مقالات

AMD قیمت Ryzen 5 را اعلام کرد

سفارش ها از تاریخ انتشار 11 آوریل شروع خواهند شد؛ اما شاید شما بخواهید تا زمانی که ما چند آزمایش روی آن انجام می دهیم، صبر کنید.


نویسنده: Mark Hachman
منبع: PC World

با اعلام قيمت هاي Ryzen 5 شرکت AMD و تاريخ ورود آن به بازار، اين شرکت تغيير مهمي را بارز کرده است: پس از راه اندازي تراشه Ryzen 7 که مشتاقانه براي کامپيوترهاي شخصي سطح بالا انتظار آن را مي کشيديم، AMD اميد دارد تا بتواند شرط بندي کند که در موفقيت روند اصلي حسن نيت داشته است.


AMD اظهار کرده که پردازشگرهاي دسک تاپ Ryzen 5 خود را در تاريخ 11 آوريل روانه بازار خواهد کرد و همان روز شروع به پذيرفتن اولين سفارش ها از اين تراشه خواهد نمود. تمام چهار تراشه Ryzen 5 جديد با قيمتي کمتر از 250 دلار وارد بازار خواهند شد؛ يعني همان طيف قيمتي که شرکت اينتل در حال حاضر براي تراشه هاي Core i5 خود ارائه مي نمايد. اما تعداد هسته ها و نخ-هايي که Ryzen 5 ارائه مي کند و حيطه Core i7 شرکت اينتل را تحت فشار قرار مي دهد، به طور بالقوه در مقابل بهاي پرداخت شده ارزش بيشتري ارائه مي نمايد.


در اينجا چهار عضو خانواده Ryzen 5 ارائه مي شوند:
• Ryzen 5 1400 صد و شصت و نه دلاري، يک تراشه 4 هسته اي / 8 نخي است که با سرعت 2/3 گيگاهرتز کار مي کند و در 4/3 گيگاهرتز ترقي مي نمايد.
• Ryzen 5 1500 صد و هشتاد و نه دلاري (4 هسته اي / 8 نخي، 5/3 گيگاهرتز/7/3 گيگاهرتز).
• Ryzen 5 1600 دويست و نوزده دلاري (6 هسته اي / 12 نخي، 2/3 گيگاهرتز/6/3 گيگاهرتز).
• Ryzen 5 1600 دويست و چهل و نه دلاري (6 هسته اي / 12 نخي، 6/3 گيگاهرتز/0/4 گيگاهرتز).

تاکنون، اينتل قيمت پردازشگرهاي خود را ثابت نگه داشته است؛ بدين معنا که نقطه فروش Ryzen 5 توان محاسباتي بسيار بيشتري نسبت به Core i5 دارد و اين طبق گفته Kevin Lensing، نائب رئيس و مدير کل واحد تجارت مشتري شرکت AMD مي-باشد. AMD خصوصا هدف خود را پردازشگر Core i5 – 7600K دويست و چهل و دو دلاري قرار داده که يک تراشه 4 هسته اي / 4 نخي است و قيمت آن اندکي بيشتر از Ryzen 5 1600X است که تعداد نخ آن سه برابر مي باشد (ارزان ترين تراشه 6 هسته اي اينتل؛ يعني Core i7 – 582K سيصد و هشتاد و نه دلار قيمت دارد).


چرا شما بايد به اين مسئله اهميت دهيد: براي ارزيابي ميزان موفقيت AMD با Ryzen در آينده، به سابقه Ryzen 5 نگاهي بيندازيد. همان طور که AMD قبلا اشاره کرده، اين شرکت انتظار دارد که اين تراشه هاي ارزان قيمت (با قيمتي کمتر از 250 دلار) را به تعداد دو برابر تراشه هاي گران قيمت تر خود به فروش برساند. Lensing اظهار کرده که اکنون AMD مي تواند نرخ قسمت و عملکرد آشفته کننده بازاري ارائه کند که اينتل نمي تواند خود را با آن تطبيق دهد.

