مقالات

آیا باید آیفون یا آی‌پد خود را به iOS 10 به روزرسانی کنید؟


نویسنده: David Price
منبع: Mac World

با فرض اينکه دستگاه شما جديد باشد و امکان ارتقا را داشته باشد، آيا به روزرساني آيفون يا آي‌پد با نصب iOS 10 ايده خوبي به حساب مي‌آيد؟

نسخه جديد iOS در رده حرفه‌اي، قابليت‌هاي جديدي را در اختيار کاربر قرار مي‌دهد.

قابليت‌هاي جديد iOS 10
iOS در کنار پيشرفت عمومي در عملکرد و به روزرساني‌هاي امنيتي، قابليت‌هاي خوب ديگري را نيز همراه خود دارد. اين قابليت‌ها شامل يک اپليکيشن پيام رساني کاملا بازرسي شده و اصلاحات در Apple Music، Apple Maps، اضافه شدن بخش خاطرات (Memories) به اپليکيشن Photo و چند تغيير ديگر در کل سيستم است.

براي مقايسه کامل بين iOS 10 و iOS 9 بايد هر دو را به طور کامل بررسي کنيد.

به روزرساني iOS 10.3 چند قابليت ديگر را نيز به همراه خود دارد:

پيدا کردن قابليت‌هاي آيفون ما براي هدفون بي سيم اپل (AirPod)
پشتيباني گسترده‌تر از بخش سوم Siri (چک کردن صورتحساب‌ها در اپليکيشن‌هاي پرداخت، برنامه زماني سفرها در اپليکيشن‌هاي رزرو، نمرات کريکت IPL و غيره).
به روزرساني رابط CarPlay
ترفندها و رفع اشکال‌هاي مختلف

شما مي‌توانيد تاريخچه نسخه‌هاي iOS را در اينجا مشاهده کنيد.

آيا ارتقاي نسخه iOS، سرعت دستگاه ما را کاهش مي‌دهد؟
آيا دليلي براي ارتقاء ندادن گوشي به iOS 10 وجود دارد؟ آيا خطري وجود دارد که عملکرد گوشي را بدتر کند؟ بعدا خواهيم گفت که چگونه يک سرعت يک آي‌پد کند را بالا ببريد.

قبل از هر چيز به ياد داشته باشيد که ارتقاء iOS اساسا يک جاده يک طرفه است و بعد از به روزرساني هواره برگشت به نسخه قبلي دشوار است. پس قبل از شروع فرآيند ارتقاء، مطمئن شويد که واقعا مي‌خواهيد اين کار را انجام دهيد.

اما اگر به روزرساني را انجام دهيد، احتمالا با سيستم عامل جديد سازگار خواهيد شد. اما آيا واقعا جنبه‌هاي منفي iOS 9 باز هم وجود خواهد داشت؟

بخشي از اين موضوع به علاقه شما به قابليت‌هاي iOS 10 بستگي دارد و مي‌توانيد مطالب بيشتري را در بررسي
iOS 10 ما مطالعه کنيد. اما مسئله مهم ديگر، مسئله دستگاه شماست. ما اين بخش از مطلب را به سه بخش تقسم مي‌کنيم: افرادي که آيفون و آي‌پد قديمي دارند که گوشي آن‌ها در ليست دستگاه‌هاي سازگار قرار مي‌گيرد؛ آن‌هايي که آيفون و آي‌پد نسبتا جديد دارند و آن‌هايي که آيفون و آي‌پد با برند جديد دارند.

دستگاه‌هاي قديمي‌تر: آيفون 5، آيفون 5c، آي‌پد 4، آي‌پد ميني 2
در اينجا، مسئله اصلي، سرعت است.

اپل هميشه روي ساده سازي iOS و براي حصول اطمينان از سهولت اجراي آن تلاش کرده است و بايد گفت که به روزرساني‌هاي اخير سرعت آيفون و آي‌پد را تا نسخه‌هاي قديمي ليست دستگاه‌هاي سازگار کاهش داده است. مثلا وقتي iOS 8 سرعت دستگاه‌هاي آيفون را تا حد زيادي کاهش داد، دارندگان آيفون 4s تحت تاثير آن قرار نگرفتند و به نظر مي‌رسيد که اين مسئله در iOS 9 کم رنگ‌تر شده باشد؛ در هر حال ما توصيه مي‌کنيم که جانب احتياط حفظ شود.

با زدن اسم دستگاهتان به همراه iOS 10 به خوبي مي‌توانيد ببينيد که ساير کاربران چه تجربه اي داشته‌اند. در صورت امکان مي‌توانيد شخص ديگري را بيابيد که سخت‌افزاري را با iOS مشابه نصب کرده و نتيجه را مشاهده کرده است. مي‌توانيد در مورد سرعت عملکرد دستگاه از آن شخص سوال کنيد.

در اينجا به مواردي که مستقيما مشاهده شده است، اشاره مي‌شود:

آيفون 5، به خوبي ولي با اندکي کاهش سرعت، iOS 10 را اجرا مي‌کند.

دستگاه‌هاي داراي سن متوسط: براي آيفون 5s، 6 يا 6 پلاس، مدل Air آي‌پد، آي‌پد ميني 3 يا 4 تضميني وجود ندارد؛ ولي اين دستگاه‌ها عموما نرم‌افزار جديد را پشتيباني مي‌کنند.

ما مي‌توانيم به صورت مستقيم تاييد کنيم که دستگاه‌هاي زير در رابطه با iOS 10 عملکرد خوبي دارند:

آيفون 5s، iOS 10 را به خوبي اجرا مي‌کند.
آيفون6، iOS 10 را به خوبي اجرا مي‌کند.

آيفون 6s و نسخه‌هاي بعدي آن و آي‌پد Pro و نسخه‌هاي بعدي آن و آي‌پاد لمسي نسل ششم
همانگونه که قبلا بيان شد، برگشت به نسخه قبل از ارتقاء؛ يعني iOS 9 مشکل است؛ ولي اگر دستگاه شما جديد است، دليلي براي ارتقاء ندادن وجود ندارد. اين دستگاه‌ها، نيازهاي پردازنده براي راه‌اندازي iOS 10 را به خوبي جواب مي‌دهند و iOS 10 هيچ کدام از تغييرات گرافيکي آزاردهنده‌اي که در مورد iOS 7 وجود داشت را شامل نمي‌شود (وقتي iOS 7 وارد بازار شد، کاربران زيادي از طراحي مجدد گرافيکي راديکال نگران شدند و مدتي طول کشيد تا به آن عادت کردند و هنوز برخي از دارندگان آيفون و آي‌پد از اين موضوع آزرده خاطر هستند. در آن سال ما به مردم توصيه کرديم که اگر مي‌توانند مدتي با دستگاه‌هاي قرضي iOS 7 کار کنند و بعد از يک يا دو هفته که به آن عادت کردند، از اين دستگاه‌ها استفاده نمايند. در آن زمان تغييرات رابط کاربري احساس خوبي به کاربر نمي‌داد و اگر در آن شرايط قرار بگيريد، نمي‌توانيد بفهميد که چگونه به نظر مي‌رسيد).

ما مي‌توانيم به صورت مستقيم تاييد کنيم که دستگاه‌هاي زير در رابطه با iOS 10 عملکرد خوبي دارند:

آيفون SE، iOS 10 را به خوبي اجرا مي‌کند.
آيفون6s، iOS 10 را به خوبي اجرا مي‌کند.
آيفون 6s پلاس، iOS 10 را به خوبي اجرا مي‌کند.
آي‌پد Pro12.9، iOS 10 را به خوبي اجرا مي‌کند.

نتيجه‌گيري
اگر آي‌پد يا آيفون شما واقعا با iOS 10 سازگار است (نه اينکه صرفا به صورت رسمي به عنوان دستگاه‌هاي سازگار با iOS 10 شناخته شود)، احتما بهتر است دستگاه خود را به روزرساني کنيد. حتي اگر اهميتي به قابليت‌هاي جديد iOS 10 نمي‌دهيد، برخي از قابليت‌هاي جديد اين به روزرساني مانند رفع عيب‌ها و قابليت سازگار با اپليکيشن‌هاي جديد، بسيار مهم است.

سعي کنيد با دقت تمام، در اين مورد تصميم بگيريد؛ چون احتمالا نمي‌توانيد به وضعيت قبلي برگرديد.

ببينيد که آيفون يا آي‌پد شما در کدام بخش ليست دستگاه‌هاي سازگار با iOS 10 قرار مي‌گيرد. اگر دستگاه شما به اندازه کافي جديد است و مي‌تواند سيستم عامل جديد را اجرا کند، شما بايد از مشکلات کاهش سرعت در دستگاه خود مطلع شويد؛ بدين منظور مي‌توانيد افرادي که همين مدل دستگاه را دارند و آن را ارتقاء داده‌اند، به چه نتيجه‌اي رسيده‌اند.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد

READ ARTICLE

آی‌پد پرو 12.9 اینچی