفته شبيه نرم‌افزاري که شرکت AgileBits حدود يک دهه قبل براي بار اول عرضه‌ کرد. در رابط کاربري دو جعبه‌اي آن در سمت چپ فهرستي از موردها نمايش داده مي‌شود که مي‌توان برحسب چهار نوع مورد آن‌ها را مرتب کرد. در بالاي صفحه هم جايي براي جستجو هست که يافتن آنچه دقيقا به دنبالش مي‌گرديم را ساده مي‌کند.

مورد را که انتخاب مي‌کنيم، جعبه‌اي بازشدني از جزئيات در سمت راست مورد نشان داده ‌مي‌شود که جزئيات خاص آن سطر از پايگاه‌داده‌ها را نمايش مي‌دهد. داده‌هاي حساس پوشانده شده‌اند، مگر آنکه کليد Option را نگه ‌داريم يا روي دکمه Reveal کليک کنيم. اين دکمه فقط وقتي پيدا مي‌شود که ماوس را روي جعبه جاي رمزعبور نگه داريم. بيشتر اين عملکردها، از جمله گزينه به‌دردبخور Copy با يک کليک بي‌تغيير از نرم‌افزار 1Password به‌ عاريت گرفته‌ شده‌اند.

اگر همه نيازتان ذخيره ‌کردن اطلاعات login سايت‌ها، جزئيات کارت‌هاي اعتباري يا حساب‌هاي بانکي، ياداشت‌هاي محرمانه و مجوزهاي نرم‌افزارها باشد، نرم‌افزار Secret جنس جوري است. اما چيزهاي ديگر را که بخواهيم اضافه کنيم، ديگر راه نمي‌دهد. هيچ جور نمي‌شود دسته‌هاي سفارشي از هويت‌ها، اطلاعات براي جايزه‌ گرفتن از شرکت‌هاي تجاري، عضويت‌ها يا خيلي ديگر از ?? دسته‌بندي ارائه ‌شده در نرم‌افزار 1Password را ايجاد کرد.

رمزهاي عبور در حال عبور

مثل بيشتر نرم‌افزار‌هاي مديريت رمزعبور، نرم‌افزار Secret براي کامپيوترهاي مک فقط نيمي از ماجرا است. شرکت ايجاد‌کننده نرم‌افزار Outer Corner نسخه عامي از اين نرم‌افزار براي سيستم‌عامل iOS به ‌نام Secrets Touch را عرضه مي‌کند (در دسترس رايگان روي فروشگاه iTunes Store، go.macworld.com/scrttouch) که تقريبا همه عملکردهاي نسخه کامپيوتر روميزي؛ از جمله افزونه به‌اشتراک‌گذاري براي پر کردن خودکار جاهاي login در مرورگر Safari و ديگر مرورگرهاي همراه را بي‌کم‌وکاست رونويسي مي‌کند.

متاسفانه اين افزونه از افزونه اصلي نرم‌افزار 1Password که گزينه‌اي براي پرکردن صفحه‌هاي وب‌سايت‌هايي با دامنه‌هاي مشابه (مثلا دامنه‌هاي disneymovieclub.com و disneymoviesanywhere.com مي‌توانند اطلاعات login را هم استفاده کنند) کمتر به‌ درد مي‌خورد. در نسخه‌هاي قبلي اين نرم‌افزار براي استفاده از خدمت ابري iCloud براي همسان‌ کردن کامپيوترهاي مک و دستگاه‌هاي با سيستم عامل iOS مشکل داشتيم. به‌روز‌رساني اخير 2.2.2 روي گوشي iPhone 7 Plus مطمئن‌تر بوده است؛ اما هيچ وقت نتوانستيم گوشي‌ خود را با تبلت iPad Pro‌ همسان کنيم.

اگر با روند فعلي به سمت نرم‌افزارهاي اشتراک- مبنا مخالف‌ هستيد، مي‌ارزد نگاهي به نرم‌افزار Secrets بياندازيد (نرم‌افزارهاي 1Password و LastPass هر دو مبتني بر اين مدل تجاري‌ هستند؛ البته اولي هنوز دست کم همين الان، مجوز‌هاي دائمي هم عرضه مي‌کند). در مقام مقايسه نرم‌افزار Secrets‌مدل پولي نسخه‌ اوليه ارائه ‌شده را رها ‌کرده و روي هر دو سکوي نرم‌افزاري رايگان است. با يک مانع: بيشتر از ?? مورد نمي‌شود ذخيره کرد. اين تعداد حتي براي کاربران، گاه به گاه هم قدري بخيلانه‌ است؛ ولي براي اينکه دستتان بيايد نرم‌افزار به کارتان مي‌آيد يا نه، کافي است.

خوشبختانه با خريد يکباره و در خود نرم‌افزار به مبلغ ?? دلار آمريکا روي کامپيوترهاي مک و ?? دلار آمريکا براي سيستم‌عامل iOS مي‌شود تعدادي نامحدود از موردها را ذخيره کرد. هزينه ?? دلار آمريکا در سال براي اشتراک نرم‌افزار 1Password را که در نظر بگيريم (نرم‌افزار LastPass با حق‌اشتراک سالانه ?? دلار از اين هم به صرفه‌تر است)، قيمت معقولي است. عوضش نرم‌افزار Secrets را مي‌توان براي
هميشه – يا دست کم تا عرضه اجتناب‌ناپذير نسخه 3.0- استفاده کرد.

گذر از نرم‌افزارهاي مديريت رمز‌عبور رقيب هم ساده است؛ چرا که در نرم‌افزار Secrets براي کامپيوترهاي مک مي‌شود داده‌ها را از نرم‌افزارهاي 1Password، LastPass، RapidoSerial و passwordWallet مستقيم وارد کرد و بعد هم مي‌شود آن را با نرم‌افزار همراه Secret Touch همسان کرد. اول بايد داده‌ها را از اين نرم‌افزارها بيرون ببريد. ما با موفقيت ???? مورد را از نرم‌افزار 1Password انتقال داديم؛ ولي يک اطلاعات login نافرمان از سايت VUDU.com که محتواي جاري ارائه مي‌دهد، بارها نرم‌افزار Secrets‌ را از کار انداخت.

حر‌فِ آخر

نرم‌افزار Secrets براي کامپيوترهاي مک و نرم‌افزار همراه Secret Touch در قوت عملکرد به پاي نرم‌افزارهاي مديريت رمز‌عبوري مثل 1Password هم نمي‌رسد؛ ولي باز هم، به ويژه اگر سادگي نر‌م‌افزار را به داشتن انبوهي ويژگي که شايد هيچ‌وقت به کار نيايند ترجيح مي‌دهيد، ويژگي‌هاي دوست‌داشتني زيادي دارند.

 

مترجم: کوروش فلاح مشفقی


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s