مقالات

رشد سریع ویندوز سرور

یکی از تحلیلگران بر این باور است که سرعت رشد ویندوز سرور بالاست؛ ولی مایکروسافت باید ثابت کند که می‌‌تواند خود را با این رشد وفق دهد.


نویسنده: Gregg Keizer
منبع: Computer World

يکي از تحليلگران بر اين باور است که مايکروسافت بايد ثابت کند که مي‌تواند خود را با برنامه رشد سريع ويندوز سرور وفق دهد.

Jim Gaynor يکي از تحليلگران مايکروسافت در مورد تغييراتي که در سرعت ويندوز سرور ايجاد شده است، اذعان داشت: "اگر شرکت مايکروسافت از تمام توان خود استفاده کند، ‌مي‌تواند خود را با اين سرعت وفق دهد و اکنون، اين موضوع يکي از آرزوهاي ماست".

چندي پيش مايکروسافت اعلام کرد که دو بار در سال، يک بار در بهار و يک بار در پاييز، به روزرساني‌هاي ويندوز سرور را منتشر خواهد کرد (اين شرکت، به روزرساني‌هاي خود را در ماه‌هاي مارس و سپتامبر منتشر خواهد کرد و بر اساس سبک yymm، آن‌ها را 1709 و 1803 نامگذاري مي‌کنند). انتشار ويندوز سرور از ويندوز 10 و آفيس 365 پروپلاس پيروي مي‌کند.

Gaynor براي اثبات صحبت‌هاي خود نظر يکي از همکاران را در ماه گذشته منتشر کرد. مايکل چري نيز در ماه مي، از واژه رويايي براي توصيف برنامه زماني مايکروسافت براي ويندوز 10 استفاده کرد. وي گفت: "براي الان، من مي‌گويم که اين موضوع يک سياست نيست؛ بلکه يک روياست. آن‌ها اميدوارند که اين کار را مارس و سپتامبر انجام دهند».

براي برنامه ويندوز سرور نيز مي‌توان همين صحبت را بيان کرد.

به هم خوردن نظم زماني ويندوز سرور؛ مانند انتشار ويندوز 10، نوعي اثر دومينو مانند دارد. اگر مايکروسافت تاريخ انتشار را بعد از تاخير به عقب برگرداند، مسلما طرح مارس و سپتامبر و همگام سازي با ويندوز 10 دچار مشکل خواهد شد؛ اما اگر مايکروسافت قصد داشته باشد برنامه سازگار و مداومي داشته باشد، بايد از پشتيباني خود بکاهد و سرعت خود را در ارائه به روزرساني‌ها حفظ نمايد.

برنامه ريزي مايکروسافت اين بود که به روزرساني ويژگي‌هاي افزايشي براي نصب نانو سرور ويندوز سرور 2016 را دو تا سه بار در سال انجام دهد و به همين جهت، رژيم جديد دو بار در سال، نسبت به هر برنامه ديگري وضوح بيشتري دارد؛ اما از آنجا که مايکروسافت از ماه سپتامبر، کاربرد نانو را به کانتينر واگذار مي‌کند، اکنون هر شش ماه، تنظيمات مربوطه به Server Core را به روز مي‌کند.

Server Core به گزينه توصيه شده براي نصب در مراکز داده و همچنين اژور تبديل خواهد شد و نانو را به کانتينرها منتقل خواهد کرد. مايکروسافت براي تداوم انتشار سريع تر نسخه براي کاربران، بايد Server Core را به همان انتشار دو بار در سال نانو برساند.

هر دو پيکربندي نانو Server Core، از طريق آنچه مايکروسافت، کانال نيمه سالانه مي‌نامد، عرضه خواهد شد. اين عنوان از آفيس گرفته شده است.

در اين بين، ويندوز سرور 2016 به روزرساني‌هاي امنيتي و غيرامنيتي خود را به طور منظم حفظ مي‌کند و با قابليت‌ها و عملکردهاي جديد کاري نخواهد داشت. ويندوز سرور 2016 که با عنوان کانال سرويس دهي بلندمدت يا LTSC شناخته شده است، در مدل کامل تجربه دسک‌تاپ با GUI شبه کاربري خود يا در قالب Server Core براي برنامه 5+5 معمول پشتيباني خواهد شد که شامل پنج سال پشتيباني اصلي، پنج سال پشتيباني تمديد شده با گزينه شش سال پشتيباني ويژه با پرداخت مي‌باشد.

Gaynor ساختار اين انتشار دو بخشي مايکروسافت را براي اولين بار، در سال گذشته و سپس در ماه جاري ستود. وي گفت: "اين انتشارهاي دوتايي همانگونه که مايکروسافت پيش بيني کرده بود، با کاربردهاي مختلف راه اندازي شد". برخي از کاربران به محض اينکه مايکروسافت اجزا، قابليت‌ها و عامليت‌هاي جديد را به کد تبديل مي‌کند، در پي دسترسي فوري به آن‌ها هستند و ديگران به دنبال پايداري بلندمدت سنتي پلتفرم هستند که به محض اينکه راه‌اندازي شد، فقط نياز به تعميرات و نگهداري داشته باشد.

Gaynor اظهار داشت نانو به عنوان يک تصوير کانتينر که با سرعت به روزرساني هر شش ماه يک بار، براي اهداف استراتژيک مناسب طراحي شده است، با سرعت کانتينريزاسيون توجيه مي شود. وي در ادامه سخنان خود افزود: "فقط به سير تکاملي که در پنج سال گذشته براي کانتينرها اتفاق افتاده است، نگاه کنيد". در اين بين، قرار دادن Server Core در حالت دسترسي همواره در حال تغيير يا ثابت نيز ساخته شده است؛ زيرا جاي نانو را به عنوان نصب پيش فرض، گرفته است.

Gaynor گفت: "سرعت سريع تر، موارد مورد نياز را در اختيار کاربران داراي پشتکار بالا قرار مي‌دهد".

آن به روزرساني‌هاي دو بار در سال، مجموعه‌اي از قابليت‌هاي ويندوز سرور X بعدي را تشکيل مي‌دهد. مايکروسافت ظرف دو يا سه سال با نامگذاري ويندوز سرور 2018 يا ويندوز سرور 2019 که با فرآيند تکراري انتقال به روزرساني‌هاي Server Core ساخته شده است، در زمينه مجازي نيز رشد خواهد کرد.

براي Gaynor، تغييرات نسبت به تاکتيک‌هاي مربوط به ارائه ويندوز سرور توسط مايکروسافت، شاخص‌هاي بهتري هستند. اين تغييرات، اهداف فرهنگي و استراتژيک شرکت را نشان مي‌دهد.

وي در اين مورد اذعان داشت: "آنچه که به نظر مي‌رسد در مورد مايکروسافت تغيير مي‌کند، اين است که اين شرکت در پي تغييرات سريع‌تر است. اين شرکت تمايل دارد اشتباه کند و سپس مجددا آن‌ها را تغيير دهد. از ديدگاه مايکروسافت اين رويه، کمک بيشتري به پيشرفت آن‌ها مي‌کند".

با فرض اينکه اين غول نرم افزاري بتواند سرعت ارائه به روزرساني‌هاي خود را در حد لازم نگه دارد و به تعهدات خود عمل نمايد، آنچه که مهم است، کيفيت است. آيا آن‌ها به آرمان‌هاي خود جامه عمل خواهند پوشاند؟ آيا محصولات خود را عرضه خواهند کرد؟ آيا دلايل محکمي براي انجام اين کار دارند؟


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد

READ ARTICLE

آی‌پد پرو 12.9 اینچی