مقالات

چرا در حال حاضر خرید کارت گرافیک‌های Radeon شرکت ADM تقریبا غیرممکن است؟

در حال حاضر شما نمی‌توانید یک کارت گرافیک خوب Radeon قادر به 1080p و یا هر چیز گران‌تر از 110 دلار خرید کنید.


نویسنده: Brad Chacos
منبع: (PC World (US

خريد هر چيزي غير از پايين‌ترين سطح کارت‌هاي گرافيکي Radeon در حال حاضر غيرممکن است.


از آنجايي که کارت‌هاي گرافيکي Radeon RX Vega شرکت AMD که روي آن‌ها تمرکز شديدي شده است تا اواخر جولاي عرضه نخواهند شد، اين موضوع براي گران‌ترين‌ها قابل پيش بيني است؛ اما حتي کارت‌هاي گرافيکي اصلي "sweet spot" مانند Radeon RX 570 و Radeon RX 580 را اکنون نمي‌توان يافت؛ به اين دليل که براي خريد آن‌لاين؛ همه مدل‌ها يا تمام شده‌اند و يا با قيمت شديدا بالا به فروش مي‌رسند. شما يک جفت PowerColor RX 580 خواهيد يافت که به ظاهر با قيمت استاندارد در آمازون به فروش مي‌رسند؛ اما اگر بيشتر دقت کنيد، متوجه مي‌شويد اين مدل‌ها به اتمام رسيده‌اند. فروش آمازون از روي ناچاري براي پر کردن مجدد انبارها است. احتمالا نبايد انتظار رسيدن سريع کارت‌ها به دستتان را داشته باشيد.


‌خب چه اتفاقي مي‌افتد؟ سايت Computer Base از فروشندگان سخت‌افزارها در نمايشگاه Computex 2017 دليل اين کمبود را پرسيد و جواب را مي‌توان در يک کلمه خلاصه کرد: کاوندگان


استفاده کنندگان از ارز رمز پايه مي‌توانند از کارت‌هاي گرافيکي براي "استخراج" سکه‌هاي جديد و به دست آوردن سود استفاده کنند و اتفاقا کارت‌هاي گرافيکي AMD بسيار براي اين کار مناسب مي‌باشند. اين يک اتفاق جديد نيست: کاوندگان Bitcoin و Litecoin در اواخر سال 2013 هر کارت گرافيک Radeon که مي‌توانستند به دست آورند را بلعيده‌اند و با اين کار باعث ايجاد يک کمبود جهاني و تورم قيمت شدند. با اين وجود، سخت‌افزار ايسيک (مدارهاي مجتمع با کاربردهاي خاص) مخصوص، استخراج بهره وري بيشتري از کارت گرافيک‌هاي مصرف کننده داشتند و بدين شکل باعث کاهش فشار شدند.


پس از آن، Ethereum معرفي شد که مي‌توان آن را مانند Bitcoin استخراج کرد.
شبکه Ethereum به نحوي ساخته شده بود که در مقابل ايسيک مقاوم باشد که باعث مي‌شود استخراج Ether با استفاده از کارت‌هاي گرافيکي ماندني شود. در حال حاضر Ethereum داراي حباب شبيه Bitcoin در قياس بزرگ است که آن را در افزايش موشکي قيمت Ethereum از کمتر از 19 دلار در آغاز مارس، به تقريبا 220 دلار در حال حاضر مي‌توان ديد. اين دليل عالي براي ناپديد شدن کارت‌هاي Radeon است.


کارت‌هاي گرافيک اقتصادي به همان اندازه مناسب استخراج نيستند؛ بنابراين گرافيک Radeon RX 550 (80 دلار در آمازون) و RX 560 (110 دلار در آمازون) همچنان با قيمت استاندارد موجود هستند. با اين وجود، آن سخت‌افزار متواضع قادر به ارائه تجربه بازي 1080p درجه يک مانند RX 570 و RX 580 نيستند. در حالي که RX 570 و RX 580 فقط کمي قيمت بالاتري نسبت به پيشنهادهاي قيمتي مشابه انويديا در راهنماي بهترين کارت‌هاي گرافيکي براي بازي با استفاده از کامپيوتر روميزي PC World، به شدت نزديک هستند. کارت‌هاي 3GB Geforce GTX 1060 (190 دلار در آمازون) و 6GB GTX 1060 (240 دلار در آمازون) به شکل بسيار رقابتي با قيمت‌هاي ارائه شده توسط AMD تطابق دارند. حداقل فعلا کارت‌هاي گرافيکي انويديا براي مبالغ ديوانه کننده‌اي به فروش نمي‌رسند.


اگر شما براي يک کارت گرافيک 200 دلاري در بازار به سر مي‌بريد، RX 570 و 580 همچنان بالاترين توصيه ما را به خود اختصاص داده‌اند. اگر شانس بياريد، مي‌توانيد آن را با قيمت نازل‌تري به دست آوريد. اما اگر نمي‌توانيد و توان صبر کردن براي کاهش قيمت‌هاي Radeon را نداريد، کارت‌هاي Geforce GTX 1060 مايوس نخواهند کرد. اين کارت‌ها همچنين سخت‌افزارهاي خوبي هستند.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد