مقالات

تراشه Max-Q انویدیا چیست؟

-


نویسنده: Jim Martin
منبع: (PC Advisor (UK

تراشه جديد Max-Q انويديا از سري تراشه‌هاي Geforce GTX 10 که در نمايشگاه Computex 2017 رونمايي شد، به سمت لپ‌تاپ گيمينگ نزديک شما در حرکت است. توضيح مي‌دهيم که چرا بايد به Max-Q توجه کنيد.
شما مي‌توانيد بررسي دقيق ما از Asus RoG Zephyrus که داراي يک GTX 1080 Max-Q مي‌باشد را مطالعه کنيد.


Max-Q چيست؟

در حقيقت اين يک اصطلاح هوا فضايي است که مربوط مي‌شود به آيروديناميک راکت‌ها و موشک‌ها؛ به طور دقيق‌تر، حداکثر فشاري که طرح توانايي تحمل آن را دارد. با اين وجود، در اينجا که موضوع مربوط به کارت‌هاي گرافيک مي‌شود، انويديا از اين اصطلاح حداکثر استفاده را مي‌کند.
تراشه‌هاي GTX 1080، 1070 و 1060 واقعي تغييري نکرده‌اند؛ اما آن‌ها را از خط توليد گلچين کرده؛ سپس به عنوان ورژن Max Q برگزيدند. در قسمت Device Manger شما Nvidia Geforce GTX 1080 با تکنولوژي Max Q را مشاهده خواهيد کرد.
اين بدان معناست که اين GPU ها بهره‌روي بالاتري دارند و قدرت کمتري نسبت به همتاي Max P خود مصرف مي‌کنند و اينکه آن تراشه‌ها کارآيي کامل را در اختيار قرار مي‌دهند؛ اما همچنين قدرت بيشتري مصرف مي‌کنند.


لپ‌تاپ‌هاي Max-Q چه موقع روانه بازار مي‌شوند؟

لپ‌تاپ‌هاي ايسوس، MSI، ايسر و ديگر شرکت‌ها در تاريخ 27 ژوئن براي فروش عرضه مي‌شوند.


Nvidia Max-Q چگونه لپ‌تاپ‌هاي گيمينگ را ارتقاء مي‌دهد؟

شرکت انويديا يک سري الزامات به شرکت‌هاي سازنده لپ‌تاپ داده است که براي دريافت نشان Max-Q خود بايد آن‌ها را رعايت کنند. يکي از اين الزامات، اين است که صداي فن نبايد بيشتر از 40dB باشد.


با وجود اينکه جزء الزامات نيست؛ اما بعضي از لپ‌تاپ‌ها فقط 18mm ضخامت دارند؛ به نسبت لپ‌تاپ‌هاي گيمينگ سابق که معمولا خيلي بيشتر از 3 کيلوگرم وزن داشتند، لپ‌تاپ‌هاي داراي گرافيک‌هاي Max-Q وزنشان در حدود 5lbs (کمي بيشتر از 2 کيلوگرم) خواهد بود.


بنابراين هر لپ‌تاپ داراي برچسب Max-Q نسبتا سبک و داراي صداي کارکرد پايين خواهد بود؛ دو فاکتوري که لپ‌تاپ‌هاي گيمينگ تا به امروز معمولا از آن‌ها بي‌بهره بوده‌اند.
از آنجايي که تراشه‌هاي گرافيکي Max-Q قدرت کمتري مصرف مي‌کنند؛ بنابراين حرارت کمتري توليد مي‌نمايند که به اين معناست که فن‌ها نيازي به گردش هواي زيادي ندارند و اين دليل کم صدا بودن آن‌ها حتي زماني که شما در حال بازي کردن Overwatch با 60fps باشيد، است.


از آنجايي که اين تراشه‌ها باتري کمتري مصرف مي‌کنند، باتري شما مداومت بيشتري خواهد داشت و يا شما مي‌توانيد از لپ‌تاپ کوچک‌تري استفاده کنيد که باعث سبک‌تر شدن لپ‌تاپ شما مي‌شود.


‌با اين وجود، در اينجا موضوع فقط بهره‌وري الکتريکي صرف نيست. سازندگان لپ‌تاپ‌ها به صورت شانه به شانه با انويديا براي ارائه راه‌حل‌هاي خنک سازي بهتر کار کرده‌اند؛ مانند لولاي جذاب در Zephyrus ايسوس که يک هواکش در سراسر عرض آن زماني که در آن را بالا مي‌بريد، باز مي‌شود.


تراشه‌هاي Max-Q تقريبا 5 درصد آهسته‌تر از Max-P هستند. انويديا مي‌گويد که استخراج آن، چند درصد نهايي از يک GPU نياز به مصرف برق بيشتري دارند؛ همانگونه که در اين گراف نشان داده شده است.


اگر بر روي يک صفحه نمايش کوچک‌تر لپ‌تاپ بازي مي‌کنيد؛ مي‌توانيد با کمي کاهش کيفيت تصوير، کنار بياييد؛ اما براي بعضي از گيمرها آن حداکثر کارکرد مهم است.


انويديا همچنين از قدرت نرم‌افزار خود استفاده کرده است تا به صورت خودکار برخي از اين "بهره‌وري‌ها" را در بازي‌ها انجام دهد تا شما بتوانيد يک WhisperMode جديد که يک مقدار کيفيت گرافيکي (اما نه نرخ فريم) در مقابل صداي کمتر فن به ميزان فقط 32db را فعال نماييد.


از آنجايي که مقياس دسي بل لگاريتمي است؛ اين يک تغيير بسيار بزرگ‌تر از آنچه شما انتظار داريد، مي‌باشد. يک اتاق ساکت، داراي صداي پس زمينه 25 تا 30 دسي بل است؛ بنابراين اين موضوع بدان معناست که شما مي‌توانيد يک بازي با لپ‌تاپ مجهز به Max-Q انجام دهيد؛ بدون اينکه اطرافيان خود را اذيت کنيد.
ما بررسي لپ‌تاپ‌هاي جديد را به زودي ارائه خواهيم داد.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد