مقالات

اندازه صفحه نمایش‌های iPad بیشتر نمی‌خواهند رکود را متوقف کنند

تحلیلگر به شایعاتی در مورد انتخاب تبلت‌های علاوه بر سازمان فکر می‌کند


نویسنده: Gregg Keizer
منبع: Computer World

Apple در ساختن حدسي اندازه صفحه نمايش iPad جديد باهوش بوده است؛ اين مطلب را يک زوج تحليلگر اظهار داشته‌اند. طبق گفته‌هاي Bob O'Donnell، تحليلگر ارشد Technalysis Research "اين تبلت از دستگاه با اهداف عمومي به دستگاه بسيار تخصصي تبديل شده است" و او اين را در جواب سوالاتي که در مورد شايعات توسعه بعدي خط توليد iPad شنيده مي‌شد، اظهار کرده است. "اندازه‌هاي مشخص براي کاربردهاي تخصصي‌تر بهتر بهينه‌سازي شده‌اند".


صحبت در مورد iPad هاي ديگر (خصوصا آن‌هايي که صفحه نمايش 5/10 اينچي دارند) ماه‌هاست که ادامه دارد و توسط Ming-ChKuo، تحليلگر مالي KGI Securities آغاز گشته است. اما اخيرا شايعات بر راه اندازي بهاره، شايد در همين ماه و شايد در ماه مي يا ژوئن متمرکز شده‌اند.


شرکت اپل آخرين بار قيمت نمونه اوليه را در سپتامبر 2016 تغيير داد؛ اما قيمت iPad Pro با اندازه 7/9 اينچ را يک سال پيش اعلام کرد؛ سخت‌افزاري که از پاييز 2015 با همين قيمت به فروش مي‌رسد. شرکت اپل 1/13 ميليون iPad در يک چهارم از روزهاي دسامبر 2016 به فروش رساند که از همان دوره در سال قبل، 19 درصد کاهش داشته است. در ضمن، درآمد 5/5 ميليارد دلاري iPad ، 22 درصد کمتر از يک چهارم دسامبر 2015 بود.


CEO Tim Cook آنچه را در مورد iPad به Wall Street توضيح داده را عوض نکرده است. در ژانويه، Cook مجددا اظهار داشته که در مورد تبلت بسيار سرسخت بوده است و براي بازگشت به خط توليد براي رشد به هيچ استراتژي تکيه نکرده است.


O’Donnell بسط نمونه اوليه را تشخيص همزمان واقعيت بازار و شيوه‌اي براي افزايش فروش‌ها مي‌ديد. طبق گفته O’Donnell پشتيباني از بيشتر اين کاربردهاي تخصصي؛ يعني طيف گسترده‌تري از اندازه‌هاي صفحه نمايش". آن براي ما منطقي خواهد بود و به اپل اجازه بسط تعداد نقاط قيمت را نيز خواهد داد.
iPad Pro اوليه (اصلي) – دستگاه 9/12 اينچي که در سپتامبر سال 2015 از آن پرده‌برداري شد – نمونه خوبي از تخصصي شدن بود. O’Donnel اظهار داشته که با کسب ASP (قيمت فروش ميانگين) عملکرد خوبي داشته است؛ اما اين محصول روند اصلي نيست.


Ezra Gottheil، تحليلگر Technology Business Research، صحبت‌هاي O’Donnell را در مورد مفيد بودن اندازه صفحه نمايش‌هاي بيشتر تکرار کرده است. او اظهار کرده که "ارائه طيف گسترده‌تري از انتخاب‌ها به نظر منطقي مي‌آيد". Gottheil اضافه کرده که گزينه‌هاي توسعه يافته در مورد بلوغ بازار تبلت ادامه دارند. به گفته او، آن بخشي از منظر محصولاتي است که ما هم به منظور عملي و هم براي سرگرمي آن‌ها را خريداري مي‌کنيم.


به همين دليل احتمال اين وجود ندارد که اپل بتواند مسير iPad را با افزايش اندازه صفحه نمايش‌ها برعکس کند. به گفته Gottheil، هيچ چيزي در جهان وجود ندارد که باعث شود افراد بي شماري يک تبلت را بخرند. چرخه‌هاي جايگزين طولان براي بسياري از خريداران اصلي، هيچ قصدي از خريدن تبلت ديگري وجود ندارد. سرنوشت اين تبلت، در بهترين حالت، رشد ناچيز در مقايسه با تبلت‌هاي پنج يا شش سال قبل خواهد بود.


ماه قبل، محقق IDC بازار کلي تبلت را با نزول فزاينده‌اي به تصوير کشيد و اعلام کرد که گل سرسبد اپل شروع به پير شدن کرده است. IDC پيش بيني مي‌کند که افت فروش تبلت‌ها تا سال 2021 ادامه خواهد يافت. اما شرکت Apple چگونه از عهده مشکل iPad خود بر مي‌آيد؟ Gottheli فرض را بر اين گذاشته که اين در مورد استراتژي هسته‌اي توليد سخت‌افزار و نرم‌افزار يکپارچه با قيمت عالي صدق خواهد کرد. او با اشاره به درآمد 19 ميليارد دلاري در عرض سال 2016 اشاره کرده که اين يک تجارت خوب و استوار است. اما آيا بهتر از اين هم خواهد شد؟ نه.


در ژانويه cook از خط توليد استاندارد شرکت در حين پاسخگويي به سوالي در مورد iPad استفاده کرد. او تعهد داد که اگر ما روي دوره 90 روزه دقت کنيم، به موارد شگفت آوري در مورد iPad خواهيم رسيد. براي مديران شرکت اپل، هميشه در آن گوشه کنارها چيزي وجود دارد؛ حتي اگر آن گوشه بسيار پنهاني و رمزآلود باشد يا حتي خيلي دور از انتظار باشد.


O’Donnel از حقيقت امر اطلاع بيشتري دارد. او اعلام کرده که افراد معمولا نيازي به، به روزرساني iPad هاي خود حس نمي‌کنند؛ اما (اندازه صفحه نمايش‌هاي بيشتر) مي‌تواند سرچشمه اين نياز باشد.


مترجم: هدي زارعي


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد