مقالات

یک نسخه build از Windows Cloud به بیرون درز یافته که در این مقاله به آن پرداخته ایم

-


نویسنده: Ian Paul
منبع: PC World

همان گونه که انتظار مي رفت، Windows Cloud پر رمز و راز شرکت مايکروسافت (go.pcworld.com/wincloud) يک نسخه تکميل نشده از سيستم عامل مايکروسافت است که تنها اپليکيشن هاي Windows Store را اجرا مي کند. مايکروسافت پيرامون اين قضيه هيچ اظهار نظري نکرده است؛ ولي يک نسخه build پيش از موعد انتشار يافته اين ويندوز در اوايل ماه فوريه کاملا معتبر و صحيح به نظر مي رسد و حکايت از نشانه هاي وسوسه انگيزي دارد که شرکت مايکروسافت در ذهن مي پروراند.

17

اين نسخه تنها اپليکيشن هاي Windows Store را اجرا مي کند؛ ولي...

ايده پشت پرده اجراي Windows Store صرفا به اين دليل است که ماشين Windows Cloud آسان تر قابل مديريت است؛ مانند يک Chromrbook. چنانچه اپليکيشن هاي Win32 (دسک تاپ هاي سنتي) را حذف کنيد، امنيت و کنترل بيشتري خواهيد داشت؛ زيرا کاربران تنها مي توانند به اپليکيشن هاي وب يا Windows Store تغيير مسير دهند.


اما شايد اين مطلب تمام حقيقت در مورد Windows Cloud نباشد. Brad Sams در سايت Thurott.com، build درز يافته از Cloud را بر روي يک ماشين مجازي مبتني بر معماري X86 اجرا کرد (بايد نادان باشيد که بخواهيد يک build درز يافته را بر روي سرور ماشين هاي تمام سخت افزاري (bare metal) اجرا کنيد؛ به همين علت انتخاب يک ماشين مجازي (VM) براي اجراي اين نسخه کاملا قابل درک است).


فارغ از همه اين مسائل، پر واضح است که حداقل در حال حاضر Windows Cloud قادر است بر روي پردازنده هاي مبتني بر معماري X86 اجرا گردد. اگر در زمان ارائه رسمي اين نسخه همچنان صحت اين موضوع پابرجا باشد، ديگر هيچ دليلي وجود ندارد که نتواند اپليکيشن هاي Win32 را اجرا کند تا محدوديت هايي را که مايکروسافت مقرر کرده، پشت سر بگذارد.


نکته جالب توجه ديگر اين است که (MSPowerUser (go.pcworld.com/w10cld اظهار کرده که اين نسخه قابل دانلود است؛ اما اپليکيشن هاي Win32 که در Project Centennial در Windows Store موجود بودند، قابل اجرا نيستند.

يک مسير آپگريد براي Windowd 10 Pro وجود دارد

همچنين Brad Sams در سايت Petri.com (که به عنوان مادر سايت Thurrot.com شناخته مي شود)، اينچنين نوشته که متوجه شده يک مسير آپديت در build درز يافته وجود دارد که مي توان آن را از Windows Cloud به Windows 10 Pro تغيير داد. مفاهيم ديگري هم دلالت بر اين دارد که Windows Cloud حداقل بر روي برخي از سخت افزارهاي X86 اعمال مي شود. لازم به ذکر است که اين احتمال هم وجود دارد که هنگام انتشار رسمي آپگريدهايي براي ديگر نسخه هاي ويندوز هم اعمال شود.
اگر windows Cloud بتواند آپگريدهايي پيشنهاد دهد، يک ترکيب اساسي از نسخه هاي گذشته ويندوز پديدار خواهد شد؛ نسخه دوم از Windows RT و Wnidows Starter Editions که در راه هستند (go.pcworld.com/winstarter).


Windows Starter Edition نسخه اي از ويندوز XP تا ويندوز 7 است که به منظور به کارگيري بر روي نت بوک ها ساده تر شده اند. آن ها همچنين يک مسير آپگريد را براي Windows Home و ديگر نسخه ها از طريق آپگريد Windows Anytime در دستور کار قرار داده اند.
مسئله عجيب اين است که اگر Windows Cloud به عنوان رقيبي براي Chromebook در نظر گرفته شده؛ پس مسير آپگريد براي چيست؟ حرکت به سوي ويندوز 10 يا ويندوز Pro سبب مي شود تا سيستم عاملي که براي استفاده آسان تر ساخته شده، مورد شکست قرار گيرد. علاوه بر اين، آيا اين مطلب حاکي از اين نيست که مايکروسافت با اين آپگريد، يک به روزرساني براي کاربران Windows Cloud پيشنهاد خواهد داد؟

آيا Windows Store مي تواند مسئوليت Google Play را بر عهده بگيرد؟

آخرين مطلب اين مقاله نسبت به موضوعات درز يافته پيرامون Windows Cloud، يک سوال کلي تر است. يک ماشين Windows Cloud بايد به نسخه ضعيف تري از Windows Store وابسته باشد. در عين حال رقيب آن؛ يعني Chromebook، که در تلاش بود تا تمام اپليکيشن هاي مخصوص Chrome را جمع آوري کنند، در شرف به دست آوردن مزيت بزرگي است. اخيرا گوگل تاييد کرده که تمام Chromebookها از سال 2017 و بعد از آن، قادر خواهند بود تا اپليکيشن هاي اندرويد را از طريق Play store اجرا کنند.


ممکن است مايکروسافت با قابليت هاي بهره وري همچون علامت زدن ديجيتال و احتمالا منشي صوتي کورتانا، از يک مزيتي برخوردار باشد؛ اما با توجه به تجربيات قبلي، ثابت شده که وقتي پاي اپليکيشن ها به ميان مي آيد، همواره فروشگاه هاي برتر برنده بوده اند.


مايکروسافت از چيزي متنفر نيست؛ مگر آنکه شرکت ديگري قلمرو حکومتش را به دست بگيرد؛ يعني دنياي PCها. به همين علت اين شرکت مجبور است حکمراني گوگل را از بازار آموزشي با Chrombook هايش خاتمه بخشد. اما Chrombookها کار خود را به تدريج به عنوان کامپيوترهاي توانمند آغاز کردند و به مرور زمان قابليت هايي به آن افزودند. سخت است که بگوييم آيا مردم همچون گذشته خواهان يک نسخه ويندوزي تقسيم شده هستند يا خير.

مترجم: نرجس عبادی


سایر مقالات

READ ARTICLE

هر چیزی که لازم است درباره Windows Creators Update بدانید.

READ ARTICLE

روش ساده سوئیچ بین پنجره‌های باز یک برنامه

READ ARTICLE

مایکروسافت اطلاعاتی که ویندوز 10 از کامپیوتر جمع‌آوری می‌کند را افشا می‌نماید

READ ARTICLE

یک نسخه build از Windows Cloud به بیرون درز یافته که در این مقاله به آن پرداخته ایم