مقالات

برنامه دیوار آتشین مک به نام Radio Silence 2

-


نویسنده: JR Bookwalter
منبع: Mac World

10

با اينکه سيستم عامل مک براي کاربران نهايي ساده است؛ ولي هر کسي که با برنامه Activity monitor کار کرده است، متوجه مي‌شود که برنامه‌هاي زيادي در پس زمينه در حال اجرا مي‌باشند. برخي از اين برنامه‌ها پهناي باند اينترنت و حافظه را به شدت به کار مي‌گيرند. اگر به برنامه‌اي براي مديريت برنامه‌هاي در حال اجرا که سيگنالي به مادربرد مي‌فرستند و احتمالا بلوک کردن آن‌ها را هم انجام مي‌دهند، نياز داريد، در اينجا برنامه‌اي به شما معرفي مي‌کنيم.

5 سال قبل، مجله Macworld، برنامه radio silence را به عنوان آسان‌ترين برنامه ديواره آتشين معرفي کرد؛ حال پس از چند سال اين برنامه تکميل‌تر شده است. نسخه 2 اين برنامه با قيمت 9 دلار در کنار داشتن سادگي از محيط کاربري سيستم عامل مک siri هم بهره مي‌گيرد و هر برنامه‌اي که از اينترنت استفاده مي‌کند را تحت نظر دارد. ممکن است بگوييد در حالي که خود سيستم عامل مک خود يک ديواره آتش دارد، چه لزومي به استفاده از اين برنامه است؟ جواب بسيار ساده است؛ نرم‌افزار خود اپل براي نظارت بر اتصالات ورودي است؛ در حالي که برنامه Radio silence برعکس براي برنامه‌هايي است که با ساير سرورهاي خارج از سيستم در حال ارتباط هستند، سروکار دارد.

 


اين برنامه پس از نصب شدن هر بار که مک روشن شود، به صورت فعال در پس زمينه خواهد بود و هيچ آيکوني از اين برنامه در منو بار ديده نخواهد شد. با 2 بار کليک روي7 برنامه، پنجره‌اي باز خواهد شد که در آن مي‌توانيد به بلوک کردن يا نظارت بر برنامه‌ها بپردازيد. واضح است که حتي با بسته شدن اين پنجره باز هم برنامه اجرا خواهد شد. اين برنامه با اينکه در پس زمينه مي‌باشد، هيچگونه باري بر عملکرد سيستم اعمال نمي‌کند. يک نسخه رايگان تست از اين برنامه هم موجود مي‌باشد که بعد از 24ساعت از سيستم پاک مي‌گردد؛ براي افزايش اين زمان بايد هزينه خريد 9 دلار اين برنامه را بپردازيد. اين برنامه به شرط عودت 30 روز پس از خريد بدون هيچ سوال عرضه مي‌شود.

 

 

سکوت طلايي

مانند نسخه قبل براي بلوک کردن يک برنامه بايد نام آن را در ليست سياه برنامه مورد بحث وارد کنيد. اين کار براي اعمال نظارت والدين روي سيستم‌هايي که به طور اشتراکي استفاده مي‌شوند هم بسيار کاربرد دارد؛ مثلا خود ما iTunes را هم به ليست سياه اضافه کرده‌ايم تا بتوانيم از پخش موسيقي‌هايي که از قبل در اين برنامه دانلود نشده‌اند، جلوگيري کنيم. به هيچ وجه نمي‌توان برنامه‌هايي را بدون حذف آن‌ها از ليست سياه مجدد مورد استفاده کامل قرار داد که اميدواريم در نسخه‌هاي بعدي اين نرم‌افزار مورد بازبيني قرار گيرد. البته با زدن يک کليد در گوشه سمت راست اين برنامه مي‌توان به طور موقت ديواره آتش را غيرفعال نمود.

 

 

 

 

9


لبه Network monitor فيدبک‌هايي راجع به آنچه در حال اجرا است، به شما مي‌دهد. بعضي از اين اطلاعات ممکن است از ابتدا آغاز شوند؛ مثل usdmuxd که ارتباط iTunes را با هر دستگاهي که سيستم عامل iOS دارد را نشان مي‌دهد.

 


موارد فعال به شکل اعداد نمايش داده مي‌شوند که با کليک روي هر يک زمان و درگاه ارتباط و نيز هاست آن نشان داده خواهد شد. براي نظارت اين برنامه روي هر يک از موارد کافيست روي Block کليک کنيد؛ هر چند که مسدود کردن کل يک برنامه هيچ سودي ندارد. هيچ راهي براي نظارت روي چندين اتصال از يک جا يا منبع هم وجود ندارد.

 

 

 

 

 

 

 

8

 

جمع بندي

به ده‌ها دليل اين برنامه مک مفيد و کاربردي است و مي‌توان فعاليت شبکه‌هاي متصل خارجي را نظارت نمود و ارتباط آن‌ها را از سيستم ارتباط تلفن شبکه منزل مسدود ساخت.

مترجم: احمد محمدرضاپور


سایر مقالات

READ ARTICLE

Firefox Quantum: یک جهش به جلو

READ ARTICLE

کیس Rugged Case شرکت Urban Armor Gear: یک کیس بادوام عالی برای گل حساس یک لپ‌تاپ

READ ARTICLE

INVOXIA NVX 200: iPhone خود را به یک تلفن رومیزی تبدیل کنید

READ ARTICLE

بررسی Google Backup and Sync: برای افرادی که در حال حاضر هم با اکوسیستم Google کار می‌کنند، عالی است