و عملکرد Ryzen 5، شرکت AMD ........ است؟
گرچه AMD و ديگر شرکت ها معمولا Ryzen 7 و Core i7 را قطعات به اصطلاح مخصوص بازي يا اشتياق آور مي نامند، بررسي هاي سخت افزاري نظير بررسي هاي انجام شده توسط فروشگاه Steam نرم افزار Valve(Valve Software) داستان ديگري ارائه مي کند. در فوريه، 48 درصد تمام علاقه مندان بازي هاي کامپيوتري، کامپيوترهاي شخصي خود را با 4 هسته فيزيکي اجرا مي کردند؛ در حالي که 46 درصد ديگر تنها از دو هسته استفاده مي کردند که اين باعث مي شد بازيکن هاي معمولي در رده يا زير رده اي قرار گيرند که Core i5 ارائه مي کند و اين دقيقا همان چيزي است که AMD اميدوار است به آن برسد.


Lensing اظهار کرده که فروش هايي که از Ryzen 7 بوده، تصوير خوش بينانه اي در اين مورد ارائه کرده که Ryzen 5 با چه کيفيتي روانه بازار خواهد شد. او اظهار کرده که ما نمي توانستيم بيشتر از اين از راه اندازي Ryzen 7 خوشحال شويم (اين دقيقا همان چيزي است که ما مي خواستيم)". تقاضايي که ما باعث ايجاد آن شديم، حقيقتا شگفت آور بوده است و واقعا براي ما عالي است. اين پردازشگر جديد جايگاه خوبي در بازار پيدا کرده است و ما مشتاقانه منتظر ادامه کار اين پردازشگر هستيم.


ما هنوز نمي دانيم که گروه Ryzen 5 چه عملکردي از خود ارائه خواهند داد. AMD تعداد زيادي از قطعات Ryzen7 را براي طرفداران آن روانه بازار کرده است. اما بررسي ها نشان مي دهند که پردازشگر Ryzen در بازي هايي که با دقت تصوير وابسته به CPU پايين تري اجرا مي شوند، کندتر عمل مي کند. چندين نظريه در اين رابطه وجود دارد که بسياري از آن ها را خود AMD در پست-هايي که در وبلاگ خود ارسال کرده، اظهار داشته است.


مديران AMD اظهار داشته اند که فعلا رقم هاي عملکردRyzen 5 را افشا نمي کنند و اين کار را پس از سفارشاتي که براي اين تراشه گرفتند، انجام مي دهند. يک استثناي کوچک وجود دارد: AMD اظهار داشته که آستانه XFR براي 1400X، 7/3 گيگاهرتز خواهد بود؛ يعني 200 مگاهرتز بالاتر از سرعت boost. طيف فرکانس بسط يافته AMD زماني حاصل مي شود که پردازشگر به خوبي خنک شده باشد. شماره XFR معمولا فقط 100 مگاهرتز بالاتر از سرعت boost يا سرعت clock (ساعت) است که تراشه مي تواند به مدت کوتاهي تحت بارگذاري با آن سرعت کار کند.


اما درست مثل Ryzen 7، تمام تراشه هاي Ryzen 5 به صورت مولتي پلاير قفل باز شده خواهند بود؛ يعني شما مي توانيد عملکرد را افزايش دهيد. تمام تراشه هاي Ryzen 5 از يک آستانه 65 واتي استفاده مي کنند که TDP آن 95 وات است.


خوشبختانه، برخي از تراشه هاي Ryzen نيز شامل خنک کننده هاي Wraith جديد در جعبه خود هستند. طبق اظهارات Lensing، Ryzen 5 1400، Wraith Stealth را نيز در خود دارد؛ در حالي که Wraith Spire با Ryzen 5 1600 و 1500X روانه بازار خواهد شد. Ryzen 5 1600X در بسته (جعبه) خود هيچگونه خنک کننده اي ندارد. اما اگر شما به دنبال bling هستيد، حتما نااميد ميد شويد: طبق اظهارات Lensing، AMD قابليت هاي خنک کننده هاي Wraith که با سري تراشه هاي Ryzen 5 به فروش رسانده را مشخص نکرده است.


Lensing اظهار داشته که Ryzen 5 در تشويشي که AMD اميدوار است بتواند به بازار پردازشگر کامپيوترهاي شخصي روميزي بياورد، دو گام به جلو برداشته است. قدم بعدي چيست؟ او گفته که قدم بعدي تراشه Ryzen 3 سطح پايين خواهد بود که در نيمه دوم سال 2017 روانه بازار خواهد شد.


مترجم هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد