مقالات

ویندوزهای مربوط به ماه مه: ویندوز 7، کنترل اکثریت ویندوزهای کامپیوتر شخصی را در دست خود حفظ کرد

بروز مشکلات احتمالی که مشتریان کاربر ویندوز 10 قبل از اتمام پشتیبانی با آن مواجه می‌شوند.


نویسنده: Gregg Keizer
منبع: (Computer World (US

يک شرکت تجزيه و تحليل، گزارش داد که ويندوز 7 در ماه گذشته، جاي پاي خود را محکم کرد و کنترل اکثريت ويندوزهاي کامپيوتر شخصي را در دست خود حفظ کرد.

ويندوز 7 به عنوان يک سيستم عامل سازماني استاندارد تا دو و نيم سال ديگر در 14 ژانويه 2020، به ليست ويندوزهاي بدون پشتيباني اضافه خواهد شد.

شرکت Net Applications اعلام کرد که سهم کاربران ويندوز 7 در ماه مه – يک برآورد از درصد کامپيوترهاي شخصي جهان که مجهز به سيستم عامل 2009 بودند—49.5 درصد بوده است. البته ويندوز 7، 54 درصد تمام ماشين‌هاي ويندوز را در کنترل خود دارد: اختلاف بين سهم کاربر تمام کامپيوترهاي شخصي و فقط آن‌هايي که ويندوز را از ويندوز 91.6 درصد کامپيوترهاي شخصي جهان و نه صددرصد آن، اجرا مي‌کنند.

از همه مهم‌تر، سهم ويندوز 7 در دوازده ماه گذشته، به ندرت تغيير کرده است و کمتر از يک درصد افت داشته است. ويندوز 7 به عنوان بخشي از کامپيوترهاي شخصي ويندوز، به صورت يک عامل مخالف عمل کرده است و سهم آن تقريبا 54 درصد مانده است.

سهم ماه مه از ويندوز کامپيوترهاي شخصي از ژوئيه 2016 نسبت به تمام ماه‌ها، در بالاترين نقطه خود بوده است.

عدم کاهش سهم کاربر ويندوز 7 در اين دوره زماني طولاني، مي‌تواند بيانگر وجود مشکلات براي کاربراني باشد که مي‌کوشند پايان مهلت پشتياني را تغيير دهند. در واقع وضعيت فعلي ويندوز 7، شبيه وضعيت ويندوز XP، 31 ماه قبل از ابطال آن در آوريل 2014 است.

در آن زمان، ويندوز XP، 54.6 درصد تمام کامپيوترهاي شخصي را تامين مي‌کرد و اين درصد تقريبا همان مقداري است که در ماه مه در مورد ويندوز 7 گزارش شد.

اين موضوع بسيار مهم است؛ زيرا وقتي پايان زمان ويندوز XP فرا رسيد، کسب و کارهاي زيادي، بودجه خود را روي جمع کردن سيستم‌هاي ويندوز XP از شبکه‌هاي خود متمرکز کردند. آن‌ها کامپيوترهاي جديدي خريدند تا طرح‌ها و برنامه‌هاي زماني IT موجود که با مشکل مواجه شده بود را برطرف سازند و به همين خاطر در آخرين روزهاي پشتيباني، طرح‌هاي پشتيباني سفارشي خريداري کردند تا ماشين‌هاي خود را امن نگه دارند.

حتي بسياري از ويندوزهاي XP، آسيب پذير باقي ماند و در سازمان‌ها مورد استفاده قرار گرفت؛ چون مايکروسافت با منقضي شدن پشتيباني، از ارائه پچ نرم‌افزار خودداري کرد. براساس نظرسنجي که توسط Gartner در سال 2014 انجام داد، تقريبا 25 درصد کامپيوترهاي موجود در سازمان‌ها- سازمان‌هاي خصوصي، دولتي و غيره- وقتي مايکروسافت پلاگين پچ را متوقف کرد، هنوز از ويندوز XP استفاده مي‌کردند.

Net Applications، سهم کاربر ويندوز XP را در آوريل 2014، روي 29 درصد ثابت کرد.

سه سال قبل، Gartner از شرکت‌ها خواست که براي استفاده از ويندوز 7 برنامه ريزي کنند. مايکل سيلور و استفان کلينهانس، تحليلگران Gartner در گزارش خود در سال 2014 اظهار داشتند: "با وجود اينکه تا سال 2020، زمان نسبتا زيادي باقي مانده است؛ ولي سازمان‌ها بايد برنامه ريزي خود را شروع کنند تا به مشکلات ناشي از ابطال ويندوز XP برنخورند".

برخلاف تفسير Gartner که اعلام کرد که شرکت‌ها بيشتر به دنبال اين هستند که از ويندوز 10 به جاي ويندوز 7 استفاده کنند، اطلاعات Net Applications شواهد چندان زيادي از اين موضوع را ارائه نکرد.

در ضمن، ويندوز 10 در ماه مه، 29.2 درصد کامپيوترهاي شخصي را در کنترل خود داشت که اين ميزان نسبت به ماه قبل بيشتر شده است؛ ولي ويندوزهاي 8/8.1 و ويندوز XP هر دو داراي کاهش سهم بودند و به ترتيب 9.1 درصد و 6.2 درصد را به خود اختصاص داده بودند.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد

READ ARTICLE

آی‌پد پرو 12.9 اینچی