مقالات

چگونه از پایان عمر SSD خود آگاه شویم؟


نویسنده: Josh Norem
منبع: PC World

159-5

نوع فلش استفاده شده و فاکتورهاي فراوان ديگر مي‌توانند بر روي طول عمر موثر باشند.
مي‌خواهيم بدانيم حافظه SSD که استفاده مي‌کنيم، شرايط خوبي دارد يا بايد به فکر تهيه پشتيبان از آن باشيم و اينکه تفاوت‌هاي آن با هارددرايوها چيست.


SSDها اساسا با هارد‌درايوها متفاوت مي‌باشند و در حقيقت به يک يا دو روش مي‌توانند آسيب ببينند. در اين مطلب، اين تفاوت را براي شما توضيح خواهيم داد. اينکه چگونه SSDها مي‌توانند خراب شوند و اينکه چگونه مي‌توانيد SSD خود را کنترل کنيد تا مطمئن شويد که به اندازه کافي از عمر آن باقي مانده است.


مهم‌ترين تفاوت بين SSDها و هارددرايوها اين است: ناحيه‌اي از هارد‌درايو که مي‌تواند داده‌ها را نگهداري نمايد، مي‌تواند به تعداد دفعاتي که مورد نياز باشد، به طور مجدد بازنويسي شود و همواره تا زماني که درايو کار مي‌کند (صرف نظر از مسئله بد سکتور)، قابل استفاده است. اين حالت در مورد SSD ها صادق نيست: هر سلولي که داده‌ها را نگهداري مي‌کند، تعداد دفعات محدودي، پيش از خراب شدن آن، مي‌توان در آن اطلاعات نوشت و يا آن را برنامه ريزي نمود. اين به خاطر اين است که هر بار که عمل نوشتن لازم است تا انجام شود، هر داده‌اي که در سلول موجود است، پيش از استفاده مجدد بايد پاک شود. اين فرآيند نوشتن / پاک کردن / نوشتن مجدد اساسا موجب فرسودگي در سلول‌ها و فرسايش عايق بين سلول‌ها مي‌شود. سر‌انجام، هر سلول مستقل، ديگر قادر به نگهداري شارژ نخواهد بود.


159-161-1انواع مختلف حافظه‌هاي فلش، بسته به اينکه در هر سلول چند بيت وجود داشته باشد، طول عمر‌هاي متفاوتي خواهند داشت. بيت‌هاي کمتر مساوي مشکلات کمتر در طول زمان خواهد بود و بيت‌هاي بيشتر مشکلات بيشتر به همراه خواهند داشت.


رايج‌ترين فرم فلش که در SSD ها استفاده مي‌شود، MLC ناميده مي‌شود. MLC مخفف سلول چند مرحله‌اي (Multi-Level Cell) است. اين بدين معني است که هر سلول مي‌تواند دو بيت داده را ذخيره نمايد و اين نوع از فلش، اگر بخواهيم به طور کلي بگوييم، مي‌تواند حدود 3000 چرخه پاک کردن سلول‌ها و برنامه ريزي مجدد آن‌ها را انجام دهد.


اخيرا، توليد کنندگان SSD از نوعي فلش استفاده مي‌کنند که TLC ناميده مي‌شود. TLC مخفف سلول سه مرحله‌اي (Triple-Level Cell) است. اين نوع يک بيت بيشتر به سلول‌ها اضافه مي‌کند؛ بنابراين تراکم را بهبود مي‌بخشد؛ اما به قيمت از دست دادن دوام. اين نوع از فلش، به طور معمول مي‌تواند 1000 چرخه را دوام بياورد و يا به عبارتي دوام آن يک سوم نوع MLC است. همچنين توجه داشته باشيد که در مورد فلش‌هاي دو بعدي يا صفحه‌اي صحبت مي‌کنيم، نه نوع 3D NAND که کاملا متفاوت است و در اينجا به آن نخواهيم پرداخت.


تمام اين مطالب به اين معني است که عمر SSD شما که معمولا به شکل "ترابايت نوشته شده (TBW)" نشان داده مي‌شود، محدود است. سازندگان معمولا به اين ارقام اشاره نمي‌کنند و ممکن است SSD شما پيش از رسيدن به اين ارقام يا مدتي طولاني بعد از آن، بسته به فاکتورهاي مختلف، خراب شود.


159-2براي نمونه، سامسونگ، 150TBW را به عنوان عدد دوام براي SDD هاي مدل 850 EVO بيان کرده است. براي بيشتر SSDها، اين عدد بين 75 تا 150 TBW مي‌باشد.
بيشتر SSD‌ها داراي نرم‌افزاري مي‌باشند که به شما ميزان داده‌هاي نوشته شده بر روي درايوتان را نشان مي‌دهند. براي SSD سامسونگ ما، اين عدد در صفحه اصلي برنامه SSD Magician نشان داده مي‌شود.


عمر اين SSD دو سال است و تا‌کنون در حدود 32 ترابايت اطلاعات بر روي آن نوشته‌ايم. اگر اين عدد بزرگ‌تر؛ مثلا 60، بود، بايد نگران مي‌شديم. اما ظاهرا، طول عمر زيادي از درايو ما باقي مانده است. البته نسخه پشتيبان از آن را در اختيار داريم و اين کاري است که شما هم بايد انجام دهيد.


برندهاي مختلف SSD نرم‌افزارها و ابزارهاي خود را ارائه مي‌کنند. در اينجا مي‌توانيد لينک برنامه‌هاي Crucial، Sandisk و Intel را بيابيد. همچنين مي‌توانيد از برنامه شخص ثالث CrystalDiskInfo استفاده کنيد؛ تصوير درايو ما در برنامه اخير را در زير مي‌توانيد مشاهده نماييد.


سایر مقالات

READ ARTICLE

افزایش سرعت وای فای

READ ARTICLE

چگونه از پایان عمر SSD خود آگاه شویم؟

READ ARTICLE

بررسی وای فای گوگل: شبکه Mesh ساده تر شد

READ ARTICLE

هارددرایو 10 ترابایتیSeagate Barracuda Pro : وسیع و به طور شگفت‌آوری سریع (برای یک هارددرایو)