مقالات

آی‌پد پرو 12.9 اینچی

-


نویسنده: Jeff Carlson
منبع: Mac World

وقتي اپل اولين آي‌پد پرو 12.9 اينچي را روانه بازار کرد، براي ما اين سوال پيش آمد که آيا بالاخره اين يک آي‌پدي است که عکاسان مي‌توانند آن را بپذيرند؟ پاسخ "تقريبا" بود. با وجود اينکه مدل اوليه و مدل 9.7 اينچي پس از آن آي‌پد پرو نسبت به نسل‌هاي قبلي آي‌پدها پيشرفت چشمگيري داشته‌اند، اما چندين مورد هنوز ناقص هستند.

اکنون بالاخره آي‌پد پرو به يک نقطه اوج براي عکاسان رسيده است. سخت‌افزارهاي ارتقاء يافته در آي‌پد پرو به تازگي معرفي شده؛ به علاوه بهبود نرم‌افزاري در iOS 10 و iOS 11 که به زودي معرفي خواهد شد، به آي‌پد پرو اجازه مي‌دهد که تقريبا پتانسيل‌هاي آي‌پد را به عنوان يک همراه واقعي عکاسان برآورده کند.

ارتقاء سخت‌افزاري

به طور کلي، مدل‌هاي قبلي آي‌پد براي بيشتر کارها به اندازه کافي قوي بودند؛ اما اين موضوع الزاما در کارهاي عکسبرداري منعکس نمي‌شد. اپل در حافظه داخلي مضايقه کرد – تا اندازه 256 مگابايت – که به هنگام کار کردن با فايل‌هاي عکس سنگين بر بازدهي اثر مي‌گذارد. مدل‌هاي 2017 آي‌پد پرو هر کدام داراي 4 گيگابايت حافظه رم مي‌باشند که به فضاي زيادي براي کار کردن را ارائه مي‌دهد.


ذخيره‌سازي هم بسيار بهتر شده است. روزهايي که سعي مي‌شد عکس‌ها را داخل يک دستگاه 16 گيگابايتي قرار دهيد، تمام شدند. توانايي‌هاي آي‌پد پرو از 64 گيگابايت شروع شده، به يک حافظه بهتر 256 گيگابايتي رسيده و در حافظه‌هاي بسيار جادار 512 گيگا‌بايتي، به اوج خود مي‌رسند. بالاخره توانايي ذخيره‌سازي آي‌پد با قابليت ذخيره سازي SSD لپ‌تاپ‌ها به يک اندازه رسيد. اين موضوع زماني اهميت مي‌يابد که شما بتوانيد به طور واقعي چندين کارت حافظه 32 گيگابايتي با عکس به هنگام تعطيلات و يا عکس برداري‌هاي طولاني پر کنيد.


جابجا کردن اين فايل‌ها هم بسيار بهتر شده است. هر دو مدل آي‌پد پرو اکنون با استفاده از پورت لايتنينگ از سرعت جابجايي بالا USB 3 پشتيباني مي‌کنند. توانايي ارتقاء تصاوير با استفاده از يک آداپتور چيزي است که جرقه اين ايده را زد که آي‌پد اولا يک وسيله عکس برداري است. با وجود اينکه مدل 12.9 اينچي سابق اولين مدلي بود که سرعت‌هاي USB 3 را اضافه کرده بود، مدل 9.7 اينچي آي‌پد پرو سال قبل فقط سرعت‌هاي USB 2 را ارائه مي‌داد که هر وقت مي‌خواستيم تصاويري را از کارت حافظه به آي‌پد انتقال دهيم، اذيت کننده بود.


البته عکاسان از صفحه نمايش ارتقاء يافته لذت خواهند برد. صفحه نمايش 10.5 اينچي فضاي بيشتري براي نمايش و اديت کردن تصاوير ارائه مي‌دهد؛ در حالي که ابعاد فقط کمي بلندتر و عريض‌تر از مدل 9.7 اينچي هستند. اکنون هر دو سايز آي‌پد پرو از محدوده عريض‌تر P3 تصاوير پشتيباني مي‌کنند که نه تنها تصاوير را با ديگر دستگاه‌هاي اپل که از P3 پشتيباني مي‌کنند را بدون تغيير نگه مي‌دارند؛ بلکه همچنين دقت رنگ نزديک به عالي را ارائه مي‌دهند.
در ارتباط با دوربين خود آي‌پد پرو چطور؟ مدل‌هاي جديد همان سخت‌افزارهاي دوربين S7 را به کار مي‌برند که اگر خواستيد با آن‌ها عکس و يا فيلم بگيريد، آن‌ها را به خودي خود دوربين‌هاي خوبي هستند.

مشکل RAW ديگر وجود ندارد

يکي از بزرگ‌ترين ايرادهاي تعداد زيادي از عکاسان، عدم توانايي آي‌پد پرو در کار کردن با فايل‌هاي داراي فرمت RAW بود. شما مي‌توانستيد فايل‌ها را وارد کنيد؛ اما iOS از پيش نمايش‌هاي JPEG با دقت تصوير پايين که توسط دوربين ايجاد شده بودند (و يا اگر به شکل Raw+JPEG عکس گرفته باشيد، به شکل دوتايي ذخيره مي‌شدند) براي نمايش و يا اديت استفاده مي‌کند. فايل‌هاي RAW اطلاعات بيشتري نسبت به JPEG در خود دارند که آزادي عمل بيشتري براي اديت کردن، مانند استخراج جزئيات بيشتر از مناطق سايه سياه ارائه مي‌دهند.


iOS 10 قابليت‌هاي سيستمي براي فايل‌هاي RAW اضافه کرده است و توسعه دهندگان زيادي از اين موضوع براي اضافه کردن پشتيباني از فايل‌هاي RAW در نرم‌افزارهاي خود بدون نياز از کدنويسي کامل آن استفاده کردند. پردازنده A10X موجود در آي‌پد پرو همچنين قدرت بيشتري براي پردازش آن اعداد و ارائه سريع‌تر اديت‌ها فراهم مي‌کند.

نرم‌افزار پرو برمي‌خيزد

پردازنده‌هاي ارتقاء يافته، فضا و حافظه بيشتر، اجازه ساخت نرم‌افزارهاي اديت بهتر به توسعه دهندگان مي‌دهند که مسير طولاني را از زمان اولين عرضه آي‌پد پرو طي کرده‌اند. نرم‌افزار Affinity Photo for iPad با لايه‌هاي حرفه‌اي، ماسک‌ها و قابليت‌هاي نوشتاري، آخرين تلاش براي جايگزين براي ادوبي فتوشاپ iOS مي‌باشند.


نرم‌افزار Lightroom for mobile خود شرکت ادوبي چندين درجه پيشرفت کرده است و براي ترکيب کردن قابليت‌هايي مانند ماسک‌هاي انتخابي و کنترل Dehaze موجود در نسخه دسک‌تاپ نرم‌افزار خيز برداشته است. براي عکاساني که کتابخانه‌هاي خود را درون Lightroom اداره مي‌کنند، قابليت همگام سازي آلبوم‌ها با استفاده از Creative Cloud مشاهده و اديت کردن عکس‌ها را بر روي تبلت‌ها و يا سيستم روميزي به شکل تعويض پذير ساده‌تر مي‌کند.

مسيري ابري

تمام اين موارد به اين معنا نيستند که بگوييم براي اغلب عکاسان، آي‌پد پرو مي‌تواند به شکل کامل جايگزين مک بوک شود. يکي از نارضايتي‌هاي فعلي ما، جابجا کردن عکس‌ها از آي‌پد پرو به مک بوک جايي که تمام عکس‌هاي ما در آن قرار دارند، مي‌باشد. هر دوي Creative Cloud و iCloud Photo Library کارکرد خوب آن‌ها در اين مورد محدود است؛ اما براي انتقال اين اطلاعات، وابسته به سرورهاي اينترنت هستند.


اينگونه تصور کنيد که ما آخر هفته‌اي را در بيرون بگذارنيم و 16 گيگابايت عکس بگيريم و چون آي‌پد پرو سبک و پرقدرت است، ما مک بوک را با خود نياورديم. ما مدت زماني را براي انتخاب و اديت مختصر عکس‌ها در Lightroom موبايل (و يا نرم‌افزار عکس اپل) مي‌گذرانيم، سپس اگر بخواهيم آن عکس‌ها را با مک همگام سازي کنيم. براي اين کار ما اول بايد منتظر شويم تا آن 16 گيگابايت به ابر (cloud) منتقل شود و پس از آن، براي مک بوک ما ارسال شوند. حتي اگر ما 2 گيگابايت عکس گرفته باشيم، باز هم اين کار يک اذيت کوچک براي پهناي باند ما مي‌باشد و اگر در هتل و يا کافي شاپ باشيم، اين کار غير ممکن است.


ما عاشق اين هستيم که ببينيم اپل و ادوبي همگام سازي فايل محلي بين دستگاه‌ها بر روي همان شبکه واي فاي پياده کنند (قابليتي که توسط سرويس Mylio ارائه مي‌شود).
همچنين مسئله فتوشاپ هم وجود دارد: احتمالا بزرگ‌ترين مانعي که عکاساني که در فکر انتقال به تبلت هستند درباره آن مي‌شنويم، اين است که نمي‌توانند نسخه دسک‌تاپ فتوشاپ را بر روي آن به کار ببرند (که باعث شده است بعضي از اين عکاسان به سمت لپ‌تاپ/تبلت‌هاي ترکيبي مايکروسافت سرفيس متمايل شوند). آن‌ها فتوشاپي که به آن عادت کرده‌اند را مي‌خواهند و نه يک سري نرم‌افزار ماهواره‌اي که بعضي از قابليت‌هاي فتوشاپ را ارائه مي‌دهند؛ مانند ادوبي فتوشاپ Fix، فتوشاپ Mix و فتوشاپ Express.

سپيده دمي جديد

با اين وجود، درخواست براي يک فتوشاپ جامع؛ در حالي که گروهي از جايگزين‌هاي اديت مانند Enlight روز به روز معروف‌تر مي‌شوند و اکثر قابليت‌هاي مهم و مور نياز عکاسان را در گوشي موبايل فراهم مي‌کنند، مي‌تواند کاهش يابد.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد