مقالات

AppleScript، یک مکمل مناسب برای iTunes: نامه‌ای سرگشاده به مدیر عامل Apple، Tim Cook

تحولات اخیر در Cupertino می‌تواند حاکی از آن باشد که به زودی AppleScript کنار گذاشته خواهد شد. امیدوار این طور نباشد.


نویسنده: Kirk McElhearn
منبع: Mac World

11

آقاي Cook،
من ناراحت هستم که Sal Soghoian، مدير توليد فن‌آوري‌هاي اتوماسيون Apple، به "دلايل کاري" (macosxautomation.com/about.html) استعفاء داده است. آقاي Soghoian نزديک به 20 سال بود که با Apple کار مي¬کرد و مدافع فن‌آوري‌هايي مانند AppleScript، Automator و ... بوده است.


من در مقالاتم در مورد iTunes (macworld.com/column/itunes-guy) اغلب به خوانندگان توضيح مي‌دهم که چگونه مي‌توانند ويژگي‌هاي iTunes خود را با استفاده از AppleScripts گسترش دهند. بسياري از آن‌ها توسط Doug Adams، صاحب Doug’s AppleScripts (dougscripts.com/itunes/index.php) براي iTunes نوشته شده است؛ سايتي که به عنوان يک مجموعه‌اي از ابزارها براي گسترش iTunes آغاز به کار کرد؛ اما به يک منبع ضروري براي کاربران iTunes تبديل شد.


هيچ نرم‌افزاري نمي‌تواند همه کارهايي که کاربرانش نياز دارند را انجام دهد و بايد همين طور هم باشد. به همين دليل، AppleScript مدت‌ها است که مکمل مناسبي براي iTunes مي‌باشد که در حال حاضر پر است از ويژگي‌هاي کاربردي (برخي مي‌گويند "پيش از نياز مي‌باشد"؛ اما من مخالفم (.mcelhearn.com/why-itunes-isnt-bloated/)) و گزينه‌ها و ابزارهاي بيشتري را نياز ندارد. بسياري از اين AppleScriptها براي تگ کردن فايل‌ها، ويرايش ابرداده‌هاي آن‌ها جهت تصحيح اشتباهات، بهبود ثبات و اطمينان حاصل کردن از اينکه کاربران مي‌توانند فايل‌هايي که مي‌خواهند را پيدا کنند و کمک مناسب به آن‌ها براي استفاده از ليست پخش‌هاي هوشمند، طراحي شده‌اند.
مشخص نيست که آيا حذف آقاي Soghoian به معني مرگ AppleScript و به ويژه در iTunes هم مي‌باشد؛ اما بسياري از توسعه دهندگان، کاربران iTunes و افراد ديگر (mjtsai.com/blog/2016/11/16/thank-you-sal) در مورد اين تصميم نگران هستند.


ببينيد، همه چيز در مورد آزادي است. آزادي براي انجام کارهايي که ما مي‌خواهيم و Apple فکر نمي‌کند که ما بايد قادر به انجام آن‌ها باشيم. آزادي براي اکتشاف. آزادي براي کشف راه‌هاي جديد براي پيوند دادن برنامه‌ها، براي تعامل با فايل‌ها، براي ايجاد راه حل‌هاي خود. ما نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم که برنامه‌ها بتوانند تمام نيازهاي ما را برآورده کنند و ابزارهايي مانند AppleScript و Automator به ما اجازه مي‌دهند تا يک قدم فراتر برويم و راه‌هايي را براي انجام کارهايي که Apple هرگز در نظر نداشته است را کشف کنيم.


بسياري از AppleScript هايي که من در iTunes استفاده مي‌کنم، به من اجازه تصحيح و بهبود دادن متن در فايل ابرداده را مي‌دهد. به عنوان مثال، من اغلب از Remove n Characters From Front or Back (go.macworld/removen) براي حذف کلمات غيرضروري در عنوان آهنگ براي زماني که مي‌خواهم آهنگ‌ها را از CD کپي کنم، استفاده مي‌نمايم. در پايگاه داده Gracenote که iTunes براي اضافه کردن ابرداده در هنگام کپي آهنگ‌ها از CD استفاده مي‌کند، اغلب زماني که آهنگ ضبط زنده مي‌باشد کلمه (Live) را بعد از نام هر آهنگ پيدا مي‌کنيد. يک اسکريپت مانند چيزي که در بالا آمد اين اجازه را مي‌دهد تا به سرعت اين متن را که من لازم ندارم را حذف کنم. Find Album Artwork از Google (go.macworld/findalbumart) اجازه مي‌دهد تا زماني که iTunes نمي‌تواند چيزي را پيدا کند، براي آثار هنري جستجو کنم و Dupin (dougscripts.com/apps/dupinapp.php) اجازه مي‌دهد تا کتابخانه‌ام را از آهنگ‌هاي تکراري حذف کنم؛ چيزي که من اغلب انجام مي‌دهم، زيرا من مجموعه‌هاي زيادي از موسيقي کلاسيک را ازCD کپي مي‌کنم که خيلي پيش مي‌آيد که آن‌ها حاوي موسيقي‌هايي باشند که من نسخه‌هاي مختلف ديگر آن‌ها را داشته باشد. Siri نمي‌تواند هيچ يک از اين کارها را انجام دهد.


مي دانم که شما مي‌خواهيد که همه ما پخش از طريق Apple Music را استفاده نماييم؛ اما اگر شما يک موسيقي گوش کن واقعي باشيد، کار با آن خسته کننده است؛ چرا که ابرداده (go.macworld/applemusicmeta) آن در کتابخانه Apple ضعيف مي‌باشد، آهنگ‌ها گم مي‌شوند و مشکلاتي که در iCloud Music Library وجود دارد. علاوه بر اين، برخي از ما مجموعه‌هاي بزگي از CD را دارا مي‌باشند و هنوز هم قصد خريد CD را دارند.


من تظاهر مي‌کنم که نمي‌دانم که چه "دلايل کاري" منجر به بيرون رفتن آقاي Soghoian شد؛ اما در دفاع از بسياري از کاربران iTunes صحبت مي‌کنم که براي حفظ کتابخانه‌هاي رسانه خود در iTunes به اين تکنولوژي نياز دارند.
لطفا، آقاي Cook، ما را نااميد نکنيد. در حالي که AppleScript به طور گسترده¬اي استفاده نمي‌شود؛ ولي يک تکنولوژي با ارزش براي کاربران iTunes مي‌باشد. آزادي ما براي اکتشاف، نوآوري و حل مشکلات با اين ابزار را نگيريد.


ارادتمند شما،
Kirk McElhearn


مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

اپل به ایجاد‌کنندگان نرم‌افزار، امکان پاسخ به نقدهای کاربران در فروشگاه App Store را می‌دهد

READ ARTICLE

AppleScript، یک مکمل مناسب برای iTunes: نامه‌ای سرگشاده به مدیر عامل Apple، Tim Cook

READ ARTICLE

داستان مك از زبان اعضاي کاربران مک گروه برکلی در تولد ٣٠ سالگي مک

سانفرانسيسكو: قبل از Genius Bar و پيش از انجمنهاي آن‌لاین خود اپل، آن زمان كه مك هنوز جوان بود و كاربرانش به كمك نياز…

READ ARTICLE

انحصار پهنای باند اینترنت = ضایع شدن حقوق کاربر