مقالات

بررسی وای فای گوگل: شبکه Mesh ساده تر شد

-


نویسنده: Michael Brown
منبع: PC World

روتري که گوگل با 129 دلار ارائه مي‌دهد، خيلي بيشتر از چيزي است که انتظار داريد؛ اما براي اکثر افراد تنها داشتن يک واي فاي گوگل کفايت نمي‌کند؛ مگر اينکه در يک آپارتمان زندگي کنيد و در غير اين صورت، شما بايد از دو يا سه عدد از اين دستگاه ها بهره ببريد تا بتوانيد از يک شبکه Mesh استفاده کنيد. يک روتر اصلي و يک گره (node) تکي احتمالا براي خانه 2800 فوت مربعي که ما در آن تست خود را انجام داديم، کافي مي‌باشد؛ اما اضافه کردن يک گره سوم افزايش قابل توجهي را در دورترين گوشه و کنارهاي خانه به همراه داشت. گوگل اين رويکرد را با ارائه يک تخفيف قابل توجه به ازاء هر دستگاه وقتي که يک بسته سه تايي با قيمت 299 دلار را سفارش مي‌دهيد، تشويق مي‌کند.

59-66-33


واي فاي گوگل يک روتر دو بانده مي‌باشد که بر روي هر دو باند 2.4 و 5 هرتز فرکانس کار مي‌کند. گوگل آن را به عنوان يک دستگاه "AC1200 2x2 Wave 2" توصيف مي‌کند که بدان معني است که از دو جريان فضايي به طور همزمان پشتيباني مي‌کند و اينکه حداکثر توان تئوري 300Mbps در باند 2.4GHz و 867Mbps در باند 5GHz را ارائه مي‌کند.


متاسفانه واي فاي گوگل در حال حاضر از يک ويژگي مهم 802.11ac Wave 2 پشتيباني نمي‌کند:

59-66-11


MU-MIMO (شما مي‌توانيد در مورد MIMO چند کاربره در اين مقاله مطالعه کنيد go.pcworld.com/mumimo). ما در صحبت با شرکت گوگل متوجه شديم که در ادامه کار MU-MIMO يک به روزرساني سيستم عامل را فعال مي‌کند؛ اما در حال حاضر کار نمي‌کند. براي اکثر افراد اين موضوع اهميت ندارد؛ چرا که دستگاه‌هاي مشتري MU-MIMO در بازار بسيار کم هستند و آن‌هايي هم که وجود دارند، به جريان فضايي 1x1 محدود مي‌شوند.


در هر صورت، دستگاه‌هاي بي سيم شما تنها يک SSID را مي‌بينند و روتر به طور خودکار انتخاب مي‌کند که کدام کانال‌هاي Wi-Fi را اشغال مي‌کند و مشتريان بي‌سيم شما بايد به کدام شبکه متصل شوند. مانند روتر اوليه OnHub (go.pcworld.com/onhubrev) از گوگل (که مي‌توان از آن به عنوان يک گره در اين شبکه Mesh استفاده کرد). اين روتر آمارهايي را به ابر مي‌فرستد و سرورهاي گوگل مي‌توانند عملکرد شبکه شما را تجزيه و تحليل کنند. اگر ابر تعيين کند که شبکه شما با استفاده از يک کانال متفاوت بهتر عمل مي‌کند، دستوري به روتر براي تغيير کانال ارسال مي‌کند.


خود روتر از هدايت باند جهت بيشنهاد اينکه دستگاه‌هاي مشتري بايد بين شبکه‌هاي 2.4- و 5 هرتز تغيير کنند و هدايت مشتري جهت پيشنهاد به مشتري وقتي که يک نقطه Mesh بهتر (گره) با حرکت شما در اطراف خانه در دسترس مي‌آيد، استفاده مي‌نمايد. انتقال بين گره‌ها کاملا شفاف است و ما هرگز متوجه هيچگونه وقفه با حرکت از يک مکان به مکان ديگر در داخل خانه در حالي که ويديويي را به گوشي هوشمند خود انتقال مي‌داديم، نشديم.


در روترهاي Mesh، واي فاي گوگل بسيار کوچک‌تر از يک روتر معمولي است. اين دستگاه گرد (که مثل يک مينياتوري از کيک لايه اي مي‌باشد) تنها چهار اينچ قطر و در حدود سه اينچ ارتفاع دارد. برق آن با يک کابل USB-C با طول شش فوت تامين مي‌شود و مانند روتر OnHub که قبل از آن آمده، تنها دو پورت اترنت دارد.


هنگامي که به عنوان يک روتر استفاده مي‌شود، يک پورت براي اتصال به دروازه باندپهن شما مورد استفاده قرار مي‌گيرد و پورت ديگر مي‌تواند به يک سوئيچ، يک جعبه اترنت NAS و يا هر چيزي که بخواهيد، متصل شود. با قرار دادن واي فاي گوگل به عنوان يک گره، هر پورت اترنت مي‌تواند براي هر چيزي استفاده شود: بک هال (backhaul) سيمي، اگر در ديوار خود اترنت داريد؛ ذخيره سازي شبکه و غيره. شما همچنين مي‌توانيد اين گره را به عنوان يک پل بي سيم براي دستگاه‌هاي مشتري استفاده کنيد که راه ديگري براي متصل شدن به شبکه Wi-Fi شما ندارند. نبود يک پورت USB احساس مي‌شود. اکثر روترهاي Mesh رقيب حداقل يک پورت USB دارند، اما هيچ کدام از آن‌هايي که ما تاکنون ديده‌ايم، قابل استفاده نبوده است.


شما براي نصب واي فاي گوگل به صورت يک روتر و يا يک گره به يک دستگاه Android يا iOS با يک دوربين نياز داريد. اين برنامه يک کد QR که در پايين روتر چاپ شده را براي شناسايي آن اسکن مي‌کند. گام بعدي اختصاص دادن يک نام مبتني بر مکان به اين روتر مي‌باشد (دفتر، آشپزخانه، اتاق، و غيره) تا بتوانيد بعدا آن را تشخيص دهيد. گام‌هاي نهايي در اين روند اين مي‌باشد که به شبکه Wi-Fi خود يک نام جديد دهيد و يک رمزعبور براي آن ايجاد کنيد.


اگر ISP شما به شما يک دروازه/ روتر با باندپهن را بدهد که متداول هم مي‌باشد، برنامه براي کمک به شما اطلاع مي‌دهد که در حال حاضر روتر جديد در پشت يک روتر ديگر مي‌باشد که ممکن است بر عملکرد آن تاثير معکوس داشته باشد. پيشنهاد گوگل براي حذف روتر ديگر در اغلب موارد جواب نمي‌دهد و پيشنهاد ديگر گوگل، براي قرار دادن     واي فاي گوگل به حالت پل (bridge)، همراه با يک پاورقي "توصيه نمي‌شود" مي‌باشد. ما شخصا حالت NAT دوتايي را با پيکربندي دروازه ISP خود براي عبور دادن آدرس عمومي IP از طريق روتر اصلي خودمان به طوري که آن بتواند ترجمه آدرس شبکه را انجام دهد، دور مي‌زنيم.


مراحل نصب فقط چند دقيقه طول مي‌کشد و واقعا نياز نداريد که چيز زيادي را در مورد چگونگي کار شبکه بدانيد تا بتوانيد به سرعت آن را نصب کنيد. روتر حتي به طور خودکار آخرين سيستم عامل موجود را دانلود و نصب مي‌کند؛ به طوري که شما را در مقابل هر سوء استفاده موجود، محافظت مي‌کند. هنگامي که روتر راه‌اندازي شد، مي‌توانيد يک تست سرعت اينترنت را انجام دهيد تا مطمئن شويد که سرعت آپلود و دانلودي که براي آن به ISP خود پرداخت مي‌کنيد را مي‌توانيد داشته باشيد يا خير. همچنين مي‌توانيد شبکه محليتان را نيز تست کنيد؛ اما در حالي که اولين تست اعداد واقعي را نشان مي‌دهد، دومين تست فقط سرعت شبکه شما را به صورت "خوب" يا هر حالتي که مي‌باشد، توصيف مي‌کند. گسترش دادن اندازه شبکه Mesh که داريد نيز با گره‌هاي اضافي به همان اندازه آسان مي‌باشد.


کاملا مشخص مي‌باشد که تمرکز گوگل بر روي کاربران روزمره مي‌باشد، نه علاقه‌مندان حرفه‌اي روتر؛ اما راه‌هايي نيز جهت بهبود دادن باز گذاشته است. شما مي‌توانيد براي مثال،

59-66-22

قوانين انتقال پورت را ايجاد کنيد، رزرو DHCP را انجام دهيد و انتخاب کنيد که کدام سرورهاي DNS مورد استفاده قرار گيرد و تعدادي ويژگي نيز وجود دارد که براي هر دو گروه کاربران مفيد مي‌باشد؛ از جمله توانايي اختصاص مشتريان خاص شبکه با اولويت بالاتري نسبت به بقيه؛ به طوري که مي‌توانيد اطمينان حاصل کنيد که جعبه Roku تمام منابعي که در هنگام پخش ويديو 4K UHD نياز دارد را دريافت مي‌کند. ايجاد يک شبکه مهمان به آساني فشار دادن يک دکمه مي‌باشد و شما مي‌توانيد رمزعبور شبکه واي فاي خود را بر روي گوشي خود نمايش دهيد و يا حتي اينکه آن را مستقيم از برنامه آن به دوستان خود به عنوان پيام متني ارسال کنيد. شما مي‌توانيد شبکه واي فاي گوگل خود را از هر نقطه‌اي که به اينترنت دسترسي داريد، مديريت کنيد و اينکه کاربران ديگر را نيز به عنوان مدير اختصاص دهيد.


عملکرد

يک واي فاي گوگل تکي تقريبا به سرعت يک Linksys EA9500 مرسوم و متداول که ما با آن مقايسه کرديم، بود؛ حداقل هنگامي که مشتري در همان اتاقي که روتر وجود دارد، باشد. اين روتر Linksys تقريبا به اندازه سه واي¬فاي گوگل هزينه داشت. توان به طور قابل توجهي هنگامي که مشتري فاصله مي‌گرفت کاهش مي‌يافت؛ ولي اضافه کردن گره به طور مداوم عملکرد را در مکان‌هاي دورتر بالاتر مي‌برد. Linksys نتوانست عملکرد قابل قبول را براي مثال در اتاق سينماي خانگي و اتاق آفتاب گير ارائه دهد؛ اما شبکه متشکل از سه واي فاي گوگل اين امکان را فراهم کرد تا ويديو HD به صورت بي‌سيم به آن اتاق‌ها ارسال شود. اگر به دنبال اين هستيد تا نقاط کور موجود در خانه خود را از بين ببريد، مي‌توانيد از اين ترفند را استفاده کنيد.


 براي چه کساني مفيد است؟

واي فاي گوگل براي افرادي است که نمي‌خواهند با يک روتر کلنجار بروند. نصب آن فوق العاده آسان است و عملکرد بسيار خوبي را در سراسر ساختمان ارائه مي‌دهد. ممکن است همچنين شنيده باشيد که واي فاي گوگل مي‌تواند لامپ هوشمند Philips Hue را کنترل کند؛ بله مي‌تواند؛ اما اگر به دنبال يک روتر هستيد که مي‌تواند چند کار را به عنوان يک کنترل کننده هوشمند خانه انجام دهد، بايد قبل از هر کاري، يک نگاه با دقت به Almond 3 از Securifisecurifi/almond3)) داشته باشيد. اين روتر در اين زمينه، بسيار پيچيده‌تر از آنچه که گوگل در اين دستگاه ارائه داده، مي‌باشد.


مترجم: محمد زارع


سایر مقالات

READ ARTICLE

افزایش سرعت وای فای

READ ARTICLE

چگونه از پایان عمر SSD خود آگاه شویم؟

READ ARTICLE

بررسی وای فای گوگل: شبکه Mesh ساده تر شد

READ ARTICLE

هارددرایو 10 ترابایتیSeagate Barracuda Pro : وسیع و به طور شگفت‌آوری سریع (برای یک هارددرایو)